Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz BonFire #607 üzenetére

    "Nem értitek, mert nem tudtok vakon gépelni!"
    Vakon gépelek, lásd korábbi hozzászólásaimat.

    "Mondok másik példát: a zongora... Ahol még hangmagasság szerint is külön súlyozva vannak a billentyűk. A mély hangot nehezebb leütni, mint a magasat."
    Bár vlad írta korábban, hogy vannak olyan billek, ahol súlyozva van a gombok nyomáserőssége, gyakorlatban nem ez az általános. Továbbá a zongorával ellentétben billentyűzet binárisan működik: teljesen mindegy milyen erővel nyomod le. A zongoristákat sem azért zavarja meg a rugós mechanika, mert nem találják melyik billentyű hol van, hanem nem (rosszul) találják el, hogy milyen erővel kell lenyomni, hogy a megfelelő hangerőt adja. Ugyebár ez utóbbi számítógépes billentyűzet esetén totál lényegtelen.

    "A tévé vagy DVD távirányítóján miért vannak még mindig nagy, bumszli gumigombok? Mert ha lenyomjuk és lesüllyed, megjön a visszajelzés, hogy lenyomtuk."
    Vagy mert hogy a nagymama is meglássa szemüveg nélkül a rajta lévő piktogrammokat, illetve hogy sötétben is tökéletesen kezelhető legyen anélkül, hogy meg kéne tanulni rajta "vakon" gépelni? Az emberek többsége a távirányítón úgy keresi meg a megfelelő gombot, mint ha a számítógépes bill-en minden gombnak külön formája/alakja lenne, vagy elrendezés miatt lenne egyértelmű, hogy melyik melyik. De ugyebár ez nem igazán van így. Továbbá egy távirányító esetén az ég világon semmi előnyt nem jelent az érintőképernyő. Ha simán csak érintős vezérlés, de nem képernyő van mögötte, akkor 0 hozzáadott funkcionalitás, ellenben többet fogyaszt (és nehezebb sötétben megtalálni melyik gomb melyik), ha rendes képernyő, akkor meg drasztikusan többet fogyaszt, és kétséges a hozzáadott funkcionalitás... (legfeljebb multi-távirányítók esetén jelentős, ahol viszont használják is az érintőképernyőt).

    "A QWERTY billentyűzet meg épphogy a gépírás hatékonyságát növeli az ABCD-vel szemben."
    Az ABCD-vel szemben igen, de ettől még nem a leghatékonyabb billentyűzet kiosztás (ami megjegyzem nem is lehetne univerzális, minden nyelvhez külön kéne... )

    "Persze, aki meg akarja érteni, hogy miről megy itt a vita, annak nem ártana legalább zongorázni, vagy gépírni tudni, mert addig hiába magyarázunk itt bármit."
    Zongorázni nem tudok. Gépírni ugyancsak nem. De vakon gépelni igen. Ezzel gyanítom közelebb állok a userek 95%-hoz, mint a gépíró zongoravirtuózok :U

    Tessék már megérteni, hogy itt nem arról van szó, hogy a virtuális billentyűzet jobb lenne, mint a hagyományos. Persze, hogy nem az. Viszont a felhasználók 95%-nak nem jelent (érezhető) hátrányt a hagyományoshoz képest. Aki professzionális szinten tud, vagy akinek úgy kell gépelnie, az fogja és hozzáköt egy billentyűzetet, mert kétlem, hogy a "gonosz MS" ezentúl ne hagyná, hogy hozzá lehessen. Azt írod, hogy
    "A vak gépírás egy készség, ami egyetlen darab tankönyvből, otthon, magánszorgalomból elsajátítható, és később sokszorosan megtérül"
    Marika nénit a másodikról kurvára nem fogja érdekelni, hogy megtérül-e. Ő csak az unokáinak a fotóit szeretné megnézni FB-on, meg odaírni, hogy "jaj de aranyos vagy kisunokám". Ehhez sok minden kell, csak gépírás nem, és ezt a tevékenység igenis kézenfekvőbb és egyszerűbb egy érintőképernyővel, mint egérrel meg billentyűzettel (sokadszor mondom, próbáljunk elszakadni egy kicsit attól, hogy nekünk, akik évek óta napi szinten használjunk, mennyire kézenfekvő az egér használata. Valójában egyáltalán nem az).

    Persze lehet mondani, hogy de hát ez visszalépés. Igen az, a könnyebb kezelhetőség, az egyszerűség oltárán feláldozva. Hogy ez szörnyű? Nekünk "kockáknak" lehet, hogy az... de például annak idején az első autóknál kézzel kellett szabályozni, hogy mennyi benzint toljon bele a motorba, és ezer apróságot. Akik akkor ezt tudták, kitapasztalták és ezzel csúcsra tudták járatni a kocsijukat azok azt mondták, hogy az automatizált vezérlés visszalépés? Valószínűleg igen. Ettől függetlenül jó lenne, ha még mindig úgy kéne kezelni? Hát nem igazán... Tudom, hogy nem tökéletes példa, de a technika fejlődése során időnként kell visszalépéseket is tenni részterületeken, azért hogy valami egyszerűbbnek és végeredményben jobbnak helyet adjunk.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák