Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nkmedve

    őstag

    Sziasztok,

    Van egy kis gondom egy régi (de nem sokat használt) EOS 450D kamerával amit mostanában asztrófotózásra használok (az IR szűrő el lett távolitva belőle).

    A gond az, hogy éjszaka, hosszabb expozicióknál (kb. 2 perc / kép szokott lenni) néha a kép alsó fele egy csikban sötétebben jön ki mint a többi. Rövid záridőnél még soha nem találkoztam a gonddal, csak éjszakai fotózásnál, és ott sem mindig, hanem kb. a képek felét szokta érinteni egy sorozatból. Megjegyzem, hogy adott fókusztávolságon minden képet ugyan annyira érinti a probléma (a sötétebb rész mérete nem változik. Csak a fókusztávolság növelésével növekszik a sötét rész mérete.

    Gondoltam a zár és a tükör hibájára, de furcsa, hogy az elsötétedés mértéke látszólag állandó (adott fókusztávolságnál). Ha mondjuk a tükörrel lenne gond akkor gondolom képenként változna a sötét rész mértéke, furcsa lenne ha mindig pont ugyan ott "ragadna be". Objektiv nélkül figyelve a gép működését, még soha nem sikerült megfigyelni a zár vagy a tükör beragadását.
    Esetleg valakinek valami ötlete, hogy mi okozhat ilyesmit, vagy hasonló tapasztalatok?

    Néhány kép a problémáról:
    200mm, minden rendben:

    200mm, sötétebb rész látható alul:

    200mm + 2x telekonverter, minden rendben:

    200mm + 2x telekonverter, nagyobb sötét rész a kép alján:

    Köszönöm előre is a válaszokat! :)

  • nkmedve

    őstag

    válasz *Ropi* #31996 üzenetére

    Egy objektivet (70-200mm) használok erre a célra, a többivel még nem tapasztaltam gondot. Ugyan ez az objektiv amivel a képek készültek egy másik vázon tökéletesen működik (EOS 70D, azt is használom hasonló körülmények között).

    Nekem is mechanikus gondnak tűnik, csak furcsa, hogy mindig ugyan úgy jelentkezik a képeken a hiba. Egy haldokló tükörtől azt várnám hogy kicsit változóbb rajzolata legyen. Ahogy tavaszodik, meg fogom próbálni megint, csak legyen kicsit jobb idő. A hibákat a téli (gyakran -10 fokos) hidegekben produkálta leginkább.

    Azon gondolkoztam, hogyha tényleg a tükörrel lenne a gond, akkor nem tudnám azt teljesen kiiktatni (maradjon folyamatosan fent)? Mivel kizárólag live view módban használom a gépet, semmi haszna nincs (az IR szűrő eltávolitásával az AF és a fénymérés használhatatlan lett).

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz *Ropi* #31998 üzenetére

    *Ropi*, role_of_72, Csari93, Gondwana, köszönöm a válaszokat,adtatok néhány ötletet, hogy mi lehet a gond és mire figyeljek.

    Sajnos még nem volt lehetőségem újra reprodukálni a hibát, nem is volt olyan idő hogy élesben használjam a gépet. Próbáltam itthon hosszú záridővel, figyelve a tükör és zár működését, de nem láttam mechanikai gondot. Lehetséges hogy csak extrém hidegben történik valami rendellenesség (nehezebben mozognak a dolgok) akkor pedig tavasszal-nyáron nem fog jelentkezni.

    A gép átalakitását én végeztem (az IR szűrőt kivettem, és nem raktam helyette semmit), úgyhogy nem kizárt az sem hogy valamiféle hiba legyen az összeszerelésnél . Ha ismét jelentkezik a gond akkor szétszedem és átvizsgálom újra.

  • nkmedve

    őstag

    válasz CactuS #32942 üzenetére

    Családi fotókhoz, könnyebb felszereléshez jó egy olcsóbb darab is, nem kell minden sznobizmusnak bedőlni :) Észszerűen kell használni, erős szélben óvatosabban, és vigyázni az egyensúlyra, hogy nagyjából vizszintben legyen a gép (egy vizmérték szokott lenni olcsóbb háromlábakon is) és akkor nem lesz gond.

    Komolyan nem tudom megérteni azokat akik sok tizezer forintos állványt ajánlanak olyanoknak aki most kezdenek fotózgatni és nincs semmi speciális elvárásuk, ráadásul szűkösebb keretből próbálnak gazdálkodni, teljesen értelmetlen. Évekig használtam olcsó állványokat, most is van több is, semmi gond nincs velük ha az ember észszerűen használja és nincsenek nagy elvárásai. Vehetsz 200ezres állványt is de egy szélviharban az is pont úgy el fog dőlni mint a 10ezres (kivéve ha 20 kilót nyom, olyan pedig kinek kell?), normál időjárási körülmények között és ésszerű helyre rakva (mondjuk nem egy 60 fokos emelkedőre) az olcsó is megáll és egy rövid záridős családi képet el tudsz vele késziteni (sokkal többet is).

  • nkmedve

    őstag

    válasz duni84 #32959 üzenetére

    Nekem két SLIK állványom is van amit 10ezer alatt vettem ezelőtt több évvel. Az egyik nem is tudom pontosan milyen modell, az autóban van állandóan, lőttem már vele sok éjszakai képet (inkább nagylátóval, telét azért ritkán rakok rá :) ). Több mint 5 éve van meg, semmi baja, teszi a dolgát amikor kell. Egy másik állványom ilyen:
    [link]

    Ezt használom úgy mint ultrahordozható állvány. Nem túl stabil, nincs rajta gyorskioldó, és nem is állitható minden irányban, de cserében alig nehezebb fél kilónál és bárhova befér, kit/nagylátó obikat ez is kiszolgálja simán egy kirándulás során és kb. 6ezer forint volt. Ezzel sem volt semmi bajom eddig 2 és fél év alatt, de tisztában vagyok a korlátaival.

    Persze vannak ezeknél keményebb, funkcionalitásban/strapabirásban sokkal jobb állványaim is, de azokat ritkábban használom mint a fenti kettőt. Asztrófotózásra (és néha földi fotózásra is) egy Celestron Advanced VX-et használok ami 20 kiló és a fél csomagtartót elfoglalja, na ezt már stabilnak merem nevezni :)

    Szóval igen, szerintem főleg kezdőknek bőven jó állványokat lehet találni akár 10ezer alatt is. A gond általában az, hogy lutri a dolog, nem igazán tudhatod hogy milyen darabot fogsz ki, mennyit fog tartani, ténylegesen mennyit bir. Ezen a szinten könnyen melléfoghat az ember, de legalább nem bukik sokat anyagilag.

  • nkmedve

    őstag

    válasz marcyman #32976 üzenetére

    430 ezer jó árnak számit arrafele? Én itt romániában a legjobb/megbizhatóbb online shoptól kb 370ezerért tudnám megvenni a 6D-t (cashback-et beleszámitva).
    Eddig sokalltam az árat de ha ez olcsónak számit és emelkedés várható hamarosan akkor lehet elgondolkozom rajta megint. :)

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz AttyVin #32981 üzenetére

    20% most az ÁFA errefele.

    marcyman: a Román Canon oldal szerint a cashback érvényes a 6D-re, de lehet ez országonként változik:
    [link]

    Most nagyon elgondolkoztam a 6D-n megint. főleg hogy csak 31-ig érvényes a cash-back.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    Én közben megvettem a 6D-t, ma jött meg (holnap utazom, úgyhogy örülök hogy nem utolsó pillanatban vagy azután hozták). Egy hajszállal ugyan, de még belefértem a cashback akcióba (igy 371 ezer forintomba fájt, napi árfolyamon számolva). Hobbicélokra lesz, úgyhogy valószinűleg pénzt nem fog hozni, de ilyen ha az ember kütyü- és képminőségmániás :D

    Gyors összehasonlitás a 70D-vel amit másfél éve használok:
    - Érzékenység/képminőség: ég és föld, a 70D ISO6400-on olyan zajos képeket produkált hogy nem győztem szűrni, nagyon durva kompromisszumokkal nevezném csak használhatónak. Ezzel szember a 6D még ISO25600-on is tisztább képet ad, szűrés után simán használható és több részlet megmarad (+nem lilásodik a kép mint a 70D-nél). Mivel az asztrófotózás az egyik hobbim, ezért ez a rész nekem fontos. Alacsonyabb érzékenységen is van bőven előnye, főleg ha utólag fennebb akarom húzni az árnyékokat.
    - AF: a 6D AF rendszere egy őskövület a 70D-hez képest de nem is számitottam másra. :) Ugyanakkor a középső fókuszpontot használva nekem megbizhatóbbnak tűnik, mint a 70D (az rengeteget hibázott, ez volt az egyik nagy bajom a géppel).
    - Sorozatkép : Érezhetően lassabb (7 vs 4.5/mp) de ez elég is nekem, cserébe sokkal halkabb és lassabban öli a zárat (a 70D-nél már 60000 környékén járok, nem kizárt hogy hamarosan cserére szorul).
    - Kijelző : Nem kihajtható, ami nekem hátrány, de mivel Live View-ban használhatatlan az AF ezért annyira nem is fontos (a WIFI pedig valamennyire kompenzál ha telefonról irányitom)
    Összességében szerintem jól kiegésziti a 70D-t, vannak helyzetek ahol a 6D sokkal jobb, van ahol a crop, Dual Pixel, gyorsabb sorozat előnyösebb.

    Még egy érdekesség, hogy az APS-C-re tervezett Tokina 11-16 F2.8 obim simán használható a 16-os végén, még enyhén nagyobb látószöget is fed le mint a 11mm APS-C-n. Talán majd egyszer le lesz cserélve egy 16-35 F/2.8-ra, de egyelőre teljesen jó lesz a Tokina.

  • nkmedve

    őstag

    válasz belovary #32996 üzenetére

    Nem lecserélem, mert vannak helyzetek amikor az 70D jól fog jönni, például makrózásnál, amikor a lehető legnagyobb ekvivalens fókusztáv kell (crop + 200mm + 2x telekonverter, és még az élesség is tűrhető), vagy videózásnál esetleg.
    Az obikkal nincs különösebben bajom, majdnem minden meglévő felmegy a 6D-re (16mm/2.8, 50mm/1.4, 70-200mm/2.8, 105mm/2.8 macro). Az egyedüli ami nem talál az a 15-85-ös Canon, de azt elég speciális dolgokra használom az ősrégi IR szürő nélküli 450D-vel (a 70D-n talán soha nem is járt ez az obi).
    Én is megszerettem a 70D-t, csak a zaj és a néha megbizhatatlan AF zavartak, de egyébként teljesen jó váz. Akinek nincs AF gondja vele annak tökéletes társ lehet sokáig. Anyagilag biztos nem éri meg lecserélni vagy másodgépnek tartani a 6D mellett (ha nem keres az ember pénzt vele), dehát egyszer élünk :D

    Ja és még hozzátenném, hogy a 6D és a 70D sok szempontból hasonlitanak, az irányitószervek elhelyezése, a kereső, ugyan az az akkutipus jár beléjük (igy van 3 akkum ami mindkét gépbe talál, igény szerint), szóval jól elvannak egymás mellett.

    (#32994) copass : megtisztelsz, de ez csak egy gyors magánvélemény volt, nem több ;)

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz bbkmachine #33003 üzenetére

    Én is gondolkoztam, hogy megvárom a 6D Mark II-t csak nem tudom milyen újdonságot hoz, pontosan mikor jön, és mennyibe fog kerülni (indulásból biztos sokkal drágább lesz mint a 6D jelenleg).
    A legvalószinűbbnek azt látom hogy kicsit javitanak az AF rendszeren (dual pixel nélkül valószinűleg) és a dinamikán (80D-hez hasonló szenzortechnológia), kicsit nagyobb felbontás. Kb. ennyi lehet a reális elvárás, többet nem rakhatnak bele mert akkor megkannibalizálja az 5D vonalat. Ha nagyobbat fog ütni és megfelelő pénzért el tudom passzolni a még újszerű, garanciás 6D-t akkor nem sokat fogok rajta gondolkozni valószinűleg :D

  • nkmedve

    őstag

    válasz orosmet #33203 üzenetére

    Próbáltad a "Canon Camera Connect"-et? Az hivatalosan az EOS Remote utódja, ugyan azt tudja (szerintem jobb is), és a legutolsó verzio nem régi (Play-ben 2016 június 27-et ir).

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz *Ropi* #33236 üzenetére

    Van valami konkrét dolog amivel kapcsolatban kell vigyázni ha az ember Magic Lantern-et használ, vagy alap használat mellett is megtörténhet a baj? Mennyire biztos hogy az ML tette tönkre a gépet a fórumtárs esetében?
    Nekem mindkét gépemen (70D, 6D) fent van, de a használata többnyire kimerül az Intervalométerben és Dual ISO-ban (+nagyon ritkán csinálok RAW videót a 70D-vel).

Új hozzászólás Aktív témák