Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Tigerclaw #39 üzenetére

    Tehát te inkább önként lemondasz a saját jogaid egy részéről (és ezt várod el mindenki mástól is ["Az átlag becsületes embert nem érdekli..."]), ha ez azzal jár, hogy a bűnözőknek "ne legyenek jogaik" (jelentsen ez bármit is)?

    "Tehát nem lehetne senkire se rákeresni manuálisan, csak a gép folyamatosan csekkolná a kamerák képeit körözött bűnözők, eltűnt személyek arca után keresve és ha talál valamit jelzi a kezelőnek." És mégis az arcképek szerinted honnan kerülnének egy ilyen adatbázisba? A MI majd beleálmodja, vagy olyan emberek pakolják bele, akik cserkészbecsszó megesküsznek arra, hogy tényleg csak a gonoszokat töltik fel ide?

    Nagyon naiv elképzelés, ha azt hiszed, hogy egy ilyen rendszer működtetése elválasztható a visszaélések lehetőségétől.

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Tigerclaw #46 üzenetére

    Nem pontosan értem, hogy mit szeretnél mondani ezzel: "Ez a jog amiről szerinted lemondasz, pár éve még elméletben sem létezett. Holnap milyen új jogot találnak ki?"
    Szerintem egy normális társadalomban alapvető elvárás, hogy normálisan viselkedő állampolgárként az állam ne figyeljen meg, ne kémkedjen utánam, ne próbálja ellenőrizni az életemet.
    Az, hogy 40 évvel ezelőtt a "barátok"/ismerősök/kollégák/egyebek figyeltek meg és jelentettek rólad, most pedig a technikai fejlődésnek köszönhetően változott a módszer, ebből a szempontból szerintem irreleváns. Nem értem, milyen "pár éve (...) sem létezett" jogról beszélsz.

    De ha ezen túl is lépnénk, akkor sem világos számomra, hogy ha csak "pár éve" létezne amire gondolsz, akkor ez indokolja, hogy feladható? Hol a határ, mennyi időnek kell eltelnie, hogy ne legyen az? 20 év? 50? 200?

    "Nem elvetni kell, hanem azon dolgozni, hogy ne élhessenek vele vissza, ha pedig mégis visszaél valaki ezzel, az ismerje meg pár évtized erejéig a börtönöket belülről."

    Te ezt tényleg minden irónia nélkül írod le, hiszel ebben, hogy ez lehetséges? Szerinted ez valaha realitás lenne? Ha igen, kíváncsian várom a javaslatodat, hogy én, egy utolsó szürke senki, hogyan tudnék "azon dolgozni", hogy "ha (...) visszaél valaki ezzel, az ismerje meg pár évtized erejéig a börtönöket belülről"?

    A focis videóbírós hasonlatodat meg aztán végképp nem tudom hova tenni ebben a kérdésben.

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • bambano

    titán

    válasz Tigerclaw #46 üzenetére

    "Ez a jog amiről szerinted lemondasz, pár éve még elméletben sem létezett.": miért kell ennyire hirdetni a tájékozatlanságodat?
    Az első magyar adatvédelmi törvény az 1992. évi LXIII. törvény volt, tehát az a pár év az kis híján harminc. A következő törvény, amit elvileg mindenki ismer, az Infotv. néven emlegetett 2011. évi CXII. törvény az információs önrendelkezési jogról. Most abba ne menjünk bele, hogy a magyar infotörvény jobb volt, mint a gdpr. Ez sem pár év, hanem kilenc.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • mepet

    addikt

    válasz Tigerclaw #54 üzenetére

    "Ha egy technológiának van egy azonnali és kézzelfogható előnye, illetve egy kis valószínűséggel bekövetkező hátránya,"
    Itt tévedés van, ha valamit lehetséges visszaélésre használni, akkor 100%, hogy belátható időn belül visszaélés fog történni. Ennek oka az emberi jellem. Erre a bizonyíték az emberiség eddigi történelme.

    "ha bekövetkezik a legrosszabb, az nem nevezhető katasztrófának."
    Kérdés, mi a katasztrófa. Ha pl. téged és a családodat letartóztatnak, a fejeteket kopaszra borotválják, megvernek párszor, szétválasztanak a családtól majd egyenként külön-külön átnevelőtáborba zárnak valószínűleg évekre, de lehet, hogy életetek végéig, az katasztrófa? Lásd: az a hely a Föld bolygón, ahol a témaadó technikát a legprofibban alkalmazzák jelenleg, tehát Kína.

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz Tigerclaw #59 üzenetére

    De még van beleszólása, úgyhogy gondolkodjunk így :P

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Tigerclaw #51 üzenetére

    Amiket itt negatív példaként felhozol, szerintem rosszak. Nem hinném, hogy pl. a Street View-n szereplő emberek arcának kitakarása ördögtől való lenne. Számtalan, a mindennapi életben előforduló kellemetlen helyzetet eredményezhet az emberek felismerhetősége (pl. valakit felismersz, aki nem azzal sétál kézenfogva, akivel "kellene" vagy valaki innen tudja meg, hogy a szomszéd lány az út szélén állva keresi a kenyerét), és ehhez nem kell bűnözőnek lenni. Annak sem látom hátrányát, hogy ha felraksz YouTube-ra egy dashcam-es videót, ki kell takarnod a rendszámot a szabálytalankodó bunkóról. Mi haszna lenne, ha 100 ezer megtekintő látná? Valaki saját kezébe venné az ügyet, és Batmanként igazságot tenne? Az eredeti felvétellel be lehet ballagni a rendőrségre, és ők majd teszik a dolgukat, ha éppen olyan kedvük van (mondjuk ezzel, meg ennek az egésznek a hatékonyságával kapcsolatban nincsenek illúzióim, de az megint nem ide tartozik :) ). Azt azért már én is a ló másik oldalának tartom, hogy pl. Ausztriában már a dashcam megléte miatt is megbüntetnek, de összességében nem hiszem, hogy ezen szabályozások többsége alapvetően rossz lenne.

    (A Street Veiw egyébként egy jó példa arra, hogy a MI sem mindenható: sok esetben közlekedési (vagy egyéb) táblákon látható hasznos infót homályosít el, mivel arcnak nézi – ez néha kimondottan kellemetlen, ha pl. egy számomra ismeretlen útszakaszt nézek éppen amolyan "előtanulmány" jelleggel.)

    Az, hogy itthon (vagy egy-egy másik országban) milyen helyi szabályozások vannak, szerintem irreleváns, legalábbis én az eredeti témaindító kérdést globálisan (ill. EU-szinten) próbálom értelmezni, nem kis országunkra vonatkoztatva. (Hogy itt hogy zajlana, abba ne is menjünk bele a lelki békénket szem előtt tartva. :) )

    Lehet, hogy hülyeséget írok (nem szeretm, és nem is követem a "hagyományos" focit), de mintha a videobíró hasonló lenne az NFL-ben használthoz, azaz bizonyos esetekben (nem tudom, hogy milyen módon lehet "videobírót kérni" az európai fociban) egy másik pofa valahol visszanézi a felvételeket, és az alapján hoz egy döntést. Szerintem ez teljesen emberi üzemeltetésű rendszer, emberek elemzik a felvételt és hoznak az alapján döntést – ezért nem értem, hogy jön ide. (Esetleg a gólbíró rendszerre gondoltál, ami a labda gólvonalon való áthaladását nézi?)

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Tigerclaw #59 üzenetére

    "Ha ilyen megtörténhet egy országban, akkor ezt nem az arcfelismerés tiltása fogja megakadályozni."
    Ezt próbáltam én is kommunikálni, de nem nagyon ment át nekik :)

  • bambano

    titán

    válasz Tigerclaw #64 üzenetére

    "Ennyi erővel azt is mondhatják, hogy az áldozat meghalt, annak már nincs semmi joga": és tényleg azt mondják...

    már megint egy dolog, amiről azt hitted, hogy nem úgy van, pedig de...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • mepet

    addikt

    válasz Tigerclaw #59 üzenetére

    "Ha ilyen megtörténhet egy országban, akkor ezt nem az arcfelismerés tiltása fogja megakadályozni."
    Így van, teljesen egyet értek! Nem az arcfelismerés miatt lágeresítettek legalább sokszázezer embert Kínában a közelmúltban. Az arcfelismerés csak lehetővé tette, hogy a Világon még sosem látott hatékonysággal kövessék ezt el. Arcfelismerő rendszer nélkül nehezebb dolguk lenne, sokkal több ártatlan áldozat úszhatná meg.

  • mepet

    addikt

    válasz Tigerclaw #68 üzenetére

    Bátorkodom a 2. bekezdésed egyetlen félmondattá rövidíteni, javíts ki, ha pontatlan vagyok: nem az arcfelismerés a gond, hanem a diktatúra.

    És ezzel egyet is értek. Viszont, ha marad az arcfelismerés, akkor sosem fog megszűnni a diktatúra, hiszen egy korábban még sosem látott hatékonyságú eszköz került a diktátor kezébe. Ráadásul nem csak arcfelismerés van ott, hanem hozzá pontrendszer, állami kémcuccok mindenki mobiljában, államilag követett fizetési rendszerek (wechat & alipay), stb...Miután a fizetési rendszer meg a pontrendszer kikalkulálja, hogy nem vagy jó elvtárs, utána már véged is van, mert biztos, hogy nem fogsz tudni disszidálni az arcfelismerő cuccok miatt. Elkapnak és véged. Szerintem nem mindegy, hogy van-e arcfelismerés, vagy nincs. Enélkül sokkal nehezebb a diktátornak kontroll alatt tartani azt az 1400 millió embert.

    Nem a kés a rossz. De ha tehetjük, egyes helyekről ki kell, hogy tiltsuk a késeket. Úgy, ahogy most is ki vannak tiltva. Pl. a parlamentbe és az általános iskolába nem viheted be a méteres recés kenyérvágódat. Nem véletlenül. Szerintem a késes példához hasonlóan meg kell tiltani a kormányoknak, hogy ilyen visszás technológiát használjanak. Ne használjanak ilyet semmilyen központosított szervezetnél (főleg ne állami szerveknél), mert 100%, hogy már a bevezetés is a tervezett visszaélésekre fókuszálva fog történni. A titkosszolgálatok (vagy a kenyérvágó kés esetében a jónép otthon a konyhában) meg úgyis használják, nekik mindegy is, hogy be van-e tiltva...

    Ha pl. a munkahelyemen a beléptetőrendszer nem kártyát kérne, hanem az arcomat, azzal nem lenne semmi problémám. De egy központi akárkinek megadni a lehetőséget, hogy köztéren monitorozza mindenki mozgását és minden tevékenységét, ennek már a gondolatát is felháborítónak tartom.

    A témaadó íráshoz visszatérve: feltételezésem alapján az EU-nak is kb az lehet ezzel a gondja, mint nekem. Nem véletlen, hogy nyilvános helyekre vonatkozik a tervezett szabályozás.

    Remélem a pár év alatt jól fogják felmérni az adatvédelmi kockázatokat. Én úgy gondolom, hogy ez a kockázat hatalmas. Egyáltalán nem áll arányban a technológia hasznával.

Új hozzászólás Aktív témák