Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #169 üzenetére

    A gdp kapcsán hirtelenjében az egyik wikis példa GDP = fogyasztás + beruházás + export – import.
    Nézzük csak a legelső elemét az egyszerűség kedvéért.
    Fogyasztás során pénz cserél gazdát, gyakorlatilag ez mutatja az értékét.
    Ha Pisti 100 forintért igénybe vesz egy szolgáltatást Bélától, akkor Bélához kerül a 100 forint, a GDP 100 forint.
    Ekkor Béla igénybe veszi Pisti szolgáltatását 100 forintért, így Pistihez kerül a 100as és a GDP már 200 forint.
    Ezt mondjuk megismétlik 10x. Így a létező pénz ugyanúgy 100 forint, de a GDP már 2000 forint.

    Természetesen, ha valós szolgáltatások történtek, akkor ez valós munkát is jelentett, tehát igaz, hogy a GDP 2000 forint és mutatja is hogy pörög a gazdaság: van munka, van fogyasztás bőven.

    Ha belegondolsz, akkor ez hasonlít a hiteles példához, csak ott a 100 forint a fedezet. A hitel egy ígéret arra, hogy a betéteknek van fedezete. Ha a fedezet megvalósul, akkor esetleg munkából történik (gdp rulez). A betétesek azt hiszik, hogy ~500 forint van a bankban, közben meg valójában csak 100. A poén az, hogy elvileg azt az 500 forintot el is költhetnék, csak akkor borul a bili, ha egyszerre többen is erre gondolnak. Ez a sérülékenysége a rendszernek.

    A gdp azt mutatja, hogy mennyi értéket képvisel együttesen a fogyasztás (és a többi összetevő), a bankrendszer meg azt, hogy mennyi pénzt kellene elővarázsolni, hogy megszűnjön az adósság. Mindkettőben ugyanaz a valós pénz van csak a megközelítés iránya más. A gdp mutatja, hogy mit tett le az asztalra, a bankbetét pedig azt, hogy mennyit kéne letenni az asztalra valakinek.

    Egyébként ezt egyetlen bankal és 11 ügyféllel is ugyanígy el lehet játszani. Tehát nem érdemes megkülönböztetni a bankot és a bankrendszert, mert csak a lépték más, az elv ugyanaz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák