Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    (#2) zoli62:
    nekem utaláskor 39ft, kártyás fizetéskor 19 forint díjat számolnak fel.
    Plusz mostmár az sms-ekre is felszámolják a díjat.
    A 150es 2 kivételes dolog előtt ráadásul kivétért is automata függően 500-1000 forint díjat szedtek. Most már enélkül kb vállalható.

    (#16) FishAir:
    Érdekes kérdés ez, ismerek egy boltot ahol 500 forint alatt nem fogadják el. Még cikkeztek is róla és úgy tűnik, ha megfelelően ki van plakátolva, akkor szabályos.
    http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/kartyas_vasarlas_csak_egy_osszeghataron_tul/2340403/

    (#11) Pötyi:
    látom nem próbáltál még csekket befizetni postán kártyával.
    Képzel azzal a pos terminállal idegen bankos pénzári díjszabással jutalmazzák a tevékenységedet. Ha valahol konkrét összeg tulajdonosváltásáról van szó, akkor ott senki nem fog benyelni több száz vagy több ezer forintot helyetted. Pedig a csekknek magának is van díja, csak ezt sem szokták ismerni az emberek, mert bele van kalkulálva a fizetnivalóba. (Amelyik cég meg 1 forintról is ad csekket, az elvből hülye, mert ezzel vagy 200 forint kiadása lett).
    Készpénzt valószínűleg kötelező elfogadnia, tehát mindenképpen ki kell fizetnie annak kiadásait, míg a kártya opcionális. Ahol több a bank százalékja, mint a haszonkulcs, ott nem fogják benyelni és veszteséget termelni.

    (#20) lionhearted:
    a cvc küd magában nem elég a netes vásárláshoz. Az kell, hogy a kártyán engedélyezett legyen az elektronikus fizetés. Volt már olyan nem dombornyomott kártyám, amin nem volt engedélyezve és volt már olyan is, amin volt. Régebben a dombornyomottra mondták ezt is - pontatlanul.

    (#135) emvy:
    a vásárlás után a 200ezres mobil is a zsebedben lesz, szóval nem sokat csökkent a rizikó :P Persze ettől még sokszor célszerűbb az elektronikus fizetés.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Degeczi #149 üzenetére

    Ezért írják, hogy "Az AKCIÓS árak csak készpénzes vásárlás esetén érvényesek! ". Persze ez nem a közértre jellemző, hanem az alacsony haszonkulcsú számtech boltokra.

    Én is leírtam, csak pontosabban. Ugyanis nem sima atm kp kivét, hanem idegen bank pénztári kivét. Nem a posta számolja fel tényleg, csak a bank fizeti a posta felé a részesedését. Nem ingyen szolgálja ki a másik bank ügyfelét a pénztárban.

    (#152) BlackPriest:
    Nem csak automatából lehet igénybe venni 150k-ig a kivétet, hanem a bank pénztárából is. Persze a kivétek száma így is 2 darab lehet összesen.

    (#155) dabadab:
    Biztos vagy benne, hogy azt jelenti az ábra? Éppen azt mutatja be a bal oldali táblázat, hogy 100 dolcsit vesz fel a központi banktól, majd 11 betéten keresztül 20% tartalékolással a végén 457 dolcsi betét manifesztálódik. Persze ehhez tartozik 357 dolcsi hitel a másik oldalon és 100 dolcsi tartalék. Tehát így lesz 100 dolcsiból 100 dolcsi fedezet és emellett ennek többszörös névértékén a fiktív betétek. A virtuális pénzre az adósok hiteleinek törlesztése lesz a fedezet. Ezt a pénzt valahonnan megszerzik, ami jó eséllyel szintén egy ilyen fiktív pénzből van, hacsak nem kezd el vadul nyomtatni a jegybank megfelelője. Amíg nagyon sok betétes van, addig van annyi likviditása a banknak, hogy ne kerüljön veszélybe a tartalékossági ráta. Ha viszont sokan egyszerre akarják kivenni, akkor becsődöl, mert kiderül, hogy nincs likvid fedezet sehol a betétek 80%-a mögött, csak ígéret hogy valahonnan lesz.

    A jobb oldali ábra pedig kifejezetten arról szól, hogy virtuális pénzt csinálnak:
    "The expansion of $100 of central bank money through fractional-reserve lending with a 20% reserve rate. $400 of commercial bank money is created virtually through loans."

    Egyébként ez emlékeztet a gdp-re. Ha jól tudom ott sem az számít, hogy mennyi valós pénz jön be, hanem az, hogy mennyit fizettek vele. De teljes összegbe ugyanaz a pénz sokszor bele van számolva. Minél több kézen megy át ugyanaz az a pénz, annál jobban pörög a gazdaság, kb ezt mutatja. Nálunk azért nem pörög, mert túl magas részt nyel be az állam és így nem sok kerül vissza belőle a normál körforgásba.

    (#157) bobalazs:
    a) rossz bankszámlacsomagot választottál, b) a bank pénztárába fizetéskor közvetlenül azzal a bankkal kerülsz kapcsolatba. Ha átutalod, akkor az egyik bank a másik bank felé valamilyen csatornán keresztül (giro vagy viber...) átmozgatja a pénzt. Ez nekik sem ingyenes. Tehát a pénztári befizetéskor te vagy a pénzes futár, míg átutaláskor egy harmadik fél.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz osztraksajt #167 üzenetére

    Az ország működése arra van berendezve, hogy mindenki a zavarosban halásszon. Nem biztos, hogy céljuk ennek rendezése, hiszen amíg szinte mindenki füle mögött lehet találni vajat, addig mindenki támadható. Ezért szinte bárkivel szemben megvan a tárgyalási pozíció, ha kéz-kezet-mos alapon valamit el akarnak intézni.

    Csoda, ha rendeletet hoznak cég határidőre való megvásárlására és megszállja a nav a célpontot, ha önszántából nem egyezik bele? Az adatok valószínűleg megvannak mindenről, ha ez találkozik a szándékkal, akkor össze tudnak állni büntetéssé.

    A betarthatatlan szabályok és a szubjektív döntések kombinációja remekül szolgálja ezt a rendszert. Biztos sokan találkoztak már olyan esettel, amikor a szerződés írott szavainál erősebb volt a szívességi összefonódások ereje. :U

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #169 üzenetére

    A gdp kapcsán hirtelenjében az egyik wikis példa GDP = fogyasztás + beruházás + export – import.
    Nézzük csak a legelső elemét az egyszerűség kedvéért.
    Fogyasztás során pénz cserél gazdát, gyakorlatilag ez mutatja az értékét.
    Ha Pisti 100 forintért igénybe vesz egy szolgáltatást Bélától, akkor Bélához kerül a 100 forint, a GDP 100 forint.
    Ekkor Béla igénybe veszi Pisti szolgáltatását 100 forintért, így Pistihez kerül a 100as és a GDP már 200 forint.
    Ezt mondjuk megismétlik 10x. Így a létező pénz ugyanúgy 100 forint, de a GDP már 2000 forint.

    Természetesen, ha valós szolgáltatások történtek, akkor ez valós munkát is jelentett, tehát igaz, hogy a GDP 2000 forint és mutatja is hogy pörög a gazdaság: van munka, van fogyasztás bőven.

    Ha belegondolsz, akkor ez hasonlít a hiteles példához, csak ott a 100 forint a fedezet. A hitel egy ígéret arra, hogy a betéteknek van fedezete. Ha a fedezet megvalósul, akkor esetleg munkából történik (gdp rulez). A betétesek azt hiszik, hogy ~500 forint van a bankban, közben meg valójában csak 100. A poén az, hogy elvileg azt az 500 forintot el is költhetnék, csak akkor borul a bili, ha egyszerre többen is erre gondolnak. Ez a sérülékenysége a rendszernek.

    A gdp azt mutatja, hogy mennyi értéket képvisel együttesen a fogyasztás (és a többi összetevő), a bankrendszer meg azt, hogy mennyi pénzt kellene elővarázsolni, hogy megszűnjön az adósság. Mindkettőben ugyanaz a valós pénz van csak a megközelítés iránya más. A gdp mutatja, hogy mit tett le az asztalra, a bankbetét pedig azt, hogy mennyit kéne letenni az asztalra valakinek.

    Egyébként ezt egyetlen bankal és 11 ügyféllel is ugyanígy el lehet játszani. Tehát nem érdemes megkülönböztetni a bankot és a bankrendszert, mert csak a lépték más, az elv ugyanaz.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz zoli62 #174 üzenetére

    Ja bocs, kicsit kevertem az összegeket. Cib online számlacsomag.
    Kártyás fizetés 10 ft, [link]
    Elektronikus giro utalás 39 ft [link]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #261 üzenetére

    Viber utalás azonnali... cserébe sokkal drágább. Régen lehet technikai oka is volt, ma már lehet inkább üzleti.

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #368 üzenetére

    Az általad linkelt írás egy tanácsadó reklámja. Dobálózik kijelentésekkel, de az összefüggéseket nem írja le.

    Itt egy friss hivatalos doksi: [link]

    Néhány kiragadott félmondat:

    5 918 munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók 58 %-nál talált munkaügyi jogsértéseket, amelyek az ellenőrzés alá vont oglalkoztatottak (34 066 fő) 51 %-át érintették.

    A munkaügyi jogsértéssel érintett munkavállalók 13 %-át teszi ki a munkaszerződés és bejelentés nélküli munkavégzéssel érintettek száma (2 844 főt érintően került megállapításra), amely tavalyhoz képest magasabb mértékű.

    Tehát az ellenőrzött melósok felének a nyolcadának... ő... akarom mondani 6.5% volt a feketemunkás.
    Nem olvastam alaposan, szóval akár félre is érhettem valamit. Ráadásul a szórja a leírás a százalékokat, de legtöbbször a feketemunkásokom belül értendő már az a százalél, tehát például a vizsgált melósok 0.51 * 0.13 * 0.15 a feketén dolgozó biztonsági őr a mintában. Ez 0.975%, ami visszaszámolva a létszámra 332 fő a 34 ezerből.

    Cask azért néztem rá, mert a politikusok és néhány fórumozó is azt szokta mondani. hogy ááá a minimálbéresek azok valójában sokat keresnek, csak biztosan csalnak az adóval. Pedig sokan valójában keveset keresnek és csak próbálnak túlélni. Ezt most nem kifejezetten neked célzom, csak ez a komment váltotta ki a reakciót belőlem.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Pikkolo^^ #372 üzenetére

    Hát a 4. oldali infók alapján biztosan sokat fizetnek zsebbe azok a munkaadók, akik nem adják ki a szabadságot, nem fizetik ki a túlórát, nem engedik kötelező szünetekre a melóst, vagy éppen nem fizetik ki a bérét időre vagy sosem. Merthogy nagyrészt ilyen szabálytalanságokról van szó. Inkább tűnik úgy, hogy a melósok nagy részének kuss a neve és örüljön hogy dolgozhat, akár ingyen is. Na ez a valóság a legtöbb helyen.

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #375 üzenetére

    Igen, a szabálytalanság mennyisége annyi. Csak fontos, hogy nagyobb részben a melós hátrányára történő a szabálysértés. Tehát nemhogy több pénzt kap, hanem azt sem kapja meg, ami törvényesen járna. Jó is az, amikor udvariasan megemlíti a panaszokra a főnök, hogy majd megbeszéljük* vagy elválnak útjaink, ha ez nem elég.

    *: nem megoldjuk, csak beszélünk róla.

  • azbest

    félisten

    válasz olbaidhun #415 üzenetére

    :R

    Ezen kívül ott a munkanélküliség sem árakparti temetést jelent. Persze egy főre nem sok ott sem a segély, viszont a házastárs és a gyerekek után is kapnak hasonló összeget. Így egy 2+3 fős családnak megvan nettó 1500 euró támogatás. Ott van mibe kapaszkodnia a családoknak baj esetén.

    Meg mostmár kb bruttó 1400 eurós minimálbér is alap ott. Ebből kb 1000 euro nettó meg is marad, ha egyedülálló, akkor is. 200 ezer hufos minimálbérből már csak el lehet tengődni, a rendes fizetés meg jóval több. És akkor nálunk képesek egy ilyen cikket lehozni a fiatalok bér-álmáról:
    A fiataljaink nagyon el vannak tévedve mert az álmuk közelíti a német minimálbért.... az ottani kommenteket olvasva szerencsére még van remény, sokan kiállnak a fiatalok mellett.

    Ja és a vállalkozás indítás is teljesen más hivatali mentalitást mutat. A hivatal segít és akár pénzileg kárpótol is, ha a belefektetett munka után mégsem adnak meg valami engedélyt.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #468 üzenetére

    csak magamat tudom idézni:[link]
    "Csupán az a különbség az 5x annyit kereső német és a csóró magyar között, hogy a német vásárol, fogyaszt, szolgáltatásokat vesz igénybe. Így sok munkaerőre van szükség és a fogyasztás miatt ki is termelik a cégek a bérre valót."

  • azbest

    félisten

    válasz mrhitoshi #475 üzenetére

    Abban van valami, hogy az eu-nak kell ilyen ország is, ahol nem élnek meg a helyi tisztességes cégek. Így van hová eladni a feleslegüket. Azt hiszem az ipar inkább az export-import részét érinti jobban a gdp-nek. A gazdasági növekedéshez az kell, hogy legyen belső fogyasztás. Ha mozog a pénz, a gdp magasabb értékű lesz. Ha magasabb, akkor az árfolyam erősödik, amire a jegybank több pénzt nyomtathat, hogy legyen elég a pénzmozgáshoz. Ez az eredeti árfolyamon több forgalomban lévő pénzt eredményez, így a megnövekedett pénzmozgásoknak nincs technikai akadálya. Persze nálunk inkább direkt lerontják az árfolyamot, mert azt hiszik ezzel tesznek jót az országnak... ja persze fillérekért kiadni a nincstelen munkásokat, hogy aztán import termékeket vásároljanak...

  • azbest

    félisten

    válasz edward2 #480 üzenetére

    Ja én is voltam munka kapcsán pár napot berlinben. Csak úgy kapkodtuk a fejünket, annyival jobb árak voltak a német abc-ben ahová betértünk. Csokik, banán... persze van ami drágább, meg arra sem árt figyelni, hogy ott komoly betétdíjak vannak, míg nálunk visszaálltak mindenből az eldobhatóra.

    A menzákon sem voltak annyira elborult árak. Szegeden persze egy alap napi menü felébe kerül, de nem nehéz találni hasonló árakat sem. Az ittenihez képest 2-3x szorzóba azt hiszem sok minden befér ott. Viszont az nem csak magasabb árat, hanem komolyabb színvonalat is jelentett, ahogy tapasztaltam. Ottaniként röhögve meg lehet élni informatikai területen. Alsó hangon 5-7x az ottani kollégák keresete a miénkhez képest. A lakhatást sem az irodaépület melletti szállodába kell tervezni, amikor olyan közlekedési hálózat van, hogy bármikor el lehet jutni bárhová (helyi vasút, villamos, buszok...), de szükség esetén még a taxiba sem rokkannak bele. Ja és persze az ottani kollégák fele is külföldi. Bár infó területet talán speciális, mert oda eu csatlakozásunk előtt is automatikus munkavállalási engedéllyel csábították már a szakembereket.

    Persze a szálloda horror áron volt, de az a cég fizette. Meg nem is tipikus lakhatás. Nővéremék mainz kostheim-ben laknak. Valami kisvárosias hely. 700 euro körül van a lakásuk bérlete, valsz a gyerekekre kapnak kedvezményt. Akkor is jutott birka és sültek a hétvégi asztalra, amikor már évek óta munkanélkülin volt sógorom. Igaz, ott a családi rendszer miatt az 1500 eurót jelentett. Érdekes módon ilyen háttérrel ott tudtak venni egy üzlethelyiséget és kávézót nyitottak. Bár panaszkodnak a megtérülésre, de csak tudnak foglalkoztatni két alkalmazottat is. Szóval ilyen tapasztalatokkal elég furcsán nézek, amikor arról győzködnek a fórumokon, hogy nekünk milyen jó és nekik milyen rossz.

    Érdekes egyébként, hogy a pár éve kiköltözött kollégák mennyire máshogy látják a dolgokat már. Persze könnyű világmegváltó ötleteket adni, hogy itthon hogyan kellene viselkedni, csak nekünk olyan napi problémáink vannak, ami kinn már régen nem téma olyan körülmények és anyagi lehetőségek közt. Még a panaszkodás is teljesen másról szól... amíg nekünk az a komoly probléma, ha 30+ fok van az irodában, addig nekik legfeljebb a világpolitikai hírek okoznak frusztrációt.

    (#477) bambano: persze, az jó a gazdaságnak, ha van mit eladni. Viszont dubai-on kívül kevés ország van, ahol ez elég az általános jólétre az állampolgároknak. Az általános életszínvonalhoz / középosztályhoz az kell, hogy pezsegjen a belső fogyasztás. Na nem hitelből "túlpörgetett" módon, mert annak nincs fedezete. Hanem a tisztességes fizetés - tisztességes vásárlóerő összefüggés alapján.

    (#479) mrhitoshi: én abszolút nem vagyok az eu ellen. Minden tagországnak megvan a lehetősége sok mindenre - persze a kemény magnak nagyobb súlya van, viszont keményen tolják is bele a pénzt. Amikor nálunk arról hallani, hogy a visszaosztás az alap a pályázatok megnyeréséhez, meg központilag direkt bebukják a pénzeket (nem bírálják el határidőre, vagy nem fizetik ki időre és emiatt vissza kell küldeni), csak nehogy más kézen menjen keresztül a támogatás, mint a lezsírozott... áh. Amíg fontosabb, hogy a másik nyomora bármi áron nagyobb legyen, addig ilyen hülye helyzetben maradunk.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz edward2 #491 üzenetére

    Egyik kint dolgozó kolléga is emlegette, hogy úgy hazajönne. Meg kinn ő sokkal rosszabbul keres, mint az ott született kollégái. De aztán, amikor arra gondol, hogy bár kifejezetten drága az az északi ország, ahol dolgozik, de minden kiadása, szórakozás után is havonta megmarad forintra számolva kb 1 misije... hát hülye lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Úgy látszik az indexesek is rajta vannak az elektronikus fizetés témán:
    a bankkártya csalásokról írtak [link]

Új hozzászólás Aktív témák