Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16939776

    törölt tag

    A cikk maga jó, tanulságos.

    Fényes felületű tükröző pulthoz, nem szalagot választottam volna, mert hiába van rejtve, a visszatükröződő fénypontok vakítanak/zavaróak.

    Sok-sok méter vezetéknek van induktivitása, egymás mellett vezetve kapacitása is lesz, a szalagnak is.
    Ezt a komplex rendszert több MHz-es PWM-el meghajtva, egyszer szétsugározza a kapcsolófrekvenciát mint egy adó antenna, és működik úgy s mint egy vevő antenna.

    Ezeket meg szabad próbálni debugolásra, lehetőleg egyszerre:
    -Alul áteresztő fokozat a PWM után, időben folyamatos DC-vel egyszerűbb bánni.
    -PWM fokozat-ot minél rövidebb kábellel kösd a 12V-os tápegységhez és a vezérlőhöz.
    -PWM fokozat-nál a fetek tövében legyen a tápfeszültségen hidegítés, és LOWESR puffer.
    -Az sem baj, ha egy fém dobozba bekerülnek.

    Szabad rátenni szkópot a tápfeszültségre/kimenetre, ha valami oda nem illőt látsz azt ki kell kergetni.

  • #16939776

    törölt tag

    válasz Chaser #71 üzenetére

    Extrém hosszú >20m vezeték esetben ott is lehetnek furcsaságok, de egy átlagos 5-6m-es csíkkal 1-2m körüli betáplálással nem szabad gond legyen.

    (#72) Teasüti:

    Ami a DC12V-ból PWM jelt követve meghajtja a led-csíkjaidat teljesítménnyel.
    Ennek a kimenetére kellene méretezni egy L-C tagot.

    A puffer+hidegítés a teljesítmény fokozat tövében azért lenne ildomos, mert mindkét terhelésen időben egyszerre történik a be-kikapcsolás. Ekkor keletkező áramugrások (0A->12A->0A->12A) és a táp és a "PWM fokozat" közti vezeték induktivitása, (ha csak a földet kapcsolod az jó sok méter vezetékről van szó!) ne okozzon tápfeszültségen csillapítatlan lengéseket, ami a kapcsolóüzemű táp feszültségszabályzását simán behülyíti, amitől már a fix értékű PWM-el hajtott led csík is vibrálni látszik.

    GPIO:

    Az 330Ohm+1uF 3Khz alatt fog dolgozni, ezzel azt éred el (0-5V-os meghajtást feltételezve), hogy 40%-os PWM-nél be fogja kapcsolni 20%-osnál ki fogja kapcsolni a fet-et/led csíkodat a fet-meghajtó, ha csak nem mész 3Khz alá a PWM-el.
    A gate ellenállás rendben van, akár 50Ohm-nál sem kellene gondnak lennie.

    Ha azt írja, hogy max. 50mA-el lehet terhelni, akkor az min. 100Ohm lezárást jelent. A betervezett 330Ohm mögött te ha rövidzárat csinálsz föld felé, akkor sem tudod 15mA fölé vinni a terhelését.

    Ha ennyire érzékeny a meghajtó bemenete, nagy a távolság, lehet árnyékolt kábellel vinni a PWM-et oda. És a meghajtó és a uPC GND-jét jó alaposan átgondolni, hogy ne tudjon az árnyékoláson zavar áram folyni.

    Milyen frekvenciájú PWM-et használsz? A cikkben csak annyi szerepelt hogy a 20Mhz nem vált be.(A kódot nem néztem át bocs) :)

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz Teasüti #76 üzenetére

    1. és 6. pont közé.

    Kapcsoló üzemű tápegység 0 terhelésnél 0 kitöltéssel hajtja a tranzisztorokat, 0 energia kerül a szekunder oldali pufferkondenzátorokba. lassan esik a kimeneten a feszültség, erre a komparátor úgy dönt, hogy alacsonyabb a kimenet feszültség mint a beállított. Mivel kicsi a különbség, ezért a legkisebb beállítható kitöltést adja a tranzisztoroknak 1 ciklusig, ami átvisz valamekkora mennyiségű töltést a kondenzátorokba. Ha ez a töltés mennyiség nem elég kicsi, akkor a kimeneti feszültség túllő a beállított értéken, amire a komparátornak nincs megoldása, csak az hogy több ciklusra 0 kitöltést állít be, szélsőséges esetben aktiválódik az OVP ami leállítja-újraindítja a tápegységet.
    Ez a folyamat a kimeneti feszültség libegésével jár.

    Ha erre az instabil állapotra meredek felfutással névleges terhelésének 50%-át nyakába kapja, puffer kondenzátor ellenére is eltart pár kapcsolási ciklusig amíg beáll a névlegesre kimeneti feszültség.
    0 terhelésre váltásnál szintén lesz egy túllövés mert nem 0 ideig tart 50%-os kitöltésről 0 kitöltésre váltani.

    2% alapterhelés-t illik adni a tápnak.

    Azt a 20MHz-et nem tudom honnan vettem. 2KHz-hez használhatsz optocsatolót a teljes galvanikus leválasztáshoz. A bajhoz elég annyi ha az árnyékoláson keresztül folyik a uPC tápárama, vagy a mosfet rángatja a GND-t a túloldalon.

    (#77): Itt az látszik, hogy két csatornát használsz, erre a két terhelésre gondoltam. Ha ezeknél meg lehet tenni, hogy időben ne egyszerre kapják a PWM jel felfutó élét, hanem eltolva, akkor a kapcsoló üzemű táp szabályzása is kényelmesebben követi le a terhelésváltozást.

    Digitális (pixelenként címezhető) szalagból ha 5m-ert egyenesre szétterítesz, bekötöd a strip és jel árnyékolása nélkül és van a közelben mondjuk tűzjelző rendszer, borítékolható hogy villogni fog.

Új hozzászólás Aktív témák