Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Lassan itt van április 2-3, Intel tavaszi IDF-4. Ott sok előadás fog szólni Nehalemmal kapcsolatban és gyanítom magát a terméket is be fogják mutatni. Tavaly a tavaszi IDF-en a Penryn procikat előben demósták, meg lehetett ismerni az órajel frekiket és benchmark eredményeket is közölt róluk Intel. Remélhetőleg ez most is így lesz Nehalemmel.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz leviske #85 üzenetére

    A Hydra időbeli vetélytársa inkább a 32nm-en 6 magos Nehalem lesz majd. Kérdés 45nm HKMG-vel mennyire lesz elég a 6 magos K10.5 vele szemben.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz leviske #87 üzenetére

    Nem fog akkor még 32nm-en lenni, 2009Q4 a valószínűbb. Viszont AMD-nél sem valószínű hogy az általad írt időtartamra már a második generációs 45nm-es gyártástechnológiával előrukkol tömeggyártással. Gondolj arra 2008Q4-ben indul majd az AMD elsőgenerációs 45nm-es tömeggyártása, a második generációs HKMG-es változat, amivel a Hydra vonal kijön majd inkább egy évvel később várható, az pedig már igen közel lesz az Intel 32nm-es debütálásához. De ha kicsivel hamarabb készül el az AMD, akkor is az termékük életciklusának legnagyobb részében a 32nm-es Intel termékekkel fog párhuzamosan futni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz leviske #89 üzenetére

    Ez most már nehéz megmondani, mert az AMD 4-5 havonta mindig teljesen új roadmapokat perzentál, amikben szinte alig hasonlítanak az egyel korábbi verziókra. A tavaly nyáron, tavaly decemberben és az elmúlt hetekben prezentált roadmapok között igen kicsi az átfedés, pedig ezen idő alatt nem telt el egy év sem. Mindig új terméknevek, specifikáiók és dátumok repkednek, nehéz már kiigazodni mit is szeretnének.

    A legutóbbi roadmap szerint most épp 2009H2-re a második generációs 45nm-es technológiával egy 6 magos chip van megcélozva. Tavaly decemberben ekkora még valóban egy 8 magos chip volt tervbe véve, de az új preziben ennek már nyoma sincs. De ezek után tényleg ki tudja mi lesz, lehet hogy 4-5 hónap múlva ismét egy teljesen új elemekből építkező roadmapot fogunk meg megismerni, ami lehet köszönő viszonyban sem lesz a legutóbbival.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Raymond #92 üzenetére

    Na igen az Old a tavaly decemberi a New a nemrég kiadott. De a tavaly júliusi roadmap is egészen más volt, ha azt is mellé tették volna még inkább látszana a totális kapkodás és koncepciótlanság. Pl. a tavaly júliusi slideokon a Sandtiger 8 magos, új generációs Bulldozer architektúrás chip még 2009-re volt eljövendölve. A decemberi slideokon a Bulldozer már nem is szerepelt, az csak később jött hozzá plusz infónak hogy csúszik egy évvel 2010-re. Úgy tűnik a mostani slideokon már végképp nem tudták hova pakolni, ezért tovább csúszott 2011-re. Ez persze magával hozta hogy helyére került űrt valamivel be kellett tömni, ezért születtek 4-5 havonta újabbnál-újabb termékek a roadmapokon.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gV #98 üzenetére

    Elméletileg nem azon fog készülni, az még 45nm-es lesz és igen nagy méretű chip, így aztán az órajele sem lesz túl magas, mert a TDP keret gátat fog szabni neki. Nem mintha 45nm-es AMD prociknak ne kellene ugyanezekkel szembesülnie.

    Szerintem Intel nagy hibája hogy Xeon MP fonton továbbra is 1 év lemaradásban akar maradni, ahogy eddig is. Ugye a Xeon MP-k most is 65nm-en vannak miközben a Xeon DP-k már 45nm-esek. Év végéig a Xeon MP 45nm-esedni fog 6 maggal a Dunnington által, viszont még régi Core2 architektúrával, miközben a Xeon DP-k már Nehalem alapra váltanak. A Xeon MP vonal csak jővő év végén fog 45nm-es 8 magos Nehalem alapra váltani, miközben a Xeon DP vonal már 32nm-re lép 6 maggal.

    Én azt vártam volna az Inteltől hogy a Nehalem prociknál elkezdik csökkenteni az 1 év lemaradást a Xeon MP és DP termékvonal és két-három lépésben közös időpontra hozzák a megjelenési dátumokat, ahogy AMD ezt már hosszú ideje teszi. Az MP vonal egyik nagy hátránya ez az egy évnyi elmaradás és amíg ezt nem csökkentik, addig AMD ezt kihasználva mindig egy kis előnyben lesz. Valami hasonló stratégiai elhatározás kellene, mint amit Itaniumnál megléptek, ott 2 év elmaradás volt ezért ezt úgy orvosolják hogy átugrolják ott a 45nm-es gyártástechnológiát. MP fonton nincs ekkora elmaradás, de az egy év is sok. Mondjuk két mentekben le kellene csökkenteni nullára. Én már a Nehalem Xeon MP-nél ezt vártam volna kezdjék el ezt a felzárkózást, rövidítsék a MP,DP termékvonal közötti difit, hogy mondjuk a Sandy Bridge eljöveteléig teljesen eltűnjön. De egyelőre úgy néz ki Intel egyáltalán nem törekszik erre, ami szerintem hibás stratégia.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz leviske #101 üzenetére

    Tömeggyátott az a termék amit meg is tudsz venni. Q4-re meg lehet venni a Shanghait és talán Denebet is, bár ennek szerintem a volumene igen minimális lesz, annak a felfutása inkább 2009Q1-re várható. Idén szerintem amolyan Inteles Extreme stílusban, egy magasabb órajelű, drágább, kis volumenű Deneb felhozatal lesz.

    A Nehelemből a szerver verzió hasonlóan Q4-ben startol, ahogy az Extreme Desktop vonal is, pont úgy ahogy tavaly is. A mainstream desktop vonal pedig 2009Q1-ben, a mobil pedig Q2-ben.

    Anno tavaly az AMD kötött egy szerződést a Chartereddel hogy 2009Q2-től ő is beszállítója lesz 45nm fronton, alsókategóriás procik terén. Erről tavaly még mindenki azt gondolta hogy a K10 2 magos változatának 45nm-es shrinkje lesz, de mivel a 65nm-es 2 magos sem igazán akar megszületni, most lassan 9 hónap után sem, kérdéses hogy majd mit fog gyártani a Chartered. A TSMC a legutóbbi sajtóhírek szerint 2009Q2-re a mobil 45nm-es Swift-et fogja majd gyártani, ami 1-2 magos CPU(kérdés K10-e) + GPU közös tokozásban.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Oliverda #107 üzenetére

    Igen az is egy lehetőség, bár érdekes lesz alsó szegmensbe egy 4 magos L3 nélküli proci. Nekem az a véleményem hogy Intel alsó szegmensben marginálisabban el akarja majd szeparálni a termékeit. A mostani FSB-s termékeknél a cache felezés valamennyire bevált, de azért közel sem esett a terjesítmény annyira mint az ár, ráadásul elég jól OC-olhatók az alsó szegmens termékei. Én nem lepődnék meg azon, ha jővő év elejére a 2 magos Atomok vennék át az alsó szegmens szerepét desktop fronton, leváltva a mostani csökkentett caches Core2-ket(Celeron). Így jobban szeparálódnának a termék vonalak, alul a 2 magos Atomok, középen a 4 magos Nehalem vagy 2 magos Nehalem+GPU desktop és mobil fronton, felül meg a szerver osztállyal közös socketbe kerül Extreme desktop vonal.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Oliverda #117 üzenetére

    Néha olyanokat kombinál a fudzilla hogy csak mosolyogni lehet rajta. A S1366 szerintem sosem fog mainstreambe menni, mert az Intel azt nem annak számja. A S1160-ba mennek a mainstream procik, így aztán a fenki kijelentésnek se füle, se farka.

    Az olyan mint anno amikor abból hogy az Intel nem supportálja az OC-ot S1160-on, abból kihozták azt hogy tiltani fogják. Nem igazán értem a nem supportál és a tilt az hogy jön össze, mert sehogy nem fedik egymást. Az Intel eddig is csak az Extreme termékeinél supportálta az OC-ot, de azok a procik eddig közös socketben voltak a mainstream procikkal így nehéz lett volna külön támogatást csinálni. Most viszont az Extreme termékek más socketbe kerülnek mint a mainstream termékek, azonnal a szerver termékekkel. Evidens hogy az OC supportot az Intel csak S1366-ra akarja nyújtani, S1160-ra ahogy nincs Extrem terméke meg nem fogja supportálni. Persze attól még az alapgyártók ugyanúgy fogják támogatni az Inteltől függetlenül ahogy eddig is tették. De a Fudzilla kihozta belőle hogy az Intel titani fogja a tuningot.

    Ez kicsit olyan mint azok a megállapítások netnél amikor a szolgáltató sávszél menedzselét használ, akkor jönnek a bulváros kijelentések a szolgáltató tiltja meg blokkolja a p2p-t. A szavak jelentésével azért nem ártana tisztában lenni, a tilt meg blokkol azt jelenti egy fia byteot nem enged át, ezzel szemben erről szó sincs. De persze bulvárosan jobban hangzik, lehet vele kelteni a feszülséget, ami az olvasottságnak jót tesz.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TESCO-Zsömle #130 üzenetére

    Lesz majd 8 magos desktop is idővel, bár szerintem mainstream esetén nem arra fognak elsődlegesen koncentrálni. :) Véleményem szerint a Nehalemet követű újabb architektúra a Sandy Bridgenek már lesznek 8 magos mainstream desktop chipje 2011 elejére. A köztes 2010-es Westmerenek meg 6 magja lesz, ez utóbbi kettő már 32nm-en. Bár szerintem mainstreamben nem annyira a 8 magos lesz előtérben, ahogy Nehalem esetén sem gondolom ugyanezt a 4 magosról. Szerintem inkáb 2-4 mag mellé pakol GPGPU-s változat lesz majd amit mainstream piacon leginkább tolni fog az Intel, ugyanúgy ahogy Nehalemnél is inkább a 2+GPU kombináció fogják leginkább propagálni.

  • shabbarulez

    őstag

    Japán emberke(Hiroshige Goto) a Computex után frissítette a diagrammjait. Abból a szempontból lehet érdekes, hogy a legelső infók a Nehalemről ugyanezen ember írásaiból érkeztek. Biztos vannak belső forrásai.

    [link]

    Ami érdekes belőle hogy úgy tűnik lesz 8 utas Nehalem szerver is. Ilyen hír anno fudzillától röppent fel először tavaly szeptemberi IDF idején, hasonlóan 2009H2 felé prognosztizálva.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz wmarci #180 üzenetére

    L4 cache az szerintem már a tokozáson belülre hozott DRAM memória lesz, az pedig még odébb lesz. Az Intel Tera-scales doksijaiban úgy 2010-11 felé várja ennek a technológiának a megjelenését. Szerintem Sandy Bridge előtt nem valószínű hogy megjelenik, de lehet csak annak 22 nm-es utódjában, de az szinte biztos hogy először csak a drágább Xeon sorozatnál fogunk ilyennel találkozni.

    A fejlesztések azért jól haladnak, a februári ISSCC-n már bemutattak egy elég ígéretes RAM változatot. [link]

    Az Intel 3 lépésben képzeli egy a tokozásba hozott memória kialakítását. Először simán a két chipet egymás mellé rakná, a végső fázisban pedig a 3D stacking révén a két chip egymás fölé kerülne sendvics elrendezésben. Így kerülnének egymáshoz a legközelebb, így lehetne kiépíteni a rövid távolságon a legtöbb összeköttetést, ami tovább növelné az adatátviteli sebességet. Az utolsó fizásra anno 2 éve a 80 magos fejlesztői chipük demonstrálásakor már volt példa, ott demonstrálták először a 3D stackinget.

    Itt egy elég jó összefoglaló ábra a jővőbeli várható 3 lépcsőfokról: [link]

    Itt pedig a cikk amiben szerepel, amiben további részleteket is el lehet olvasni: [link]

  • shabbarulez

    őstag

    How to launch Nehalem when Penryn is doing so well [link]

    Ebben is írnak az új E0-ás Penryn steppingről, valamint az R0-ásról amelyekről már tavasszal lehetett olvasni hogy ősz felé érkezni fognak. Egy tavaly Intel doksi szerint július 3.-án jönnek az első ES modellek és úgy tűnik ez így is lehetett, mert a neten már megjelentek az első ilyen steppinggel rendelkező ES proci tesztek. Az Intel doksi szerint szept 19 az első nagyobb volumenű hozzáférhetőség, de okt 13-án ez teljesen beindul. Így aztán nagy valószínűséggel a Nehalemek indulására a Penryn família is átesik egy stepping váltáson.

    Az új Penryn steppingek energia gazdálkodása javul. A mostani csúcs 3.2-es Xeon X5482 aminek a TDP-je 150W, ezzel a stepinggel visszasorolódik a standard 120W TDP osztályba. A desktop extrem QX9650 130W TDP-je is az új váltzatnál 95W-ra normalizálódik.

    Nagy valószínűséggel a két új stepping egy kicsivel tovább tolja ki az órajel keretet, amíg jővőre érkeznek majd a mainstream Nehalem példányok.

  • shabbarulez

    őstag

    A Nehalem processzorok árai [link]

    2.66 Ghz $284
    2.93 Ghz $562
    3.20 Ghz $999

    Elég érdekes árazás, közel hasonló az azonos órajelű Penryn szériához. Q3-tól a 2.66 Ghz-es Q9400 lesz $266-ért, a 3Ghz-es Q9650 lesz $530-ért és talán a QX9770 ára is mérséklődik ezer dollára. Vajon Q4-re e miatt Penryn szériánál lesz egy újabb leárazás vagy marad ez a felállás?

  • shabbarulez

    őstag

    válasz westlake #211 üzenetére

    Ezt már korábbi hírek is pedzegették hogy a 2 utas szerver vonal szeptemberben, az extrem desktop vonal pedig októberben startol el. Kíváncsi leszek mit mond majd erről hivatalosan az Intel, gyanítom 4 héten belül az őszi IDF-en választ fogunk kapni ezekre a dolgokra.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz wmarci #259 üzenetére

    Mert a verseny arra kényszeríti őket. AMD részéről a Hydra megjelenéséig nem nagyon várhatók 3 Ghz-nél magasabb órajelű procik, az meg még egy évnyire van. A Hydrával van jobban realítása a 3.2Ghz, esetleg azt meghaladó órajelnek. Ha pedig az AMD órajelben utoléri az Intelt, akkor presztízs kérdés hogy ő is lépjen a 3.46 vagy 3.73Ghz-es példányok felé. Addig még van egy évük, tovább lehet finomítani a 45nm-es gyártástechnológiát, ki lehet adni egy újabb steppinget ami alapot teremthet a magasabb órajel eléréséhez. Persze jővő év vége felé a Hydra után nem sokkal Intel már kopogtatni fog a 32nm-es Nehalemekkel, de ott az órajel szerintem apadni fog, hisz azok 6 magosak lesznek.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    Bluegene:

    A Fusion az jóval későbbi chip lesz, legalábbis az az eredeti Fusion amit tavaly júliusban az AMD prezentációkból megismerhettünk. Az egy 4 magos Bulldozer, vagyis már K10-et követő generációs magon alapulna és a mellé kerülne több kisebb méretű GPU-s APU, amik ma még ebben a formában nem is léteznek, hiszem ma még elég monolitikus chipeket gyárt az AMD. Ez a Fusion 2010 vége 2011 eleje felé érkezhet, és már 32nm-en fog készülni. A GPU része biztos hogy nem az akkori high end diszkrét grafikus kártyák teljesítményével fog felérni, hisz a hőtermelést racionális szintek között kell tartani, ezért inkább egy közép kategóriás GPU-nak jobban realítása.

    Az Intel hasinló teméket fog hasonló időben kínálni, 2010 vége, 2011 elejére jönnek a Nehalem utód Sandy Bridge új architectúrás chipek és az Intel "APU"-jai Larrabee-ből fognak majd felépülni. Itt is egy középkategóriás GPU képességnek van realítása hisz hasonlóan 32nm-en fog készülni.

    Ami most 2009 nyara környékén megjelenik majd mindkét chipgyártótól az még egy előzetes próbálkozás, AMD részről egy Fusion Light, amivel azért kényszerült idő előtt előrukkolni, mert az Intel a Nehalemmel készített egy hasonló Lightos megoldást. Mindkét gyártó részéről 2 magos chip készül majd 45nm-en, AMD részről nagy valószínűséggel végre egy K10 alapú 2 magossal, aminek a megjelenése már nagyon időszerű, hisz anno ilyen chip érkezését még 2007 novemberére prognosztizáták, de a mai napig nem lett belőle semmi és úgy tűnik jővő nyárig nem is fog elkészülni. Intel oldalon pedig egy 2 magos Nehalem proci lesz. Ezek mellé nem integráltan, de közös tokozásba kerül egy alsó kategóriás GPU. AMD esetén ez egy mostani 780G utód R800-as szériába tartózó következő generációs IGP lesz, szóval szó nincs itt 800 magos R770 high end utód beépítéséről. Intel esetén szintén a chipesetből jól ismert G45 45nm utódja várható majd. Ezek alacsony árú mainstream termékek lesznek, olcsó desktop és mobil termékekhez, teljesítményben sehol nem fognak high end vonásokkal rendelkezni így a Bloomfield extrem high end deszktoppal sem teljesítmény sem árazás terén sehol nincs közös vonásuk, ezek teljesen más piaci szegmensbe szánt termékek.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Bluegene #307 üzenetére

    Semmi közük nincs ezeknek a cuccoknak a gamerekhez, attől próbálj már elrugaszkodni. Ilyet az Intel sosem állított, és az AMD vezetés is egyes technológiai rendezvényeken már elmondta hogy a Swift termék alsó kategóriás GPU termékkel kerül párosításra. Ezeknek a termékeknek nem a high end gémer szegmens a piaca. Ezek low cost desktop chipek lesznek, valamint alacsony fogyasztású, magas integráltságú így kisebb helyigényű mobil termékek komponensei. Azok akik ilyen termékeket vesznek nagy valószínűséggel nem is vesznek majd mellé diszkrét grafikus terméket, mert nincs rá szükségük. Ez az a réteg aki most is vesz egy 780G-a alaplapot és hozzá egy X2-est vagy az aki vesz egy G45-ös alaplapot és hozzá egy E7200-ast és nem vesz hozzá diszkrét grafikus kártyát, mert nem játszik így nincs is szüksége nagyobb teljesítményű grafikus teljesítményre.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Bluegene #309 üzenetére

    Itt van az AMD slide a Swift-ről. [link]

    Azt írják akár 35% többlet GPU teljesítmény növekedés, kicsillagozva, alul pedig ott van a Puma platformhoz képest. Nos a Pumában nem R770-van van, hanem egy 780G-s IGP. Ennek az R800-as következő generációs belépő szintű GPU modelljével lesz a platform párosítva. De ez korábban is elég nyílvánvaló az AMD-s kommentárok alapján.

    Persze lehet csodát várni, de sokkal ésszerűbb a racionalítás határain belül, reaálisan elérhető chipekben gondolkozni. CPU fronton a másik topicban is pont az a gond hogy igen soxor a racionalítást totálisan nélkülőző, meseszerű elvásárokban reményekednek, holott csak józan paraszti ésszel kellene belegondolni abba minek van realítása és minek nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    Inside Intel Next Generation Nehalem Microarchitecture by Ronak Singhal:
    (see also slides from this session in .pdf) [link]

    Extreme Mobile Gaming Design Considerations for High Performance Notebooks by Dan Ragland and Rajiv Mongia:
    (see also slides from this session in .pdf) [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TESCO-Zsömle #337 üzenetére

    Az Atomot az Intel sosem szánta HTPC-nek, ez részükről üzletpolitikai döntés, nem azért mert ne lennének képesek megoldani. Pont ezért szándékosan nem kerül PCIe aljzat Atom alaplapra és nem kerül hardwares HD gyorsítás a chipsetbe. Aki HTPC-t akar építeni annak ott van a G45-ös mini-ITX alaplap és abba nem Atomot, hanem mondjuk egy E5200-as vagy E7200-as Core2-est lehet rakni.

    Az Atom desktop(nettop) változata inkább olcsó pc-nek készül, nem HTPC-nek, az olcsóságát pedig a nagyon olcsó gyárthatóságának köszönheti. Ezért kerül $30-be, míg pl. az előző cikkben említett AMD procira $90-os árat írnak. De ugyanígy az egész ebből építhető konfig az olcsóságra van kihegyezve hisz a cpu+alaplap együtt alig $70. Sajnos az olcsóságnak a takarékos fogyasztás áldozatul esett a chipset által, ami egyébként nem 45W-os, hanem 22W TDP az északi híd(945GC) és 3W TDP a déli(ICH7), e mellé kerül még a 4W TDP-s dekstop Atom változat vagy később a 8W TDP-s 2 magos változat. Az Intel üzletpolitikai célja elég egyértelműen látszik desktop Atomnál az olcsóság volt a cél, nem pedig az alacsony fogyasztás, főleg nema HTPC építhetőség. És ennek az olcsóság kritériumnak maximálisan meg is tudtak felelni hisz ilyen olcsó $70-os cpu+alaplap párosra nem nagyon emléxek sem via, sem amd kínálatában.

    Az Atom jelenleg legdominánsabb értékesítési területe a netbookok, ahol pl. az Via Nano-ja lehet egy érdemi ellenfél. Itt már mobil változatot használnak mind az Atomból mind a chipsetből így a fogyasztások is jóval mérsékeltebbek a nettop-os desktop kialakításhoz képest. Egy netbook Atom 2.5W TDP-vel, a hozzá való 945GSE chipset 6-7W TDP-vel rendelkezik, a déli hídnak nem tudom mennyi lehet a mobil variánsa de a desktop 3W.

    A harmadik platform ahol még megjelenik az Atom az a MID. Itt már 0.65-2.5W TDP közötti cpu variánsok vannak, a hozzá való chipset pedig 2.3W TDP-vel bír. Ehhez nincs déli híd mert az US15W chipsetben benne van minden, memória vezérlő, i/o vezérlők. 2/3D grafikus egység, hardwares HD gyorsítás.

    Ez a három platform épül az Atom köré, ebből a MID és netbook esetén a fogyasztás a leglényesebb pont, hisz a tartós akku idő nagyon fontos szempont ezen kívül a melegedés sem lehet túl nagy egy kézben vagy ölben tartott eszköz esetén. A nettopos desktop változatnál sajna csak olcsó árra koncetráltak a fogyasztás vált szemponttá. Úgy gondolták az hálózatról megy, ölbe sem lesz tartva így ezen szempontoknak itt kevésbé van priorítása így minden az olcsóságnak lett alá rendelve.

    Az hogy üzletpolitikai a döntés azért abból is látszik hogy egy G45-ös chipset 24W TDP-vel bír, ami minimálisan több mint a 945GC 22W TDP-je. Miközben a képességei messze jobbak van benne hardwares HD gyorsítás és az energia menedzsmentje is jóval hatékonyabb idle állapot esetén. De úgy tűnik szándék arra hogy ez az Atommal párba kerülhessen. De ugyanennek a chipsetnek a mobil változata is bővel elég lenne nettopos géphez ami 7-12W TDP-vel bír kialakítástól függően és szintén rendelkezik hardwares HD gyorsítással és mindig jobb képességekkel bír mint a 945GC és jóval kevesebbet fogyaszt. Viszont az ára gondolom drágább így az olcsó desktop Atom koncepció sérült volna. Ráadásul üzletpolitkailag sem érdeke az Intelnek a házon belüli versenyeztetés, épp ezért minden platformjának világosan megszabta a céljait és nincsenek átfedésben pont azért hogy az üzleti érdekek ne sérüljenek.

  • shabbarulez

    őstag

    2 nap múlva az IDF-en szerintem sok minden ki fog derülni Nehalemmel és utódaival kapcsolatban. Kíváncsi leszek lesz-e 32nm-es cpu demonstrációs, ahogy pl. tavaly ősszel demozták a Nehalemet.

  • shabbarulez

    őstag

    Szép nagy Nehalem die shot [link]

    Már elérhetők a tegnapi nap IDF előadásainak videoi [link]

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #417 üzenetére

    A 4 és 8GB-os modulok DDR3-1333-at tudnak, a 16GB-os modul DDR3-1066-ot de idővel ez felzárkózhat. Talán 1 év múlva mire a Beckton kijön már ott is meglesz az 1333. 2 év múlva pedig már jönnek a 2Gb-es chipek, akkor már 32GB-os modult is lehet építeni. :)

    Metaram shows 16GB DDR3 DIMMs [link]

    Elég érdekes lesz majd a Beckton 8 utas megoldása is. 16 RDIMM lesz socketenként ami a 16GB-os modullal 256GB/socket. A 8 utas rendszer esetén ez összesen 2TB memória, ami egy évvel a kijövetele után felmehet 4TB-ra is a 32GB-os modulokkal [link].

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Hakuoro #509 üzenetére

    Nem igazán értem az egész hírt. Az Intel eddig perezentációban szinte mindenhol DDR3-1333-ak szerepeltek, azért talán ők csak jobban tudják mint a Fudzilla. Egy előadásban pedzegették az 1333-nál gyorsabb ramok és nem mondták azt hogy ennél gyorsabb sebesség nem lesz elérhető.

    DDR3-1600-as modul szabvány 1.5V feszültség mellett most is van. Sőt 1.5 hónapja az Elpida bejelentett egy modult amit DDR3-2000-et tud szabvány 1.5V feszültség mellett és a DDR3-1600-hoz már csak 1.35V-ra van szüksége. [link] Alig 3 hete szintén az Elpida bejelentett egy olyan rezes technológiát alkalmazó modult ami a szabvány 1.5V mellett már DDR3-2500-at tud és képes még alacsonyabb 1.2V feszültségen is üzemelni DDR3-1800 mellett. [link] A sajtóhír szerint ezek a modulok e hónapban már tesztpéldányként elérhetők és októbertől vagy után még várhatóan idén termék formájában is elérhetővé válnak. Ez az időpont pedig jól egybeesik majd a Nehalem indulásával. És ezek a modulok 65nm-es gyártástechnológián készülnek, a jővőben 1-2 éven belül 45nm-re áttérve azonos feszültség mellett még magasabb sebességet lehet majd elérni vagy alacsonyabb feszültség mellett ugyanazt a teljesítményt biztosítani.

    Szóval ha van is egy 1.65V-os felső korláta a Nehalemnek, attól már vannak vagy még lesznek bőven olyan modulok ami szabvány 1.5V feszültség mellett jóval gyorsabbak lesznek mint a DDR3-800 vagy DDR3-1066.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Bluegene #761 üzenetére

    Miért kellene reszketnie a Nehalem-EP-nek? Volt már pár korábbi Bloomfield teszt ahol a masszív párhuzamosságot jól kihasználó, 3d render, video encode alkalmazásoknál akár 30-50%-os gyorsulást produkált az azonos sebességű Penrynhez képest. 2 utas szerverek esetén ahol az integrált 3 csatornás ddr3 memória vezérlő és a qpi hatásai még inkább ki fog ütközni, ennél akár nagyobb előnyre is szert tehet a korábbi 45nm-es Xeon rendszerekhez képest.

    Emlékezz vissza a februárban a Suntól kiszivárgott slideokra [link], ahol igen nagy teljesítmény növekedést jósoltak a korábbi Xeon rendszerhez mérten. De más nyilatkozatok is voltak már, amik hasonló jelentős teljesítmény növekedés prognosztizáltak szerver alkalmazások mellett. Jővő szeptemberben a Nehalem-EX-től is hasonlóan nagy mértékű javulást lehet majd várni a Dunningtonhoz mérten.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Oliverda #779 üzenetére

    Ezeket úgy írod mintha a Shanghait már a sarki fűszeresnél is lehetne kapni, holott még meg sem jelent. A Nehalem-EP nem sokkal később fog megjelenni mint a Shanghai, november közepe max pár hét többlet. És ugye az még erősen kérdéses hogy mikor lehet majd mindkettőből szerelt szervereket kapni, mert az utóbbi években paper launch fronton AMD verhetetlen volt.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Oliverda #790 üzenetére

    Az biztos hogy a Dunnington átmeneti megoldás a Nehalem-EX-ig, de annyira nem kell leírni, a feladatát el fogja tudja végezni. Az hogy melyik gyártó terméke van előbb, mindig erősen alkalmazás függő. Ott ahol az intergrált memória vezérlő és a HT előnyei erősen kiütköznek ott az Opteron tud jeleskedni. Ott ahol az nagy méretű integrált cache, a nagyobb órajel és az erősebb cpu dominál ott meg a Xeonok jeleskednek. Ez eddig is így volt szerver fronton és az elkövetkezendő 10 hónapban is így lesz majd, azzal megfejeleve hogy a Dunnington még inkább szűkítette a két termék közötti határvonalat.

    Pl. ha ennél bechnmarknál( [link] ) ha felszorzom az Opteron órajelét 2.8-ra és még 20% többletet hozzáveszek, akkor hozza a Dunnington szintjét. A 8 utas rendszer meg elég jó arányban skálázódik. Ha az alatta lévő javas bechmarknál elvégzed az előbb említett felszorzásokat Opteronnál, akkor ismét azonos eredményt produkál a Dunningtonnal.

    Árban olyan nagy különbség eddig sem volt 2 és 8 utas termékek esetén, a fogyasztás terén sem olyan rossz a Dunnington. Anandos teszben [link] a korábbi 65nm-es Xeonhoz képest még kevesebbet is fogyasztott rendszer szinten. És azt sem szabad elfelejteni hogy az FB-DIMM modul elég energia éhes fajta, ez rendszer szinten mindig is hátrányt jelentett Xeon fronton rendszer fogyasztásnál, annak tükrében egyáltalán nem teljesít olyan rosszul. Nehalem rendszereknél meg már RDIMM-ek lesznek. A gyárthatósága valóban költségesebb, de azért ez ebben az igen drága szegmensben sosem olyan húsbavágó mint mainstream szegmensben. Egész más egy nagy méretű monolitikus magot gyártani egy 500-2000 dolláros árszegmensű piacra és egészen más egy nagyméretű monolitikus magot gyártani a 100-200 dolláros mainstream szegmensbe, utóbbiánál sokkal húsba vágóbbak a gazdaságossági tényezők.

    Nem véletlen hogy nem akar nagy méretű monolitikus chipet gyártani Intel a mainstream szegmensbe, épp ezért amíg lehet kitolja a Nehalem mainstream termékek indulását. Utána nagy valószínűséggel elég gyorsan 32nm-re fogja migrálni őket, azok életciklusa messze nem lesz olyan hosszú mint a Penryn termékeké. Egész 1xűen mainstream szegmensbe túl gazdaságtalan egy 250mm2-es monolitikus 4 magos, az Intel nem akar abba a zsákutcába belesétálni amiben AMD hosszú ideje tartózkodik, és ahonnan csak a L3 cache nélkül 4 magos Propussal tud majd kijönni jővő nyár felé. De 32nm-en már le lehet vinni egy ilyen chip méretét egy gazdaságosabb 100-150mm2-es tartományba, ami már megfelel a mainstream gazdaságossági elvárásainak. A Bloomfield pont azért van az extreme kategóriába pozícionálva, mert ott magasabb árat lehet elkérni így a gazdaságtalanabb kialakítás ott kevésbé húsbavágó. De egy nagy volumenű mainstream termék esetén ez már üzletileg komolyan visszaütne.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jack O'Neill #802 üzenetére

    Mainstreambe a 250mm2 igen nagy. Gondolj bele ha van egy korábbi 125mm2-es mainstream chiped és most az utód dupla akkora lesz, az azt jelenti hogy 2x akkora gyártó kapacitás kell hozzá hogy ugyanolyan darabszámban le lehessen gyártani. Ez költség oldalon komoly tételként fog jelentkezni. Ha e miatt pl. a gyárak számát meg kell duplázni, az gyáranként 3-4 milliárd dollárba kerül, plusz a működtetési költség is duplázódik. Miközben mint mainstream termékért nem igazán kérhetsz érte többet a piacon, mert akkor nem fogják megvenni.vVagyis a bevételi oldal nem fog növekedni, de a költségek alaposan megnőnek. Ez gazdaságossági szempontból nagyon nem jó, főleg egy olyan termék szegmensbe amiből a legtöbbet kell gyártani. A mainstream esetén a legkisebb az árrés, ott épp azért észnél kell lenni gazdaságosság terén.

    Egész más a helyzet egy olyan terméknél szegmensnél ami jóval kisebb volumenben készül és az ára sokkal magasabb így az árrésbe sokkal jobban belefér egy drágábban gyártható termék magasabb költségszintje. Ott a magasabb ár ezt jobban képes kompenzálni.

  • shabbarulez

    őstag

    4-nél több általános célú mag szerintem a jővőben nagyon lesz mainstream fronton. A moduláris kialakítás miatt egyes célterületeken, ahol az általános célú magoknak jól szereplnek, lehetnek ilyen modellek. 16 magos szerver proci nagy valószínűséggel már 32nm-en is lesz, de mainstreambe ez csak 16nm-en lenne gazdaságosan kialakítható, viszont mainstream esetén kevés hasznát lehetne venni a 16 magnak, így nem valószínű hogy készülnek majd ilyen cpu modellek.

    A TeraScale project arról szól hogy általános célú magok mellé raknak speciális, nagy párhuzamosságú feladatokhoz jó adaptálható magokat(Larrabee) vagy olyan alkalmazás specifikus magokat, amik adott célterülethez alkalmazhatók jól(pl. video encode/decode, titkosítás), de akár még Atom mag is a "fedélzetre kerülhet".

    4 általános célú Core mag szerint a jővőben bőven elégséges lesz, helyette a Larrabee magok száma fog sokasodni, plusz bekerülnek még az alkalmazás specifikus magok. A cél az hogy adott feladatot mindig a lehető legnagyobb energia hatékonysággal oldják meg. Pl. egy HD video konferencia hívás esetén többféle képpen meg lehet oldalni a HD video és audio streamek encodeolását és dekódolását. Meg lehet csinál az alkalmazás specifikus magokkal amik alig fogyasztanak majd pár száz mW-ot miközben a tranzisztor helyszükségletük nagyon kicsi. Cserébe egy ASIC nem programozható dinamikusan, funkcionalítása nem változtatható. Adott szabvány folyamatot támogat és csak azt. De meg lehet csinálni ugyanez monduk 4 nagy párhuzamosságú Larrabee maggal is ami már többet fog fogyasztani 10-20W-ot, ami már közel sem olyan energia hatékony és jóval nagyobb tranzisztor felületet is foglal. Vagy meg lehet csinálni 8 általános célú maggal, de még lehet úgy is köhögni fog, miközben akár 100W körüli fogyasztást produkál és igen nagy tranzisztor felületet foglal el.

    De ez előbb említett video encodeolásra is ugyanúgy elmondható. Általános célú magokkal ezt a feladatot megoldani közel sem olyan hatékony, de cserébe ott van a rugalmas programozhatóság és széleskörű változtathatóság lehetősége. Egy szintén általános célú, de nagy párhuzamosságra optimalizált Larrabbe mag esetén igen drasztikus teljesítmény növekedést lehet elérni, így a fogyasztás hatékonyság nagyban javul és még rugalmas programozhatóság is megmarad. Egy Larrabee mag alacsonyabb órajelen jár mint egy E8200-as így ahhoz mérten legyen mondjuk 32x gyorsabb a GTX. De nem 128 bites, hanem 512 bites SIMD párhuzamossággal bír, így akár 4x gyorsabb lehet. És jóval kisebb egy mag tranzisztor helyszükségelete, 8 Larrabbe mag akkor helyen elfér mint egy 2 magos Core E8200-as. Vagyis egy hasonló helyigényű, nagy párhuzamosságú 8 magos Larrabeeval elérhető közel akkora számításí teljesítmény, mint amivel a GTX rendelkezik. Az alkalmazás specifikus mag ilyen jellegű felhasználásnál nem igazán jöhet szóba, az inkább real time jellegű szabványos feldolgozásoknál jut szerephez. Egy offline encodolás sebességél akár a real-timenál gyorsabb feldolgozás elérése a cél, hogy minél hamarabb végezzenek, arra pedig egy ASIC nem igazán lesz alkalmas.

    A lényeg az hogy jővő procijaiban többféle funkcionalítással bíró, többféle feladat típushoz optimalizálható magok lesznek majd és az alkalmazásoknak ezeket optimálisan kell használniuk adott feladathoz, úgy hogy a legnagyobb energia hatékonyságot érjék el. A jővő processzoraiban sok mag lesz és azok nem fognak magas órajeleken járni, helyette a párhuzamos feldolgozás szerepe fog inkább megerősödni. A sok kis méretű mag esetén pedig a minél alacsonyabb feszültségre és nem túl magas órajelre fognak törekedni, hisz így lehet alacsonyan, adott határértékeken belül tartani a cpu egészének fogyasztását.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jack O'Neill #1082 üzenetére

    Már úgy egy jó hónapja olyanok szerepelnek a tesztekben. Szeptember első hetében jöttek ki a c0-ások, ahogy előre várható volt, akkoriban tűntek fel az első olyannal készült tesztek is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Bluegene #1104 üzenetére

    4 fajta foglalat lesz, de ezek elég jól elkülönülő piaci szegmensekhez lesznek szánva, amik között az átjárás nem nagyon jellemző.

    Core2-nél volt
    LGA 771 szerver fronton Xeon DP/MP procikhoz
    LGA 775 Xeon UP, extreme desktop és mainstream desktop cpukhoz
    PGA 478 mobil procikhoz

    Nehalemtől lesz
    LGA 1567 szerver fronton Xeon MP-khez
    LGA 1366 szerver fronton Xeon UP/DP-hez és ide átkerül a korábbi desktop front legteteje, az extreme desktop procikkal
    LGA 1060 mainstream desktop szegmenshez
    PGA 989 mobil procikhoz

    Sok jelentősége annak nincs hogy olyan széles processzor kínálatot lefedjen egy socket. Gondolj bele az aki most megvesz egy X48-as deszkát, az processzorból is hasonló felső kategóriás extreme példány fog mellé választani, pedig egy cerkát. Aki viszont nem engedheti meg magának ezt anyagilag az a mainstream szegmenből fog vásárolni. És a mondjuk 20 ezer körüli alapjához, nem ezek dolláros extreme procit fog választani, hanem a 100-200 dollár közötti mainstream cpu szegmensből. De ugyanígy elmondható hogy az aki olcsóbb mainstream rendszert vesz nem igazán tart igényt SLI-s megoldásokra, neki bőven elég egyetlen VGA kártya vagy akár egy IGP is. Ezzel szemben az aki megengedheti magának a felső kategóriás extreme konfigot, az nagyobb valószínűséggel akár több videokártyát is vehet bele.

    Szóval szerintem nagyon is átgondoltan van ez szegmentálva, mivel nem igazán jellemző fogyasztói magatartás az hogy ide-oda ugrál a vásárló az egyes piaci szegmensek között.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #1110 üzenetére

    Sőt ötödiknek ott van még az Atom a mostani µFCBGA 441 tokozásával, ami jővő összel igen nagy valószínűséggel szintén le lesz cserélve, hisz a SoC cpu-nak is integrált memória vezérlője lesz és még egyéb komponensei lesznek, amihez ugyanúgy több csatlakozóra lesz szüksége.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jack O'Neill #1386 üzenetére

    Nem hiszem hogy lassítaniuk kellene. Azért a Westmere egy 1xűbb váltás lesz, mint most a Nehalem, így gyorsabban is megtörténhet. Mivel moduláris a proci felépítése, csak többet kell a részegységekből belepakolni. 1.5x több mag, 1.5x több cache, még egy memória vezérlő, még kettő QPI. A magok nem nagyon fognak változni, egyedül talán csak az AES-t gyorsító utasítás készlettel egészül ki, de gyakorlatilag egy 1xű shrink lesz. És mivel az már nem lesz egy teljesen új architechtúra ellentétben a Nehalemmel, a validáció is jóval 1xűbb lehet.

    Gondolj arra a Penryn is egy ilyen shrink volt, ott 2007 januárájában volt a tape-out, 2007 novemberében már árulták a procikat. Inkább a 32nm gyártástechnológia esetén valószínűbb ha történik valami, de időben ott is jól állnak. Tavaly szeptemberben mutatták be 32nm-es SRAM wafereket, nemrég volt hír arról hogy 1 hónap múlva az IEDM-en fognak újabb infókat felfedni a 32nm-es technológiáról: [link] Időben már akár az is beleférhet, hogy bejelentik a tape-outot és mutatnak egy Westmere wafert és akkor bőven beleférnek abba hogy még jővő év 4. negyedévben piacra kerüljön ahogy eddig. Maximum akkor lesz érdemes 2010-es startban gondolkodni, ha még jővő februárban sem hallunk Westmere tape-outról.

    A mostani AMD slideok között benne van hogy AMD 2008Q4 legvégére tervez hogy elérje a 32nm-es SRAM wafer fázist. 2010 elején készülhetnek el a proci tape-outok, 2010 legvégére indulhat meg forgalmazás és 2011 elejétől a nagyobb volumenű felfutás.

    Egyébként szerintem is vicc már az amit AMD művel ezeken az Analyst Dayeken. Ha az ember egymás mellé rakja a tavaly júliusi, tavaly decemberi, idén május környékén és most kiadott slideokat akkor szinte alig lesz közös pont. Szinte minden alkalommal totál lesöpörték az asztalt, új nevekkel, új termékeket pakoltak fel, új időpontokra folyamatos csúszásokkal. Ezek után már igen nehéz bármit is elhinni nekik és szinte borítékolható hogy a fél év múlva érkező következő slideok tartalma sem lesz köszönőviszonyba a mostani slideokkal, ahogy az elmúlt 3 korábbi eset során is ez történt.

    Az Intel szerintem pont hogy sietni fog a 32nm bevezetésével, mert elemi érdeke. A Nehalem 45nm-en túl nagy méretű monolitikus chip ahhoz hogy mainstreamben, nagy volumenben gyártani lehessen épp ezért szerintem igen rövid lesz az életciklusa és az Intel arra fog törekedni hogy minél rövidebb idő alatt kiadja a 32nm-re kicsinyített változatát. 65nm-en az Intel bele sem ment a natív 4 magban, mert olyan nagy chipet eredményez ami totál gazdaságtalanul gyártható. AMD is ettől szenved hogy van egy marha nagy monolitikus chipje ami drágán gyártható, de közben nyomott mainstream áron kényszerül értékesíteni. Ebbe a zsákutcába az Intel szerintem nem fog belemenni. Gyanítom jővőre is a Nehalem mainstream inkább csak a mainstream felső szegmense lesz, az drágább árszegmensbe és a fő vonal továbbra is a Penryn fog maradni, mert az roppant kicsi és rendkívül gazdaságosan gyártható. Viszont egy minél korábbi 32nm-es shrink után a 2 és 4 magos Nehalemek is kellően kis méretűre zsugoríthatók hogy bekerüljenek a széles körben teríthető termékek közé, de addig ez üzletil megfontolásból az Intel részéről nem lesz erőltetve. Gondolj bele az Intel igen nagy volumenben gyárt, ha a Nehalem miatt a procijainak die mérete a 1.5x-ére nőnek és mint mainstream termék azokból nagyon sokat kell gyártani, az a gyártó kapacitás bővítését is magával kell hogy hozza. Most van 4 gyáruk 45nm-en, ez kvázi azt jelentené még kettőt kellene mellé építeni. De egy gyár 3-4 milliárd dolcsis költség, költség oldalon nagyon nem mindegy hányat kell építeni. Egy mainstream Nehalem termék ára a mainstream jellege miatt fix árkategóriákban mozog, így a bevétel oldalon ez növekedést nem hoz, de ha 1.5x több gyár kell ahhoz hogy ugyanazt a bevétel szintet elérjék, az könnyen hazavágja a gazdaságosságot és a profitot. Szerintem pont ezért a 45nm-es Nehalem nem lesz erőltetve az olcsóbb szegmensbe, ott továbbra is a Penryn lesz a húzóerő, a Nehalem mellett még jővőre is megmaradnak a drágább árcédulák a Penrynhez mérten. De a 32nm-es shrink után már megnyílik az út a gazdaságosabb nagy volumenű gyártás előtt és onnantól megkezdődhet a Penryn nyugdíjazása. Szerintem pont ezért fogja az Intel minél inkább sürgetni a 32nm mielőbbi bevezetését, mert az üzleti érdeke azt diktálja.

  • shabbarulez

    őstag

    Intel Nehalem szerver CPU-k 2009 elején [link]

    Érdekesek ezek az új elnevezések. Eddig az X széria 120W TDP-vel bír, az E 80W TDP-vel, az L 50W TDP-vel. Most viszont az L nem szerepel egyik proci elnevezés előtt sem, de megjelent egy új W. Vajon rotálódik az egész és új TDP kategóriákat kap? Már a Dunningtonnál új TDP-ket kezdett használni az Intel és már a korai Nehalem pletykák esetén is olyan hírek voltak hogy a Nehalem TDP értékei 10-15W-tal magasabbak lesznek.

    Vajon az E széria most már 65W TDP-t jelent majd, az X 90-95W-ra változik a W meg 130W lesz? Mondjuk az nem értem az L 50W TDP-s kategóriát miért nem tartották meg, a legkisebb órajelű példányok már oda is beférnének.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Robb202 #1936 üzenetére

    Natív 8 magos proci az majd csak a Xeon MP rendszerekhez lesz jővő szeptember környékén, de az még 45nm-en készül. A 32nm-es Xeon DP vagy extreme desktop szegmensbe jővő év vége felé 6 magos proci jön majd. A 32nm-es mainstream desktop és mobil megmaradnak a 2 és 4 magos procik. A Xeon DP és extreme desktop szegmensben 8 magos proci 32nm-en talán majd a Sandy Bridge-dzsel jön el 2 év múlva. Mainstream szegmensbe szerintem 2-4-nél meg fog állni az általános célú magos számossága, helyette az SIMD magok(Larrabee magok) fognak majd megjelenni és a jővőben azok számossága fog gyarapodni a gyártástechnológia fejlődésével párhuzamba.

    Ezek az alaplapok szerintem jó ideig ki fognak tartani, a ddr4 szerintem 4 év múlva a Haswell-lel jön majd addig jók lesznek. Persze közbe jönnek majd új chipsetek és alaplapok, proci részről új funckiók QPI 2.0, több memória vezérlő és ezeket az új funkciókat régebbi alaplapok nem fogják majd támogatni, de attól még az újabb procik elmehetnek bennük.

  • shabbarulez

    őstag

    Az ezer dolláros proci az egy presztízs termék. Eddig is az volt, most is az, ez után is az lesz majd. Nem azért árulják hogy bárki megvehesse, nem a széles néprétegeknek szól, arra ott a mainstream szegmens. Ugyanúgy ahogy a Benleyt vagy egy S600-as mercit sem adnak olcsón, úgy egy procimárka zászlóshajó termékét sem fogják mert nem az a célja. Mivel ezek presztízs termékek az áruk sem fog idővel olcsóbbá válni, helyette inkább kivezetik az adott terméket és behoznak helyette újabbat azonos áron. Ez eddig is így volt, ez után is így lesz majd.

    És ez nem csak az Intel jellemzője, az AMD is így tett, amíg megtehette. Az FX sorozat, ami ugyanazt a presztízs szegmenst képviselte mint Intenél az Extreme ugyanúgy ezer dollárba került még a Core2-esek előtt. Aztán amikor a Core2 Quad megjelent akkor már két FX procit párban próbált ezer dollárért adni AMD, hogy teljesítménybe versenybe tudjon maradni. De végül kiszorultak ebből a piaci szegmensből és az elmúlt 2 év során jegelték az FX piaci szegmensét, mert nem tudtak kellően versenyképes termékkel előrukkolni. Ha jővőben lesz majd olyan AMD termék ami túlszárnyalja Intel zászlóshajóját és újra lesz FX széria, az szinte borítékolható hogy ugyanúgy ezer dollárba kerül majd, ahogy ezt piaci szegmens mindig is így árazták be. Ennek a szegmensnek ez a szerepe, nem pedig az hogy minden boltba betévedő vásárló ilyen terméket vegyen, hanem csak azok akik hajlandók megfizetni azt felárat, amiért adott időben megkapján a piacon lévő csúcsterméket.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tcp #2167 üzenetére

    Pl. ilyeneket vesznek a nagyvállalatok:
    Unisys ES7000 Model 7600R [link]
    NEC Express5800/A1160 [link]
    IBM System x3950 M2 [link]

    Top Ten TPC-E by Performance [link]

    Jővő ősszel meg ezeket válthatja a 8 utas, 8 magos, 16 szálas Nehalem alapú Xeon MP.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Gorneck #2177 üzenetére

    Az biztos hogy az eladások gerincét szerver fronton az 1 és 2 utas rendszerek teszik ki. Valahol nemrég olvastam hogy a 2-nél több utas rendszerek az eladásoknak csak az 5%-át teszik ki. De ez érthető is hisz nagyvállalatból nincs olyan sok, közepesből már jóval több, kicsiből meg még több, oda meg kevésbé kellenek az enterprise cuccok.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tome.jr #3598 üzenetére

    Az i7-nek az a célja hogy népprocesszor legyen belőle, olyan amit boldog-boldogtalan a gépébe telhet. Ugyanúgy ahogy 700-as BMW-je, S600-as mercije sincs mindenkinek. A i7 nem drágább mint az őt megelőző azonos piaci szegmens termékei. Egy QX9x50-es proci is drága volt, ahogy az azt megelőző 65nm-es QX6x00-es generáció is. De ha időben még visszamész, akkor az előtt az AMD FX szériája képviselte ezt a piaci szegmenst, ott is 500-1000 dolláros prociárat kértek el, ahogy ennek a piaci szegmensnek mindig is ezt volt a lényege. Az aktuális időszak csúcsteljesítményét kínálja a legerősebb procival, legjobb felszerelségű alaplapokkal, több kártyás vga konfigurációs lehetőséggel, OC-kal, tuning memóriákkal. Persze akinek ez kell annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, de ez mindig is így volt és ez után is így lesz.

    Pont ezért nem gond több foglalat lesz mert ezek egymástól teljesen elkülönülő piaci szegmens céloznak meg. Az i7 proci árszegmense mindig is a 300-1000 dollár körüli sávban lesz, de nem csodálkoznák azon ha az i5 megjelenése után az elsó sáv föntebb tolódna. A hozzá való alaplap is 300-400 dollár körüli ársávba lesz pocícionálva, ahogy a tunin memóriák vagy több kártyás felső kategóriás GPU rendszerek sem olcsók. Az i5 egészen más piaci szegmenst céloz meg. Ott az cpu árak 100-300 dollár között lesznek majd, az alaplap árak 100-150 dollár körül, memóriából is elég lesz kettő és nem a tuning példányokat fogják keresnek az ebben a piaci szegmensben mozgó vásárlók. Ugyanúgy ahogy több kártyás GPU rendszerekre sem lesz igazány igényük, megelégednek egy GPU-val is és ott sem a csúcs kategóriára lesz a fő igény. Sőt a többségnek még dedikált GPU-ra sem lesz szüksége, bőven elég lesz neki az alaplapi IGP, mert nem fog játszani a géppel.

    Az egyes piaci szegmensek árban, teljesítmény igényben, felhasználó szokásokban jól elkülönülnek. Nem ugrándoznak a vásárlók egyik kategóriából a másikba évről-évre, a zsebükben lévő pénzmag nagysága alapból meghatározza mely piaci szegmens vásárlói lesznek majd. Ráadásul a vásárlók döntő többsége 3-4 évente vesz egy komlett gépet és totál nem érdekli hogy az addig eltelt évek során vagy az azt követő években milyen új cpu generációk, alaplapi chipsetek, memória generáció, socketek jöttek ki. A többség számára ez totál érdeklenek, akkor amikor időszerűvé válik számára a gépcsere az épp piacon lévő kínálatból választ a pénztárcájának megfelelően egy komplett konfigot és számára újabb évekre le van tudva a kérdés.

    Minden processzor generációnak megvan a maga életciklusa amit bejár azon 3 év alatt amíg jellemzően kapható. Ez ugyanúgy lesz az i7 és i5 meg a 2 magos talán i3 nevű generációnál is ahogy a 65nm vagy 45nm-es core2-nél is volt, de akár az azt megelőző pentiumoknál is és úgyanígy lesz a következő generációknál. A processzorok életciklusa jól kiszámítható, hisz mindig ugyanaz történik ismétlődő ciklusokban, rotálódva.

    Először az életciklusa elején minden új termék a felső kategóriában kezd. A 45nm-es Core2 is így kezdte, ahogy 65nm-es előde is. 2007 novemberében a QX9x50-es széria így startolt el, hasonlóan ezer dolláros árszinten, drága x38-as alaplappal, drága tuning ddr3-as memóriával. Az sem lett egy tucat termék - igaz sosem volt cég hogy az legyen - de attól még a mainstream változat sikeres lett. A i7 is ugyanígy kezd, attól sem várnak olyan eladásokat mint egy mainstream terméktől, ha ugyanúgy fogy mint az előző QX széria akkor már megtette a kötelességét. Azért az a jó módú vásárlói réteg aki korábban megengedhette magának a QX szériát, az az i7-et is meg fogja tudni engedni magának, függetlenül a gazdasági válságtól.

    Az életciklus következő részében a proci megjelenik a mainstream piaci rétegben, de először annak csak a felső árkategóriájában. Ugyanúgy ahogy Penryn esetén is először az E8x00-esek jelentek meg 2 magosba és a Q9x50-esek 4 magosban a felsőbb árszegmensben. Core i5 meg i3-nál ugyanez lesz, ezt a két árszegmens fogják majd megcélozni első körben ősszel a 4 magosoknál és jővő év elején a 2 magosoknál. Az idei évben a 45nm-es Core2-es lesz a mainstream alsó és közép árszegmensének legkelendőbb terméke, ahogy tavaly még a 65nm-esek töltötték be ezt a szerepet. De 2010-be majd érkeznek ezen árszegmensbe a i5 és i3 variánsok(ahogy Penrynből és érkeztek az E7x00 és Q9x00 termékek) is és 45nm-es Core2-esek leszorulnak majd a Value szegmensben, ahogy ez az életciklus utolsó lépcsőfoka minden mainstream proci esetén. Amikor ez majd bekövetkezik akkor az E8x00 és Q9x50 termékek szépen kivonásra kerülnek majd a piacról ahogy a 65nm-es Core2-esek is eljutottak ebbe az életciklusba. 2010-re a Penryn egyre inkább a Value szegmensbe szorul majd vissza és a helyét mainstreamben átveszi majd a Core i5 és i3. A Value szegmensben természetesen az olcsó E5x00 és Q7x00 vagy Q8x00 termékek lesznek majd azok amik 2010-re megmaradnak a többi Core2-es procit még szép fokozaton kivonják ahogy eddig is ez történt az elődöknél. 2011 felé meg életciklusa végére végleg eltűnik majd a Core2 széria, vele együtt a 775-ös socket és az FSB is.

    A felső kategóriában 45nm-es Core2-eskből új procikra már nagyon érdemes számítani, hisz azok csak új generációt kannibalizálnák és aztán kiadásuk értelmetlen. A mainstream alsó és value szegmensben lesz még kisebb órajel növekedés de módjával, nehogy az is átfedést okozzon az egyes szegmensek között.

    Az extreme kategóriás procik pedig kilógnak ebből az árrotációs value felé olcsósodó életciklusból. Ahogy a QX szegmens de az i7 is nem igazán fog olcsósodni. Az ennek a prémium szegmensnek nem jellemzője. Itt ha érkezik egy új termék, akkor a régi inkább kivezetik minthogy olcsóbb legyen az ára. Ha így tennének elvesztené a szegmens a prémium jellegét. Ugye az S600-as merci ára sem esik le soha egy közép vagy alsó kategóriás autó árszegmensébe. De ez azt a vásárlói réteget akiket ezzel a piaci szegmenssel megcéloznak egyáltalán nem fogja zavarni. Azok a vásárlók pedig akik a Value vagy Mainstream árszegmens termékeivel vannak megcélozva nem igazán akarják majd az extreme kategóriába upgrédelni a gépüket és két teljesen elkülönülő piaci szegmens. Épp ezért nem gond az sem hogy külön socketje van ennek a két szegmensnek.

  • shabbarulez

    őstag

    PRESS KIT - Intel Xeon Processor 5500 Series [link]

    Intel Xeon Processor 5500 Series: Performance Summary [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz westlake #10350 üzenetére

    Nem tartom valószínűnek hogy i9 lesz majd a neve, szerintem marad ugyanúgy i7, inkább a számozása lesz 10xx-es. Ez az i9 inkább csak egy netes pletyka alapján kelt szárnyra, Intel részről nincs semmi megerősítés.

    Egy ilyen korai ES példánynál szerintem minden cpu funcionalítás engedélyezett, nincs értelme a tokozásnál az egyes piaci szegmeseknek megfelelően letiltani egyes funckiókat. Ha pedig nincs semmi letiltva akkor gyakorlatilag egy teljes értékű Xeon DP.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák