Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz #16820480 #38 üzenetére

    "HD monitorok és tévék korszakában igazán nem lehetne egy kicsit nagyobb felbontásra is készíteni a tartalmakat, mert azért az nem éppen optimális az 1024-es méret..."

    Itt két tényező van: hány pixel széles a képernyő, és hány DPI-vel kéne rajta megjeleníteni. Mondjuk PC-re az ember 1024 pixel szélességre és kb 85 dpi-re tervez. Ha van egy HD-s TV, ami 1920 pixel széles, ez látszólag gáz, de mivel a TV-t messziről nézik az emberek, és épp ezért "nagyobb betűk", meg nagyobb minden kell rá, mondjuk 150 DPI-t feltételezve kéne rajta megjeleníteni. Máris ott vannak a Google által kért lóbetűk, és máris ennek megfelelően 1536 pixelen terül el széltében az oldal. Ez a weboldal készítőjét nem érinti, mert ezt a böngésző dolga megoldani. Illetve annyiban érdekli, hogy ahol lehet, raszter kép helyett SVG-t kellene használni (ha menne rendesen mindenhol... :W), és ahol lehet a feliratokat valóban írással (nem raszter képpel, mint néha gomboknál/füleknél előfordul) kell megoldani, mert a raszter elveszti élességét mikor átméretezik. Tehát ez lenne itt a fontos, az automatikus skálázás, és ezért nem értem, miért mondja a Google, hogy tervezzek 1920 pixel széles képernyőre. A skálázás a webtől függetlenül is fontos lenne, ha valaha élesebb, részletesebb képet akarunk a monitorunkon. Most pl. itt van mellettem egy kb 144 DPI-n működő CRT monitor, és ahol megfelelően működik (mert sok helyen még nem) ott sokkal szebb rajta az írás mint egy szokványos monitoron. Egyedül az Explorer reagálta le automatikusan és korrekten, hogy 144 DPI-s a képernyő. A Firefox bolhavesét csinált mindenből, és nem is találtam benne nagyítási beállítást ami minden oldalra vonatkozott volna (de gondolom van erre plugin). A Chrome nem jelentette magát a Windows felé DPI-tudatosnak, így aztán az egész ablakát kénytelen volt utólag felskálázni a Windows, így az egész részletszegény és homályos lett. A vicc az, hogy mind az FF, mind a Chrome tud rendesen skálázni, de egyiknél sem vették azt a minimális fáradságot a készítők, hogy figyelembe vegyék az OS által jelentett képernyő DPI-t. Na, hát itt tatunk. Majd talán 20 év múlva már természetes lesz, hogy ezek működnek... akkor aztán jöhetnek végre az igazán magas DPI-s monitorok.

    A másik, hogy mi van ha egy monitort valaki 80-90 DPI-n szeretne használni (közel ül hozzá), de az mégis 16xx-19xx széles... Szerintem ezzel nem nagyon kell törődni, mert egyszerűen ilyen alacsony DPI esetén jobbára nem praktikus 1000-néhány pixelnél szélesebbre húzni egy oldalt, hiszen a hosszú sorok nehezen olvashatóak (nem találsz vissza a sor végén a következő elejére (mert béna az emberi írás: oda-vissza kéne mennie... de ezt már nem fogjuk kinőni soha)). Persze lehet szélesebb oldalsó sávokat, amikben több információ van, de ott akkor már nem csak a vizuális dizájn, hanem a tartalom is reagált a felbontásra, és ilyenre nem biztos, hogy érdemes befektetni...

Új hozzászólás Aktív témák