Új hozzászólás Aktív témák

  • gabor.79

    aktív tag

    Szégyen és gyalázat!

    A HTML már a kitalálásának a pillanatában elavult volt, és csodálatos, hogy huszonöt évvel a megalkotása után is egy, a mai kor követelményeinek ennyire nem megfelelő leírónyelv segítségével kommunikálunk.

    Dokumentumok! Hol látunk az életünkben dokumentumokat? Az íróasztal fiókjaiban. És mégis HTML dokumentumokat küldözgetünk agyba-főbe, mintha nem lenne jobb dolgunk.

    Ha körbenézek, alapvetően nem dokumentomokat látok: lámpát tíz wattos izzóval, Intel Atom processzoros számítógépet, iPhone 5C-t 16 gigabájt belső tárral, hetven négyzetméteres házat, nyolcszáz négyszögöles kertet stb. Minden tárgynak van valami jellemzője, ami alapján keresni lehetne, össze lehetne hasonlítani másikkal, de 2017-ben még dokumentumokkal vacakolunk.

    Ezzel szemben a szemantikus weben - amit egy ideig a W3C, a webes ajánlásokért felelős társaság fejlesztett, majd feladott - mindent parametrizálva lehetne keresni, és nem szöveges dokumentumokban, hanem tulajdonságokkal rendelkező objektumokban. De mindezt megtorpedózta a HTML 5, ami elvett az életünkből tíz évet, de például semmiben sem segítette, hogy hatékonyabban tudjunk keresni az internet egyre bővülő adattömegében.

    ---

    Nem igaz, hogy volt Webkettes forradalom, semmilyen szempontból. Technológiailag még mindig ugyanannak az 1992-es HTML 1.0-nak a felturbózott változatát használjuk, minden fejlesztés minorális volt, ami azóta megjelent, mert elveiben semmit sem változott.

    A másik definíció szerint a web 2.0 "kifejezés olyan internetes szolgáltatások gyűjtőneve, amelyek elsősorban a közösségre épülnek, azaz a felhasználók közösen készítik a tartalmat vagy megosztják egymás információit" (wikipédia). Mit látunk ma? A névtelen interneten mindenki akkora hülyeséget ír, amekkorát tud, mindenféle következmény nélkül. A fórumokon az értékes tartalom elveszik a trollok által generált trágyában, ezért sok helyen le is vették a kommentelés lehetőségét.

    A W3C-nek nemrég jelent meg a Web Annotations nevű új ajánlása, amellyel például a fórumhozzászólásokat szabványosítja. Ezek után minek? Amíg névtelen az internet, kinek ér bármennyit is bármilyen gondolata?

    ---

    Tim-Berners Lee egy gyáva alak, aki engedve a nagy cégek nyomásának, eldobta a jövőt jelentő szemantikus webet, és elfogadta a HTML 5-öt, ezzel visszavetve az internet fejlődését évtizedekre. Ha lenne tartása, visszaadná minden díját és címét, lemondana a W3C vezetéséről, és vállalná a felelősséget azért a kárért, amit ténykedésével okozott az emberiségnek.

Új hozzászólás Aktív témák