Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Giovan!

    addikt

    válasz Tigerclaw #12 üzenetére

    Pont azért fejlesztenek Tajvanon, hogy minél fontosabb sarokköve legyen a világgazdaságnak a szigetország, és egy esetleges kínai invázió minél komolyabb nemzetközi visszhangot provokáljon ki. Pontosan tudja a tajvani vezetés, hogy kb. ez a legjobb esélyük a túlélésre.

    Villámháborúról ebben az esetben amúgy sem lehet beszélni, hiszen át kell dobni egy kb. 150 kilométeres tengerszoroson egy egész hadsereget, amit olyan készülődésnek kell megelőznie, amit nem lehet titokban végrehajtani, de ezt írtam már másik topikban is.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Tigerclaw #12 üzenetére

    Idővel mindenképpen a sarkukra kell majd állniuk a nyugati hatalmaknak. ENSZ nyilatkozatokkal nem lehet a problémákat megoldani, a gazdasági büntetőintézkedéseket csak a lakosság szenvedi meg, ráadásul a haderő alkalmazásának kínos halogatása csak gyengeségnek számít a hagyományosan az erő nyelvét értő keleti régiókban.
    Hogy végül az ukrajnai konfliktusra válaszként létrehozott "békemisszió", a szíriai konfliktus lezárásának a szándéka, É-Korea/Irán (esetleg Erdogan) megnevelésének a szándéka, eldurvuló indiai-kínai határvillongás, valamelyik kínai konfliktus (ujgurok/Hong-Kong/Tajvan/elszabadított Covid) miatti összeugrás, vagy akár a külföldön végrehajtott gyakori orosz mérgezésekre adott válasz lesz a kiváltó ok, az majd kiderül a következő nagyjából 1-5 évben.
    De persze akár egy most még nem is ismert konfliktus is lehet a szikra, ahogy történt szeptember 11 kapcsán. Szerencsére azt végül sikerült nem túlreagálni, és csak helyi konfliktusok szintjén maradtak meg következményei máig is az arab világban.
    A lőporos hordó körül sok gyufa "ég", akármelyik berobbanthatja.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Tigerclaw #30 üzenetére

    Többek közt pont a state of the art technológiát alkalmazó tajvani chipgyártás miatt nem logikus lépés az USA részéről csak úgy odadobni a szigetet Kínának, szóval ez a "talán nem is bánnák" része a hozzászólásodnak eléggé sántít.

    Arról nem is beszélve, hogy Tajvan katonai erővel történő meghódítását eléggé valószínűtlen, hogy véres harcok nélkül tudná kivitelezni a PLA, és még a konvencionális eszközökkel vívott háború megnyerése után sem feltétlenül érezhetnék magukat teljes biztonságban a megszálló csapatok, mert a lakosság döntő többsége valamilyen megmagyarázhatatlan okoknál fogva (:U) nem akar vörösdiktatúrában élni, ezzel kapcsolatban már párszor kinyilvánította a véleményét (pl. legutóbb a tavalyi elnökválasztáson).
    Szóval igen nagy a valószínűsége annak, hogy meglehetősen brutális lenne ez a háború, és az azt követő megszállás, egyáltalán nem olyan, mint a Krím elcsatolása (ahol gyakorlatilag nem találkozott érdemi ellenállással az orosz hadsereg), márpedig az erről szóló hírek pillanatok alatt elérnék a nyugati társadalmakat.
    Részben ez is az oka, hogy Kína inkább diplomáciai eszközökkel próbálja elérni a sziget annektálását.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Tigerclaw #30 üzenetére

    Egy Tajvan elleni kínai nyílt támadás csak indokot adna arra, hogy ugyanúgy "békefenntartókat" küldjenek a "többiek" Tajvanra, ahogy az történt Ciprus, Dél-Korea, Kuba, vagy akár a volt Jugoszláv tagállamok esetén.
    Most Kína diplomáciai téren passzívan fenyegetőzhet, hadászatilag is kóstolgathatja berepülésekkel Tajvant, sőt az invázió lehetőségét is lebegtetheti, de a támadás hatására elrendelt ENSZ "békefenntartó" misszió bázisai és a sziget körül járőröző rengeteg "külföldi" hadihajó masszívan lerontaná Kína esélyeit a sziget megszerzésére. Sőt Kína saját területéhez is teljesen indokoltan hajózhatnának közel (néhány 10 tengeri mérföld) az adott esetben sok száz kilométerre behallgatózni képes idegen hadihajók és felderítő repülőgépek. Egy sikertelen kínai támadás hatására ráadásul szinte biztosan sokat lendülne Tajvan nemzetközi pozíciója, és talán sok fejlett ország demonstratíve hivatalosan is elismerné Tajvant, akár a "valódi" Kínaként is. Szóval egy sikertelen támadással Kína sokkal többet veszíthet, mint amennyit nyerhet Tajvan bekebelezésével.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Tigerclaw #37 üzenetére

    ENSZ BT vétó volt Szíria esetén is, aztán mégis történt beavatkozás. Maximum nem az ENSZ égisze alatt. A Koreai háborúba az ENSZ a szovjetek ellenkezése ellenére is becsatlakozott csapatokkal. Szóval a valóban komoly kérdésekben az ENSZ BT döntése sem döntő fontosságú.
    Egyedül talán az segíthet Kínának az ügyben, ha addigra kiteljesedik az orosz-ukrán konfliktus, és ott már kényszerűen beavatkozott a "Nyugat" az ukránok oldalán. Abban az esetben a kínai-tajvani harcokhoz már nem maradna elég hadosztály, amit ott bevessenek. Na persze elképzelhető, hogy Moszkva is pont azt várja, hogy ha Peking indul meg előbb, akkor az európai hadszíntérre nem marad már érdemi ereje a "Nyugatnak"...

    A beavatkozás egyik esetben sem feltétlenül jelentene egy 3. világháborút, mert Oroszország főleg, de akár Kína is remélhetőleg visszavonulna inkább, mint hogy egy számára valószínűleg vesztesen végződő háborút vívjon. Azért sem Kína, de Oroszország meg főleg nem rendelkezik akkora erővel, mint a "Nyugat", amibe - Tajvan esetén mindenképpen - beletartozna legalább Japán és India is, mert sok elszámolni valójuk van Kínával. A "Nyugat" részéről az USA például egymaga simán mozgatja a hadseregének jelentős részét az egész Földön, míg Kína vagy Oroszország főleg csak a saját területének környezetében mozgolódik.
    Kína és Oroszország mellé ráadásul komoly erőként maximum Irán, meg talán Pakisztán számítható oda. Észak- és Dél-Korea esetében is valószínűleg Dél-Korea lenne a nagyobb segítség a saját oldalának.
    Szóval Kína vagy Oroszország maximum a Földet lakhatatlanná változtató atomháború esetén nem veszítene, de abban az esetben sem győzne, csak kiirtaná az értelmes életet a bolygónkon.

  • Sdi

    addikt

    válasz Tigerclaw #41 üzenetére

    Az a baj, hogy Ukrajna már régen a nato felé törkeszik. Ha megelégedne az EU-val, akkor nem volna ekkora feszültség. Senki sem szeretné, ha az "ellenség" a határaira települne. Ebben meg lehet érteni az Oroszokat. Amerika sem engedte a Kubába településüket, így most hiába csinálja a feszkót.

    "Ha az alkohol akadályoz a munkában, hagyd abba a munkát!" /Manuel Scorza/ ..." Nem táncolunk úgy, ahogy Brüsszel fütyül ". Inkább úgy táncolunk, ahogy Moszkva fütyül.

  • sakal83

    addikt

    válasz Tigerclaw #37 üzenetére

    Erdekes a hozzaallasod. Ahogy fogalmazod ha az usa kozbeavatkozna akkor garantalt a 3. vh. Nem kotekedesbol de kiolvashato hogy orosz kinai fan vagy... (tevedes jofa fenntartva ha nem :R) Egyszerubb lenne ugy fogalmazni hogy amennyiben kina lehoran egy tole fuggetlen allamot mint agresszor akkor kitorhet kina miatt a 3. vh...

    Talan tenyszerubb lenne...

    Többieknél olvasom ezt a hozzaallast.

    [ Szerkesztve ]

  • kilua

    senior tag

    válasz Tigerclaw #30 üzenetére

    "Az USA szempontjabol sokkal logikusabb dontes bealdozni Taiwant, majd szankciokkal, embargoval kizarni teljesen Kinat a penzes orszagok kereskedelmebol. Talan nem is bannak ha Kina lerohanna Taiwant"

    Ezt a kínaiak is nagyon jól tudják, és nem fognak ekkora butaságot csinálni.

  • Gausz

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #46 üzenetére

    True story. Európa már megtanulta, hogy nem jó dolog a háború is kerüli a konfliktusokat. Az EU is amiatt jött létre, hogy gazdasági összetartó és békéltetõ szerepe legyen, nem fegyverrel kell megoldani a gondokat. Csak ez a többi nagyhatalom szemében gyengeség és a falig mennek, az EU meg rémülten néz az USA-ra, hogy tegyenek már valamit. Arra azért mernék fogadni, hogy nem lesz háború, pláne az atomkorban, csak egymás kóstolgatása, de azért Európa is igazán odaülhetne a befolyásosok asztalához, akik terelgetik a világ folyását, mert ilyen szájkaratéval nem lehet érdeket érvényesíteni.

  • adlersson

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #30 üzenetére

    A Taiwan Relations Act és tsi. tekintetében olybá' tűnik, hogy szerintük nem olyan jó ötlet beáldozni. Mondhatja persze bárki, hogy úgyse kérné rajtuk számon senki, ha nem avatkoznak be, de gondolom nem heccből tartják fenn és vizsgálják felül ezt a törvényt 1979 óta。

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz Tigerclaw #51 üzenetére

    Ukrajnának milyen és hány, évente megújított kétoldalú katonai megállapodása van az USA-val? Tajvanon már a vietnami háború alatt is B-52-esek állomásoztak, a tajvani hadsereg meg azóta is milliárd dolláros tételben veszi az amerikai fegyvereket. Életszerűtlen, hogy egy ilyen módon felbuffolt, ráadásul Kína valagában lévő, geopolitikai kvázi szövetségest eldobna.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

Új hozzászólás Aktív témák