Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    Kicsit összefoglalva a leírtakat...

    Önmagában az nem probléma, hogy az LCD háttérvilágításából érkezik a szemedbe a fény, vagy az e-papírról, amennyiben a kettő intenzitása megegyezik. Szóval az "LCD kisüti a szemem" dolog mítosz, illetve rossz beállításból adódhat csak.

    LED-ek segítségével soha az életben nem fogsz tudni elérni olyan spektrumú fényt, mint a napfény, legfeljebb a színhőmérséklet lesz azonos. LED-ekkel csak szigorúan vonalas színképet tudsz előállítani, ami földi környezetben amúgy nem fordul elő, visszavert fény esetében sem. Hogy ez káros-e az emberi szemre vagy sem, azt nem tudom.

    Ami az olvasási élményt, és a szem fáradtságát jelentősen befolyásolja, az nem annyira a felbontás, hanem a kontraszt a "papírlap" és a betűk között. Ebben az e-papír jelenleg veri az LCD-t. Ugyancsak fontos a "könyv" és a környezet közötti megvilágítás különbség.
    A szemnek kellemetlen az, hogy valamiből erős fény jön, míg a környezet sötét, mivel próbál mindkettőhöz alkalmazkodni, ami értelemszerűen nem fog menni (fordított helyzet is problémás, de az esetünkben nem fordulhat elő). Amennyiben a nézendő tárgy nem rendelkezik saját világítással, akkor ez az érték értelemszerűen normális lesz, hisz csak azt tudja visszaverni, ami a környezetből jön. Azonban ha háttérvilágítással rendelkezik a készülék, akkor ezt biztosítani kell, vagy azzal, hogy megfelelően levesszük a háttérvilágítás fényerejét (ezzel viszont az előbb említett kontraszt romlik jelentősen), vagy a környezet "fényerejét" növeljük, viszont akkor elveszik az az előny, hogy nem kell külön lámpa.

    Viszont ami minden fentebbi dolognál jelentősebben rontja a szemet, az az, ha folyamatosan közelre, egy adott távolságra nézünk. És innentől kezdve tök mindegy, hogy az monitor, vagy könyv, vagy egy kőtábla, rontja a szemet. Monitor a legrosszabb ilyen szempontból, mivel fix helyen van, és az ember szeme is nagyjából fix pozícióban van, ezért gyakorlatilag amíg gép előtt ül, ugyanarra a távolságra fókuszál a szem (tovább ront a dolgon, hogy gyakran a monitor mögött fal van, így még csak öszöntös távolba nézésről se lehet szó). Bármiféle kézben tartott eszköz esetén már jobb a helyzet, a kis méretből is adódóan, illettve azért, mert az ösztönösen mozgatja időnként az ember, testtartást változtat, másik kezébe veszi esetleg, stb.

    Azaz ha védeni akarjuk a szemünket, akkor mindegy mit használunk, csak fél-1 óránként tegyük le és tornáztassuk meg a szemünket.

Új hozzászólás Aktív témák