Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz dabadab #10 üzenetére

    "ismert a nyújtott szolgáltatás színvonala"

    Az hogy a user csinál egy speedtest-et, attól még nem ismered a szolgáltatási színvonalat. Ahhoz ismerned kéne a műszaki megvalósítást. Például 5G-nél (vagy 4/3/2G-nél) pontosan tudható, hogy ha a szolgáltató mondjuk 10MHz duplex spektrummal rendelkezik, akkor pontosan mennyi lesz legalább az elméleti maximum. Musk bácsinál bemondták, hogy egy hold kapacitása 20Gbit. Hogyan jött ki ez a szám? És mire vonatkozik? DL, UL, a kettő együtt? Egy spotbeam-ben mekkora ez az érték? Vagy az összes spotbeam-re értik a 20gigát? Egy CPE hány beam-et tud összefogni? Képes egyszerre több hold beam-jét is összefogni? Mekkora a csatorna sávszélesség? Milyen a moduláció? Meglehetősen lényeges és alapvető műszaki információk hiányoznak, amit minden más távközlési technológiánál ismerünk, a Starlink-nél viszont nem. Évek óta próbálok erről valami információhoz jutni, hiába.

    Már az LTE-nek volt egyébként olyan verziója, ami földi állomásokról sugároz repülőgépek irányába, az 5G-nél is maximum - a földi hálózatokhoz képest "extrém" - távolság problémát kell megoldani, de tekintve hogy az 5G alap prootkolban van 110km-es cellaméret és high speed (4-500km/h) mozgási sebesség támogatás, nem gondolnám hogy jelentősen bele kéne nyúlni az alap protokollba. De tételezzük fel hogy igen: akkor is ismert, szabványos megoldás lesz az eredmény, nem egy zárt rendszer amiről semmit nem tudunk.

    Nade rátréve az ennél is súlyosabb koncepcionális problémára: tételezzük fel, hogy lesz 2-3-4 egymással versengő, de nem kompatibilis műhold rendszer. A spektrum itt is véges, a CPE-k marha drágák, az aztán nagyon jó lesz a usereknek, hogy sem a hatákony spektrum gazdálkodás sem a méregdrága CPE-k újrafelhasználása nem lesz megoldható.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés