Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • k1csi

    senior tag

    válasz Cancer #5459 üzenetére

    Sajnos a linkelt cikk eléggé elnagyolt és csak a zajt nézi miközben a diffrakcióról teljesen megfeledkezik. Azaz én énkább hanyagolnám az ilyen alacsony színvonalú cikkeket.

    Az optimális pixel méret inkább az 5 mikronhoz van közelebb.
    http://www.clarkvision.com/articles/digital.sensor.performance.summary/index.html

    A pixel méretet tovább csökkentve a diffrakciós korlát még lejebb tolódna. Pl. 3 mikronnál már f/4 közelében lenne (fenti link 9. ábra).

    Azaz ilyen pixelsűrűségü érzékelőnek csak fényerős obival szinte teljesen nyitva lenne értelme. Viszont fényerős obi teljesen nyitva nagyon kis mélységélességet jelent. Azaz, ha a fotózandó dolog nem síkszerű (pl. tesztábra), az élességi síktól távoldva elég gyorsan elmosódott lesz, amihez megint felesleges nagyon sok pixel.

    Ez már nagyon régen tettenérhető makrónál. Ahhoz, hogy az élességi tartományt (ami alapból nagyon kicsi) megfelelően bővíteni tudjuk eléggé le kell rekeszelni, pl. f/16, viszont ekkor már belép a diffrakció ami azt jelenti, hogy az élességi síkban lévő dolog felbontásából áldozunk fel a távolabb azért, hogy a tőle távolabb lévé dolgok is megfelelően élesek legyenek.

    Azaz nagyon remélem, hogy a Canon megáll APS-C esetén a 18 Mpixelnél és bíztató jelnek tekintem, hogy a 600D nem növelt pixel számot az 550D (7D/60D)-hez képest.

    A 35 MPixel inkább FF esetén lenne a korlát.

    Nagyobb dinamikát pl. úgy lehet elérni, hogy az érzékelőt többször kiolvassák az expo alatt. Azaz jóval mielőtt telítődik a pixel ránézve ha az nagy értéket tartalmaz akkor az alapján lehet becsülni mennyi fény esett be.
    Nem új dolog, nagyon profi videókamerák szenzora már ma is így megy.

    [ Szerkesztve ]

    Amit a fotózásról szeretnél tudni Chuck Gardnertől: http://super.nova.org/DPR/

Új hozzászólás Aktív témák