Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Ricardo #3 üzenetére

    Szerintem szűk a látásmód, ha csak a termékek versenyének korlátozását vesszük figyelembe vásárló szempontból. A vásárló akkor érzi igazán jól magát, ha jók/elfogadhatóak az életkörülményei. Az életkörülmények pedig a gazdaság egészétől függ. Mivel a kína ipara veszélyezteti más országok jólétét/gazdasági erejét, ezért szankciókat vezetnek be. Ez mindig is így volt és így lesz. Nem véletlen, évezredes hagyománya van a vámnak, mint egyfajta korlátozó, szabályozó eszköznek....
    De nézzük egy hétköznapi ember szemszögéből: ha bemész a közértbe (ebben az időszakban a tél végezetével, a paradicsom szezonján kívül) és 600-ért spanyol vagy 1100-ért magyar paradicsom közül választhatsz, melyiket választod? A választásod egyben döntés arról, hogy kinek a gazdaságát, mely nemzet jólétét támogatod. A rövid és szűk látókörűek csak a havi pénztárcakeretükig képesek gondolkodni. (ha esetleg felmerülne: nem-nem kell a szegény érv: vehetsz kevesebb paradicsomot a drágább hazaiból, de akkor támogattad a saját gazdaságod, a külföldivel szemben. Senki nem kényszerít arra, hogy 1kg spanyol paradicsom helyett, ne vehessél, kb. 60dkg hazait. Ha vitamin bevitelének a pótlása lenne a az érv, akkor arra van sok más megoldás: pl. nyáron betárazhatsz konzervekkel télire.)
    Nem véletlen tömegek értetlenkednek a politikai döntéseken, mert a tömegek nem képesek 1-2 hónapnál tovább vagy egy nemzetgazdaság érdekeit átlátva rövid távon gondolkodni, nem hogy hosszú távon évekre, évtizedekre. Mert, hogy egy hétköznapi gyakorlat, amit évekig folytatunk, az bizony visszahat majd a nemzet gazdaságára a következő évtizedekben. (Erre jó példa, a manapság egyre többször emlegetett: miért nincsen Magyaro.-nak ma, saját, erős nemzetgazdaságot építő hazai cégei. Évtizedekre lehetne visszanyúli a magyarázatokkal, hogy mely rossz trendek és szűklátó önös és önző anyagi érdekek által vezérelve jutottunk ide...)
    De ettől még a politikai vezetőknek meg kell hozni az ország érdekeit biztosító döntéseket, hogy a polgároknak a lehetőségekhez mérten a legjobb legyen hosszú távon. Akkor is ha nem értik vagy akár ellenzik is, mindenféle EGO vagy szentimentális vélemények/mozgalmak mentén.
    Röviden, tömören: nagyon jól csinálják. A gazdasági szereplők látják és elemzik a folyamatokat, és úgy látszik Bidennek is sikerült átadni, hogy nincs kb. mi a nemzet hosszú távú stratégiai érdeke.

    Jevons paradox

  • kilua

    senior tag

    válasz Ricardo #3 üzenetére

    Akkor majd veszünk olcsó kínai Harmony OSes telefonokat, olcsó kínai androidosok helyett. Akinek most 50 ezer forintos redmi9e van az nem fog holnap "olcsó" iPhone SEt venni.

    (vagy Dél Ázsiában gyártott nokiát)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák