Új hozzászólás Aktív témák

  • robohw

    aktív tag

    válasz Egri Imre #28 üzenetére

    Kedves Imre!

    A jószándékodat nem kérdőjelezem meg, ugyanakkor, elöljáróban, fontosnak tartom megjegyezni, hogy efféle hardverek tesztjéről inkább az írjon, aki az eszközzel, annak milyenségével, meg úgy általában a hardverekkel, azok alapvető céljával, működésével tisztában van. A teljességre törekvés igénye nélkül néhány észrevétel:

    Maga az írás egyébként, címével ellentétben, nem is annyira teszt. Az eszközzel kapcsolatban írni lehetett volna számtalan dologról. Teszteket lehetett volna végezni, komparálni más készülékekkel, a képességeket vizsgálni, kitérni BT-re, WiFi-re, boncolgatni a GPIO-t, a hardver lehetőségeit, annak esetleges hiátusait, stb. Így inkább egy, vettem egyet, kipróbáltam, működik tartalmú, bő lére eresztett emailre hajaz a cikk, legalábbis szerintem.

    A már így-úgy a köznyelvbe is beépült szakmai terminológiát sem lett volna tanácsos megerőszakolni, mert elég sután-bután hat az, hogy "digitális vezérlőtű". Idézem: "Nyolc digitális vezérlőtű marad szabadon, melyekre kapcsolók, relék és LED-ek köthetők." ezen túl, bizony még a kitétel sem igaz, mert gyakorlatilag bármi ráköthető az IO-ra a fentebb felsoroltak mellett/helyett.

    Néhány szófordulat is esetlenre sikeredett, bár ez kevéssé a teszt szakmaiságát, mint inkább annak stilisztikáját rontja:

    "Alapkiépítésben három RCA apa csatlakozó adja a sztereó hangot"
    "hogy meglátszik, a platform csak nemrég került a rajongói bázis kezére"
    "A GPiO sok mindent rejt"

    "VGA kabát használata esetén az összes GPiO csatlakozó foglalt, szóval a vezérléseket nincs hova kötni, a problémára elvileg létezhet megoldás, de egyelőre nem kapni semmi ilyesmit a Next Thing Co. oldalán"

    ???

    "Böngészéshez az ígéretek ellenére bizony nagyon lassú az egymagos CPU"

    Igérte azt egyáltalán valaki, hogy gyorsan lehet majd böngészni ezzel a kilenc dolláros apró gépecskével?

    "adatgyűjtéssel kombinált munkák esetén bizony lassúsággal és összeomlással szembesülünk"

    Szembesülünk helyett Vagy szembesülhetünk (mert ugye ez egyáltalán nem biztos), vagy szembesültünk (gondolok itt a tesztet végzőre).

    "ha nincs VGA vagy HDMI kabát, akkor meg körülményes lesz a kompozit video kimeneten, standard 640×480 képpontból gazdálkodva dolgozni."

    Miért lenne körülményes? Biztos vagyok benne, hogy a legtöbben nem általános desktop célokra
    (böngészés, youtube) vették ezt a kis gépet, sokkal inkább vezérlésre, adatgyűjtésre, netán
    bridge-nek, home automation system központi egységének, szóval, valamilyen barkács célra.
    Oda meg sok esetben bőven jó a 640 x 480 is, már ha kell egyáltalán kijelző, illetve már ha az a felbontás valóban annyi, mert a teszt erről sem győzött meg, sajnos.

    "Ez a probléma tényleg gyorsan előkerül: vagy egeret, vagy billentyűzetet bír el a készülék, a kettőt együtt már nem. Megoldás lehet egy rádiós billentyűzet- egér szett közös, kis fogyasztású vezeték nélküli vevőegységgel, csak akkor még semmilyen külső USB meghajtót nem tudtunk csatlakoztatni. Feloldhatja a problémát a Bluetooth, de a kompatibilis beviteli eszközök árszabása nem illik egy ilyen pár dolláros géphez, jobb megoldás a tápolt USB hub."

    Nos, ez csak azok számára jelenthet gondot, akik úgy rendelték meg az eszközt, hogy nem olvasták
    előtte el a specifikációt. A beviteli eszközök árszabása hogy nem illik ehhez a géphez és hogy illik máshoz, azt végképp nem tudom?
    Vagy netán úgy gondolja a szerző, hogy ha végre valóban olcsón vásárolhatunk mini PC-t, akkor illő zsugorinak lenni a hozzá való kiegészítők vásárlása kapcsán is? Mert számomra ez a mondat sugallata.

    "Egyedileg kell beállítgatnunk, kipróbálgatnunk az emulátorokat, és tapasztalataink szerint vannak problémák, a készítők egyáltalán nem kedveskedtek előre beállított alkalmazásokkal. A Synaptic csomagkezelőből elérhető Fuse (ZX Spectrum emulátor) kapásból működött és grafikus felületről beállítható, tisztességgel emulálta a hangokat is. Ugyanakkor a 8-bites Nintendo Entertainment System (NES) játékok lejátszására hivatott FCEUX csak 5 képkocka/másodperc tempót bírt, végül némi netes felderítés után a parancssoros Mednafen segítségével sikerült csak Pac-Manozni egyet."

    Végül ez az, ami engem leginkább szíven ütött. Ugyanis ahhoz, hogy egy-egy emulátort - vagy bármi más applikációt - annak készítője hogyan, milyen jól vagy milyen rosszul írt meg, a C.H.I.P. fejlesztőinek vajmi kevés közük van. Ezért ilyesmit az orruk alá dörgölni nem volna szabad.

    [ Szerkesztve ]

    My own programming language: http://www.robomax.online

Új hozzászólás Aktív témák