Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Yaye

    őstag

    válasz Lortech #609 üzenetére

    ''Sem pesti (lásd adatlapom)nem vagyok, sem másokat helyesírásukért, illetve az adott lakóhelyéhez tartozó nyelvjárás használata miatt lenéző, kinevető, hovatovább, emiatt szakmai hozzáértését megkérdőjelező sem.''

    Teljesen igazad van, ezekkel nem is vádollak, annak ellenére hogy szerinted a szöllő, mint tájnyelvi alak, a beszélt nyelvben is kerülendő, és ezzel a tájszólást mint olyat vetetted a szemétdombra. Az említett, gyakran tapasztalható szélsőségek pedig sajnos épp a tájszólást hibás, kerülendő, ''paraszt'' dolognak tartók részéről tapasztalhatók, még ha ebbe a hibába te nem is esel. A vendégszavak keserű emlegetése is a fentiekkel párhuzamosan tapasztalható általános jelenségnek szól, nem konkrétan neked. Bocs amiért esetleg úgy tűnt.

    ''Művészi vagy tudományos célból azonban nyelvjárási, régies vagy más nem köznyelvi
    alakok használatára is szükség lehet.''

    Ez a megfogalmazás nekem eleve eléggé fasisztoid. Mi az hogy ''nem köznyelvi''? Ha valahol évszázadokra visszamenően általánosan elfogadott egy szó alakja, akkor _ott_ az a köznyelv. Aki számára az a köznyelv, az teljesen jogosan használja az adott alakot mindennapi köznyelvelése és közírása során.

    Én alapvetően hagyománypárti vagyok, és hajlamos vagyok a hagyománynak magasabb prioritást adni az íróasztal mellett kiagyalt erőszakos szabályoknál. Ha az írott nyelvben hagyománya van a szöllőnek, amit ugyanígy is ejtenek, akkor ez egy szerintem nyilvánvalóan más szó, mint a szőlő (bár a különbség nem számottevő), nem pedig csupán ugyanannak az írott szónak egy ejtési eltérése. Ha a szöllő írásmódnak nem volna régi hagyománya, akkor teljes mértékben igazat adnék neked. Szerintem azonban egy hagyományos, és még mindig széles körben használatos, élő formát nem lehet egy tollvonással a kerülendő, csupán művészi használatra alkalmas hibák közé sorolni.

    ''Átfogalmazon saját szájízem szerint: a beszélt nyelvben jelen lévő nyelvjárási/tájnyelvi módosulatokat (szöllő) nem veszik figyelembe a helyes szóalak ''kinyílvánításakor'', hanem a szőlőt, mint köznyelvben elfogadott alakot fogadják el.''

    Nyilvánvalóan értelmezési különbségről van szó. Én sehol nem látom ebben a mondatban hogy a rögzített köznyelvi alak az egyedüli helyes, a többi meg onnantól kezdve mind helytelen. Én csak annyit látok hogy a helyesírási szótár egységesítési szándékkal igyekszik rögzíteni egyfajta helyes, köznyelvinek nevezett formát, de nem látom az ennek kizárólagos helyességére való utalást.

    Szvsz várjuk meg a szakértők válaszát, addig is pedig aludjunk!

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák