Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Dorien #12287 üzenetére

    Aki unja az ízlés témát, ne ezt a hozzászólást olvassa! :D
    Ezt írod Vodkaboy-nak: "Mutass nekem egy olyan szociológia vagy pszichológia könyvet, amiben le van írva, hogy "az embereknek általában rossz az ízlése""
    Sok-sok szociológiai-szociálpszichológiai könyvben le van írva ilyesmi, no persze nem feltétlen ezekkel a szavakkal, de ezzel a tartalommal mindenképpen, sokféle elemzés tárgyaként - mármint hogy az emberek döntő többbségének "rossz az ízlése" vagy "nincs ízlése". Nem kell ettől megijedni, ez természetes dolog, ezek a kategóriák, mint "jóízlés", rosszízlés"... tudományos kategóriák is, közel sem csak szubjektívek. Természetesen nem állok neki most mutogatás végett előkeresni ilyen könyveket, vagy elhiszed vagy nem. Természetesen nem tekintélyérvként, hanem a témában írott szavaim iránti esetleges erősebb bizalom végett írom arra a kitételedre vonatkozólag, hogy "Kammerer valószínűleg sokkal jobb mérnök mint én, ezt aláírom, de azért pszichológia / filozófia témában ne mondjunk ilyen baromságokat.", hogy egyebek mellett egyetemet és/vagy főiskolát végzett szociológus-szociálpszichológus-társadalomtörténész és szakesztéta is vagyok, a témához közel hozható területek közül hasonlóképpen elvégeztem történelemtanár, kommunikáció, könyvtár-informatika szakokat is. Habár filozófiát is tanultam már többediziglen, ezt most ne keverjük ide, mert nem ide tartozik, nyilván te is szociológiát akartál írni, nem filozófiát. Gondolom érted, hogy mindezt csak azért írom így le, mert érzékelteti, hogy ismerem a téma szakirodalmát, egyebek mellett a munkáim miatt is, többek között művészetkritikai újságíróként is dolgozgatok, ami szintén az ízlés témájához illik, illetve közvetve-közvetlenül az utóbbi tizenöt évben az életem tulajdonképpen munkaszerűen is leginkább arra épül, hogy folyamatosan tapasztaljam-figyeljem-kutassam az emberek, a társadalom ízlését (amelyet egyébként mintegy hároméves korom óta figyelek aktívan szociálpszichológiailag, hehe :D ). De például magam is végeztem-vettem részt már éppenséggel kifejezetten szociológiai műveltség- és ízléskutatásokban is, amellett, hogy mint mondottam ismerem a szakirodalmat is, tehát ígérem, hogy az, ami számodra most meglepő és elfogadni nem akart információ, az esztétikai, szociológiai... tudományos szakirodalomban közhely, miszerint hogy a társadalom tagjai többségének "rossz vagy hiányos vagy nemlétező az ízlése". Ez egyébként a mindennapi gyakorlatban is milliószor megmutatkozik, tehát józan ésszel is felmérhető könnyedén, másrészt logikus is, hogy ez nem is lehet másképp a mai szellemi színvonalon lévő társadalmakban, lásd nézz körül, mit (nem) néz, mit (nem) olvas, mit (nem) hallgat, miről és hogyan (nem) beszél... az emberek jelentős többsége. Megjegyzem, vannak a mai emberiségnek olyan államai-népei is, amelyek jelenleg az emberi civilizáció élén járnak, és őnáluk egy-két fokkal eltoltabbak az arányok a (jó)ízlés javára a mi kis észak-balkáni országunkban tapasztalható arányokhoz képest. Érdemes lenne elfogadnod, hogy az ízlés kategóriája (is) nagymértékben objektivizálható és objektivizált tudományos kategória is egyben, az egyéb használati módjai mellett. A társadalomtudományok is tudományok, még az esztétika is tudomány, ráadásul majdnem annyira egzakt tudományok, mint a természettudományok. (A filozófia nem tudomány, ezért nem kavarnám most ide.)
    Egyébként, ha azt nézzük, hogy a makrovilági fizika törvényei a határozatlansági-valószínűségi elven működő, gyakorlatilag megfigyelhetetlen egyedi kvantumok "statisztikailag összesített" viselkedéseire épülnek, a társadalom törvényei pedig a kvantumokhoz képest sokkal könnyebben megfigyelhető egyedi emberek "statiszitikailag összesített" viselkedésére, akkor bizonyos szempontból még egzaktabbnak is tekinthetnénk a társadalomtudományokat, mint a természettudományokat - no persze ezt csak viccből mondom.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák