Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #35 üzenetére

    Az államok között az adók végtelen emelésére van pár korlát :)
    Kezdetnek a saját népük, már ha demokráciákról beszélünk. Vagy legalább tökös lakosságról.
    Aztán ott a piaci verseny. Adóverseny is van az országok között.
    Csak ez a piac is, mint úgy általában a jelenlegi "kapitalista piac" szörnyen diszfunkcionális, kevéssé működik, tele van piactorzításokkal.

    De nem csak adók döntik el melyik országban érdemes termelni, de akár csak cégközpontot alakítani. Jó és olcsó munkaerő vagy vállalkozásbarát jogi és adminisztratív környezet is sokat jelent. Példának a magyar adóparadicsomból is sokszor elmegy a nyereség (átkönyvelik) mert néha a papíron magasabb adókulcsú országokban is kevesebb lesz a végső költség (adókat is beleszámítva).

    Mert nálunk más az "adószerkezet" (átláthatatlanabb, nehezebben követhető és kiszámíthatatlanabb) sokszor. Csak egy példa a helyiadó, ami nem is nyereség alapú, hanem forgalom arányos. De van itt más ezer teher, amit a cégekre nyomnak.

    Én boldogabb lennék, ha nem az adómértékek csökkentésével csábítanák ide a cégeket (mert ez a könnyű út, a hozzá nem értő senkik kormányzása, akik tehetetlen bábok csupán), hanem azzal, hogy vállalkozóbarát, magas termelékenységű, jó és értékes munkaerővel és infrastrukturával ellátott országot nyujtanánk a cégeknek, mint erőforrást. Ahol nem a társasági adó pár százaléka dönt, hanem mert ide kell jönnie, ha nemzetközileg versenyképes akar lenni. Mert itt lesz ő is a legversenyképesebb. De ez komoly szakmai és politikai munka, nem korrupt kiscserkészeknek való feladat.

  • emelhu

    aktív tag

    válasz bambano #35 üzenetére

    " eu-s cégnek nincs joga ír adóparadicsomba költözni"

    Részint könnyebben elcsípik és szállnak rá. Mert EU-s jogalany.

    Másrészt a lényeg, hogy van egy kialakult helyzet a "fejnehéz" USA-val ebben a szektorban. És most, ebben a példában, nincs olyan EU-s cég amelyik ezt meg tudná tenni (van hozzá terméke) és különösen az USA-val nem tudja megtenni, hogy onnan szivattyúzza a pénzt adózatlan offshoreba és fekteti be újra a piaci részesedése (monopolisztikus helyzet általában) bebetonozásáéra.

    Létezik ugye a valóság, de ahogy látom a realitást nem kedveled.

Új hozzászólás Aktív témák