Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gV

    őstag

    válasz TESCO-Zsömle #337 üzenetére

    (nem voltam egyértelmü :F nem az asztali gépekről beszéltem hanem a netbookokról :(( )
    az amd Atomos ellenfele fog 8W-ot fogyasztani szerintük, az Intel Atom cpu 2,5W-ot HTT-vel a hozzávaló északihíd (amit az Msi Wibndbe használnak) 4W-ot eszik

    Nagyon off
    am szerintem arra h Keldor szerint jobb lesz az Atom amd-s variánsa elég egyértelmü h ez a rész az amd-s cuccra vonatkozik: Mégis miben? Fogyasztásban nem, mert 8W-ot fogyaszt majd

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TESCO-Zsömle #337 üzenetére

    Az Atomot az Intel sosem szánta HTPC-nek, ez részükről üzletpolitikai döntés, nem azért mert ne lennének képesek megoldani. Pont ezért szándékosan nem kerül PCIe aljzat Atom alaplapra és nem kerül hardwares HD gyorsítás a chipsetbe. Aki HTPC-t akar építeni annak ott van a G45-ös mini-ITX alaplap és abba nem Atomot, hanem mondjuk egy E5200-as vagy E7200-as Core2-est lehet rakni.

    Az Atom desktop(nettop) változata inkább olcsó pc-nek készül, nem HTPC-nek, az olcsóságát pedig a nagyon olcsó gyárthatóságának köszönheti. Ezért kerül $30-be, míg pl. az előző cikkben említett AMD procira $90-os árat írnak. De ugyanígy az egész ebből építhető konfig az olcsóságra van kihegyezve hisz a cpu+alaplap együtt alig $70. Sajnos az olcsóságnak a takarékos fogyasztás áldozatul esett a chipset által, ami egyébként nem 45W-os, hanem 22W TDP az északi híd(945GC) és 3W TDP a déli(ICH7), e mellé kerül még a 4W TDP-s dekstop Atom változat vagy később a 8W TDP-s 2 magos változat. Az Intel üzletpolitikai célja elég egyértelműen látszik desktop Atomnál az olcsóság volt a cél, nem pedig az alacsony fogyasztás, főleg nema HTPC építhetőség. És ennek az olcsóság kritériumnak maximálisan meg is tudtak felelni hisz ilyen olcsó $70-os cpu+alaplap párosra nem nagyon emléxek sem via, sem amd kínálatában.

    Az Atom jelenleg legdominánsabb értékesítési területe a netbookok, ahol pl. az Via Nano-ja lehet egy érdemi ellenfél. Itt már mobil változatot használnak mind az Atomból mind a chipsetből így a fogyasztások is jóval mérsékeltebbek a nettop-os desktop kialakításhoz képest. Egy netbook Atom 2.5W TDP-vel, a hozzá való 945GSE chipset 6-7W TDP-vel rendelkezik, a déli hídnak nem tudom mennyi lehet a mobil variánsa de a desktop 3W.

    A harmadik platform ahol még megjelenik az Atom az a MID. Itt már 0.65-2.5W TDP közötti cpu variánsok vannak, a hozzá való chipset pedig 2.3W TDP-vel bír. Ehhez nincs déli híd mert az US15W chipsetben benne van minden, memória vezérlő, i/o vezérlők. 2/3D grafikus egység, hardwares HD gyorsítás.

    Ez a három platform épül az Atom köré, ebből a MID és netbook esetén a fogyasztás a leglényesebb pont, hisz a tartós akku idő nagyon fontos szempont ezen kívül a melegedés sem lehet túl nagy egy kézben vagy ölben tartott eszköz esetén. A nettopos desktop változatnál sajna csak olcsó árra koncetráltak a fogyasztás vált szemponttá. Úgy gondolták az hálózatról megy, ölbe sem lesz tartva így ezen szempontoknak itt kevésbé van priorítása így minden az olcsóságnak lett alá rendelve.

    Az hogy üzletpolitikai a döntés azért abból is látszik hogy egy G45-ös chipset 24W TDP-vel bír, ami minimálisan több mint a 945GC 22W TDP-je. Miközben a képességei messze jobbak van benne hardwares HD gyorsítás és az energia menedzsmentje is jóval hatékonyabb idle állapot esetén. De úgy tűnik szándék arra hogy ez az Atommal párba kerülhessen. De ugyanennek a chipsetnek a mobil változata is bővel elég lenne nettopos géphez ami 7-12W TDP-vel bír kialakítástól függően és szintén rendelkezik hardwares HD gyorsítással és mindig jobb képességekkel bír mint a 945GC és jóval kevesebbet fogyaszt. Viszont az ára gondolom drágább így az olcsó desktop Atom koncepció sérült volna. Ráadásul üzletpolitkailag sem érdeke az Intelnek a házon belüli versenyeztetés, épp ezért minden platformjának világosan megszabta a céljait és nincsenek átfedésben pont azért hogy az üzleti érdekek ne sérüljenek.

Új hozzászólás Aktív témák