Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BiP

    nagyúr

    válasz wednesday #8 üzenetére

    Ha ez nagyon gyorsan megy végbe (erre azért nem sok esély van), akkor bizony rosszabb lenne, mint az ipari forradalom idején.
    Mert pl. nálunk Európába jött rengeteg bevándorló a gyarmatokról 1-2 generációval ezelőtt, mostanában meg a közel-keletről. De kell is a munkaerő, hiszen rengeteg olyan (főleg kétkezi) munka van, ami a nyugati ember számára már derogáló elvállalni annyi pénzért, megcsinálja az afrikai, arab, kínai, akárki.
    Na ha hirtelen elkezdenek robotizálni - pontosabban robotemberekkel helyettesíteni, pont ezek az olcsó (de magyar viszonylatban még mindig jól fizető) nyugati állások kerülnek veszélybe. És mit csinál az ember, ha elveszik a munkáját, elégedetlenkedik. Ez tömeges mértékben komoly feszültséget jelent.
    Elég megnézni, hogy ma mi a helyzet pl. Párizs, külvárosaiban. Ha az identitásukat kereső/elvesztő emberektől a megélhetésüket is elveszed, akkor nagy baj lesz.

    De persze ez egy folyamat, ennek bármilyen megvalósulása még jóval arrébb van, nem tudjuk megjósolni, melyik variáció fog bekövetkezni. A társadalmi berendezkedés is valamennyire rugalmas (ezért is emeltem ki többször, hogy itt a gyors változás az igazán veszélyes a dologban).
    Csak így hirtelen eszembe jutott sok robotos sci-fi alapkoncepciója.
    És akkor még nem is beszéltünk a humanoid és egyre okosabb robotokkal kapcsolatos egyéb felmerülő témákról (pl. robotok megszemélyesítése, robotokkal szembeni agresszió, stb)

    [ Szerkesztve ]

  • daczkó

    aktív tag

    válasz wednesday #11 üzenetére

    "Pont arról szólnak elemzések, hogy a középosztály Ázsiába tevődik át 20-30 éven belül, ez meg egy peremvidék lesz."

    nettó bullshit.

    /ignore wwenigma

  • daczkó

    aktív tag

    válasz wednesday #14 üzenetére

    Szóval egy OECD elemzés az már elemzések. Akkor a világvége is megvolt már kb 500x nem??

    [ Szerkesztve ]

    /ignore wwenigma

  • daczkó

    aktív tag

    válasz wednesday #16 üzenetére

    Amióta létezik emberiség azóta egy ismétlődő tendencia, hogy a szegények és a gazdagok közt egyre jobban nő a táv, majd jön egy összeomlás, ekkor közelebb kerülnek, majd ismét távolodnak. Néha cserélődnek, néha nem. Kínában azon egyszerű oknál fogva nő, hogy több mint 1,3 milliárd ember él ott, ha ugyan olyan ütemben nő a középosztály ott mint az egész európában[!!!], akkor is több mint kétszer annyi középosztálybelit fog kitermelni az országuk.

    Úgy jön ide, hogy arra is vannak / voltak elemzések és kimutatások, kb ugyan ekkora hitelességgel.

    /ignore wwenigma

  • Kékes525

    félisten

    válasz wednesday #37 üzenetére

    A 2008-as világválság okait még nem tudták rendesen orvosolni. Jobb gazdasági szabályzókat, törvényeket kellene létrehozni, úgy, hogy az egyenlő esély feltételei megvalósuljanak. Azonban könnyű ezt mondani, megvalósítani sokkal nehezebb.

    [ Szerkesztve ]

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • Kékes525

    félisten

    válasz wednesday #39 üzenetére

    Igazad van. A kérdés az, hogy hová fog ez kifutni? A gazdaságok teljesítménye átlagban romlik, az elszegényedés nő, szaporodnak a menekültek. Úgy néz ki káosz felé tart a világ. Ez jó táptalaja a diktatúráknak, legalábbis az autokratikus rendszereknek.

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • VaniliásRönk

    nagyúr

    válasz wednesday #37 üzenetére

    "Nem azzal van a probléma, hogy ahogy a piac működik(működne) és a vállalatok profitorientáltak. Hanem, hogy az ő "játékszabályaikat" sikerült ráerőltetni az egész halmazra. A lakossági és állami szektorokra, amiknek mások az érdekeik. Már régóta nem valósulnak felsőbb szinteken meg a szabad piac feltételei. Az, hogy korlátozzák a tisztességtelen versenyt és a gazdasági erőfölénnyel való visszaélést."

    A legnagyobb probléma hogy sokan csodálják az ilyen szabad rablást ma ugyanúgy ahogy a 20. század elején. Azt hiszik, hogy akárki előtt nyitva áll a "felemelkedés" lehetősége, aki pedig nem képes rá az egyszerűen selejt, életképtelen.

    "De ez sem a semmiből jött, nagyon is létező problémát reagáltak túl. Pl Az USA-ban az 1900-as években elérték a cégek, hogy alkotmányellenesnek nyilvánítsák a minimálbért és a maximális óraszámot (amit aztán Roosevelt, hatályon kívül helyezett a gazdasági válság idején)."

    Az irónia az, hogy akkor a rasszista, szexista indulatokat használták fel az emberek egymás elleni kijátszására, ma meg az ezek ellen folytatott harcot. Holott az igazi jövedelem-egyenlőtlenség nem a férfiak/nők, fehérek/nem-fehérek között van...

    "Valami nagyon nincs rendben ezzel a korlátlan szabad kereskedelemmel és az összes "gát" lebontásával. A 1970-es évek óta a világ GDP-je 25x-sére növekedett, a reálbérek (az összes átlaga) viszont nem változtak. A lakossági fogyasztás annak ellenére, hogy nincs több pénze megduplázódott. Mondjuk erre ez a magyarázat. A fejlett régiókban nem élnek jobban, mint 45 évvel ezelőtt, sőt most csúsznak lefelé. A vállalati szektor adóbefizetése pl: Az USA-ban 30% körüliről 15%-re zuhant."

    Persze hogy nincs rendben, ha 2008-at is úgy reagálták volna le a kormányok ahogy 1929-et, akkor ma még mindig egy második gazdasági világválságot nyögnénk. Ennek ellenére sem rakták rendbe a pénzügyi szektort, sőt, mintha mi se történt volna...
    Egyébként a röhej az, hogy az amerikai vállalatok azt a 15%-ot sem hajlandóak kifizetni, mindenféle adóparadicsomokban parkoltatják a pénzüket.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

Új hozzászólás Aktív témák