Új hozzászólás Aktív témák

  • Yaye

    őstag

    válasz Lortech #603 üzenetére

    Ja, és még valami: az általad idézett szövegben az erőssen és a szöllő, mint ''nyelvi ingadozásra'' felhozott példák szerepelnek, amiről csak annyit jegyez meg, hogy a helyesírás a köznyelvi forma rögzítésénél nem veszi figyelembe, hasonlóan a hibás formákhoz. Még csak kerülendőnek sem mondja, ellentétben a kicsit előbb tárgyalt régies, illetve tájszavakkal, de azokat is csak írásban említi kerülendőnek, szóban nem!

    Különben most írtam a kérdésben egy emilt valakinek, aki -remélhetőleg közmegegyezés szerint- kompetens némileg a témában, remílöm kapok választ, amit nyomba közzé is teszök eme topik kies hasábjain. Jóccakát!

    dabadab: kérdés, hogy hol a határ a szavak azonossága és különbözősége között? Úgy értem lehet azt mondani, hogy a szőlő szót egyes vidékeken szöllőnek ejtik, ám ettől függetlenül ott is a szőlő az egyedüli helyes írásforma, de elég vicces volna azt mondani (a korábbi példával élve), hogy a burgonya szót egyes tájakon pityókának ejtik, aminek a helyesírása: burgonya. Szerintem egyedi elbírálás alá esik, hogy egy adott szó két formája kellőképp különbözik-e egymástól ahhoz hogy a különböző helyesírást indokoltá tegye. A pityókánál egyértelmű, azt nem írjuk burgonyának akkor sem ha a pityóka nincs benne a szótárban, a szöllő-szőlő viszont vitára okot adó határeset. Szerintem a szöllő-szőlő párosnál az írásbeli különbségtétel indokolt (mivel a szöllő régi, hagyományos és elterjedt írásbeli(!) változat), szerintetek meg nem.
    Ja, és a pékáru éppen nincs egyedül: szög-szeg, föl-fel, sör-ser... ugye nem azt akarod mondani hogy ezek közül bármelyik is helyesírási hiba, mert tökönszúrom magam...


    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák