Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    Olyan jócselekedet nincs benne, hogy egy pedofil papot kell random megkeresni és agyonverni?

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Slack #37 üzenetére

    Nekem pl. nem hitre van szükségem, hanem tudásra és megismerésre!

    somogyib
    "Márpedig, ha egy eszme nem intézményesül, akkor elhal."

    A politeizmus sokszáz éves működése és fennmaradása nem ezt bizonyítja. Sőt...

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Slack #46 üzenetére

    Ha okosabb emberektől akarsz tanulni, akkor menj egyetemre. Semmilyen egyházban nem fogsz okos embert találni, elvégre mesékben hinni nem kifejezetten okos dolog...

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz AssAssynn #50 üzenetére

    Mi a gyűlölet abban, ha valaki nem hisz a mesékben?

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Hieronymus #55 üzenetére

    "Az nem hír, ha egy pap, egy életen át tisztességem élt és végezte a dolgát."

    Ahogy az sem, ha egy ateista teszi ezt! Csak miközebn az ateistát nem érdekli a másik ember személyes meggyőződése -értsd: hite-, addig a vallásos az ateistát ítéli, elítéli, téríteni akarja, ez utóbbit sok esetben erőszakosan! Meg kéne már látni, hogy az erkölcs, a megbocsátás, a tolerancia és az empátia _NEM_ attól függ, hogy valaki vallásos-e vagy sem, erre nagyjából ezer bizonyíték van már. Ezekkel a képességekkel vagy rendlkezik valaki, vagy nem.

    A vallások egyik legnagyobb hazugsága, amikor az erkölcsöt kisajátítják maguknak, nem véve tudomást arról, hogy a hívők 99%-ka sem él erkölcsösen, az pedig nem oldja fel ezt a tényt, hogy rendszeresen eljár templomba, vagy a hibáit megosztja néha egy vadidegennel (értsd: Papnak gyónás). Egy ateista is megosztja a problémáit másokkal, családtagokkal, barátokkal csak az ő esetében nem rendeződik le egyszerűen a gyónás önbecsapásával a lelki megpróbáltatás, ahogy egy hívőnél, aki lerendezi azzal, hogy meggyóntam, tehát minden rendben.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #68 üzenetére

    Az erkölcsös életnek nem feltétele a vallásosság! Semmilyen összefüggés nincsen, erről már számtalan tanulmány és kutatás készült. Kizárólag az egyén szintjén vizsgálható az erkölcs/empátia megléte vagy hiánya, és legalább annyi erkölcstelen vallásos ember van, mint erkölcstelen ateista. Rengeteg embert láttok magam körül is, akik temlomba járnak és büszkék a vallásosságukra, miközben ez semmi másra nem jó számukra mint önmegnyugtatásnak, mert egyébként a tetteikben, életvitelükben nyoma nincsen erkölcsnek és/vagy empátiának.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz #06658560 #83 üzenetére

    "Ha valami nekem úgy lesz, hogy az eredeti tulajdonosától nem tűnik el, az nem lopás."

    bibliát érintő kérdésekbe nem megyek bele, mert messzire vezet és bár nem értek egyet azokkal, akik szerint az erkölcs a vallásosságból fakad -sőt, ezt dedikáltan tagadom-, ennek ellenére ami itt állítasz, az nem igaz.
    A szerzői/szellemi/iparjogvédelem alá tartozó tulajdon elloéása nem fizikai lopást jelent, hanem szellemit, vagyis de, lopásnak minősül a használata és "élvezete", amennyiben azt:
    1. nem fizetted ki
    2. a jogtulajdonos nem bocsátotta önszántából ingyenesen elérhetővé a nyilvánosság számára
    3. nem kértél a jogtulajdonostól egyedi engedélyt a használatra

    Ugyanis, pl, egy találmány tervrajzának ellopásakor nem a papírt lopod el, hanem a szellemi tulajdont, vagyis attól még, mert az eredeti tervrajz ott marad a tulajdonosnál, még lopást követtél el, amikor a terv alapján saját terméket hozol létre! Ugyanez vonatkozik audiovizuális tartalmakra, könyvekre, satöbbi...

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Ghoosty #86 üzenetére

    "Ebből következően nem alkalmazható rá a tízparancsolat tiltása sem."

    A tízparancsolat kiagyalója nem ismerte a relativitást, ezért sajnos faék egyszerűségű tőmondatokba sűrített néhány egyetemes igazságnak gondolt fogalmat, de a világ messze nem így működik.

    Vegyük pl. a "Ne ölj!" kezdetűt! Melyik normális ember ne értene egyet ezzel? De mi van akkor, ha egy ámokfutó éppen atomot akar szórni egy 10milliós városra, és én vagyok az egyetlen aki megállíthatja, de csak úgy, ha megölöm? A szövegben nincsenek árnyalatok, nincsenek kivételek...Bűnös vagyok, ha ilyen helyzetben ölök és ezzel megmentek több millió életet? Aligha! A vallás rendkívüli módon bekorlátozza a logikus gondolkodást, az árnyalatok és szituációk egyedi értelmezését. Van a fekete meg a fehér, a menny és a pokol (bármit jelentsen is ez), jó és a rossz (ezek eleve relatív fogalmak), és ennyi.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Honkydoo #93 üzenetére

    "Egyébként meg nincs bűntelen ember,"

    Ezzel egyetértek, bár a "bűn" fogalma ismét csak erőteljesen relatív!
    Ami az egyik kultúrában bűn, az a másikban dicsőség. Ami az egyik ember szerint elítélendő, az a másik szerint nem az, satöbbi...

    Hogy mi lesz a halál után, arról pedig sajnos tényszerűen csak találgatások vannak, népenként, országonként, tájegységenként, emberenként eltérő, ki mit vizionál ide. Ezért létezik ennyi vallás...A közös viszont mindegyikben az, hogy egyik elmélet -vallás- sem bizonyosság, nem tény, nem realitás! Van aki mennyet és poklot vizionál, van aki reainkarnációt stb. stb., kinek-kinek kultúrális neveltetése vagy személyes preferenciája szerint. Hogy ki húzott jó lapot, az majd csak a halál után derül ki...vagy akkor sem, amennyiben semmiféle szuper entitás nem létezik, mert reálisan nézve, ez is egy lehetőség.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #95 üzenetére

    "2000 éve meg Isten kiadta a Jézus Update-et,"

    Ez természetesen nem jelenthető ki, annál is inkább, mert a Bibliát nyilvánvalóan ember írta (ahogy a többi szentkönyvet is). Tele van logikai hibákkal és hemzseg az ellentmondásoktól.

    "Ez nem a matekról szól, hogy ha 2 embert megölök, hogy 3 élhessen, akkor nincs semmi baj. :D"

    Azt én sem állítottam, hogy nincsen baj, éppen ezért beszélek arról, hogy az élet bonyolult helyzetek és döntések sokaságából áll, milliónyi körülménytől függ bármilyen helyzet megítélése, ennél fogva minden relatív. Tehát nem fekete+fehér, ahogyan a vallás próbálja végtelenül leegyszerűsíteni. Azt persze elfogadom, hogy az árnyalt, logikus gopndolkodási képesség elsajátítása sokkal nehezebb és munkaigényesebb feladat, ennél fogva tömegek számára kevésbé könnyen "eladható", különösen akkor, ha hatalmi érdekek mentén szerveződött csoportoknak -egyházak-, ez egyáltalán nem is áll érdekében.

    "De, bűnös vagy,"

    Én nem tartanám magam annak, amennyiben például a gyermekemet védem egy gyilkos ellen. Ez esetben még azt sem osztom, hogy minden élet értékes...mi értékes van egy olyan emberben, aki ártatlan gyerekeket gyilkol élvezetből? Semmi! Megjegyzem, kevés pusztítóbb történés van az emberi történelemben, mint a vallási háborúk...Tehát semmi bizonyítékát nem látom annak, hogy az emberek általában másként működnek vallásosként...amint sérül az érdek, veszélben a család vagy egyéb komoly választási kényszer adódik, előjön a szín tiszta genetika!

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #101 üzenetére

    "de meg tudom érteni, ha valakinek ez kell,"

    Ezzel viszont maximálisan egyetértek! :K Azt én is meg tudom érteni és el tudom fogadni, hogy vanak emberek akiknek kell kapaszkodó. Egészen addig, amíg a helyén kezeljük a kérdést és nem okoz realitásvesztést emberekben -amire viszont sajnos elég sok példa van-!

    "s találkoztam mindenféle vallásos emberrel"

    Abban nálam sincs hiány, a feleségem pl. katolikus, anyósom pedig hittanár. :D Érdekesség, hogy a páromat a szintén mély katolikus férje hagyta el 2 gyerekkel,miközeben tőlem, "aljas ateistától" több szeretetet kapott mit eddig bárkitől. Ez az egész persze számára is jó tapasztalat volt a buta dogmákat illetően. Szerencsére ő pl. van annyira intelligens, hogy a helyén kezelje a kérdést, így aztán ez a látszólag mély világnézeti különbség (Ateista férj, katolikus feleség), nálunk semmiféle problémát nem okoz a gyakorlatban...Gyerekeknek kifejezetten előnyös, mert megkapják a vallásos értékrendet is, de mellé világosan látják a "másik oldal" érveit is, így aztán nekik lesz arra lehetőségük, hogy önszántukból eldöntsék, mit gondolnak maguk számára majd helyesnek, vagy követendőnek! Sem egyi, sem másik elképzelés nincs "beléjük verve", nyílt látásmódjuk lesz, ezáltal remélem, képessé válnak a logikus, értelmes gondolkodásra, és nem válnak rabjává semmilyen eleve beléjük nevelt féligazságnak.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz somogyib #105 üzenetére

    Igen ezt értem, de itt most arról volt szó, hogy -egyesek vélemények szerint- csak akkor élhet valaki erkölcsös életet ha vallásos, mert a szentkönyvek egyértelmű szabályokat fektetnek le ezzel kapcsolatban! A példában meg azt látjuk, hogy az írott szabályban nincsenek semmiféle árnyalatok, azt már csak egy ember, vagy emberekből álló csoport teszi hozzá utólag (adott esetben). Innentől pedig nem sokban különbözik az állami törvénykezéstől, PTK/BTK-tól, ami szintén bünteti a lopást, gyilkolást. (persze nyilván nem azonos a kettő, hiszen az állami törvénykezés és jogrendszer, feltéve ha demokratikus, sokkal átláthatóbb mint az egyházak belterjes, kvázi autokrata felépítésű rendszere).

    stratova

    Minden olyan előny amit felsorosz, nem elsősorban a vallásossághoz kötődik, hanem a közösségi élményhez! Ezek viszont a vallásosság vitatott részei nélkül -pl. Isten létezése, teremtéselmélet stb.- is működnek, bármilyen más hasonló célú közösségben. Számomra absolute nincs jelentősége annak, hogy a vallás köré milyen egyéb kiegészítő tevékenységek kötődnek, mert a vallásosságnak ezzel a részével semmi probléma nincsen, etekintetben nem különbözik bármilyen egyéb, csoportos szerveződéstől ami hasonló közösségi és mentális élményt nyújt az arra érzékenyeknek. A vallásosság problémája Isten létezésének tényként való reprezentálása, tekintettel arra, hogy ez nyilvánvalóan nem tény, és ebből fakadóan, az egyén realitásvesztésének kockázata, logikus gondolkodásának elnyomása és kiiktatása, ami számos problémát okozhat szociális értelemben is!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák