Új hozzászólás Aktív témák

  • priti

    addikt

    válasz bambano #224 üzenetére

    Én azt olvastam, hogy nagyvonalakban a mezőgazdasági terület 5,3 millió hektár körül van, nyilván perpill nem ennyi a ténylegesen megművelt terület nagysága.
    Amúgy a földvagyon 46 százaléka az állami tulajdonú erdészeti társaságok vagyonkezelésében, 30 százaléka a nemzeti parkok és más arra jogosult szervezetek vagyonkezelésében van.
    1,9 millió hektár föld tartozik a Nemzeti Földalapba, vagyis az állam kezeli a magyar termőföldek nagyjából negyedét. Adja tartós haszonbérletbe vagy csinál vele, amit akar. A legnagyobb problémája, hogy szétszórva vannak a területei és nem egybefüggően, illetve. gyakrabban találja ki, változtatja, hogy mit is akar, mint ahogy a haszonbérletek lejárnak.

    A gazdálkodás része a parlagon hagyás, tehát a terület alapú támogatás akkor is megilleti a gazdálkodót, ha nem csinál semmit a földjén, így viszont az ember arra kezd gondolni, hogy megéri nagyobb területhez jutni egy dilettánsnak is, mert már 100 hektár is évi 6 millát "hoz" az ölébe. Ráadásul a korábbival azonos termékszerkezetben gazdálkodóknak felkínálták a tavalyi támogatást, amit "egyetlen kattintással” jóvá is hagyhattak -ahogy azt az Agrárgazdaságért Felelős Államtitkárság büszkén közölte- , tehát nem is nagyon stresszes, ha egyszer már le van zsírozva az a tartós haszonbérlet. Kérdés persze a haszonbérleti bérfizetés díja, amiről senki nem tud átlagot, csak annyi van a levegőben, hogy a normál piaci ár egyharmada körül van, de olyan hírdetést már láttam, hogy Romániaban, magyar-román határmenti 50 és 3000 hektár közötti mezőgazdaságra kiváló földterületek bérelhetők, már 100 Eur/hektártól, szóval akkor most mi mennyi.
    Sajnos az EU-tól nem idegen a piacszerzés ilyen formája, de én nem szeretném a szart venni drágán és azt enni így legalább a húsmarha és a gyesznó lehetne az amire egy kicsit figyelhetnének, mert most nem látom, hogy figyelnének. Nem állítom, hogy mutyi az egész, mert nem vagyok hozzá elég tájékozott, de bűzlik ez a földosztás. Persze az ATV-n rá is tesznek egy lapáttal, hogy valami tetőfedő vállalkozó nyert pályázatot. Ezekre persze már annyira nem harapok rá, mert lehet, hogy a felesége, testvére stb. meg 30 éve gazdálkodik, de jó lenne ...khm... nagyon örülnék egy tiszta és világos kormánykommunikációnak, hogy konkrétan mi is folyik itt azon túl, hogy éppen megvédjük a földet a külföldiektől és közben határozott arcot vágunk.

    Hardverlesen

Új hozzászólás Aktív témák