Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    10-20 okos úgy döntött, hogy vége az ingyen internetnek. 1 milliárd internet user meg úgy, hogy nincs vége.

    Majd meglátjuk...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz finest #7 üzenetére

    Olvasni olvastuk, az kétségtelen, hogy a válasz megfogalmazása nem sikerült jól :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #181 üzenetére

    Jaja, voltunk egy páran, akik elég nehezen vettük fel az egyetem ritmusát. Lassítanunk kellett, baromira. Persze, voltak emberek, akik nehezen vették fel az egyetem ritmusát a középiskola után. De a többség nem *olyan* középiskolába járt.

    A tőkés nem a munkástól ellopott pénzen vette a gépeket, ezt nem árt tudnod. Az a pénz soha nem volt a munkásé. Az én évfolyamomra, a szocializmus idején, felvettek 35 embert. Most meg vagy 180-at. Mikor is van nagyobb esély bekerülni? Most, hogy 5x akkora a keretszám, vagy akkor?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #108 üzenetére

    Jaja, minden annyit ér, amennyit hajlandók érte fizetni. A szoftver, a film, és a munkás munkaereje is.

    Amcsi szinvonalú munkáért nem jár amcsi fizetés, a kifejezés önmagában is problémás. Amcsi szitű termelékenységért jár amcsi szintű fizetés.

    Jaja, olcsóbban kell adni a munkaerődet, vagy lehet csődbe menni. Ha már leckéztetsz kapitalizmusból, te mikor tanulod meg ezt a leckét?

    A munkabérek területén tapasztalható anomáliával két gond van a hsz-ed szempontjából:
    - általános kapitalizmust nem kellene ennyire nem általános állapotokon magyarázni
    - a munkabérek körüli csalással a munkást nem károsítják meg, sok esetben többet kap kézhez, mintha teljesen be lenne jelentve. Ezzel az államot és a közfeladatok ellátását lopják meg.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz L7wy #147 üzenetére

    Írd már be ide a kommunista rendszer alapelveit, de az se baj, ha legalább egyet idézel.
    A 80-as évek jó időszak volt, nyugati hitelből feszítettünk, mint két szem krumpli a zsákban. Csak egy idő után összedőlt az egész.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz moma #186 üzenetére

    Mondom, ne keverjük a rendes kapitalizmust meg az eredeti tőkefelhalmozás korát azzal, ami nálunk van kapitalizmus címszó alatt, mert (hogy úgy fogalmazzak, hogy ne moderálják ki) itt voltak/vannak bizonyos "anomáliák".

    Az eredeti kapitalizmusban az történt, hogy született egy megállapodás, a munkás a munkaerejét x összegért eladta a tőkésnek. A tőkés emellé még adta a tőkéjét, és a tőkeköltséget profit címszó alatt kivette.

    Ismétlem, hogy itthon van, aki büszke arra, amiért Japánban szusihúst szeleteltek volna belőle, azt most ne firtassuk, mert az egy másik, hosszú, moderálásra érett történet.

    Már megbocsáss, de te nagyon <censored> vagy, ha benned egy ezredmásodpercig is felmerül, hogy a kapitalizmus a méltányosságról szól. A kapitalizmus a versenyről szól, meg hogy ki ér oda először, a többi meg a szerszám rossz végére kerül. És nagyon komoly esély van rá, hogy örök életére az a vég a jussa.Nekünk nem volt gyarmatunk, nem zsákmányoltunk ki rabszolgákat, stb. stb. nincs indulótőkénk a felhalmozás megkezdéséhez, így rosszul járunk. Ebből kellene kitörni, de az nem árokásással működik.

    #187: nem lep meg, hogy ebben a kérdésben is tájékozatlan vagy. A nagy amcsi autógyárakban nem külföldiek dolgoznak, hanem amcsik. És még sok más gyárban is.

    #190: az a pénz soha nem volt a munkásé. Én tudom, hogy te mire akarsz hivatkozni, a kommunizmus egyik alapmondására, hogy a profit a ki nem fizetett munkabér. Más kérdés, hogy ez az elv téves, a profit az a tőkeköltség és a rizikóvállalás költsége. A termeléshez nem csak a munkás munkaerejére van szükség, hanem termelőeszközökre, tőkére, stb. stb. Ezt nem a munkás teszi bele a buliba, és a termelés kezdetekor is rendelkezésre kell álljon, tehát lehetetlen, hogy a munkás által megtermelt dolgok legyenek.

    #192: abban a hsz-ben arra céloztam, hogy kettős mércét használsz. Érjen annyit a dvd, amennyit hajlandók fizetni érte, na de a munkaerő, azt fizessék meg nagyon... És ha szabad kérdeznem, miből? Ha a bevételi oldalon annyit fizetnek érte, amennyit ér, akkor a kiadási oldalon sem lehet nagy kiadás, mert azt csődnek hívják.

    Az orvosok Magyarországon nem végeznek olyan hatékony munkát, mint a jóléti államokban. Már ezért sem jár nekik olyan fizetés. Másrészt az amcsi fizetésekkel teljesen értelmetlen összevetni, a reálbérekkel kellene hasonlítani, mert annak van alapja. Hiába keres összegszerűen 3x annyit, ha egy lakás 8x annyiba kerül, az élelmezés meg mondjuk 4x annyiba (csak példákat mondtam). Különben meg, ha amcsiban annyira jól keresnek, miért vagy még itt?

    Ha van 200 ezer forint bevétel, amit bérre lehet fordítani, hogy fog többet kézhez kapni a melós, ha megkapja a felét bejelentve, a másik felét zsebbe, vagy ha mind bejelentve kapja meg?

    #196: azért vagy nagy tévedésben, mert te a szakirodalomban szereplő kapitalizmust akarod támadni az itthoni helyzet alapján, és közben úgy csinálsz, mintha itthon szakirodalmi kapitalizmus lenne, holott mindenki tudja, hogy nem az van. El kellene gondolkodni ezen és befejezni a hülyeségek emlegetését.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #198 üzenetére

    "De nem csak arra. A profit meg 99%-ban csak arra megy el. Feltűnő értékaránytalanság - ilyen van a BTK-ban is.": bizonyára elkerülte a figyelmed, hogy a profit az a tőkeköltség és a rizikóvállalás költsége. Tehát eredetileg is, tervezetten a profit 100%-ka kell, hogy a tőkésnél maradjon, mert ilyen a rendszer. Ha 99%-ban a tőkésé a profit, ott valami rosszul működik, mert eltűnik 1%.

    Én nem tudom, ki nyomja azt a süketelést, hogy magyar fizetésből amcsi árakat, én biztosan nem, ez abból is kiderül, hogy példákat írtam, mennyivel kerül többe kint az élet. Nyilván nem azért sokkal drágább kint az élet, mert a magyar meg az amcsi árszinvonal megegyezik.

    Nyugodtan kiröhöghetsz az orvostársadalom nevében, én meg lekérem az oeptől az egészségbiztosítási számlámat és kiderül, hogy nekem van igazam. Más kérdés, hogy minimálisan sem támad röhögni kedvem.

    Az a baj, hogy úgy érzed, téged nagy sérelmek értek, és ebből levontad a következtetést, hogy a kommunizmuson kívül minden rossz. Még ha el is lehet fogadni, hogy sérelmeidnek van alapja, az ebből levont folyomány úgy marhaság, ahogy van. De előtted is nyitva az út, mehetsz Kínába vagy Észak-Koreába.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #200 üzenetére

    Mutasd már meg, hol istenítettem a politikusokat? Az oep számlán pedig világosan látszik, mennyi az üzemszerűen elkövetett lopás. Az orvos azt mondja, csalni kényszerül, mert nem elég a finanszírozás, az állam meg azt mondja, sokba kerül ez az egészségügy, nem ad többet. Emiatt az orvosok ezerrel hazudnak. Ennek bizonyítása a személyes oep számlákon megtalálható. Nyugodtan röhögjél, látszani fog rajtad, hogy kínodban teszed.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz moma #201 üzenetére

    A tőkést miért ne illetné meg a jövedelme??? Miért hiszi mindenki azt, hogy a tőke ingyen van? Aki ezt hiszi, az miért nem szerez egy nagy szekér tőkét és kezd saját vállalkozásba? ja, hogy akkor kiderülne, hogy tőkét szerezni nincs ingyen... upsz...

    A kapitalizmusban mindenki nagy ívben tesz arra, hogy mi igazságos és mi nem az. Miért is tenne mást? Ez olyan, mintha a szavannán oroszlánok kísérnék át a gazellákat a folyókon, nehogy megtámadják őket a krokodilok... Arról már ne is beszéljünk, hogy te is, meg Dr. Akula is azt teszi (pontosan azt teszi), amit a tőkések szemére hány, hogy nem kéne. Te is a saját érdekedet akarod védeni, a tőkés is a saját érdekeit védi. A pech az, hogy nektek a fröcsögésen meg a marhaságok posztba irkálásán túl erre nincs semmilyen eszközötök, a tőkésnek meg van. A tőkés több száz éven keresztül forgatta, kockáztatta a tőkéjét és az érte kapott díjból lett gazdag. Ez van, srácok.

    "mellesleg ha valamiféle ideális kapitalizmus akarsz vizsgálni azt meg nem lehet, hogy valami ideális alternatív rendszerrel kellene összehasonlítgatni nem pedig a magyar "szocializmussal"?": most, hogy legalább 4-5 hsz-ben kértem mindenkit arra, hogy ne a rögmagyar valósággal vessük össze az elméleti kapitalizmus alapjait, te is eljutottál ide, ez derék. Kár, hogy ezért ennyiszer szólnom kellett.

    Arról, hogy rabszolgákat tartsunk, már lemaradtunk. De abban van igazság, hogy vegyünk mi is földet. Akár Afrikában, akár szomszédos államokban. Vagy menjünk oda befektetni. Másképp nem megy.

    A kapitalizmust nem az legitimálja más rendszerekkel szemben, hogy verseny van benne, hanem az, hogy egyelőre nincs semmilyen bizonyított más rendszer, ami életképes. Tudod, 5 út van előttünk. Az egyik a kapitalizmus, a másik négy járhatatlan.

    Az ilyen gazdasági rendszerek vizsgálatából az igazságos és a méltányos szavakat zárjuk ki mindaddig, amíg nem mutatsz nekem egy egész falka vegetáriánus oroszlánt. Amit szeretnétek, az életszerűtlen.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #205 üzenetére

    Tévedés. Az nagy tévedés, hogyha valaki elmondja, hogy egy dolog objektíven hogy működik, az még nem egyenlő azzal, hogy isteníti is. Mutasd meg, hol istenítettem a kapitalizmust. Csak annyit mondtam róla, hogy jelenleg nincs és eddig nem volt bizonyítottan működőképes és jobb modell. Ez nem istenítés, ez tény.

    Ha fáj a fogam, elmegyek fogorvoshoz. Tudom, hogy szét fogja verni a fejem, tudom, hogy fájni fog, de lenyelem a békát, mert nincs más megoldás.Ettől még fogorvosi székben feküdni sz.r...

    Az oep számláról csak oep-pel szerződött intézmény tud lopni.

    Azt pedig minimum harmadjára mondom (másik hsz-edre is reagálva), hogy a rögmagyar valóságot hagyjuk, mert kimoderálnak érte. Ismétlem: hagyjuk, és ismétlem: nem azért, mert nekem tetszik, ami van, hanem sérti az alapelveket.

    "A tőkést megilleti a jövedelme, de csak az, nem a profit szinte teljes egésze! ": a tőkés jövedelme a profit. Más jövedelme nem is lehet, hiszen az esetek jelentős részében nem dolgozik, hanem tulajdonosként viselkedik. Ez a mondatod matematikailag nonszensz. Munkástól ellopott pénz meg azért nincs benne, mert a profit a termelési költségek levonása után, adózás, stb. után megmaradt pénz. A tőkés megegyezett a munkással, hogy az x pénzért dolgozik, ha ezt mind megkapta, akkor fogalmilag kizárt a lopás. Ez levonódik a bruttó árbevételből, meg még egy csomó más is, a maradék a profit.

    Ez ennyire egyszerű, felesleges téves kommunista beidegződések alapján tovább rugózni rajta.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz moma #206 üzenetére

    Azt mondani, hogy a kapitalizmus szar, mert Mo-n nem korrekt eljárásban kiprivatizálták az ország vagyonát, azt a súlyosan téves általánosítást hordozza magában, hogy csak fehérgalléros bűnözők által létezhet kapitalizmus és az mind rossz. Ami itthon történt az utóbbi 20 évben, az nem kapitalizmus volt, de hogy mi, azt majd a moderátorok háta mögött beszéljük meg. Azt hittem, ezt felfogtátok végre, de úgy látom, hogy nem.

    Itt pedig arról van szó, hogy adott mennyiségű pénzből kinek mennyi jusson. Amikor a kapitalista munkaadói oldalról van szó, akkor arról beszéltek, hogy minél több jusson a munkavállalónak (mert szerintetek ellopják profit néven a munkavállaló jussát), amikor meg arról, hogy a kapitalista által megtermelt javak bevétele esik felosztás alá, akkor minél több maradjon nektek (mert a warezolás helyes).

    Mondd már meg, mi a különbség a két hozzáállás között? Az egyik esetben a tőkés védi a saját pénzét, a másik esetben meg te. Mindketten a saját pénzeteket akarjátok számotokra kedvezőbben elosztani, felhasználni. Tehát megkérdezem: mi a különbség közted meg a tőkés között? A válasz: SEMMI.

    A diktatúra igazságossága, mint kérdés? Te mit szívsz, ez qrva jó anyag lehet...

    Ismétlem: nem védem a kapitalizmust. Ha azt mondom, gyilkosok léteznek és azok gyilkolnak, akkor tényeket közlök, nem ítéletet mondok, pláne nem a saját preferenciáimat teszem közzé.

    A fenti példa szerint az általánosításom igaz. Tessék cáfolni. Furcsa is lenne, ha másképpen működne a kapitalizmus. Én még arról sem mondtam véleményt, hogy itt egyesek szerint a warezolás helyes. De most mondok: kapitalizmusban érthető, ha valaki a saját kiadásainak csökkentésére törekszik. Ez kapitalista vonás. Tehát boncolgassuk tovább: a tényközlés az, hogy valaki költségcsökkentésre törekszik, tényközlés az is, hogy ez kapitalista vonás. Személyes vélemény kategória azt mondani, hogy szerzői jogok megsértése erkölcstelen. Ugye teccik érteni a három mondatban rejtőző alapvető különbséget?

    Amikor ti megpróbáltatok rámutatni a létező kapitalizmus gyengeségeire, akkor olyan példákat hoztatok fel, amik nincsenek létező kapitalizmusban. Ergo az érvelés nem helytálló.

    A monopóliumokról annyit, hogy mostanában megy az agyalás közgazdász körökben, hogy nem biztos, hogy egyes területeken a természetes monopólium rossz. Lesznek még ezügyben meglepetések, amit ti is érzékelni fogtok.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz moma #206 üzenetére

    Ha igazi kapitalizmusról akarsz beszélni, ne gyere magyar példákkal. Legyen mondjuk az amcsi autóipar vagy valami hasonló a példa.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #214 üzenetére

    Egy dolgot mesélj el: ha a szocializmus annyira sikeres volt nálunk, miért cserélték le?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #215 üzenetére

    Visszatérve a topic témájához: egy újság előállítása mitől ingyenes köztulajdon? A riporterek ingyen szaladgálnak anyagért? Nekik ingyen van a benzin, a mobiltelefon, a műholdas kapcsolat?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #220 üzenetére

    Tisztázzunk valamit: a hirdetés alapú tartalomszolgáltatás most is működik és létezik. A hiszti azon pattan majd ki, ha hirdetés alapról előfizetéses alapra akarnak majd váltani.

    De ettől még egyik tartalom sincs ingyen, mindkettőért fizetsz: előfizetési díjjal vagy eladott hirdetési felülettel. A teljesen ingyen tartalomszolgáltatás nem működik.

    A hírek biztosan nem fognak torrenten terjedni, arra a twitter/irc való. De ha nem lesz, aki a hírt ingyen felrakja a hálózatra, mi fog terjedni rajta?

    Szerintem az fog történni, hogy pár újság átvált előfizetéses alapra, belebukik, a többi meg észhez tér. De ez az én magánvéleményem, ezzel lehet vitatkozni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Dr. Akula #225 üzenetére

    Nem fizetsz a hirdetésért??? Ez megint valami olyan baromság, mint a nem fizetünk a gugli szolgáltatásokért???

    A fizetést nem csak készpénzben kell érteni, bármiféle ellenszolgáltatás fizetésnek minősül az én szememben, ami a hirdető érdekeit szolgálja.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák