Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Gausz #3 üzenetére

    Na de akkor hova vigyék?
    A szárazföldi Kínába? Na az öntököndöfés lenne részükről.
    USA területére? Oda viszik a bejáratott 5 nm-t, de azért a leading edge technológiát nem akarják annyira az Intel küszöbéig szállítani.
    EU-ba? Nálunk csak megfojtaná a gyártást a sok piszlicsáré EU-s szabályozás.
    Valami harmadik világbeli országba? Na olyan labilis térségekbe biztosan nem fognak tízmilliárd dollárokat beruházni.

    Nincs jobb választásuk. :W

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Gausz #14 üzenetére

    Ausztrália nagyjából minden fontos piactól messze van, plusz a hagyományos északi féltekés (USA-EU-India-Kína-Japán) szállítási útvonalak sem érintik.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Tigerclaw #12 üzenetére

    Idővel mindenképpen a sarkukra kell majd állniuk a nyugati hatalmaknak. ENSZ nyilatkozatokkal nem lehet a problémákat megoldani, a gazdasági büntetőintézkedéseket csak a lakosság szenvedi meg, ráadásul a haderő alkalmazásának kínos halogatása csak gyengeségnek számít a hagyományosan az erő nyelvét értő keleti régiókban.
    Hogy végül az ukrajnai konfliktusra válaszként létrehozott "békemisszió", a szíriai konfliktus lezárásának a szándéka, É-Korea/Irán (esetleg Erdogan) megnevelésének a szándéka, eldurvuló indiai-kínai határvillongás, valamelyik kínai konfliktus (ujgurok/Hong-Kong/Tajvan/elszabadított Covid) miatti összeugrás, vagy akár a külföldön végrehajtott gyakori orosz mérgezésekre adott válasz lesz a kiváltó ok, az majd kiderül a következő nagyjából 1-5 évben.
    De persze akár egy most még nem is ismert konfliktus is lehet a szikra, ahogy történt szeptember 11 kapcsán. Szerencsére azt végül sikerült nem túlreagálni, és csak helyi konfliktusok szintjén maradtak meg következményei máig is az arab világban.
    A lőporos hordó körül sok gyufa "ég", akármelyik berobbanthatja.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Gausz #19 üzenetére

    A just-in-time termelésnek pont a szétszórt gyártóhelyek az ellenségei.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Gausz #29 üzenetére

    A nyers wafer elkészültéig nincs szükség egetrengető szaktudásra, ezért is gyárthatják sokfelé a világban, ahogy a kész chipek végső bekötése/csomagolása sem túl bonyolult. A köztük levő rész az, amit a TSMC végez, és ott fontos, hogy a gyártási fázisok között ne kelljen napokat-heteket szállítani a különböző gyáregységek között a félkész terméket.

    Na látod pont a szuezi malőr mutatta meg, hogy nagyon is használják a jit alapú gyártást. Azért volt szalagcím, és nem egy mellékes hír. Naponta bő 1 milliárd dollárt veszített most a világgazdaság, de még így is bőven megéri a módszer. Most néhány gyártó talán megemeli a helyben levő raktárkészletét, de a jit csillaga nem áldozik le, mert ilyen eset nagyon ritkán fordul elő, és amikor viszont működik a jit, akkor óriási megtakarítást és rugalmasságot jelent.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Tigerclaw #30 üzenetére

    Egy Tajvan elleni kínai nyílt támadás csak indokot adna arra, hogy ugyanúgy "békefenntartókat" küldjenek a "többiek" Tajvanra, ahogy az történt Ciprus, Dél-Korea, Kuba, vagy akár a volt Jugoszláv tagállamok esetén.
    Most Kína diplomáciai téren passzívan fenyegetőzhet, hadászatilag is kóstolgathatja berepülésekkel Tajvant, sőt az invázió lehetőségét is lebegtetheti, de a támadás hatására elrendelt ENSZ "békefenntartó" misszió bázisai és a sziget körül járőröző rengeteg "külföldi" hadihajó masszívan lerontaná Kína esélyeit a sziget megszerzésére. Sőt Kína saját területéhez is teljesen indokoltan hajózhatnának közel (néhány 10 tengeri mérföld) az adott esetben sok száz kilométerre behallgatózni képes idegen hadihajók és felderítő repülőgépek. Egy sikertelen kínai támadás hatására ráadásul szinte biztosan sokat lendülne Tajvan nemzetközi pozíciója, és talán sok fejlett ország demonstratíve hivatalosan is elismerné Tajvant, akár a "valódi" Kínaként is. Szóval egy sikertelen támadással Kína sokkal többet veszíthet, mint amennyit nyerhet Tajvan bekebelezésével.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz Tigerclaw #37 üzenetére

    ENSZ BT vétó volt Szíria esetén is, aztán mégis történt beavatkozás. Maximum nem az ENSZ égisze alatt. A Koreai háborúba az ENSZ a szovjetek ellenkezése ellenére is becsatlakozott csapatokkal. Szóval a valóban komoly kérdésekben az ENSZ BT döntése sem döntő fontosságú.
    Egyedül talán az segíthet Kínának az ügyben, ha addigra kiteljesedik az orosz-ukrán konfliktus, és ott már kényszerűen beavatkozott a "Nyugat" az ukránok oldalán. Abban az esetben a kínai-tajvani harcokhoz már nem maradna elég hadosztály, amit ott bevessenek. Na persze elképzelhető, hogy Moszkva is pont azt várja, hogy ha Peking indul meg előbb, akkor az európai hadszíntérre nem marad már érdemi ereje a "Nyugatnak"...

    A beavatkozás egyik esetben sem feltétlenül jelentene egy 3. világháborút, mert Oroszország főleg, de akár Kína is remélhetőleg visszavonulna inkább, mint hogy egy számára valószínűleg vesztesen végződő háborút vívjon. Azért sem Kína, de Oroszország meg főleg nem rendelkezik akkora erővel, mint a "Nyugat", amibe - Tajvan esetén mindenképpen - beletartozna legalább Japán és India is, mert sok elszámolni valójuk van Kínával. A "Nyugat" részéről az USA például egymaga simán mozgatja a hadseregének jelentős részét az egész Földön, míg Kína vagy Oroszország főleg csak a saját területének környezetében mozgolódik.
    Kína és Oroszország mellé ráadásul komoly erőként maximum Irán, meg talán Pakisztán számítható oda. Észak- és Dél-Korea esetében is valószínűleg Dél-Korea lenne a nagyobb segítség a saját oldalának.
    Szóval Kína vagy Oroszország maximum a Földet lakhatatlanná változtató atomháború esetén nem veszítene, de abban az esetben sem győzne, csak kiirtaná az értelmes életet a bolygónkon.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz adlersson #52 üzenetére

    Hát azért a Budapesti memorandumban kerek perec benne volt, hogy az aláíró országok megvédik Ukrajnát a területét csorbító támadásoktól. Hát ezt nem tartották be.
    Egyébként az valóban elképzelhető, hogy az USA egy tajvani "disznó-öbölre" játszik, hogy azon a címen már jogosan behívhassa őket a tajvani kormányzat, és így egyszerre lenne biztosított Tajvan helyzete, plusz Kína "szemmel tartása".

Új hozzászólás Aktív témák