Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Joachim21 #21 üzenetére

    Nem teljesen. A Bulldozeres APU már tovább megy. Az elsősorban a szerverekbe készül, és ott az AMD el akarja érni, hogy az SSE5-ös gyűjtőnév alatt lévő utasításokat kezelje az IGP is. Az integráltság foka tovább növekszik, így már nem egyszerű CPU+GPU lesz. Nyilván a véglet a teljes integráció ... normál főmagok és ugyanazokat az utasításkészleteket támogató vektormagok tömkelege.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz freelancer #22 üzenetére

    Itt van egy rövid adat, hogy a 32 nm-es procikból hiány van. Valszeg őszig általános lesz a probléma, de az év közepétől enyhülhet. Mivel erről már írtunk a linkelt hírben, így többet nem foglalkozunk vele, mert igazából nincs akkora baj, mint amekkora feneket kerítenek neki. Az Intel nem csak az Arrandale processzorokat forgalmazza, hanem még a régebbi Core 2-ket is. Az AMD-nek is vannak új mobil processzorai. Szóval aki rendelni akar, az csak a kétmagos Core i3, i5 és i7 esetében találja szemben magát a problémával. Ergo a Core 2-es vagy az AMD-s alternatívákra adják le a rendeléseket. Igazából itt az a fő gond, hogy az Acer sokat rendel és a többi gyártó nem nézi jó szemmel, hogy az Intel ennyire kivételezik az Acerrel.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Ottoka #25 üzenetére

    Nyilvánvaló, hogy a negyedéves szinteket teljesíteni kell, így ha hiány van a Core i3, i5 és i7-ből, akkor mást kell szerelni a notikba. Ellenkező esetben a cég forgalma csökken, hiszen nem szállít le annyi gépet, amennyit szokott. :) Ezt egyik gyártó sem fogja bevállalni, így a rendelések átcsoportosítása mellett döntenek. Nekik mindegy mit adnak el, csak jöjjön a bevétel.

    Még hónapok mire teljesen megoldják a hiányt. Addig csak az ígéretet lehet eladni, és azt egyik gyártó sem szereti. :) Igazából tényleg nincs komoly gond. Az Intel még forgalmaz Core 2 procikat is a mobil vonalon, amit meg gyártanak a Core i3, i5-és i7-ből azt eladják, utána nem tudnak mit csinálni. A gyártóknak kell úgy alakítani a dolgokat, hogy ez a hiány ne jelentsen számukra problémát a forgalomban.

    freelancer: Én nem hiszem, hogy kivételezik az Intel, csak az Acer konkurensei próbálják magyarázni, hogy ez történik. Valójában az Intelnek mindegy, hogy kinek adja el a procit, az Acer okos volt és bevásárolt. Erről az Intel nem tehet, de nyilván a többi gyártó nem mondja majd azt, hogy mi basztuk el, és most az Acernél a labda. Ez nem jellemző a cégekre, inkább mutogatnak valakire. :)

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Yany #26 üzenetére

    A valós előny a diszkrét megoldásokhoz viszonyítva lesz. A Fusion olcsóbban gyártható, kevesebbet fogyaszt, jobb az energiagazdálkodása és kisebb helyet is igényel. Mind olyan szempont, ami a mobilizálásnál elengedhetetlen.
    Az i3-at nem lesz nehéz négy maggal megvernie a Llano-nak, de a Sandy Bridge a tényleges ellenfél. Nyilván mindkét oldalon lesznek magletiltások. Az Intel például szándékosan úgy tervezte az IGP-t, hogy a shader egységek felét le lehessen tiltani. Nyilván erre az AMD is képes hiszen az Evergreen modernizálásával építik be az integrált GPU magot. Bár itt a fő különbség az lesz, hogy ez a rendszer 6 SIMD-ből fog állni, így nagyobb a játszótér, persze többnyire fullos lesz a lapka.
    Ezekről a rendszerekről egyébként már korábban írtunk. [link] :)
    A kisebb Ontaróval kapcsolatban sok a kérdés. Azt nagyon őrzi az AMD. Sokat nem lehet tudni róla. Amit lehetett, azt megírtuk. [link] Ez amúgy az Atom ellen lesz. Az új atomokról éppen gyűjtök anyagot, arról majd lesz egy összefoglaló, hogy mi fog változni a jelenlegi generációhoz képest. Még várok pár mailt, mert nem olyan könnyű ezeket az infókat összeszedni. :D

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Yany #33 üzenetére

    A mobil piacon főleg az ultravékony notik, a netbookok és a tabletek fontosak. Ezekbe eleve öngyilkosság külső GPU-t rakni, mert ha a fogyasztást meg is bírják oldani (ilyen GPU lekapcsolás, kínál az NV és az AMD is ilyet), az előállítási költség jelentősen nő, a nyomtatott áramkörnek, dedikált memóriának köszönhetően. Nem beszélve az extra lapkáról sem, ami szintén pénz és az extra hűtést is meg kell oldani, mert attól, hogy lekapcsolod az inaktív GPU-t, működést közben továbbra is fogyaszt (viszonylagosan elég sokat). A rendszerszintű integrációt jelenleg a kis méretre való magas igény szüli. Nettop, netbook, ULV notik, tabletek. A mobilizálás elsőszámú fejlesztései, és a jövőben a PC-s piac jelentős bevétele innen kerül majd ki.
    Az persze érdekes, hogy az Intel és az AMD eltérő módon közelíti meg a kérdést. Az AMD a GPU-t és ezzel a szolgáltatásokat tartja fontosnak, míg az Intel továbbra is a CPU-ra helyezi a fő hangsúlyt és az IGP szorul háttérbe. Persze a némileg eltérő koncepciók nem jelentenek problémát, hiszen lehetőség van választani, hogy kinek mi kell, vagy mi a fontos.

    A nagyobb mobil gépek esetében alapvetően nem sok változik. Továbbra is aktívan kihasználható lesz a diszkrét VGA opciója. A belépőszintnek nyilván nem sok értelme marad, azt már tudni lehet, hogy az AMD nem is készít a Cedar lapkára új alternatívát, mert a Llano oldja meg a feladatot. Nyilván a Cedar még sokáig forgalomban marad, mert vásárolni fogják. Az NV-nek lehet, hogy van értelme egy új, kisebb GPU-t összehozni, mert a Sandy Bridge IGP-je mellé talán lehetőség lesz beférni. Ez talán az Intelnek sem rossz, mert GPU fronton is lesz alternatíva a Llano ellen a saját notijaikban. Persze az elsődleges szempontnak az lenne a jó, ha a Sandy Bridge IGP-je is elég lenne, mert a diszkrét GPU jelentősen drágítja a termék előállítását, és még a fogyasztásban is hátrány. A Sandy Bridge abból a szempontból, is érdekes lesz, hogy az IGP-je nyilván nem lesz olyan erős a nyers számítások szempontjából, mint a Llano megoldása, hiszen a jelenlegi HD Graphics továbbfejlesztett, de nem kiegészített változata. Ez azt jelenti, hogy marad a 12 végrehajtó egység, így csak az órajel nőhet. A Llano IGP-je a jelenlegi IGP-hez képest jelentősen megnő, hiszen a többszáz SP-ról beszélnek, így a számítási kapacitás a HD 5500-hoz hasonló szinten lehet, függően az órajeltől. Ami viszont aranyos az Inteles megvalósításban, hogy az IGP a CPU magokkal közös L3 tárból dolgozik. Ez nyilván meggyorsíthatja a feladatok végrehajtásának idejét, mert abban a 4/6 MB-os tárban (függően mennyit tiltanak le) sok adat fér el. Persze ilyen koncepcióval még nem találkoztunk, így az a kérdés ott lebeg, hogy mennyire befolyásolja a CPU teljesítményét a GPU adataival teleszemetelt L3 tár. Talán annyi változás lehet, hogy a cache szétválasztható, így a GPU is kap egy saját területet, és a CPU sem szenved majd a fontosabb adatok újrahívásától. Persze majd ez kiderül.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Yany #35 üzenetére

    Azt tudom. A Llano az AMD szerint is a Sandy Bridge ellenfele lesz. Az Ontario meg ilyen Atom ellenfél. Persze mindkettő széles piaci szegmens, így sok átfedés lesz az egyes verziók között.
    Az AMD stratégiája nyilvánvalóan az OpenCL terjesztése. Ezért készült el már most a 2.1-es Stream SDK, mert az már támogatja a megjelenő két APU-t. Az Intel stratégiája kérdéses. Ők még mindig a CPU-ra koncentrálnak, így a GPU szintjén eléggé esélytelenek. Ebből következik, hogy az OpenCL számukra rossz megoldás. A gond viszont az, hogy az AMD megcsinálja az Intel helyett az összes CPU OpenCL támogatását, így az Intelnek is jó lenne egy saját SDK, mert nekik sem jó, hogy az AMD SDK-ja fordítja a (nyilvánvalóan AMD-re optimalizált) kódot. Ugye az Intel a saját C fordítójánál játssza ezt, amit most az AMD akar játszani. Ellenben az Intel OpenCL SDK-ja annyiban kérdés, hogy megéri-e az nekik, ha felvállalják a versenyt az AMD GPU-ival szemben. Annyit tudni az Intel felől, hogy idén ők is belépnek a GPGPU vonalra, és az egyik platformon keresztül már a HD Graphics támogatni fogja a videók transzkódolását. A kérdés, hogy melyik platformon keresztül. Abból, hogy az Apple az AMD felé nézelődik, arra következtetek, hogy a DirectCompute felületet választják, és inkább mostohábban bánnak az OpenCL-lel. Ez nem jó az Apple számára, mert nekik nagyon fontos ez a platform, ellenben az Intel megpróbálja elkerülni azt, hogy a GPU-k jelentős szerephez jussanak a programok esetében.

    A diszkrét GPU az tényleg csökkenőben van. Azt érdemes kivárni, hogy az APU-k erre mennyire tesznek rá, hiszen a PC-s eladások is egyre jobban a mobil eszközök felé tolódnak. Ha nagyon kapósak lesznek az új mobil fejlesztések, akkor még az is lehet, hogy az eladások több, mint 80%-a az IGP-s fejlesztésekből kerül ki.
    Az AMD nem véletlen érzi a GPU-k frontján jól magát. Az NV lényegében már feladta ezt a szegmenst. A főbb fejlesztéseket már nem ide vezetik be. Így meg nem nehéz jó eredményeket felmutatni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz smkb #38 üzenetére

    Teljesen mások a piaci igények már. Az iPad mutatja, hogy a tabletre van igény, és ezt le kell játszani. A netbook csak azért van visszafogva, mert még mindig nincs közvetett konkurens sem, de az ARM-os SoC-ok és az AMD Ontario ezen változtat. Az Acer az ultravékony notikra való nagyon magas igény miatt lett piacvezető az év első negyedévében. Messze nem mondanám, hogy a részesedésük zéró. :) Egyszerűen a vállalat jól mérte fel, hogy idén eltolódnak az igények és jövőre még kisebb, még vékonyabb gépek kellenek, magasabb üzemidővel. Erre tart a piac.

    Hiába az Optimus, ha meg kell venni a külső GPU-t hozzá. Az Optimus csak az üresjárati fogyasztást oldja meg, ugyanezt az AMD is kínálja csak név nélkül. A gond az, hogy a külön GPU-nak ki kell alakítani a helyett a nyomtatott áramkörön, tokozni kell, és a hűtést is meg kell oldani, mert ha dolgozni fog, akkor a fogyasztás is megnő. A méret csökkenésével és a gépek vékonyodásával, egyszerűen már maga a hely sem lesz meg egy külső GPU-nak. Az Ontario APU és majd az új generációs Atom például majdnem mindent integrálva tartalmaz, így a rendkívül kicsi helyigénnyel rendelkeznek majd. Még egy méretesebb déli hídra sem lesz hely, hát még egy külső GPU-nak?

    A Llano esetében az AMD csak a CPU részről beszél, de már a gyártóktól kiszivárgott, hogy a GPU rész is lekapcsolható egységeket tartalmaz. Ha nem kell a többszáz SP, akkor kikapcsol a rendszer hatból öt SIMD egységet.

    A mobil gépbe minden szempontból az integrált megoldás a nyerő, ha nem így lenne, akkor az Intel és az AMD nem integrálná a GPU-t. :) Ketten csak nem tévednek tán. :D

    Az NV teljesen lényegtelen a PC-s mobil szinten. Nem tudnak saját platformmal előállni. Az Optimus egy vészmegoldás az Inteles licenszek megvonására. Konkrétan nem is újdonság, csak adtak neki egy marketing körítést (meg egy egyszerű profilozó modult), mert az Intel az erejével kiszorítja őket a legjobb piacokról. Az Ion 2 teljesen más lett volna, de az eredeti fejlesztést el kellett dobni, mert az még a régi FSB-s rendszerekre épült, és az Intel ezeket a rendszereket gyorsan kivonta. Az Optimusos marketing még adott egy utolsó lökést a dolgoknak. Persze az NV is ugyanúgy meglovagolja a tablet és a netbook piacokat, hiszen a Tegra, mint a legfőbb fejlesztés nem viccből készül. Lesz majd méretesebb ARM-os masina is. Az NV a távlati terveiben egy saját platformot szeretne kiépíteni. A PC-n nem tudnak gondolkodni, mert nincsenek licenszeik.
    Az NV-vel kapcsolatban felteheted a kérdést, hogy az a cég, aki régen (3dfx éra) a független platformok előnyeiről és piacot építő hatásairól kampányolt, az most hirtelen miért akar lezárni mindent amit csak lehet. :)

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz smkb #40 üzenetére

    Igen kézzel van a switch, mivel az automata megoldáshoz profilok szükségesek, és ha egy program nincs támogatva, akkor rákapcsol a GPU fullra, még akkor is, ha csak egy egyszerű szövegszerkesztőről van szó. Ez az AMD elsődleges problémája az automatikus kapcsolással. Persze a jövőben készülhet ilyen mód a driverhez, de csak az Intel rendszerekhez. Maga a lekapcsolás normálisan, automatikusan csak az AMD platformokra lesz engedélyezve, de ez is csak a Fusion generációra. Ez azért lesz így, mert nem egy szoftveres, hanem egy hardveres megoldás kerül előtérbe. A 10.2-as driverben a CrossFireX rendszereknél már megjelent az Alvó mód, ami dinamikusan hibernálja a nem használt GPU-t. Ez lesz továbbfejlesztve hybrid CrossFire módba.

    Gondolom láttad, hogy az AMD hova jutott a GPU piacon. Az ígérgetésből annyi lett, hogy egy generáció előnyt szedtek össze az NV-hez képest. Mire az NV előhozza az összes fermis GPU-ját, akkorra megkezdődik a HD 6000 éra. Ráadásul a fő probléma, hogy az NV GF10x rendszerek méret/teljesítmény szintjén versenyképtelenek az Evergreen generációval is, és nemsokára a Southern Islands család lesz az ellenfél. Persze nyilván látom én is, hogy az NV érdekeltsége csökken a GPU-k piacán, és inkább máshova csoportosítják a K+F-et.

    Az elmúlt héten mutatkoztak be az 2010-es noti platformok. Négymagos mobil CPU-t vehetsz, ami 25 wattot fogyaszt. De van 9 wattos egymagos és 15 wattos kétmagos CPU is ultravékony notiba. A gyártók 139 notebookkot készítenek az új rendszerekre, ami háromszor annyi, mint az előző éves platformoknál. Nyilván ebben az is benne van, hogy az Intellel megegyezett az AMD, így valószínűleg a nagyobbik gyártó nem tart árazópisztolyt a partnerek kezéhez.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Ottoka #41 üzenetére

    Fura ... ebben a cikkben volt szó az Intel Larrabeeről. :) Ja, hogy az nem érdekes, mert Intel? :DDD
    A viccet félretéve tényleg érdekes, hogy miért nem tetted még szóvá, hogy a cikk az AMD-ről szól, és az Intelnek nincs helye benne, még akkor sem ha az érthetőséget segíti a magyarázat. :)

    Egyébként jöhetnének azok a cikkek, amikben az Intel technológiája kritizálva volt. Gondolom tudsz bizonyítékot is, ha már a vádakat sikerült leírni. ;) Remélem most nem tűnsz el, mint a múltkor. :D

    Az ATI egy 480 SP-s R700-at fejlesztett az R600 után kovetkező generációsnak. Az törölve lett. Helyette lett egy 800 SP-s RV770. Nyilvánvalóan az ATI eredeti ötleteire alapoztak végig. :DDD

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Ottoka #44 üzenetére

    Mondhatnám erre, hogy vád van, de a bizonyíték elmarad. ;]

    Mivel az adott problémára, akkor az volt a megoldás. Meg is köszönte, hogy segítettem. :) Te is ajánlhattad volna, hiszen előtte neked is elmondtam a hiba elhárításának módját. :K Azért jött fel a PH-ra, hogy segítséget kérjen. Segítettünk, így mindenki boldog volt. Nem tudom, hogy ezen miért kellett felkapni a vizet.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Ottoka #46 üzenetére

    Természetesen, hogy a Catalyst AI kikapcsolja a CrossFireX optimalizációkat, de ettől nem lesz játszhatatlanul lassú a játék. Egy Cypress is bőven elég erős hozzá.
    Az RV770-nél már más lehet a helyzet. Az már gyengébb GPU. Ott kompromisszumokat kell kötni a grafikában, amíg meg nem jön a javítás. :) Bár CrossFireX profil eleve nincs a játékhoz, így érdemes kipróbálni, mert lehet, hogy nem változik a sebesség.
    Az elsődleges szempont a hiba eltüntetése volt. Én ebben segítettem. Ezt a megoldást nem kötelező használni, de aki szeretne játszani, annak érdemes. :) Ezért bátorkodtam megemlíteni. Biztos hasznos információ volt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz dezz #48 üzenetére

    Régebben a Cell-hez is hasonlítottam. :) [link] Most máshogy próbáltam megközelíteni a kérdést, mert mégis más az utasításkészlet. A Larrabee viszont jó példa egy vektormagra. Próbáltam PC-s szinten maradni. :)
    Én csípem a PS3-mat, mióta a Sony eldobta a pokolian jó hardver stratégiáját és az exkluzív címeket hozza. Nem a PS3-mal volt bajom, hanem a Sony hülye közleményeivel, amik állandóan a hatalmas erővel példálóztak, de a multiplatform játékok ennek az ellenkezőjét mutatták. Most, hogy a normálisan ráharaptak a programozók a Cellre, már más a helyzet. Persze a legnagyobb változást az exkluzív címek jelentik, amiről szól ez a biznisz. Ezt a piac is meghálálja, hiszen nagyon jön fel a PS3. Csak 2010-re levetítve egyelőre marha jók az eredmények.
    Még várok egy árcsökkentést de valszeg én is beruházok egy konzolra. Még nem tudom melyik lesz, de a PS3 egyelőre az esélyes. Igazából megvárom a GT5-öt, mert az érdekelne, persze csak akkor ha nem olyan lesz, mint a prologue. :)

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Oliverda #50 üzenetére

    Hát az, hogy szándékosan félreoptimalizál az addig tabu, amíg ki nem derül az igazság. Az Intel ebből a szempontból addig nem is bűnös. Ezért nem írom így le ... mindenki addig ártatlan, amíg be nem bizonyosodik az ellenkezője.
    Annyi meg világos, hogy a saját fordítót a saját hardverre szabják a gyártók. :)

    dezz: A Larrabee koncepciója még mindig él. Csak az első két generáció született holtan. A Larrabee három már tuti ki lesz adva. Na de legközelebb majd a Cellt említem meg. :)

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Oliverda #53 üzenetére

    Én ezt úgy tudom, hogy még vizsgálják a fordító kérdését. Persze lehet, hogy én tévedek.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák