Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #31 üzenetére

    Ugye az íreknek ez a "spéci szabály" némi előnyt, hasznot hoz, de ennek árát (sokszoros költségét) a többi EU-s állam állja!
    Ez nem tiszta és igazságos verseny, a tipikus játékelméleti helyzet, ahol a szabályt be nem tartó renitens nyer, mindenki más kárára.

    Az meg hogy a szabályt be nem tartóra miért nem vetnek ki szankciókat (jelen esetben írországra illetve minden offshore országra) az az emberi gyarlóság problémája.
    Tipikusan a politikusok korrupt pénze is az offshore államokban landol.
    Vagyis az emberi gyengeség az sem közgazdasági, piaci kategória, az speciális piactorzító tényező.

    [ Szerkesztve ]

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #33 üzenetére

    Már hogyne lenne költsége. Adókiesés.
    De ennél van egy még nagyobb gond is.
    Ha egy szereplő nem fizet adót, a többiek meg igen, onnan a piaci verseny nonszensz.
    Ezzel a helyzettel (ami "törvényes" mert a törvény hibáját nem korrigálták, ha hoznak egy új jogszabályt, onnan ugyanez törvénytelen) szóval ezzel a helyzettel az EU szépen kicsinálja a teljes technologiai szektorát az USA cégeivel szemben. Mert a saját cégeinek nincs tőkefelhalmozási lehetősége, mert adóban azt a pénzt odaadta az államnak, míg az adóelkerülő versenytársak nemhogy KF-re és beruházásra tudnak többet költeni, de akár felvásárolhatják az igéretes EU-s potenciális versenytársakat.

    Szóval sehogy sem jó ez így. Pont a közgáz és piaci verseny alapokon egyértelmű, csak a politika nem akarja becsukni a joghézagot, ami a gondot okozza.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #35 üzenetére

    Az államok között az adók végtelen emelésére van pár korlát :)
    Kezdetnek a saját népük, már ha demokráciákról beszélünk. Vagy legalább tökös lakosságról.
    Aztán ott a piaci verseny. Adóverseny is van az országok között.
    Csak ez a piac is, mint úgy általában a jelenlegi "kapitalista piac" szörnyen diszfunkcionális, kevéssé működik, tele van piactorzításokkal.

    De nem csak adók döntik el melyik országban érdemes termelni, de akár csak cégközpontot alakítani. Jó és olcsó munkaerő vagy vállalkozásbarát jogi és adminisztratív környezet is sokat jelent. Példának a magyar adóparadicsomból is sokszor elmegy a nyereség (átkönyvelik) mert néha a papíron magasabb adókulcsú országokban is kevesebb lesz a végső költség (adókat is beleszámítva).

    Mert nálunk más az "adószerkezet" (átláthatatlanabb, nehezebben követhető és kiszámíthatatlanabb) sokszor. Csak egy példa a helyiadó, ami nem is nyereség alapú, hanem forgalom arányos. De van itt más ezer teher, amit a cégekre nyomnak.

    Én boldogabb lennék, ha nem az adómértékek csökkentésével csábítanák ide a cégeket (mert ez a könnyű út, a hozzá nem értő senkik kormányzása, akik tehetetlen bábok csupán), hanem azzal, hogy vállalkozóbarát, magas termelékenységű, jó és értékes munkaerővel és infrastrukturával ellátott országot nyujtanánk a cégeknek, mint erőforrást. Ahol nem a társasági adó pár százaléka dönt, hanem mert ide kell jönnie, ha nemzetközileg versenyképes akar lenni. Mert itt lesz ő is a legversenyképesebb. De ez komoly szakmai és politikai munka, nem korrupt kiscserkészeknek való feladat.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #35 üzenetére

    " eu-s cégnek nincs joga ír adóparadicsomba költözni"

    Részint könnyebben elcsípik és szállnak rá. Mert EU-s jogalany.

    Másrészt a lényeg, hogy van egy kialakult helyzet a "fejnehéz" USA-val ebben a szektorban. És most, ebben a példában, nincs olyan EU-s cég amelyik ezt meg tudná tenni (van hozzá terméke) és különösen az USA-val nem tudja megtenni, hogy onnan szivattyúzza a pénzt adózatlan offshoreba és fekteti be újra a piaci részesedése (monopolisztikus helyzet általában) bebetonozásáéra.

    Létezik ugye a valóság, de ahogy látom a realitást nem kedveled.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #49 üzenetére

    "a közlegelő, mint erőforrás, véges. Az adózás meg nem"

    Hogy mi?
    Adóban max a létrehozott nyereséget lehet elvonni illetve a valóságban sokkal kevesebbet, mondjuk a felét, mert ha több akkor a vállalkozó inkább visszavonul, dobja az egészet.

    Szerinted a termelés és fogyasztás végtelen?
    Ha duplázzák az adómat, akkor kétszer annyi könyvet, autót, mikrót adok el és kész?
    Eladod?.... KINEK?

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #51 üzenetére

    "akkor ő jól jár, az összes többinek meg tökmindegy"

    Megint egy bődületes hülyeség!

    Két okból is veszít a másik vállalkozás (ország) amelyik betartja a szabályt.

    Egyrészt adott mennyiségű adóra szüksége van, így emelnie kell az adót, ha kevesebbet tud (a a simlisek miatt) beszedni. Ez versenytorzító, versenyhátrány, akár kontraproduktív is lehet (a magas adók miatt elmenekül vagy megszűnik termelés)
    Másrészt a piaci verseny nonszensz, ha nem azért nyereségesebb (vagyis jut több pénze a beruházásokra, KF-re) az egyik mert jobb, hanem mert simlis.

    A játékelmélet pedig bebizonyította, hogy ha mindenki betartja a szabályt, akkor az egész társadalom nyer, ha vannak simlisek, akkor személy szerint azok nyernek, de a többség veszít.

    Te egoista és a társadalmat letojó gazdaságpolitikát képviselsz, de ez a közgáz szerint már sok-sok évtizede megcáfolt. Egyéneknek (nálunk a NER-nek, jelen példában a tech cégeknek) jó, de a teljes gazdaságnak káros!
    És a gazdaság célja csak a társadalom igényeinek kielégítése és demokráciákban (ami szintén roncsolt és korlátos) a társadalom érdekeinek megfelelően alakulnak a törvények, amit a gazdaságnak be kell tartania vagy jön a furkósbot.

Új hozzászólás Aktív témák