Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz Sanyix #170 üzenetére

    "Most a generált válságban nagyságrendekkel több pénzt költött el egyedül az usa, mint amennyit a holdraszállásra."

    Viszont az szepen vissza is fog jonni. Az urkutatassal pont az a gond, hogy nem nagyon latszik, hogy mikor terul meg a belefektetett penz, ha egyaltalan.
    Azzal nincs semmi gond, ha egy tavkozlesi muholdat kell felloni, vagy a GPS rendszer szatellitjeit kell potolni, mert arrol konnyu belatni, hogy behozza az arat. Na de az, hogy a Holdon ugrandozzon par ember?... Raadasul amugy is a gepesitett kuldetesek vannak most divatban, a robotokat nem kell etetni, itatni, lelegeztetni, tornaztatni meg szorakoztatni utkozben (amin raadasul meg lehet sporolni a visszautat), ha meg esetleg utkozben felrobbannak vagy tul gyorsan csapodnak bele a celba, akkor meg el lehet intezni azzal, hogy van ilyen.

    DRM is theft

  • Sanyix

    őstag

    válasz Sanyix #170 üzenetére

    mellesleg a holdnak számtalan előnye van:
    -kis gravitáció, 0 légkör. Megfelelő teljesítményű ott megépített mágneses gyorsítókkal, 0 kg magával vitt üzemanyaggal lehetne küldeni szondákat/konténereket bárhova a naprendszerben, csak meg kell építeni és áram kell hozzá (többszáz tonnás vonatokat gyorsítanak a földön is többszáz km/h-ra, ergo kiforrott és működő. Pl a marsi felszereléseket nevetséges költségeken juttathatnák el, valahogy olyan hatékonysággal, intha tehervagonokat dobálnánk a mars felé. Pillanatok alatt hatalmas bázisokat lehetne építeni szinte bárhol.
    Még emberi űrhajókat is lehetne küldeni, bár elviselhető gyorsulással valószínűleg csak besegíteni tudna a gyorsító, de az is nagyon sok üzemanyagspórolást jelent, és könnyebb űrhajót, több hasznos terhet.
    pl földre visszaküldeni akármit, akár embereket is ez elég lenne, max kis pályakorreciós hajtóművek kellenének a visszatérőegységekre.
    Tehát a holdról bárhova elindulni kb ingyen lenne.
    Áram meg ugye van. Ott vírít a nap fullos teljesítménnyel a holdfelszínre, van egy belátható időn belül nem kimeríthető energiaforrásunk (fisszió), és készül egy soha ki nem merülő (fúzió).
    -bányászható fémek, oxigén, valamennyi víz, és helium-3 izotóp (ami állítólag nagyon hasznos fúziónál, de a földön nemnagyon van)
    -über turistacélpont

    Iszonyatos mennyiségű pénz van a holdban, de kedves profitmindenekelőtt bankárainknak nincs vér a pucájukban...

    szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

  • dabadab

    titán

    válasz Sanyix #173 üzenetére

    Ize, azert - hasonloan a holdraszallashoz - a kozgazdasag terulete is egy kicsit maskepp nez ki, mint ahogy azt a mindenfele alulmuvelt elmeletgyartok lefestik (pl a Zeitgeistben). :)

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz Sanyix #175 üzenetére

    (A Zeitgeist kozgazdasagi resze hazugsagok, feligazsagok es csusztatasok gyujtemenye, tenyleg nem erdemes komolyan venni.)

    "pl a generált pénz fedezet nélkül, bár ez eddig is közhely volt"

    ...kozgazdasagi analfabetak koreben. Amugy meg kb minden kozgazdasagi kepzes egyik legelso eleme a tobbszintu bankrendszer mukodese, a penzteremtes, meg annak elmondasa, hogy a modern penzugyi rendszerben egy orszag penzenek a fedezetet az adott orszag gazdasagi teljesitmenye adja. (Aztan kesobb, gazdasagtortenet vagy hasonlo cimszo alatt azt is elmagyarazzak, hogy milyen alapveto problemak voltak az arany-fedezetu penzekkel, meg arrol is szo esik, hogy milyen problemak vannak a jelenlegi rendszerrel.)

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Sanyix #172 üzenetére

    Ez mind igaz, de sajnos fémből, oxigénből, valamennyi vízből és hélium-3-ból egyelőre nem tudnak például élelmet készíteni, így vagy rendszeresen szállítják ezeket a Földről, vagy a teljes állományt cserélik háromhetente. Ez nagyobb költség, mint amennyit nyerünk azzal, hogy mennyivel olcsóbb lenne onnan eljutni a Marsra.
    Arról szintén megfeledkezel, hogy egy űrhajót vagy egy szatellitet nem lehet csak úgy összeállítani a garázsban, elég komoly gépek és felszerelés kell hozzá, amit szintén fel kellene vinni. Plusz ugye a munkaerő, ami szintén nem két ember, hanem inkább ezrekről beszélhetünk. Akkor ugye még ezeknek is kell valahol lakniuk, illetve ennyi embernek már nagyon komoly infrastruktúra kell, mozik, focipályák, kávézók, stb., hogy ne őrüljenek meg.

    Ez olyan nagyságrendű befektetést igényel, amire az egész világ összefogására lenne szükség. Ráadásul politikailag is borzasztó rizikós döntés, hogy "bocs, emeljük az adókat, csökkentjük a nyugdíjakat, de cserébe 100-szor olcsóbban juttatunk el szondákat a jupiterre (Amiből az átlag földlakónak belátható időn belül nem lesz semmiféle kézzelfogható haszna.) Most képzeld el, hogy a világ közel összes országában tüntetések, lázongások kezdődnek...Inkább az lenne az eredménye, hogy az űrkutatást ejtik egy jó időre.

    Amíg nem tudnak teljesen egy teljesen önfenntartó zárt kisméretű ökoszisztémát készíteni, addig esély nincs arra, hogy bármi is megvalósuljon abból, amit írtál. Elég régóta folyik már a kutatás ebben a témában,kisebb eredmények vannak, tehát valószínűleg azért 50-100 éven belül képesek leszünk önfenntartó Hold kolóniákat készíteni. Majd akkor lesz realitása annak, amit írtál.

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz Sanyix #177 üzenetére

    "Csak gondolnak egyet, és gyártanak pénzt."

    Amikor ilyet csinalnak, annak inflacio a vege.

    "közgazdaság mint áltudomány"

    Nem az. De most komolyan, lathatoan kb annyira vagy kepben gazdasagi ugyekben, mint holdraszallos ugyben azok, akiket itt osztottal. Nem gondolod, hogy el kellene kerulnod azt a godrot, amibe ok beleestek?...

    DRM is theft

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Sanyix #180 üzenetére

    Mutatsz egy bármilyen, emberek számára élhető környezetet biztosító önfenntartó rendszert? Én eddig a Biosphere2-ról hallottam, ami olyan nagyságrendű volt, mint ami a holdra kellene, de az meg ugye nem működött teljesen.

    Azért Amerikában nem haltak éhen a konkvisztádorok, ha esetleg elsüllyedt egy utánpótlást szállító hajó...
    Holdbázishoz rendszeres föld-hold járat kellene. Nem tudnának mindent ott előállítani. Pl gyógyszerek, vagy bármilyen bonyolult alkatrész.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Sanyix #183 üzenetére

    "Mi kell a növényeknek? termőföld, o2, co2, napfény. Utóbbi van, első 2-t lehet vinni, a 3.-at meg ember termeli."
    Azért a természet ezt kissé bonyolutabban oldja meg...Nagyon komoly szabályozás kell, hogy pl a termőföld tápanyagtartalma egyenletes maradjon, a levegőben lévő egyéb gázok is nagyban befolyásolnak mindent. Messze nem olyan egyszerű, mint az ember gondolná. Érdemes utánanézni boisphere2-nek, kábé ilyesmit tudnék elképzelni a holdon.

    Az ISS-en átlag 6-an vannak. Egy űrhajókészítő/javító/tankoló holdbázison ennél azért kicsit több emberre lenne szükség. Már csak maga az infrastruktúra, amit oda kéne szállítani többezer tonna fölötti. Plusz mondjuk 500-1000 embernek kaja, mindenféle utánpótlás (gondolom ruhagyár nem lenne, nem lenne műanyagöntöde, nem lenne napelemgyár) szintén óriási tömeg.
    Jelenleg egy kg feljuttatása föld körüli pályára 20.000 dollár körül van...
    Majd ha lesz űrlift, akkor persze nem lesz ilyen gondunk.

    De igazából ezeket már mind kutatják egy ideje, és amint olyan szintre jutnak, valószínüleg meg fogják csinálni. Most sajnos még nincs meg hozzá a technika.

    Te mit tennél, ha azt mondanák, hogy ezen a héten elutazhatsz Bora-Borára 200 millióért, vagy pár hónap múlva 20ezer forintért?

  • Darkness1

    aktív tag

    válasz Sanyix #225 üzenetére

    Mostanában kezdték el digitalizálni az eredeti analóg képeket. Nem tudok linket fejből, de le lehet tölteni őket, ha valakit érdekel. Jó nagyok. :U

    Amúgy az Apollo expedíciókon használt fényképezőgépek még ma is ütősnek számítanak, főleg, hogy minden további nélkül fel lehet tenni rájuk digitális hátfalat is. Akármikor belvállalnám azoknak a gépeknek az "utcai" változatát, annyira jók. Csak épp már nehéz olyan helyet találni, ahol képesek ilyesmit előhívni.

    A Hasselblad "ünnepi" oldala a témáról.

    [ Szerkesztve ]

    No stress, no work Today!

Új hozzászólás Aktív témák