Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Gargouille
őstag
Na tessék, nem elég, hogy bőrünk alá ültették az ötgécsippet a zoltással, most még az űrből is sugározzák ránk!
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
azbest
félisten
oké.. tehán van az 5g meg van akinek van műholdja. De hogyan lesz ez belátható időn belül konkurenciája a starlinknek?
Látom, hogy ötlet van meg a végén a profit, de a megvalósítás útja hiányzik.
[ Szerkesztve ]
-
Thronks.90
tag
-
Hunguardian
csendes tag
"Az űrből sugárzó 5G-hálózatot elméletileg a földi hálózatok kisegítésére is bevethetnék természeti katasztrófák vagy leállások esetén."
Érekes, hogy mostanában egyre többektől lehet hallani, olvasni a természeti katasztrófák vagy a váratlan leállások lehetőségéről. Egyre gyakrabban beszélnek erről The World Economic Forum (Világgazdasági Fórum) konferenciáin is (a legutóbbi Davosban volt, 2022. május végén), ahol nem kispályás kutatók, és szakemberek jelzik előre a várható (betervezett?) változásokat és trendeket. Valamint ezeken az összejöveteleken a világ sok országának a vezető politikusai, vagy az őket követő politikus generáció "felkészítése" is folyik. Valami készül ...
Üdvözlettel, Hunguardian. Privát üzenetekre hétköznapokon leginkább az esti órákban van időm válaszolni.
-
kpbendeguz
addikt
Továbbá mivel fogják felbocsátani a műholdjaikat?
A ruszkik gyakorlatilag kiestek, az Arianspace extrém drága és kapacitása se nagyon van, az ULA a Blue Origin hajtóműveire vár már évek óta, a Blue Origin is a Blue Origin hajtóműveire vár, ráadásul ott az Amazon Kuiper projektje házon belül.
Marad még a SpaceX, de azzal úgy lenne komoly riválisa a Starlinknek, hogy a SpaceX vinné fel a műholdjaikat nyilván nem önköltségi áron.ZX Spectrum 48K + ZX Interface 1 + ZX Microdrive + vDrive; Commodore 64 + 1541
-
ViZion
félisten
válasz
Gargouille #1 üzenetére
nekem is ez jött le, h a konteósoknak már csak ez kellett, lesz itt minden, ha elkezdik sugározni a halálos kovid 5G-t...
Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy
-
k-adi
nagyúr
válasz
Hunguardian #4 üzenetére
Bizonyos folyamatok egymást gerjesztik, ez nem feltétlen "tervezett", bár látva a trendeket nyilván a szakemberek jelzik előre a "várható" változásokat (hisz ez a munkájuk)
-
dchard
veterán
Már bocs, de a Starlink technológiájáról mit is tudunk pontosan? Semmit. Ebből következik, hogy a Musk által megadott műholdas kapacitást sem tudja senki ellenőrizni, hogy valós-e vagy kamu.
Ehhez képest az 5G szabványos megoldás, LEO holdak mellett a szabvány minimális módosításával vagy kiegészítésével kapsz valamit, amit az összes eszköz tud majd használni. Például ha veszel egy 600 vagy 1000 Eurós vevőt, akkor azt majd más hálózatával is tudod használni, akár a földi szolgáltatókéval is. Eleve nem lett volna szabad olyan rendszernek frekvencia engedélyt adni az egész bolygóra, ami egy zárt, semmivel nem kompatibilis valami, ellenőrizhetetlen a performanciája vagy a biztonságos működése... Nem véletlen, hogy a távközlés évtizedek óta nyílt szabványokra épít akár drótos, akár vezeték nélküli vonalon.
[ Szerkesztve ]
A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]
-
dabadab
titán
Már bocs, de a Starlink technológiájáról mit is tudunk pontosan?
Azt mindenképpen, hogy létező, működő dolog, amit már most meg lehet venni, ismert a nyújtott szolgáltatás színvonala, ismert az ára, a lefedettség meg ilyenek.
Egyébként lehet, hogy lemaradtam valamiről, de nem tudok arról, hogy az 5G-nek lenne direkt műholdakhoz igazított üzemmódja vagy bármiféle technikai megoldása, olyan meg főleg nem, ami ténylegesen, a valóságban is tesztelt.DRM is theft
-
Gargouille
őstag
válasz
Hunguardian #4 üzenetére
Ebben azért nincs semmi ördögi titok, aki az elmúlt mondjuk 5-10 évben nagyjából nyomon követte a nagyvilág történéseit az nem lepődik meg, világosan láthatók a trendek mind a gazdaságban, a környezetben vagy épp a politikában. Valahol ezek összefüggnek és a különböző irányokból kiinduló repedések előbb-utóbb össze fognak érni. A kérdés tehát nem is igazán az, hogy mi fog történni, hanem az, hogy mikor.
A hírnél maradva egyébként logikus lépés, hogy egyre többen gondolkodnak a globális lefedettségen, a technológia már tart ott, hogy ez megvalósuljon.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
dchard
veterán
"ismert a nyújtott szolgáltatás színvonala"
Az hogy a user csinál egy speedtest-et, attól még nem ismered a szolgáltatási színvonalat. Ahhoz ismerned kéne a műszaki megvalósítást. Például 5G-nél (vagy 4/3/2G-nél) pontosan tudható, hogy ha a szolgáltató mondjuk 10MHz duplex spektrummal rendelkezik, akkor pontosan mennyi lesz legalább az elméleti maximum. Musk bácsinál bemondták, hogy egy hold kapacitása 20Gbit. Hogyan jött ki ez a szám? És mire vonatkozik? DL, UL, a kettő együtt? Egy spotbeam-ben mekkora ez az érték? Vagy az összes spotbeam-re értik a 20gigát? Egy CPE hány beam-et tud összefogni? Képes egyszerre több hold beam-jét is összefogni? Mekkora a csatorna sávszélesség? Milyen a moduláció? Meglehetősen lényeges és alapvető műszaki információk hiányoznak, amit minden más távközlési technológiánál ismerünk, a Starlink-nél viszont nem. Évek óta próbálok erről valami információhoz jutni, hiába.
Már az LTE-nek volt egyébként olyan verziója, ami földi állomásokról sugároz repülőgépek irányába, az 5G-nél is maximum - a földi hálózatokhoz képest "extrém" - távolság problémát kell megoldani, de tekintve hogy az 5G alap prootkolban van 110km-es cellaméret és high speed (4-500km/h) mozgási sebesség támogatás, nem gondolnám hogy jelentősen bele kéne nyúlni az alap protokollba. De tételezzük fel hogy igen: akkor is ismert, szabványos megoldás lesz az eredmény, nem egy zárt rendszer amiről semmit nem tudunk.
Nade rátréve az ennél is súlyosabb koncepcionális problémára: tételezzük fel, hogy lesz 2-3-4 egymással versengő, de nem kompatibilis műhold rendszer. A spektrum itt is véges, a CPE-k marha drágák, az aztán nagyon jó lesz a usereknek, hogy sem a hatákony spektrum gazdálkodás sem a méregdrága CPE-k újrafelhasználása nem lesz megoldható.
A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]
-
Robitrix
senior tag
Lehet, hogy kicsit tényleg túl sok lesz már fent a műhold..... a Starlink-hez eleve fel akarnak lőni vagy 20 ezer körüli műholdat. van hasonló szolgáltatás, ahol szintén pár ezer műholdat terveznek nyilván ez a cikkben szereplő se 5 műholddal dolgozik.... a föld körüli alacsony pályák területe azért nem korlátlan. Plusz ott van rengeteg döglött eszköz és törmelék az elmúlt 70 évből....
-
Gargouille
őstag
A törmelék inkább a nagyobb probléma. Amúgy elfér ott sok műhold, hatalmas területről beszélünk, hiába tűnik soknak a több tízezer műhold, így is azért elég messze lehetnek egymástól.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
Robitrix
senior tag
Azért mérik az átviteleket a Starlinktől függetlenül és erősödik a hálózat folyamatosan a fellőtt műholdak számával. Azért havonta csinálnak 2-3 indítást úgy 60-70 darab műholddal. Nyilván egy része azért bedöglik egy idő után elégnek a légkörbe süllyedve. így kell némi pótlás is. Valahol a talán a 2000 darab körüli műholdnál járnak. Ráaádsul vagy évtizedig tart mire fellövik a tervezett 18-26 ezer körüli műholdat és nyilván erősődnek teljesítményben és átviteli kapacitásban magák a műholdak is. Ma már jobb és fejlettebb műholdakat lőnek fel, mint 2-3 évvel ezelőtt. És nyilván 2-3 év múlva nagyobb kapacításúak mennek fel majd akkor aktuálisan. Azért ma jobb átviteli adatok vannak jóval a Starlinkre, mint 1-2 éve.. Ahogy szaporodnak a műholdak egy adott pont felett egyre több műhold és kapacítás jelenik meg és így javul az elérhető sebesség is.
-
azbest
félisten
A mobilnál sem elég a frekvencia, mert a cellaméret is számít. Máshogy is telepítik a sűrűbben lakott és a ritkábban lakott cellákat. Hogy mit bír valójában a mobilszolgáltató adott helyen, azt te sem tudod. Nem fognak körbevezetni, hogy rádiós vagy üveges vagy milyen kapcsolata van a cellának melletted.
Gyanítom az fcc és más amcsi hatóság oldalain kellene böngészgetned technikai részletekről.
Nem várnak 10-20 évet arra, hogy majd kitalálják azt, amire már van létező megoldás.
-
Robitrix
senior tag
válasz
Gargouille #15 üzenetére
Azért ezek nem geostacionárius műholdak 36 ezer km távolságra A föld átmérő 3-szoros távolságában levő "gömbhéj sokkal nagyobb felület, mint a föld felszín feletti 200-350 km-es gömbhéj. Azért a legtöbb fellött űreszköz döglött eszköz, lefövési törmelék és egyebek az alacsony pályán vannak a föld felett. Persze ezek egy része azért folyamatosan fékeződik így csökken a pálya és egy idő után elégnek a sűrű légkörben. Az ilyen alacsonyabb pályén levő eszközök élettartalmát nem is szokták túl sok időre tervezni. 5-8 év alatt tönkre megy majd pár év után elég a légkörbe belépve. Egy geostacionárius pályán(36 ezer km magasság környéke) műhold lehet év 10 milliók alatt fékeződik le annyira, hogy végül elégjen a sürübb légkörben. A starlink műholdak nagyjából 260-280 kg.os műholdak, amik nem igazán érnek le egy darabban valami belölük a föld felszinre. Ilyen szempontból a gondok a sok tonnás darabokkal vannak. amik túl nagyok, hogy szétégjenek.
-
kpbendeguz
addikt
A Starlink 2-t pont azért kellett áttervezniük, mert a laser modul túl strapabíróra sikeredett és nem tudták garantálni, hogy visszatéréskor elég a légkörben. Tehát eleve csak úgy kapnak engedélyt a fellövésre, ha a műhold az élettartama végén tutira megsemmisül.
ZX Spectrum 48K + ZX Interface 1 + ZX Microdrive + vDrive; Commodore 64 + 1541
-
bambano
titán
válasz
Hunguardian #4 üzenetére
semmi különleges nem készül, csak folyik a politikusok agyának tréningeztetése a következő pánikra, hogy utána nagy pénzeket lehessen kisíbolni ostobaságokra.
például abba belegondolt már valaki, hogy a mobilozás kétirányú kommunikáció, tehát nem csak az a kérdés, tud-e akkora teljesítménnyel adni a műhold, hogy elérje a telefont, hanem az is, hogy tud-e a telefon akkora teljesítménnyel adni, hogy elérje a műholdat?
egyrészt nem hiszem, hogy az átlag utcai működésre tervezett telefon tud ilyet, másrészt különösen nem hiszem, hogy az agyamat akarom süttetni egy 300-400 kilométerre elhordó sugárzással.Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #19 üzenetére
a nagyjából 40 ezer km kerületű körpálya az a nagykörút és a környéke
a Föld kerülete kb. ennyi az egyenlítő körül, ami föld körüli pálya, annak lényegesen hosszabbnak kell lenni.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
dabadab
titán
5G-nél is maximum - a földi hálózatokhoz képest "extrém" - távolság problémát kell megoldani
Serintem a műholdak pozíciója is kérdéses pont, mivel itt parabolák vannak a vevőkön, azokat meg pontosan rá kell irányítani valamire. Egyébként pont emiatt a spektrum végessége egyáltalán nem látszik különösebben nagy problémának.
De tételezzük fel hogy igen: akkor is ismert, szabványos megoldás lesz az eredmény, nem egy zárt rendszer amiről semmit nem tudunk.
A kulcsszó itt a "lesz". Merthogy nincs. Nyilván nem véletlen, hogy a cikkben szereplő trió is még a technikai kísérletezgetésnél tart.
Úgy meg elég nehéz számonkérni Muskon, hogy a 2019-ben élesben elinduló rendszere miért nem egy olyan szabványra épült, ami még 2022-ben sem létezik.[ Szerkesztve ]
DRM is theft
-
Aprósólyom
addikt
Nem lehet sokkal nagyobb a pálya hossza az egyenlítőhöz képest, ha kb. 400km magasságokban repkedő műholdakat feltételezünk. Ez az távolság a Föld sugarának kb. csak 6%-a és hát az egyenes arányosság nem dob sokat rajta... kb. 40k kilométert hasonlítunk a 42k-hoz. Ezt lényegesen többnek értékeled? Én nem tartom annak.
Jevons paradox
-
kpbendeguz
addikt
A pálya hossza nem lesz drámaian hosszabb. A Föld kerülete (szabályos gömbformára kerekítve) 6378km, a LEO pálya Földtől való távolsága (Starlink esetén) 550km, tehát a pálya hossza 2 * 6928 * 3,14 = 43507km.
Persze ha a műholdak eloszlását nézzük, akkor nem a Föld kerületét, hanem a LEO pálya területét kell vizsgálni, ami 602 millió négyzetkilométer.
A sűrűség Starlink esetén 15000-50000km2 / műhold között lesz a végleges konstelláció méretétől függően. (Viszonyításként: Budapest területe 525km2.)szerk: a többiek megelőztek
[ Szerkesztve ]
ZX Spectrum 48K + ZX Interface 1 + ZX Microdrive + vDrive; Commodore 64 + 1541
-
bambano
titán
tessék, itt van a relativitás-elmélet:
ha elindulsz a Földről a Plútóra, akkor 3400 kilométer nem sok.
ha besatuzik előtted a paraszt kocsival a körúton, akkor az, hogy 20 centivel mögötte álltál meg, vagy 20 centivel beljebb toltad a hátfalát, ő meg a te hossznyúlványodat, az elég nagy különbség.értsd: ha 3400 kilométeren nem változik semmi érdemben, akkor nem sok. ha a változás olyan, hogy földfelszínről felrak a világűrbe, akkor sok.
szerk: de egyik kedvenc könyvemben is volt egy példa, magyar viszonyokra átültetve: ha 800 méter magasan repülsz a tengerszint felett az Alföldön, az király. Ha 800 méteres tengerszint feletti magasságon akarsz átrepülni a Kékestetőn, annak csúnya csörömpölés a vége.
[ Szerkesztve ]
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
t72killer
titán
Mi lesz szegény laposföldes oltástardokkal, nekik milyen eszközzel sugározzák be a kerti paradicsomot?
Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.
-
dchard
veterán
Naná hogy számít a cella méret is, de ugye az ebben az esetben minden holdnál azonos. Magassága nem változik, spotbeamek száma nem változik stb.
"Gyanítom az fcc és más amcsi hatóság oldalain kellene böngészgetned technikai részletekről. "
Megtettem. Szólj ha találsz valamit. Én eddig habos-babos bullshit bingón kívül nem láttam semmit ami konkrét és műszaki.
"Nem várnak 10-20 évet arra, hogy majd kitalálják"
A helyzet az, hogy a spektrum közös erőforrás. Ha 10-20 évet nem is, de mondjuk 2-3 évet lehet hogy érdemes várni amíg ezt szabványosítják és nem szarja tele az egész bolygót és zár be mindenkit valamibe, ami már közép távon sem lesz jó megoldás.
A mobil szolgáltatómnál pontosan meg tudom mondani, hogy mit várhatok tőle, mert a szűk keresztmetszet a rádió, megnézem, hogy adott cellán hány vivő van, mekkora csatorna sávszéllel, milyen modulációval és már tudom is. Nem átviteltechnikán van jellemzően a szűk keresztmetszet. A Starlink-nél viszont semmit nem tudok, nagyságrendileg sem tudom elhelyezni, hogy hol lehet a reális kapacitás vége.
Robitrix:
Nem neked szól amit most írok, de ez az "új műholdak már jobbak", meg a "több holddal gyorsabb a szolgáltatás" ezek mind Musk féle bullshitek, amikre a műszaki ismeretek hiányában annyit tudok mondani, hogy vagy elhiszem vagy nem. Arról nem beszélve, hogy az új holdak jobbak mint a régiek, amikről szintén nem tudunk semmit... Mennyivel jobbak? 20 helyett 40gigabit, vagy 100?
dabadab
Ezen az alapon a töltő csatlakozót sem lehet rajta számonkérni, mégis megteszik
És nem is tesz jót a villanyautózásnak (bármit is gondolok róla egyébként), hogy nem egységes. Egyébként sem a Musk-nak kell feltétlenül felróni, mert ő pénzt akar csinálni. Sokkal inkább a szabályozóknak lehet ilyesmit felróni. Azt mondták volna neki, hogy szerezzen rá 3GPP meg ETSI pecsétet a frevencia engedélyért, akkor most szabványos lenne, ráadásul licencelhetné is (cserébe lenne konkurencia).
Valszeg azért vagyok ilyen harcias szabvány ügyileg, mert nem feljetettem el, hogy annak idején a Qualcomm hogy toszott seggbe mindenkit, amikor rátelepedett IP-ügyileg a 3G szabvány néhány kulcs technológiájára. És az egész bolygó rosszul járt ezzel...
[ Szerkesztve ]
A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]
-
Semplar
őstag
válasz
Thronks.90 #3 üzenetére
Kell már nagyon egy interplanetáris H.A.R.P.
„On behalf of the staff of the Independent California Motel... I wish you all sweet dreams." /Johnny Fucking Silverhand/
-
Gargouille
őstag
Az a szó, hogy nagyjából azt jelenti, hogy "kábé" vagy "nagyságrendileg". Méterre pontosan nem tudom mekkora utat járnak be ezek a műholdak, de nem lényegesen hosszabbat, mert a lényegesen hosszabb mondjuk legalább a duplája lenne a 40000-nek, ami irreális. Ahogy dabdab kolléga írja, kábé, plusz 3-5000km lehet a föld kerületéhez képest. Ez nem érdemi különbség.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
L3zl13
nagyúr
"Ha 10-20 évet nem is, de mondjuk 2-3 évet lehet hogy érdemes várni amíg ezt szabványosítják"
A gond ezzel az, hogy valószínűleg ez a kezdeményezés nem létezne a Starlink és tervezett alternatívái nélkül.
Jó eséllyel ami történt, az az, hogy pár cég akik rendelkeznek 5G szabadalmakkal illetve érdekeltek műholdakban vérszemet kaptak a Starlink kapcsán és most ők is szeretnének maguknak egy szeletet a globális műholdas internet tortából.
Míg ha annó Musk megkereste volna őket ezzel az ötlettel, akkor vagy kiröhögték volna, vagy olyan árat kértek volna, hogy az egész nem érte volna meg neki.[ Szerkesztve ]
Aki hülye, haljon meg!
-
kpbendeguz
addikt
"Ha 10-20 évet nem is, de mondjuk 2-3 évet lehet hogy érdemes várni amíg ezt szabványosítják és nem szarja tele az egész bolygót és zár be mindenkit valamibe, ami már közép távon sem lesz jó megoldás."
Jah, nyilván várja ki az évek át tartó hatósági fingreszelés végét, aminek a lassításában minden létező konkurens vállalkozás érdekelt, mivel jelenleg senki másnak nincs komolyan vehető hordozórakéta kapacitása egy hasonló méretű konstelláció felbocsátására. Teljesen életszerű elvárás.
Amúgy meg mire fel állítod, hogy már középtávon sem lesz jó megoldás?ZX Spectrum 48K + ZX Interface 1 + ZX Microdrive + vDrive; Commodore 64 + 1541
-
dchard
veterán
válasz
kpbendeguz #37 üzenetére
Milyen érdekes, hogy mindenhol máshol távközlési területen jó ötletnek tűnik az átalad fingreszelésnek titulált szabványosítás csak pont itt nem? Nyilván szeretnél minden mobil szolgáltatóhoz külön készüléket vásárolni, de az is jó ötletnek tűnik, hogy legyen 20 féle WIFI technológia, 15 féle IP protokol az egy helyett igaz? 12 féle ethernet jöhet? Ráadásul egy bolygó méretű konstellációnál az egész viág "bevásárolja" magát ebbe a szarba mondjuk egy országos frekvencia aukcióhoz képest, de te nem látod, hogy hol van ezzel a probléma... Miközben egyébként a legtöbb műholdas technológia is nyílt szabványokra épül a Starlinket kivéve. Mindenki hülye csak a Musk helikopter...
"Amúgy meg mire fel állítod, hogy már középtávon sem lesz jó megoldás?"
Jól öregednek ezek a hozzászólások. Nézz át a legújabb Starlinkes FCC-s cikk alá, ott majd megtalálod rá a választ.
A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]
-
azbest
félisten
"Az űrből sugároznák az 5G-t, komoly riválist kaphat a SpaceX Starlinkje"
Nos, megjött a válasz.
SpaceX + T-Mobile Update [link]
T‑Mobile Takes Coverage Above and Beyond With SpaceX [link]Elvileg meglévő telefonokkal használható lesz. Lesznek erre felkészített újabb műhold változatok. Ha a starship késne a 2.0 fellövésekkel, akkor falconokkal is felvihető kisebb méretű műholdakat is felszerelnek ilyen technológiával, antennákkal.
Az országos szolgáltatók a frekijük egy szeletét kell beadják, ha szeretnének műholdas lefedettséget. Először szöveges üzenetekre, később hangra is.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
it Az Ericsson, a Qualcomm és a Thales érdekes teszteket végeznek: a cél az, hogy műholdakról sugározzák az 5G-t.
Állásajánlatok
Cég: ABT Hungária Tanácsadó Kft.
Város: Budapest