Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    válasz VaniliásRönk #33 üzenetére

    Ezzel egyetértek.

    De igazából nem is a technika fejlődése okozza a tömeges munkanélküliséget és szegénységet, hanem a transznacionális vállalatok térnyerése a világon. A legszűkebb keresztmetszet az ember persze, hogy ezt építik le.

    Nem azzal van a probléma, hogy ahogy a piac működik(működne) és a vállalatok profitorientáltak. Hanem, hogy az ő "játékszabályaikat" sikerült ráerőltetni az egész halmazra. A lakossági és állami szektorokra, amiknek mások az érdekeik. Már régóta nem valósulnak felsőbb szinteken meg a szabad piac feltételei. Az, hogy korlátozzák a tisztességtelen versenyt és a gazdasági erőfölénnyel való visszaélést.

    Ez már lejátszódott "kicsiben" A 19 sz.-20sz fordulóján, erre reagált a marxizmus, kommunizmus azzal, hogy átesett a ló túloldalára. Az állami "halmazt" erőltette rá a másik két szereplőre. A bal kéz felől jött a pofon.

    De ez sem a semmiből jött, nagyon is létező problémát reagáltak túl. Pl Az USA-ban az 1900-as években elérték a cégek, hogy alkotmányellenesnek nyilvánítsák a minimálbért és a maximális óraszámot (amit aztán Roosevelt, hatályon kívül helyezett a gazdasági válság idején).

    Valami nagyon nincs rendben ezzel a korlátlan szabad kereskedelemmel és az összes "gát" lebontásával. A 1970-es évek óta a világ GDP-je 25x-sére növekedett, a reálbérek (az összes átlaga) viszont nem változtak. A lakossági fogyasztás annak ellenére, hogy nincs több pénze megduplázódott. Mondjuk erre ez a magyarázat. A fejlett régiókban nem élnek jobban, mint 45 évvel ezelőtt, sőt most csúsznak lefelé. A vállalati szektor adóbefizetése pl: Az USA-ban 30% körüliről 15%-re zuhant.

    A világméretű adósságspirál már brutális méreteket öltöt.

Új hozzászólás Aktív témák