Új hozzászólás Aktív témák

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Devid_81 #93779 üzenetére

    :R

    tl;dr: amit ki akarok hozni az az, hogy ha temp limit vagy VRM limit van mar 8 magon is, akkor igazabol a +25%nyi magbol fakado elony nem biztos, hogy kihasznalhato lesz. vasarlas elott megvarnam azokat a teszteket, ahol kb hasonlo lappal es hutessel probaljak olyan use-caseket mint amik osszehasonlithatoak a tieitekkel. open bench hutes szempontjabol egyebkent optimalis, hacsak nem pl egy HAF Xed van.

    intelnel annyira nem tudom, hogy a boost epp hogy mukodik.

    AMDnel volt ebbol felreertes, hogy egy masodpercen belul tobbszor bele tud nyulni terhelesvezerelten a proci.

    ha megnezzuk az elso cool and quiet iteraciot (core 2 era), akkor a q6600 vagy ment idleben 6x266on, vagy terhelve 9x266on, es csak ez a ket state volt. erre jott kesobb a magonkenti vezerles, pl egy Sandy Bridge mar tudott egy magon pl 20x200at mikozben az osszes tobbin ment 16x200at. viszont ido volt amig statet valtott.

    ami tortent kozben, hogy meg finomabb lett az orajelvezerles, plusz sok magnal bejott a hotspot. 8magos ryzeneknel pl van a "ket eros" mag, amik jellemzoen a chip ket szelen helyezkednek el, hogy a CPU hotspot (legmelegebb pont) se menjen egy pont fole. tetejeben orajelvaltas kb instructionszinten megy, tehat mondjuk 5 orajelig megy 4300on, a kovetkezo 10 orajelen mondjuk 3600on az adott mag. 4300on mondjuk melegedik lokalisan a mag a fogyasztas miatt, de utana vissza is hul. ertelemszeruleg ha minden 4300on menne, akkor vagy a VRM hibazna, vagy a CPU melegedne el.

    kb ez az amit Abu irt a sokezer szenzor valos idoben allitja a processzor orajeleit hogy optimalis legyen a HW kihasznalasa gyarilag a dobozbol kiveve. illetve GPU szinten a ref 5700XT es a Sapphire Nitro+ kozott ezert nincs kulonbseg a gyakorlatban.

    ezek utan lehet sakkozni vezerlesbol (nagyon pongyolan fogalmazva), hogy
    - epp milyen melegek a magok
    - hol a local hotspot es mennyi thermal headroom van
    - TDP?
    - TDP / mag
    - teljes CPU load
    - CPU load per core
    - VRM temp / VRM load, adott esetben per core szinten
    - L0/L1/L2 cache hogy nez ki. L0 jellemzoen per core, sajat mag cachenek az elerese gyorsabb mint masik mage, foleg ha kozben ki a rendszermemoriaba->be a rendszermemoriabol kor is kell.
    tehat az egesz fugg a topologiatol, a hutestol, a VRMtol, az architekturatol.

    kb ez nyirta ki a tuningot is szep lassan: anno a q6600 pl koztudott volt, hogy birta az az orajelet a vegtelensegig, csak eppen 200Wra akkoriban meg epitett viz kellett, alaplapbol meg volt kb 5-6 a piacon ami egy evet kibirt ilyen terheles mellett VRM szinten. Intelnel meg nem volt meg a per core szabalyozas lehetosege, hogy igazabol egy mag siman mehetne 3.8on is, amig a tobbi mondjuk csak 1.6-2.1en henyel, aztan mondjuk x instrukcionkent csereljuk, hogy melyik mag dolgozik a workload / cache igenyektol fuggoen hogy a hutes es a VRM is egyenletesebben legyen terhelve. jelenleg kb ez tortenik.

    a megfogalmazas egy kicsit pongyola, ha valamelyik resz nem tiszta kerdezz ra. a CPU utemezes BSc infon jellemzoen masodeves anyag, architekturaba inkabb mar csak a villamosmernokok masznak bele (vagy a villamosmernok / mernok hatteru info kepzesek). a villamosmernoki reszehez annyira en se ertek (HW architekturat hallgattam kb egy fel felevet), utemezes reszhez inkabb csak SW oldalrol, hutes reszhez meg azert, mert a q6600 era ota epitem a sajat hutesem es eleget bencheltem, hogy legyen nemi gyakorlati tapasztalatom.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Új hozzászólás Aktív témák