Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz L7wy #150 üzenetére

    Az a baj, hogy olyan hulyesegeket beszelsz, amikbol egyedul az derul ki, hogy fogalmad sincs a vilagrol se annak a tortenelmerol.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • emvy

    nagyúr

    válasz L7wy #150 üzenetére

    Fura, pont a kapitalizmus teszi lehetove az egyen felemelkedeset. Nezd meg az utobbi otven evet: Bill Gates, MIchael Dell, Michael Jackson, etc. -- mind-mind maguktol emelkedtek fel. Persze volt szerencse, etc., de az mindig kell.

    Szoval ha nem cajtgajszt-filmekkel toltod az idodet, akkor meg neked is van eselyed. :)

    while (!sleep) sheep++;

  • L7wy

    őstag

    válasz fordfairlane #149 üzenetére

    Felsülnek, mert nem az történik, ami az alapelvek szerint kellene h történjen, a kapzsiság benne van a modern emberben, és ez az ami nem engedi megvalósulni ezeket az utópiákat. Az embernek kéne néhány évtized, talán évszázad, mire teljesen átszokna, viszont az ember türelmetlen (lehet h tényleg kihalna az emberiség, mert túl sok idő lenne az átszokás), és minden 20-30évben próbál rendszert váltani, mert reménykedik hogy az jobb lesz. Pl ez a mostani helyzet, hacsak nem fordul jobbra, szerintem a nép között előbb utóbb a teljes anarchia fog kialakulni, a felsőbb helyzetben levők pedig védve lesznek... Nézzük csak azt hogy egyre sűrűbb az hogy a rendőrség és a törvény nem rendelkezik, max ha pénzt lát illetve kapcsolatok vannak a háttérben.

    Windows 10 x64 ----- Qihoo 360 TS

  • L7wy

    őstag

    válasz emvy #152 üzenetére

    Igen, de ez egyéni emelkedés. Bill Gates is a leggazdagabb ember, néha adományoz h jobbnak nézzen ki... Az életszínvonalat ha nézzük, még jobban kialakultak a különbségek az emberek között, régebben nem volt ennyire megosztott a társadalom, volt néhány gazdag, néhány szegény meg a középréteg, most meg egyre inkább van nagyon gazdag és nagyon szegény. Mi baja lenne annak a nagyon gazdagnak ha átlagos életet élne???? Nem lennének extrém dolgai, ferrarija, magánrepülőgépe??? És mindjárt jobb lenne a csórónak is, és a gazdagnak sem kéne nézni h a koldusok fekszenek, fagyoskodnak a földön.

    Windows 10 x64 ----- Qihoo 360 TS

  • moma

    őstag

    válasz L7wy #150 üzenetére

    szerintem, ha az előző rendszernek volt előnye azt én nem is a pozícióba kerülésben látom, hanem volt valami jó kedélyűség, barátságosság az emberekben, ami mostanra eléggé kikopott. nekem vannak még emlékeim arról, amikor apámmal, aki egy gyárban dolgozott elmentünk gyári üdülőt építeni társadalmi munkában (én mint kisgyerek nem tudom, hogy kerültem oda :) és valahogy nem a munka utálata hatotta át az egészet, hanem tök jól elvoltak. lehet azért mert senkié nem volt semmi és pont, hogy nem is voltak akkora különbségek a cégen belül és lehet a felelősség hiánya miatt is kicsit beleszart mindenki mindenbe és laza volt, de ez érezhető volt. volt olyan is, hogy céges brigád, tök sok közösségi programmal, ahova vitték a gyerekeket is stb. Néha még a gyárba is bevitt apám és az sem véletlen, hogy már nyugdíjas ürgék csak úgy bejártak, mert tök jó közösség volt. vagy pl tök idegen ürgék a lakótelepen lejárogattak focizni csak úgy délutánonként a pályára. egy csomóan meg csak úgy lementek nézni, meg dumálni. ma tök fura lenne. de tudnék sorolni elég sok ilyen emlék foszlányt amiben úgy érzem, hogy volt ott valami pozitív az hétköznapi élet folyásában. kicsit ezt érzem akkor is, ha valami filmet nézek kubáról. tök csórók(mi is azok voltunk), de jól elvannak.

    az előző rendszert egyébként én sem látom sok értelmét kommunistának nevezni. persze, ha csak nem azzal definiáljuk a kommunista szó jelentését, hogy az, ami az előző rendszer volt :DDD

    we all deserve a bit of luck.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz L7wy #154 üzenetére

    régebben nem volt ennyire megosztott a társadalom, volt néhány gazdag, néhány szegény meg a középréteg

    Középréteg régen? Hol volt középréteg pl. a középkorban? A sok jobbágy dolgozott a földesúr földjén, röghöz kötött volt, voltak a nincstelenek, akiknek még föld sem jutott, meg voltak a nemesek, akik nem elég, hogy gazdagok voltak,még az adófizetés alól is mentesültek? Hol és mikor volt erős középréteg régen?

    A "rég" neked a 70-es évektől az a kb. másfél évtized, amit a nyugat finanszírozott dollárhitelekkel?

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • emvy

    nagyúr

    válasz L7wy #154 üzenetére

    Innentol en befejeztem, ilyen szinvonalon nem beszelgetek, ne haragudj. Halvany fogalmad sincs a vilagrol.

    while (!sleep) sheep++;

  • moma

    őstag

    válasz emvy #152 üzenetére

    azért én szívesen megnéznék egy felmérést arról, hogy milyen arányban vannak az egyetemeken azok akik a szülei nem diplomások (vagy esetleg nem olyan volt a középiskolai osztálya, hogy onnan szinte mindenki továbbtanult). az is sokat elmond, hogy míg én egyetemre jártam a teljes időszak alatt egy darab romát láttam. biztos nincs szerencséjük.

    mellesleg bill gates apja bank elnök volt, mókás, ha ezt jelenti az alulról jött, magától felemelkedő valaki. szerk: megnéztem: dell szülője meg tőzsde ügynök.

    [ Szerkesztve ]

    we all deserve a bit of luck.

  • WN31RD

    addikt

    válasz L7wy #154 üzenetére

    "[...] a gazdagnak sem kéne nézni h a koldusok fekszenek, fagyoskodnak a földön."

    Ha ezek a problémák téged tényleg foglalkoztatnak, akkor kezdj el végre komolyan tájékozódni és tanulni, ahogy mások is javasolták már. Ne csak azt ismerd fel, hogy valakinek rossz, ezzel önmagában semmire nem mész, hanem próbáld valamennyire megérteni, hogyan működnek valójában ezek a dolgok. Akkor esetleg lesz esélyed, hogy a saját kis köreidben valami hasznosat tehess, ha mást nem, esetleg olyan politikai jelöltet támogass, aki viszonylag értelmes programot mutat fel. Az a rengeteg sületlenség, amit összehordtál ebben a topicban, sehova nem vezet, sőt, ha buta és tájékozatlan maradsz, akkor kiszolgáltatod magad mindenféle demagógnak, akik ezzel vissza is fognak élni, és pont a te segítségeddel, szavazatoddal, erkölcsi támogatásoddal végzik majd a piszkos dolgaikat.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • fordfairlane

    veterán

    válasz moma #158 üzenetére

    Én úgy végeztem el a főiskolát, hogy szüleimnek nincs diplomája, és nagyon sok évfolyamtársam volt így. A mélyszegénységben élőknek valóban szinte semmi esélyük, ezt elismerem, de messze nem a gazdagok/értelmiségiek kiváltsága a diplomaszerzés.

    x gon' give it to ya

  • bozont

    veterán

    válasz moma #158 üzenetére

    Készíts egyet. :U :D
    De pl az én szüleimnek és sok csoporttársam szüleinek sincs diplomája és mégis oda járunk. Sőt még gazdagok sem vagyunk, de ha kicsit jobban odateszi magát az ember könnyen bejuthat államilag finanszírozottra is (különben meg mi a probléma, mikor szín kettessel veszik fel az embereket :( :((( ). Nem mellesleg sokan dolgoznak is egyetem mellett hogy fizetni tudják a tandíjat, könyveket, albérletet/koleszt stb. Tudom ez nehéz, de ez is egy lehetőség. Na és ott van a diákhitel, igaz ez lenne a legutolsó megoldás ha nagyon pénz kell a sulira, de ez is egy lehetőség. Az meg hogy romát nem sokat láttál nem feltétlenül a pénztelenség az oka, ha rendesen tanulnának nekik is pont annyi esélyük lenne bejutni mint bárki másnak, de ebbe most ne menjünk bele.

    [ Szerkesztve ]

  • fordfairlane

    veterán

    válasz bozont #161 üzenetére

    Az meg hogy romát nem sokat láttál nem feltétlenül a pénztelenség az oka, ha rendesen tanulnának nekik is pont annyi esélyük lenne bejutni mint bárki másnak, de ebbe most ne menjünk bele.

    Ha a saját családom példáját veszem alapul, dédszüleim nagyon szegények voltak, nagyszüleim már kicsit jobban éltek, legalábbis a háborúig, aztán szüleim ugyan munkásemberek voltak, de azért mégis csak tűrhetően éltek az akkori lehetőségekhez képest, és én illetve öcsém az, akire mondhatom, hogy nincsenek anyagi gondjai (persze mindkettőnknek dolgoznia kell, egyikőnk sem milliomos, félreértés ne essék).

    Szóval az sajnos nem úgy működik, hogy egyik napról a másikra feltör valaki, ritkán előfordul, de nem ez a jellemző. Több generáció alatt lehetséges csak ez, és ehhez dolgozni kell. De lehetséges!

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • moma

    őstag

    válasz fordfairlane #162 üzenetére

    nyilván lehetséges, de azért nem könnyű. én is olyan családból jövök, ahol az érettségi sem volt gyakori és rossz középiskolába jártam és pontosan tudom, hogy iszonyat szerencse kellett, hogy egyáltalán eszembe jusson, hogy bármi értelme is tovább tanulni évekkel később. mert onnan ez egyszerűen nem is látszott. nem csak az a kunszt, hogy bekerüljön valaki egy egyetemre, vagy hogy elvégezze (sokan alig tudva valamit és nem is túl okosan, de megfelelő kitartással is megcsinálják ezt), hanem, hogy egyáltalán olyan legyen a világ szemlélete amiben ez a lehetőség benne van.

    egyébként a rendszerváltás környékén még meg lehetett csinálni az egy életen belüli feltörést. részben a közvagyon kisajátításával, részben, mert üresek voltak még a piacok.

    szerk:
    bozontnak: szerintem a romák azért szerencsés példák, mert egy olyan lecsúszott réteg, akiknek külső jegyein pontosan látszik, hogy melyik csoporthoz tartoznak. magyarul minden felmérés nélkül is látod, hogy nincsenek ott. nem kell hozzá komoly kutatás :DDD az meg szerintem elég mókás, hogy ha egy teljes rétegről, aki generációról generációról nem jut hozzá valami előnyhöz azt mondjuk, hogy de hát nem akarják eléggé :DDD (szálat én is lezártam)

    [ Szerkesztve ]

    we all deserve a bit of luck.

  • dabadab

    titán

    válasz moma #163 üzenetére

    "nem csak az a kunszt, hogy bekerüljön valaki egy egyetemre, vagy hogy elvégezze (sokan alig tudva valamit és nem is túl okosan, de megfelelő kitartással is megcsinálják ezt), hanem, hogy egyáltalán olyan legyen a világ szemlélete amiben ez a lehetőség benne van."

    Valoszinuleg ez az a resz, amit bozont nem nagyon vett figyelembe.
    Amugy meg nagyon igazad van, itt a csaladban latom, hogy anyam ket testverenek a gyerekei mennyire mas uton jartak, mint mi a hugunkkal, pedig a kiindulopont az ugyanaz volt, de a ket novere nem tartotta fontosnak az oktatast es ezert az unokatestvereimet sem noszogattak ilyen iranyba.

    DRM is theft

  • Tifosi87

    csendes tag

    az egyes rétegek újratermelik magukat, a köztük lévő mobilitás meg a magyar társadalomban minimális :)
    ergo: a bunkónak a bunkó módon nevelt gyereke bunkó lesz, aki meg 2 napos korától okos, értelmes, igényes beszédeket hall otthon és olyan világszemléletben nő fel, az okos értelmes és igényes is lesz felnőtt korára.

  • dabadab

    titán

    válasz Tifosi87 #165 üzenetére

    Ez mondjuk azert nem magyar talalmany, a vilag altalaban igy mukodik.

    DRM is theft

  • L7wy

    őstag

    válasz WN31RD #159 üzenetére

    Csak annyit kérdezek hogy szerinted normális a munkanélküliek száma napjainkban? És mi van akkor ha egy 40év feletti munkanélküli lesz, hol fogják újra felvenni ugyanolyan vagy magasabb bérre? Mire érted a tájékozódást? Volt jópár ismerősünk, akinek a privatizáció okozta a család szétesését, és a totális leamortizálódását... És a szemem előtt folyt le a dolog, tehát nem kell mesélned a tájékozódásról.

    "Ha ezek a problémák téged tényleg foglalkoztatnak"
    Hát hogyne foglalkoztatna, mikor betörnek, kirabolnak, megölnek embereket a nincstelenség miatt... És bizonyos esetben ha reálisan gondolkodik az ember akkor nem is hibáztathatók, mert már nincs mit veszteniük, de azért életben akarnak maradni...

    Látom itt sokan csukott szemmel élnek, a plázákat és a mega áruházakat járják, azonban ha szegényt látnak akkor szemet hunynak és mennek tovább, mert hát nem "én" vagyok a hibás, biztos elbaltázta az életét... De részemről tényleg vége mert úgylátszik tényleg más világban éltek, ahol nektek jó/elfogadható...

    Windows 10 x64 ----- Qihoo 360 TS

  • dabadab

    titán

    válasz L7wy #167 üzenetére

    Arra meg mindig nem valaszoltal am, hogy mikor volt jobb.
    (Arra viszont egesz egyszeru valaszolni, hogy mikor volt rosszabb.)

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz dabadab #145 üzenetére

    marpedig az eszkozoket a tokes adja
    ...amit a munkástól lenyúlt lóvéból vett. Ergó nem az övé, csak bitorolja.

    Nem, az egyaltalan nem jo pelda, az gyakorlatilag hadifejlesztes volt, az osszes lehetseges penzt odapumpaltak.
    De, jó példa. Miért az imperialisták nem pumpálták? A lényeg akkoris az: lehet libsi kapitalizmus nélkül is alkotni, sőt...

    mellette a gazdasag teljesitokepessege azt is lehetove tette, hogy az egyszeri polgar szep nagy kertes hazban lakjon, szep nagy autoval jarjon, legyen TV-je, videoja, szamitogepe, aruval telt boltjai
    Ja, a niggerek kifejezetten ilyenek... Meg tele vannak egészségbiztosítással is...

  • doc

    nagyúr

    nevetsegesek... attol hogy itt pattog a sok penzeszsak hogy marpedig ok megmondjak hogy miert fizet a user, nem sok minden fog valtozni
    ha azt akarjak hogy fizessen az ember az online tartalomert, akkor nyujtsanak olyasmit, amiert tenyleg erdemes fizetni, anelkul csak hulyet csinalnak magukbol...

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz dabadab #151 üzenetére

    Azért az tény hogy a háború előtt a csóróknak esélye se volt a tanulásra, jobb életre. Aztán jött a szocializmus, és jót tett az emberekkel. Tanulhatott mindenki, nemcsak a kulák, ennek eredménye hogy mindeannyian itt irogatunk erre a fórumra és nem a földeken kapálunk. Ehhez képest jelentéktelen mellékkörülmény hogy pár burzsujnak elvették az összeharácsolt vagyonát. Összességében nézve a szocializmus pozitív volt, még akkor is ha egy idő után már csak visszahúzó erővé vált és buknia kellett. A mór megtette kötelességét, a mór mehet...

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Dr. Akula #173 üzenetére

    Ne legyél már idióta...
    Egyetem mellett simán lehet dolgozni (legrosszabb esetben is havi 30-40 ezer összejön) + diákhitel (30ezer körül van, ha jól tudom), emellett a nehéz helyzetűek szociális támogatást is kapnak (egyre könnyebb feltételek mellett és meglepően sokat - több ismerősöm is havi 15 körül kap, ösztöndíjátlagtól függetlenül) emellett ugye az ösztöndíj (ha nagyon szarul tanulsz, 5-6000 körül akkor is kapsz) plusz van még számos külön megpályázható egyéb szociális és tanulmányi ösztöndíj is.
    Ez alsó hangon is 80.000 forint, úgy, hogy a szülőktől egy fillér támogatást nem kapsz.
    Költségek:
    Ha tényleg nehéz helyzetű vagy, tuti bekerülsz koliba (ez olyan havi 15 a drágább helyeken is), kell kaja (ha spórolsz egy hónapban 20 ezerből kijössz, úgy hogy nem kapsz vagy hozol otthonról semmit). Kell még havi párezer forint fénymásolásra. Ez negyvenezer forint. Ennyiből ki lehet jönni, ha valaki nagyon rá van szorulva. És ezen felül még marad 40ezred szórakozásra, bérletre, könyvtárra, ruhára, stb.
    Szóval kamu, hogy a gazdagok kiváltsága az egyetem.

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz Dr. Akula #170 üzenetére

    "...amit a munkástól lenyúlt lóvéból vett"

    Szerinted ha valakinek tobb penze van, mint masnak, akkor az csak ugy lehet, hogy lenyulta masoktol? Az peldaul nem elkepzelheto, hogy szorgalmasabb, okosabb, erosebb vagy csak siman szerencsesebb volt?

    "Ja, a niggerek kifejezetten ilyenek..."

    Biztosan meglep, de jobb volt negernek lenni az USA-ban, mint a Szovjetunioban a (helyi viszonyok kozt is) szerencsetlennek szamito retegek tagjainak lenni.

    Jesszusom.

    DRM is theft

  • L7wy

    őstag

    válasz dabadab #168 üzenetére

    Nekünk itt Vajdaságban (nem "A Vajdaság ;) ahogy azt mindig mondják) jobb volt annó még a szétesés előtt, ha az embernek elfogyott a pénze, könnyen teremthetett, pl egy csomag rágóból (nyugati eredetű) mehetett Oroszországba egy hónapra, vagy pl mesélt olyat apám hogy átment hozzátok, és ami itt semmi volt, azon vehetett ott 50 üveg minőséges bort... Ezért mondom, hogy ti Magyarországon akkor nemigen érzékelhettétek az orosz befolyás miatt az előnyeit... Aki kicsit talpraesett volt abban az időben, az milliomos lehetett volna, csak hogy akkor senki nem hitte volna hogy ennek egyszer vége lehet, így nem használták ki... Nektek az rémálom volt, de mint mondom, Júgó akkor kisamerika volt. A munkahelyen tévézhettek stb, a légkör sokkal jobb volt, örömmel ment be az ember a munkahelyére, ami sem előtte sem utána soha nem volt. Mostanra meg itt van maga a pokol, kimész az utcára és elverhetnek a hazaiak, semmi nem lesz...

    [ Szerkesztve ]

    Windows 10 x64 ----- Qihoo 360 TS

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz KilgoreTrout #174 üzenetére

    Persze, Nobel díjat szerezni is simán lehet, csak fel kell találni valamit, nem nagy dolog, aztán probléma megoldva egy életre, nem is értem miért nem ezt csinálja mindenki...

    Szóval nem kamu, az egyetem a gazdagok kiváltsága.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz dabadab #175 üzenetére

    Nem nagyon elképzelhető. Talán 1%-ban, 99%-ban meg lopta, adót csalt, "privatizált", feketemunkásokkal nyerészkedett, túlszámláűzott. Ez a való világ. Milliárdokat nem lehet becsületes munkával keresni.

    Lehet hogy neked jobb élet a gettóban csövezés, mint a szerény, de biztos élet, a felemelkedés lehetőségével megspékelve, de másnak nem az.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Dr. Akula #177 üzenetére

    Melyik egyetmre jártál/jársz?
    Én csak azt mondom, amit látok a BME-n. Valószínüleg a kiskunfélegyházi óvónő-helyettes képző főiskolán nem lehet ennyi pénzt összeszedni, de egy olyan diplomával amúgy sem ér semmit az ember.

    Az a bajotok, hogy egyszerűen nem tudjátok elképzelni, hogy vannak emberek, akik ha elég motiváltak egyszerűen jobban teljesítenek, mint mások. Ha megnézed a mpostani gazdagokat, egy nagy részük nem a saját életében szedte össze a százmilliókat, hanem elkezdte a nagypapa egy zöldségespulttal, aztán generációk alatt hízott ekkorára (a családi vagyon, nem a nagypapa). (Persze tény, hogy főleg nálunk van egy másik réteg, aki nem annyira tisztán szerezte a vagyonát, de bűnözők minden korban voltak, nem belőlük kéne általánosítani.)
    A másik érdekes dolog, hogy látva a cuccaidat azért te sem a társadalom alsó rétegeibe tartozol. Ha még fiatal vagy, akkor ilyen elveket vallva hogyan vagy képes "zsírosnyakú tőkés" szüleid "kizsákmányolással" szerzett vagyonát herdálni?
    Amennyiben saját keresetedből vetted, nem tartod igazságtalannak, hogy neked (teljesen jogtalanul) annyit fizetnek, hogy lesz belőle x200-ad, miközben nógrád megyében sokan tüzifát nem tudnak venni télire?
    Kíváncsian várom válaszod.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz KilgoreTrout #179 üzenetére

    Kandóra, de sztem tökmindegy. A lényeg hogy egy gimiből épp csak kilapátolt embernek épp elég nehéz felvenni a felsőoktatás ritmusát, a tonnaszámra lenyomott tananyagot (volt tantárgy amiből a könyv feléig adta le az oktató az anyagot, a maradékot elég csak vizsgáig megtanulni...), emellé nem nagyon fér be még a munka. Persze mindenhol vannak sztahanovisták, volt haver aki mobilcégnek programozott a koleszban, és céges mobilt kapott hogy ha kész a kód minél hamarabb továbbpasszolhassa - mindez a 90-es években, amikor még a mobiltelefon önmagában is nagy szám volt. Nade ez nem az átlag. Einstein is fel tudott találni egy relativitás elméletet, ilyen alapon tőled is elvárható lenne hogy minimum 1 Nobel díjas felfedezést kitalálj, hiszen nem lehetetlen, mindenki képes rá...

    De ezzel már eléggé elkanyarodtunk a témától, az ugyanis a pénz volt, x*100k-s tandíjat nem sokan tudnak kiköhögni. Főleg nem vidéken, munkanélküli segélyből. A szocializmusban ilyen akadály nem volt, tényleg csak a tudás számított, a tehetséges, de csóró embereknek is volt esélye kitörni a nyomorból. Nyilván nem mindenkinek sikerült, de legalább az esély az megvolt rá, csak rajtad múlt élsz-e vele. Most már nem.

    A másik érdekes dolog, hogy látva a cuccaidat azért te sem a társadalom alsó rétegeibe tartozol.
    Hát nem, de nem is vagyok rózsadombi burzsuj. Nekem pl. autóm sincs, amennyit más kocsira / fenntartásra költ, abból neki is lehetne ilyen gépe. Az én nagyszüleim vidéki csórók voltak, szüleim voltak az első diplomások a csládban, a szocializmus nélkül én is csak a földet túrhatnám. Ez mindenképp értékelendő dolog, még ha a mai világban csak az előző rendszer fikázása a divatos. A fentiekből következően nagyonis együttérzek azokkal akiknek már nincs esélyük ugyanerre.

    hogyan vagy képes "zsírosnyakú tőkés" szüleid "kizsákmányolással" szerzett vagyonát herdálni?
    10 éve a saját pénzemből élek, buktad. ^^

    [i]Ha megnézed a mpostani gazdagokat, egy nagy részük nem a saját életében szedte össze a százmilliókat, hanem elkezdte a nagypapa egy zöldségespulttal, aztán generációk alatt hízott ekkorára[/]
    Lóf@szt. Ez max 1%-ra lehet igaz. A 99% a privatizáció fedőnevű lopással jutott vagyonához, meg olajszőkítéssel, kézigránátos leszámolással, Utolsó vacsora utáni áfacsalással, Kaya Ibrahimmal.

    Amennyiben saját keresetedből vetted, nem tartod igazságtalannak, hogy neked (teljesen jogtalanul) annyit fizetnek, hogy lesz belőle x200-ad, miközben nógrád megyében sokan tüzifát nem tudnak venni télire?
    Nem. Azt tartom igazságtalannak hogy nekik nem fizetnek ennyit.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dr. Akula #181 üzenetére

    Jaja, voltunk egy páran, akik elég nehezen vettük fel az egyetem ritmusát. Lassítanunk kellett, baromira. Persze, voltak emberek, akik nehezen vették fel az egyetem ritmusát a középiskola után. De a többség nem *olyan* középiskolába járt.

    A tőkés nem a munkástól ellopott pénzen vette a gépeket, ezt nem árt tudnod. Az a pénz soha nem volt a munkásé. Az én évfolyamomra, a szocializmus idején, felvettek 35 embert. Most meg vagy 180-at. Mikor is van nagyobb esély bekerülni? Most, hogy 5x akkora a keretszám, vagy akkor?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dr. Akula #108 üzenetére

    Jaja, minden annyit ér, amennyit hajlandók érte fizetni. A szoftver, a film, és a munkás munkaereje is.

    Amcsi szinvonalú munkáért nem jár amcsi fizetés, a kifejezés önmagában is problémás. Amcsi szitű termelékenységért jár amcsi szintű fizetés.

    Jaja, olcsóbban kell adni a munkaerődet, vagy lehet csődbe menni. Ha már leckéztetsz kapitalizmusból, te mikor tanulod meg ezt a leckét?

    A munkabérek területén tapasztalható anomáliával két gond van a hsz-ed szempontjából:
    - általános kapitalizmust nem kellene ennyire nem általános állapotokon magyarázni
    - a munkabérek körüli csalással a munkást nem károsítják meg, sok esetben többet kap kézhez, mintha teljesen be lenne jelentve. Ezzel az államot és a közfeladatok ellátását lopják meg.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz L7wy #147 üzenetére

    Írd már be ide a kommunista rendszer alapelveit, de az se baj, ha legalább egyet idézel.
    A 80-as évek jó időszak volt, nyugati hitelből feszítettünk, mint két szem krumpli a zsákban. Csak egy idő után összedőlt az egész.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Dr. Akula #181 üzenetére

    Milyen x*100k-s tandíjról beszélsz?
    A FER-t nem vezették be (volt erről népszavazás), más tandíj pedig államilag támogatott képzésen nincs.
    Aki nem jut be csak költségtérítésesre, az nem akarja igazán. (Egyedül talán az IBS az, ahol a jövő szempontjából érdemes lehet beruházni a tandíjra, de ott sem az oktatás színvonala, hanem a kapcsolatok miatt.)
    Évente 56.000 államilag finanszírozott hely van.

    Azért a szocializmusban sem tanulhatott mindenki. Akinek véletlenül vagyonosak voltak szülei azoktól nem elég, hogy elvették mindenüket, de a felsőoktatás közelébe nem engedték őket. Nagymamám mesélt elég sokat arról az időszakról. Vagy például ha valamiért államellenes egyénnek kiáltottak ki (pl. feljelentett a szomszéd, hogy nem elég lelkesen élteted Rákosit). Szintén semmi "felemelkedési " lehetőségük nem volt. Ugyanazt tették, amivel a "tőkéseket" vádolták, csak fordítottak egyet a dolgon.

    Azt tartod igazságtalannak, hogy ők nem kapnak annyit? A Föld erőforrásai végesek. Ha van tíz kiló húsod, amiből a 2 gazdag megkap 4-4 kilót, és 8 szegény megkap fejenként 25 dekát, és azt mondod, hogy osszuk el egyenlően, akkor bizony a gazdag kevesebbet kap. Veled is ez történne, sőt Mo. lakosságának nagy részével, ugyanis ha megnézed a Föld egészét, akkor mi bizony igencsak jó helyzetben vagyunk az átlaghoz képest.
    Tehát ha azt akarod, hogy mindenki egynelően kapjon, az azt jelenti, hogy neked le kell mondanod bizonyos dolgoról. (Amit, ha igazán komolyan hiszel ebben most is megtehetsz, számtalan lehetőség van - akár afrikai éhezőknek is, neten keresztül -, hajrá!)

    [ Szerkesztve ]

  • moma

    őstag

    válasz bambano #182 üzenetére

    "A tőkés nem a munkástól ellopott pénzen vette a gépeket, ezt nem árt tudnod. Az a pénz soha nem volt a munkásé."

    azért bizonyos értelemben de. pl nálunk a rendszerváltásnál sacc ez történt. a közvagyon olyan munkából jött létre, amit nem fizettek ki a dolgozóknak. ezt aztán valaki kisajátította. végül is törvényesen ment, de akkor is kisemmizte az ország egyik része a többieket. a nyugati gazdaságok történetében is voltak hasonló pillanatok korábban.

    "Jaja, minden annyit ér, amennyit hajlandók érte fizetni. A szoftver, a film, és a munkás munkaereje is."

    erre azt szokták mondani, hogy az, hogy ennyiért vehető meg a munkaerő(vagy, hogy egyáltalán megvehető), az pont annak a következménye, hogy a tőkés rendelkezik a termelési eszközökkel, a munkás meg csak a munkaerejével. pl egy faluba, ha A-é az összes föld, akkor B kénytelen lesz neki dolgozni. és nyilván nem annyit kap a munkaerejéért, mintha A akkor próbálná a neki való munkáról meggyőzni, ha neki is lenne saját földje. ha az ázsiaiak és a nyugat felvásárolják az összes földet afrikában fillérekért(ami jelen pillanatban történik), akkor utána a helyi lakosság mivel nem tud saját földjén dolgozni, nyilván kénytelen lesz eladni a munkaerejét. és akkor persze mondhatjuk, hogy hát az csak annyit ér, mert csak annyit hajlandók nekik érte fizetni(pláne ha gépesít a tulajdonos és az ott lévőknél kevesebbel is megműveltetheti a földjét és azoknak kell versengeni a munkahelyekért), de biztos, hogy ez méltányos?

    we all deserve a bit of luck.

  • L7wy

    őstag

    válasz bambano #184 üzenetére

    Hát kicsit hosszú hozzászólás lenne ha mind leírnám. Amúgy meg Amerika a termelését a külföldiekkel végzi...milyen "Amcsi szintű termelékenységért jár amcsi szintű fizetés."-ről beszélsz... Az amcsi munka annyiból áll h összeszed egy rakás csóró külföldit, és dolgoztatja őket még valami jó ki nem sül belőle. Ezt azért teheti meg mert van tőkéje.

    Windows 10 x64 ----- Qihoo 360 TS

  • L7wy

    őstag

    válasz KilgoreTrout #185 üzenetére

    Azt tartod igazságtalannak, hogy ők nem kapnak annyit? A Föld erőforrásai végesek. Ha van tíz kiló húsod, amiből a 2 gazdag megkap 4-4 kilót, és 8 szegény megkap fejenként 25 dekát, és azt mondod, hogy osszuk el egyenlően, akkor bizony a gazdag kevesebbet kap.

    Dr. Akula gondolod h a leggazdagabbak között van? (bár én nem tudom, de ezt nem mondta)
    mondjuk úgy van összvissz100kg hús, "Lacikának" 50, "Petikének" 20, "Jancsinak " 10 a többin még 2 ember osztozik. Akkor "leginkább" Lacikának és Petikének kell sokat beadniuk a közösbe ahhoz h egyenlő legyen...

    Windows 10 x64 ----- Qihoo 360 TS

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz L7wy #188 üzenetére

    Nem ő személy szerint, de ha a Föld egészét nézzük, akkor bizony ő a jelenlegi életszínvonalával gazdagnak számít. Sőt, magyarország lakosságának nagy része. Ha azt nézed, hogy mondjuk ő egy hónap alatt többszörösét is megkeresi egy harmadik világban élő éves fizetésének, akkor az ottaniak szemében ő is "túl" jól él.
    Ha erre az az érved, hogy jó, de itt az élet is drágább, (ami csak a megszokott - mondjuk bangladesinél jóval magasabb - életszínvonal miatt az), akkor erre mondhatná bárki, aki szerinted gazdag, hogy jó, de az ő életszínvonalán még drágább az élet, mert fent kell tartani a jachtot és a kastélyt meg egyre drágább a kaviár. Azt meg hogy döntöd el, hogy mi a megfelelő életszínvonal?
    Kb erre mindenkinek az a válasza, hogy az amin ő él, esetleg egy kicsit jobb, pedig a szomorú igazság az,hogy ha a föld javait egyenlően osztanánk el, akkor a nyugati világ közel összes lakosának (a panelban lakó rokkantnyugdíjas ernőbácsit is beleértve) kevesebb jutna, mint most. (A gazdagoknak sokkal, a szegényeknek kicsivel, értelemszerűen.)

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #182 üzenetére

    Hanem milyenbe? Lehet hogy "olyan" egyetemre jártál. Nálunk pl. az volt az alap hogy biztos mindenki szakközépből jött, keni-vágja az elektronikát, elég csak a különbséget elmondani, aki meg gimiből jött, az csak pislogott miről van szó.

    A tőkés nem a munkástól ellopott pénzen vette a gépeket, ezt nem árt tudnod. Az a pénz soha nem volt a munkásé
    De azon veszi, jobb ha tudod. Mindig is a munkásé volt, mert ő termeli meg, de nem fizetik ki neki. És még az adót is lecsalják utána (boríték a zsebbe, tudod).

    Régen bekerült 35 csóró de okos ember, most bekerül 180 buta de pénzes (aki aztán 1 félév alatt ki is esik, mert bentmaradni már hülye). Jajdejó...

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #183 üzenetére

    Jaja, minden annyit ér, amennyit hajlandók érte fizetni. A szoftver, a film, és a munkás munkaereje is.
    Jaja, meg a filmek, zenék is. Van hogy egy 100 Ft-os dvd-t se. Tudod, nem mindenkinek éri meg a bolti árat...

    Amcsi szitű termelékenységért jár amcsi szintű fizetés
    Akkor miért nem fizetik meg? Az az orvos aki itt végez a SOTE-n, majd kimegy németbe, amcsiba, ott 17x annyit dolgozik mint nálunk? Mert a fizetése annyival több, csak a határon kell átlépnie.

    a munkabérek körüli csalással a munkást nem károsítják meg, sok esetben többet kap kézhez, mintha teljesen be lenne jelentve.
    Nem a f@szt nem. Nem lesz biztosítva, ha orvoshoz kell mennie, fizethet milliókat. Valamint az én adóm lesz emiatt magasabb, mert a politikusok nem saját zsebből fogják kipótolni a hiányzó bevételt, hanem megemelik a rendesen befizetők adóját, és el van intézve. De számomra nincs. Amerikában jól csinálják, elég feldobni az adócsalót, aztán kimegy a kommandó, bilincsben viszik el, és ha nem tudja bebizonyítani hogy nem csalt, akkor bűnös. Ott nem röhög az APEH pofájába a terepjárós gengszter hogy a luxusvilláját kölcsönből vette, holott minimálbérre van bejelentve. Nálunk is ezt kéne bevezetni, lenne itt is adómorál hirtelen.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #184 üzenetére

    Most is nyugati hitelből feszítünk, és épp megint összedőlünk, pedig már kőkemény imperializmus van.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz KilgoreTrout #185 üzenetére

    Milyen x*100k-s tandíjról beszélsz?
    Feltehetően arról ami most van.

    más tandíj pedig államilag támogatott képzésen nincs.
    Az állami tandíjhoz annyit rak hozzá a suli amennyit akar, nyilván egyik se fog lemondani róla.

    Aki nem jut be csak költségtérítésesre, az nem akarja igazán.
    Ha van x hely, és 20x jelentkező, amiből mondjuk 10x megüti a szintet, akkor melyik 9x ember nem akarja eléggé? Vagy hegylakó módra harcolni kéne a helyekért? Csak 1 maradhat? :D

    Egyedül talán az IBS az, ahol a jövő szempontjából érdemes lehet beruházni a tandíjra, de ott sem az oktatás színvonala, hanem a kapcsolatok miatt
    Meg az orvosi egyetemekre is, csak akkor eleve azzal kell számolni hogy diploma után egyből dobbantani kell nyugatra, nem itthoni kórházban elhelyezkedni. De ez nekünk nemorvosoknak nem biznisz, hiába pakolom az adómat az ő képzésükbe, mégse engem fognak gyógyítani. Ide meg majd jön a bantu sámán, mert annak a magyar zsé is főnyeremény, aztán olyan lesz a színvonal amilyen.

    államellenes egyénnek kiáltottak ki (pl. feljelentett a szomszéd, hogy nem elég lelkesen élteted Rákosit).
    Ilyen most is van, csak épp nem az ÁVH jön érted, hanem a munkahelyedről rugnak ki ha nem a főnök pártját élteted. Most mindenki nagy keresztény lett, meg nyilas, mert most ez a divat.

    Ugyanazt tették, amivel a "tőkéseket" vádolták, csak fordítottak egyet a dolgon.
    Akkor ugyebár nincs semmi probléma, hiszen ha neked teljesen okés a vadkapitalizmus, akkor az ugyanolyan szocializmus is jó...

    Nekem majd csak azután kell lemondani a pénzem feléről, ha a kiadómaffia már lemondott a vagyonáról. Egyelőre még ez utóbbin van a sor.

  • finest

    őstag

    válasz Dr. Akula #194 üzenetére

    Engem sokkal jobban bosszant az az implicit állítás, h a szegények tehetnek a szegénységükről, ami implicit benne van a Föld erőforrásai végesek érvelésben, ezért nem jut mindenkinek. Itt szépen leírják, h a zéró toleranciapolitikája hogyan hat a társadalomra: [link]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz finest #195 üzenetére

    Az tény hogy egyes szapora népcsoportok igazán gumit húzhatnának a farkukra, de itt nem erről volt szó, hanem az összeharácsolt ("privatizált", maffia) vagyonokról és az álságos képmutatásról.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz moma #186 üzenetére

    Mondom, ne keverjük a rendes kapitalizmust meg az eredeti tőkefelhalmozás korát azzal, ami nálunk van kapitalizmus címszó alatt, mert (hogy úgy fogalmazzak, hogy ne moderálják ki) itt voltak/vannak bizonyos "anomáliák".

    Az eredeti kapitalizmusban az történt, hogy született egy megállapodás, a munkás a munkaerejét x összegért eladta a tőkésnek. A tőkés emellé még adta a tőkéjét, és a tőkeköltséget profit címszó alatt kivette.

    Ismétlem, hogy itthon van, aki büszke arra, amiért Japánban szusihúst szeleteltek volna belőle, azt most ne firtassuk, mert az egy másik, hosszú, moderálásra érett történet.

    Már megbocsáss, de te nagyon <censored> vagy, ha benned egy ezredmásodpercig is felmerül, hogy a kapitalizmus a méltányosságról szól. A kapitalizmus a versenyről szól, meg hogy ki ér oda először, a többi meg a szerszám rossz végére kerül. És nagyon komoly esély van rá, hogy örök életére az a vég a jussa.Nekünk nem volt gyarmatunk, nem zsákmányoltunk ki rabszolgákat, stb. stb. nincs indulótőkénk a felhalmozás megkezdéséhez, így rosszul járunk. Ebből kellene kitörni, de az nem árokásással működik.

    #187: nem lep meg, hogy ebben a kérdésben is tájékozatlan vagy. A nagy amcsi autógyárakban nem külföldiek dolgoznak, hanem amcsik. És még sok más gyárban is.

    #190: az a pénz soha nem volt a munkásé. Én tudom, hogy te mire akarsz hivatkozni, a kommunizmus egyik alapmondására, hogy a profit a ki nem fizetett munkabér. Más kérdés, hogy ez az elv téves, a profit az a tőkeköltség és a rizikóvállalás költsége. A termeléshez nem csak a munkás munkaerejére van szükség, hanem termelőeszközökre, tőkére, stb. stb. Ezt nem a munkás teszi bele a buliba, és a termelés kezdetekor is rendelkezésre kell álljon, tehát lehetetlen, hogy a munkás által megtermelt dolgok legyenek.

    #192: abban a hsz-ben arra céloztam, hogy kettős mércét használsz. Érjen annyit a dvd, amennyit hajlandók fizetni érte, na de a munkaerő, azt fizessék meg nagyon... És ha szabad kérdeznem, miből? Ha a bevételi oldalon annyit fizetnek érte, amennyit ér, akkor a kiadási oldalon sem lehet nagy kiadás, mert azt csődnek hívják.

    Az orvosok Magyarországon nem végeznek olyan hatékony munkát, mint a jóléti államokban. Már ezért sem jár nekik olyan fizetés. Másrészt az amcsi fizetésekkel teljesen értelmetlen összevetni, a reálbérekkel kellene hasonlítani, mert annak van alapja. Hiába keres összegszerűen 3x annyit, ha egy lakás 8x annyiba kerül, az élelmezés meg mondjuk 4x annyiba (csak példákat mondtam). Különben meg, ha amcsiban annyira jól keresnek, miért vagy még itt?

    Ha van 200 ezer forint bevétel, amit bérre lehet fordítani, hogy fog többet kézhez kapni a melós, ha megkapja a felét bejelentve, a másik felét zsebbe, vagy ha mind bejelentve kapja meg?

    #196: azért vagy nagy tévedésben, mert te a szakirodalomban szereplő kapitalizmust akarod támadni az itthoni helyzet alapján, és közben úgy csinálsz, mintha itthon szakirodalmi kapitalizmus lenne, holott mindenki tudja, hogy nem az van. El kellene gondolkodni ezen és befejezni a hülyeségek emlegetését.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #197 üzenetére

    Az eredeti kapitalizmus emberarcúságát is jól látjuk a zsírosnyakú kiadómaffia határtalan kapzsiságán, pénzsóvárságán, mindenki máson átgázolásán. Ez minden emberben ellenérzést és utálatot szül - teljesen jogosan. Ha téged arcon rúgnak, te se mosolyogsz vissza, gondolom.

    felmerül, hogy a kapitalizmus a méltányosságról szól
    Nem, nem arról szól. Ezért is nem méltányolja senki a kiadók "fizessetek mindenért" kapzsiságát. Tudod, nemcsak a csóróknak kell méltányolni a gazdagokat.

    Nekünk nem volt gyarmatunk, nem zsákmányoltunk ki rabszolgákat, stb. stb. nincs indulótőkénk a felhalmozás megkezdéséhez, így rosszul járunk. Ebből kellene kitörni, de az nem árokásással működik.
    Ha a külföldi nagytőkéseknek adod oda a maradék pénzedet is, azzal nem fogsz kitörni, csak még lejjebb süllyedni.

    Az amcsi autógyárakban csak addig dolgoznak amcsi munkások (bár hogy ebből mennyi az amcsi és mennyi a mexikói, stb illegális bevándorló, az kérdéses), amíg az egész gyárat át nem pakolják Kínába, Malájziába. Merthogy a trend éppenséggel ez, és már jó sok minden ott is van.

    Az a pénz mindig is a munkásoké volt. "a profit a ki nem fizetett munkabér" <- ez így van, jól tudod. Vagy ha nem, akkor a szabolcsi uzsorás, meg a lakásmaffia is teljesen törvényes és erkölcsös dolgot csinál...

    A termeléshez nem csak a munkás munkaerejére van szükség, hanem termelőeszközökre, tőkére
    De nem csak arra. A profit meg 99%-ban csak arra megy el. Feltűnő értékaránytalanság - ilyen van a BTK-ban is.

    kettős mércét használsz. Érjen annyit a dvd, amennyit hajlandók fizetni érte, na de a munkaerő, azt fizessék meg nagyon
    Én? Hát ki nyomatja a süketelést hogy fizessen mindenki amcsi árakat a magyar fizetéséből? Magyar fizetésből csak 100 Ft-os dvd-re futja, így van ez rendjén. Ha a kiadók ezen változtatni akarnak, akkor a bérek növelésével és az árak csökkentésével kell kezdeni.

    Az orvosok Magyarországon nem végeznek olyan hatékony munkát, mint a jóléti államokban.
    Nem baj ha a magyar orvostársadalom nevében egyszerűen csak kiröhöglek?

    Másrészt az amcsi fizetésekkel teljesen értelmetlen összevetni, a reálbérekkel kellene hasonlítani, mert annak van alapja.
    Azzal van. Már régóta amcsi árakon vásárolunk a magyar fizetésünkből.

    Ha van 200 ezer forint bevétel, amit bérre lehet fordítani, hogy fog többet kézhez kapni a melós, ha megkapja a felét bejelentve, a másik felét zsebbe, vagy ha mind bejelentve kapja meg?
    Ha 10% adót csökkent az állam, akkor az a munkás bérében fog bevételként megjelenni, vagy a karvalytőke vágja zsebre? (Előbbire még nem volt példa.)

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dr. Akula #198 üzenetére

    "De nem csak arra. A profit meg 99%-ban csak arra megy el. Feltűnő értékaránytalanság - ilyen van a BTK-ban is.": bizonyára elkerülte a figyelmed, hogy a profit az a tőkeköltség és a rizikóvállalás költsége. Tehát eredetileg is, tervezetten a profit 100%-ka kell, hogy a tőkésnél maradjon, mert ilyen a rendszer. Ha 99%-ban a tőkésé a profit, ott valami rosszul működik, mert eltűnik 1%.

    Én nem tudom, ki nyomja azt a süketelést, hogy magyar fizetésből amcsi árakat, én biztosan nem, ez abból is kiderül, hogy példákat írtam, mennyivel kerül többe kint az élet. Nyilván nem azért sokkal drágább kint az élet, mert a magyar meg az amcsi árszinvonal megegyezik.

    Nyugodtan kiröhöghetsz az orvostársadalom nevében, én meg lekérem az oeptől az egészségbiztosítási számlámat és kiderül, hogy nekem van igazam. Más kérdés, hogy minimálisan sem támad röhögni kedvem.

    Az a baj, hogy úgy érzed, téged nagy sérelmek értek, és ebből levontad a következtetést, hogy a kommunizmuson kívül minden rossz. Még ha el is lehet fogadni, hogy sérelmeidnek van alapja, az ebből levont folyomány úgy marhaság, ahogy van. De előtted is nyitva az út, mehetsz Kínába vagy Észak-Koreába.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz bambano #199 üzenetére

    Milyen rizikót vállal mondjuk egy bank? Semmilyet. Ha elkótyavetyéli a házadat fillérekért, még akkor is te tartozol neki. Ezt ingyenélésnek hívják. Az ilyeneknek kötelező jelleggel rézst kéne venniük az "Út a munkába" programban...

    Én nem tudom, ki nyomja azt a süketelést, hogy magyar fizetésből amcsi árakat, én biztosan nem
    Gondolom elolvastad a cikket amihez ez a topik tartozik.

    Az OEP számládból hogyan is következik az orvosok munkavégzése? Sehogy? Az hogy mennyi a korrupció a közbeszerzésben (gyógyszerártámogatás, kórházi kezelések finanszírozása), az a kapitalista vállalkozások és az általuk lefizetett politikusok sara. Azoké, akiket te istenítesz. Ebből kifolyólag ez így van rendjén. Legalábbis számodra.

    De előtted is nyitva az út, mehetsz Kínába vagy Észak-Koreába.
    Lehet hogy 10-20 év múlva te is Kínába fogsz vágyni. ^^

Új hozzászólás Aktív témák