Ejtette Alvin Hellerstein amerikai szövetségi bíró azt az Elon Musk és a Tesla ellen folyó pert, amelyben befektetők azzal vádolták a feleket, hogy megkárosították őket a dogecoin kriptovaluta árfolyamának manipulációjával és bennfentes kereskedelemmel.
Hirdetés
A manhattani bíró elé tárt ügyben azzal vádolták a világ leggazdagabb emberét, hogy tweetekben és egy NBC-műsorban, egyéb nyilvános megjelenések során az ő kárukra generált magának nyereséget ő és a Tesla. Azt is állították, hogy két év alatt több mint 36 ezer százalékkal verte fel az árfolyamot, majd hagyta azt összeomlani, miközben ő és a Tesla a nyilvános megjegyzéseihez és tevékenységeihez időzítették a kereskedést. Példaként hozták fel, amikor 2023. áprilisában a Twitter kék madaras logóját egy dogecoin kutyás logóra cserélte, aminek hatására a dogecoin-árfolyam 30 százalékkal nőtt.
Hellerstein szerint ugyanakkor az, hogy Musk arról tweetelt, hogy a dogecoin a Föld jövőbeli valutája, ezzel Teslát lehet venni vagy pedig szó szerint elrepülni a Holdig a SpaceX segítségével (ha valaki dogecoinnal fizet); mindössze vágyakozó és pöffeszkedő megjegyzések, nem tényszerűek vagy hazugsággyanúsak.
A bíró hozzátette, hogy egyetlen értelmes befektető sem hagyatkozhat tweetekre, ha tőzsdei csalással vádol valakit. Azt is mondta a bíró, egyszerűen nem érthetőek a befektetők piaci manipulációs és bennfentes kereskedési vádjai.
A pert úgy utasította el a bíró, hogy azt nem lehet újra elindítani. A befektetők eredetileg 258 milliárd dolláros kártérítést követeltek.
Elon Musk ügyvédje, Alex Spiro jelezte: ez egy nagyon jó nap a dogecoin számára, Musk ártalmatlan és gyakran bolondos tweetjeivel pedig nincsen semmi baj. Az ügyvédek szerint nincs rá bizonyíték, hogy Musknak tényleg volt két tárcája gyanús kereskedésekhez, sőt, arra sem, hogy ő vagy a Tesla adtak el dogecoint.