Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • canniball

    nagyúr

    válasz gereedigital #4881 üzenetére

    Nálunk is kb. ezek vannak amiket említettél plusz villanysütő (bár tény hogy ezt nem sokat használjuk, de ha a tiétek gázos akkor mégiscsak megdobja a villanyszámlát), külön hűtő és fagyasztó (utóbbi egy ~30 éves példány volt a napelemezés előtt), "nagy PC" ugyan nincs csak energiatakarékos integrált mobo-ra épülő, de az 24 órában megy; ezekkel volt emlékeim szerint villanybojlerestül kb. 1/2-2/3 fogyasztásunk mint nektek.
    Ebből a bojler (külön, éjszakai mérőn) volt cca. 120kWh/hó, de mi ketten használjuk, így én arra tippelnék nálatok az dobja meg a fogyasztást. Ha valóban így van akkor azt kell kiszámolnod mi éri meg jobban: a jelenlegihez méretezni a napelem rendszert vagy lecserélni más elven működőre (pl. a már említett hőszivattyúsra).

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • __Zs__

    tag

    válasz gereedigital #4881 üzenetére

    Nem vagyok villanyszerelő, ezért eszembe sem jut túl-okoskodni a témát. 17 éve én is egy régebbi (79-80-ban épül) házba költöztem, amiben az alapvezetékezés még alumínium volt, a kötések pedig úgy nevezett "hernyózottak".
    Aztán szépen lassan nekiállítunk felújítani a házikó egyes részeit (fürdő blokk; konyha; tetőtér). Minden egyes alkalommal - mert ezek nem tudtak egyszerre megvalósulni - az adott helyre egy úgy gerinc lett kihúzva rézből, és minden fogyasztó - talán mennyezeti világítást kivéve - arra átterhelve.
    Annak idején mindig alaposan átbeszéltem a témát a villanyszerelővel, és rákérdeztem, hogy nem lenne érdemes a régi, használatban maradó (pl. lakószobák konnektorai) vezetékeket is kicserélni? Erre mindig azt mondta, hogy ha nem tapasztaltam problémát, akkor inkább hagyjuk mert, a régi vezetékezések pontos futása nem ismert, a régi csövezésekbe nem biztos, hogy gond nélkül el fogja tudni vinni az új vezetékezést (már behúzott vezetékkel a sarkoknál beroppantott Bergmann cső esete), és akkor lehet vésni faragni ott is ahol nem nagyon számítottunk rá, szeretni meg egyeltalán nem szeretnénk. :) Amúgy is az új gerincek miatt a régi rész egyre kisebb terhelést fog kapni, tehát szerinte ne. Mi meg sajnos mindig úgy voltunk, hogy nem az egész hát let kifordítva, tehát nem akartunk belevágni egy ilyen kétes kimenetelű műveletbe.

    De a lényegre térve (már megint elkalandoztam :) ): a szerelő mondta akkor, hogy egy fellazult hernyózott kötésen, vagy akár egy nem megfelelően meghúzot (vagy éppen visszalazult) konnektor bekötésen bizony kWh-k tudnak "elpárologni", ami egy túlzsúfolt dobozban még kábelhéj kigyulladáshoz is vezethet, még extrémebb esetben lakástűz is kialakulhat. Szóval a kérdésedre a válasz: akár egy passzív(rendeltesű) eleme a hálózatnak is válhat komoly fogyasztóvá, pláne, ha több is van belőle.

    Üdv': __Zs__

  • #44448768

    törölt tag

    válasz gereedigital #4881 üzenetére

    A bojler "tipikus" igénye: 2,5kWh alapban és még úgy 1,5kWh/családtag szintig reális.
    Ha nem sellő típusúak az egyének azaz nem kádaznak sokat és sokáig és nem engedik 15-20-30 percig a zuhanyt magukra.

    Évente 340 átlag napp saccolható, ha minden családtag otthon is lakik.
    (nem kollégista, nem távmunkás, stb.)

    5 főre tehát úgy 2,5+1,5x5=10 kWh x340= 3400 kWh/év >> ~280 kWh/hó

    ----

    Az egykaros csaptelep tud szívatni, ha középállásban engedik vele a hideg vizet.
    (a jobbra fordított helyett)
    Mert jellemzően már középállásban is csapolják egy kicsit a bojlert is.

    ----

    Egyik reggel kapcsolj le, húzz ki MINDENT a házban amiről csak tudsz.
    Aztán figyeld a mérőórád legalább egy órán át. nem mérhet fogysztást és közben nem mozdulhat meg a tárcsája vagy villoghat a ledje!
    Ha mégis akkor keresd meg az okát.
    Ezzel kiszűrheted az áramszökést és/vagy az elfeledett fogyasztókat.

    Ha így OKÉ a ház és mégis sokallod a fogyasztást akkor a fenti után a mérőt kell tesztelni. hogy jól mér-e. (ismert nagyfogyasztó pl. hősugárzó kizárólagos 2-3 órás működtetése segít ebben)

    ------

    Hamár egyszer VAN vizes fűtési rendszer, akkor a villanykazán is szóbajöhet a vegyeskazán mellé. Alighanem versenyképesebb az infrapanel halomnál.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák