Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok!

    Most olvastam valahol, hogy a Kingston V300 nem ajánlott ssd. Ilyet terveztem beszerezni, akár többet is. E helyett mit tudnátok ajánlani "bestbuy" kategóriában, 60 és 120 gb-os kapacitással, sata3-asat?

    Fontos lenne azért, mert utána kell néznem a hosszúságának és vastagságának, mivel házat fogok építeni, és speciális helyet alakítok ki az ssd-nek is, ami később nem könnyen alakítható.

    Előre is köszönöm!

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz peter9228 #19563 üzenetére

    A keretet az fogja megszabni, hogy mi a legolcsóbb választási lehetőség, mivel ssd mellett táp, hdd és vga vásárlás is tervben van. A Kingston V300-as használtan akár 6-8000-ért is beszerezhető, míg újonnan 10 (a 60-as), míg a 120-as esetén kb. 5000 ft-os felárról van szó. Mivel a méret összefügg az élettartammal, inkább 120-as. Nagy fájlokat nem hinném, hogy mozgatnék rajta, letöltésre hdd-t fogok használni, játszani nem igazán játszok, 3d tervező programot szoktam használni. Win8.1 és programok lesznek rátéve.

    Összegezve: a lehető legolcsóbb, érdekel 3 és 5 év garis választás is. Minden attól függ, hogy milyen árban szerezhető be ajánlott darab. Ha az 5 év gari nem jelent akkora felárat, akkor az is beleférhet.

    De mondjuk legyen olyan 17.500 (szép szám...:)))

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Ice&Lime #19565 üzenetére

    Rendben, köszönöm a választ.

    Próbáltam keresgélni, hogy mi oka lehet a Kingston ajánlott táborból való kikerülésére. Amit találtam, hogy a belsejét cserélték az első pozitív eredmények után. Valóban ez az oka? Vagy esetleg más? Nagyon nem ajánlott?

    Hozzátéve, hogy a Crucial-hoz képest minimális különbség van árban, így az általad ajánlottat nyilván szívesebben, és nagyobb biztonsággal venném meg, csak szimplán érdeklődő vagyok, szeretek tanulni :P (kivételt képeznek ez alól a vizsgák....)

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Ice&Lime #19567 üzenetére

    néztem, olvastam, bogarásztam. Lehet elkerülte a figyelmem a Kingstonnal kapcsolatos kérdésemre a válasz :)) Tudom a különbséget a kettő között, csak az érdekel, mi a valós indok a Kingston kegyből való kihullásának.

    Ha elkerülte a figyelmem, akkor előre is elnézésedet kérem. Nem régóta ismerkedek az SSD-vel, amikor először a figyelmem középpontjába került, akkor a V300 tökéletes választásnak volt mondható.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Ice&Lime #19569 üzenetére

    Köszönöm, akkor jó infót találtam róla :)

    Akkor még elég drága volt, most meg az általad ajánlott Crucial is ugyanazon az áron van, így az lesz majd :))

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Ice&Lime #19571 üzenetére

    Persze, nyilván én is szívesebben venném, de eleve használtat szerettem volna, viszont mivel nem mérhető a tényleges használtsága, így inkább új, viszont már a 16-17 is elég sok jelenleg, lévén, minimum kell egy tápot azért vennem, ami alaphangon 20 lesz.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Olvastam valahol, talán éppen a fentebb linkelt cikkben, hogy ugyan számottevően nem érezhető az írási sebesség tekintetében a különbség, mégis érdekes, hogy míg az előző pár hozzászólásban említett Adata és a Samu Evo 530 / 420-as írást produkál, addig a Crucial M500 130-at. Mennyire számíthat ez? Mivel árban ezer forintos különbség van a Crucial és az Adata között, így ez alapján jobbnak mondható az Adata 120-as SSD-je, nem?

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Fire/SOUL/CD #19751 üzenetére

    És ekkor kell megvonni a vállad, hogy ajánlati kötöttség címén jogosult vagy a feltüntetett áron a termékre :)) Szép is ez a polgári jog, főleg, ha tudod a jogaidat :))

    Szerk.: szívesen elmagyarázom privátban bárkinek ezt a dolgot, hiszen nem úgy működik, hogy kapsz egy "sorry"-t e-mailben, és visszavonják a rendelésed :))

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Crytek #19753 üzenetére

    Nem szoktam náluk vásárolni, lévén, az egyik legdrágább bolt itthon, de rendelést nem vesznek fel? Vagy honlapon vásárlás esetén lehet kérni személyes átvételt és személyesen történő fizetést?

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #19755 üzenetére

    Na, hát akkor lássuk. Először leírom, hogy mi a helyzet, majd aztán a gyakorlatban én speciel hogyan alkalmaztam ezt nem is olyan rég. Mellékelten megjegyzem, hogy joghallgató vagyok, polgári jogi tanulmányaimat már 1 éve befejeztem, és 2011 óta dolgozok ügyvéd mellett, így nem csak szimplán okoskodok, hanem a gyakorlatban igenis működő, elfogadott helyzetről van szó.

    A polgári jogunk, az új Ptk. hatályba lépésével is megtartotta az ajánlati kötöttség intézményét. Lényegében arról van szó, hogy az egyes webáruházak ajánlatot tesznek. Amikor valaki vásárol, akkor azzal tesz egy elfogadó nyilatkozatot, amivel létrejön távollevők között a szerződés. Ha létrejött a szerződés akkor szerződésszegést vagy hibás teljesítést követ el az eladó, ha visszamondja a rendelést, vagy mással teljesít. Általában ilyen esetben hibás teljesítés áll fent.

    Hibás teljesítés esetén többek között követelheted a vételár visszafizetését. Ez egy ilyen esetben, amikor elírják a termék árát, nyilván nem a legjobb. Viszont van továbbá arra is lehetőséged, hogy minőségileg és mennyiségileg ugyanazt a terméket kapd meg. Ez jelen esetben azt jelenti, hogy a máshol 50e ft-os terméket kötelesek 18e ft-ért szolgáltatni. Nem vállalhatsz azért te felelősséget, hogy ők megfelelően tüntessék fel az árat.

    Tovább megyek: boltban történő vásárlás esetén is áll az ajánlati kötöttség intézménye. Ha rossz árat tüntetnek fel az egyes terméknél, te jogosult vagy azon az áron megvásárolni. Tettek egy ajánlatot, amit te azzal, hogy a kosaradba raktad, elfogadtál, innentől azért az árért vagy jogosult megvásárolni a terméket.

    Gyakorlati példa továbbá a velem előforduló, XY-nal szemben előforduló incidens. Rosszul tüntették fel egy horvát nyaralás árát. Én megvettem igen kedvező áron, amelyet be is fizettem, le is foglaltam az időpontot. Ezt követően kaptam egy e-mailt, hogy a pénzt visszafizették, mert rosszul tüntették fel, és kaptam 5e ft plusz. Gyors ügyfélszolgálati ügyintézés, ahol 14 perces beszélgetés után sem jutottam semmire. Sikerült az utazásszervező csoport vezetőjét elérni, akivel beszéltem, majd e-mailben leírtam a lényeget. Mehetünk nyaralni, mivel rájöttek, hogy ebből csúnya per lenne, a hírnévről nem is beszélve.

    Amit lehet tenni ilyen esetben:
    1) felhívod a fogyasztóvédelmet, elmeséled a sztorit. Nem biztos, hogy foglalkoznak vele, de akkor átirányítanak az adott megye Békéltető Testületéhez. Érdemes finoman megfogalmazni az adott boltnak a véleményed, valamint tájékoztatni őket, hogy amennyiben nem hajlandóak az ajánlatnak megfelelően teljesíteni, úgy egyéb jogi lépéseket is tehetsz az ügyben.

    2) Békéltető testület elé viszed az ügyet. Ha a döntés nem tetszik, vagy ők, vagy te mehetsz továbbiakban bíróság elé.

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Nyilván nem biztos, hogy minden esetben könnyen előfordul, hogy ezzel célt érsz. Mielőtt belebonyolódik bárki bármibe, vagy gyakorló jogász ismerősét, vagy a fogyasztóvédelmet keresse fel. Mivel csak joghallgató vagyok, előfordulhat, hogy hibásan tüntetek fel valamit.

    Ennek a lényege nem a teljes körű tájékoztatás, hanem az, hogy felhívjam figyelmeteket, nem gyenge a jogvédelme a fogyasztónak, csupán nem ismeri a jogait, és ilyen esetben is véd a polgári jog mindenkit, aki jóhiszeműen vásárol

    Lényeg a jóhiszeműség :))

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #19755 üzenetére

    Még annyi, hogy általában kettő dolog szokott történni, amikor valaki jogos érdekét nem tudja érvényesíteni: vagy az ügyvéd nem megfelelően jár el az ügyében, vagy pedig maga az ügyfél által tett nyilatkozat, még ha jogos is az igénye, nem megfelelő. Sokszor előforduló eset, hogy egy átlag polgár nem veszi figyelembe, hogy a jogban nincsenek szinonim fogalmak. Amikor rosszul megfogalmazott nyilatkozatot tesz az ügyfél, annak sok esetben van következménye, és nem pozitív értelemben.

    Annyit tudok felajánlani, hogy ha véget ér a vizsgaidőszak, akkor egy bővebb hozzászólást is összerakhatok nektek, joggyakorlattal, állásfoglalásokkal, és konkrét jogszabályi hivatkozásokkal együtt. Sajnos most nem sok időm van rá.

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #19760 üzenetére

    Ptk. 6:159. § [Kellékszavatossági jogok]
    (1) Olyan szerződés alapján, amelyben a felek kölcsönös szolgáltatásokkal tartoznak, a kötelezett a hibás teljesítésért kellékszavatossággal tartozik.
    (2) Kellékszavatossági igénye alapján a jogosult választása szerint
    a) kijavítást vagy kicserélést igényelhet, kivéve, ha a választott kellékszavatossági jog teljesítése lehetetlen, vagy ha az a kötelezettnek - másik kellékszavatossági igény teljesítésével összehasonlítva - aránytalan többletköltséget eredményezne, figyelembe véve a szolgáltatás hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát és a kellékszavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott érdeksérelmet; vagy
    b) az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti, a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja, vagy a szerződéstől elállhat, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének a (4) bekezdés szerinti feltételekkel nem tud eleget tenni, vagy ha a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.
    (3) Jelentéktelen hiba miatt elállásnak nincs helye.
    (4) A kijavítást vagy kicserélést - a dolog tulajdonságaira és a jogosult által elvárható rendeltetésére figyelemmel - megfelelő határidőn belül, a jogosult érdekeit kímélve kell elvégezni.

    Fontos az értelmezése a vastaggal kiemelt részeknek. Egyrészt a lehetetlenség arra vonatkozik, hogy a feltüntetett árut nem is árulják. Ebben az esetben sem tekinthetünk el a minőségileg és mennyiségileg azonos termékkel való helyettesítéstől.

    fontos kitétel a más kellékszavatossági igénnyel való aránytalanság. Véleményem szerint nehezen értelmezhető a már felmerült esetben ennek a léte. Gondolhatunk erre akkor, ha éppen kifutott a termék, és már nem szerezhető be, vagy csak aránytalan magas postaköltséggel, és így nem tudják kicserélni. Ekkor is minőségileg és mennyiségileg azonosat kell adniuk, vagy vételár leszállítása mellett rosszabb minőségűt. Véleményem szerint ez az eset sem értelmezhető erre a speciális igényre, amit fentebb tárgyaltunk.

    Persze, lehet jogilag elrágódni ezen, de egy nagyobb cég nem engedheti meg magának, hogy a kényes hírnevét rontsák. Többet ártana neki, mint amennyit nyerhet az egésszel. Persze ezt is finoman kell érzékeltetni, hogy nem riadsz vissza. Sokszor azt tapasztalják a cégek, hogy rest az ember elmenni magasabb szintre az igazáért, ezért is tojnak rá. Ne legyünk lusták, igenis álljunk ki magunkért. Ne várjuk el csak a jogszabályoktól, hogy megvédjenek, ahhoz tennünk kell magunknak is.

    Szerk.: nem, mivel a tisztességtelen ÁSZF rendelkezések érvénytelennek számítanak. Az olyan ÁSZF, ami jogszabállyal ellentétes, tisztességtelennek minősül, és érvénytelen az adott szerződés alapján. Erről is nemrég volt egy ügy, amiben pontosan arra hívtam fel a figyelmet, hogy attól, hogy van ÁSZF, attól még nem lesz érvényes minden jogügyletre, másrészt ami ellentétes a jogszabállyal, azt nem kell figyelembe venni. Ne ijedjünk meg attól, hogy abban mit írnak. A jogszabály a szentírás, minden más csak a kiskapuk feszegetése. Van, ami belefér, van ami nem.

    Szerk.2.: pl a fentebb linkelt ÁSZF akkor lesz kizárólag érvényes az adott jogügyletben, ha azt ismertetik, és kifejezetten elfogadtatják veled. Ha ez nem történik meg, legyen az távollevők közötti jogügylet, vagy jelenlevők közötti, akkor nem kell alkalmazni.

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz MiklosSaS #19766 üzenetére

    Már nekem is ajánlották a Crucial-t, szóval nyugodtan veheted :))

    Mi a fene, mióta van K-s Pentium proci? :Y

    Majd ha lesz róla tapasztalat, kérlek gondolj rám, vagy cikk, vagy bármi egyéb, érdekfeszítő lesz számomra :))

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz zoltannovak #19768 üzenetére

    Azért is írtam a jóhiszemű eljárást, mert ez egy olyan alapelv, ami erre az esetre is ugyanúgy igaz. Nyilván nehezen bizonyíthatja a másik fél, hogy rosszhiszemű voltál, tehát tudtad, hogy az nem annyiba kerül, és hogy elírás volt. Az én esetemben az utazással abszolút jóhiszemű voltam. Akkor mondjuk, ha te egy 50e-res ssd-t látsz 18e-ért, nyilván gondolod, ha csak nem vagy járatlan, hogy az egy elírás lesz. Persze mint mondtam, ezt a boltnak adott esetben bizonyítania kell akár az NFH, akár a Békéltető Testület, végső esetben a bíróság előtt, ami szerintem lehetetlen (nem fogják sem az internetes szokásaidat lekövetni ip alapján, sem poligráf tesztet nem fognak veled végeztetni, így ha csak te magad nem teszel olyan nyilatkozatot, amiből arra következtethet bárki, hogy jártas vagy az árakban, nem bizonyítható szerintem, persze az is fontos, hogy ne számítástechnikai területen keresd a kenyeredet), végső soron a te jogod érvényesül. Sok esetben ez is az oka, hogy nem mennek tovább azzal szemben, akinél azt látják, hogy valamilyen fogalma van arról, mit tehet és nem. Egy laikus, jogait nem ismerő személyt 2 perc alatt megvezetnek, ekkor meg a másik fél nem fog semmi egyéb eszközt igénybe venni.

    (#19769) 3.Aragorn: köszi, de inkább majd egy gyakorlati, használati tapasztalatra lennék kíváncsi, nem szeretem a teszteket, sok esetben torzítanak a valós képen :))

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Fire/SOUL/CD #19975 üzenetére

    "de ha valami csoda folytán ez okból is kicserélnék, akkor sem indul 0-ról újra a 3 év garancia. Pl 2 év alatt rommá írtad, és ha ki is cserélnék, akkor már csak 1 évet adnak."

    Ez szerencsére nem igaz, bár ezt próbálják itthon elhitetni a vásárlókkal. A régi, és egyben az új Ptk. is úgy rendezi a kérdést, hogy "6:163. § (5) A dolognak a kicseréléssel vagy a kijavítással érintett részére a kellékszavatossági igény elévülése újból kezdődik. Ezt a szabályt kell alkalmazni arra az esetre is, ha a kijavítás következményeként új hiba keletkezik."

    Értelmezés alapján arra kell rámutatni, hogy amennyiben a termék fő részét cserélik, úgy a szavatossági idő, így garancia és jótállás elölről kezdődik - amelyet a joggyakorlat kristályosított ki, és alkalmaz már jó ideje. Sajnos több alkalommal is, még mielőtt ezt tudtam volna, mobilszolgáltató is úgy járt el, hogy ez nem érvényesült. De igenis újra kezdődik.

    Ha belegondolunk, akkor ez a szabály védi a fogyasztót, hogy legalább a jótállás/garancia idejére olyan terméket kapjon, ami működik, különben bármely gyártó gyárthatna silány minőségű terméket, ami éppen kibírja a garancia időt, és ha nem, akkor sincs gond, mert a garancia nemsokára lejár, és szabadulna a felelősségtől.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Fire/SOUL/CD #19995 üzenetére

    Lényegtelen, amíg a jogszabály nem így rendelkezik. Kérlek mutass olyan jogszabályhelyet, ami nem így rendelkezik, és elhiszem, hogy így van :) Az, hogy megvezetik az embereket, már más tészta, és nem is a fórum köreibe tartozik, így az offot befejeztem (nyilván több alkalommal is előfordult, hogy a nagyon okos értékesítők eladják az általuk képviselt álláspontot annak, aki elhiszi). Gondoltam tisztába rakom, ha már felmerült a kérdés.

    (#19996) BomiBoogie: Rendszeresen előfordul, hogy a jogászokba vetett bizalmatlanság - mellékesen megjegyezve, jogosan - miatt nem is fogékonyak az emberek arra, ami le van írva a jogszabályokba. Számtalanszor tapasztaltam azt, hogy hogyan vezetik meg az embereket, csak mert nem ismerik a törvény adta jogaikat. Kedvenc példám: "A pénztártól való távozás után reklamációt nem fogadunk el" HEH :D

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Fire/SOUL/CD #19998 üzenetére

    Az elmélet az, ha arról vitázunk, hogy hogyan lenne jobb, vagy mi volt 20 éve. Ez pedig a mai napon hatályos Polgári Törvénykönyv által szabályozott anyag. Mint mondtam, az, hogy a gyakorlat mit tesz, az nem jelenti azt, hogy az lesz a jogos és elvárható, csak azt, hogy rossz gyakorlatot alkalmazunk, és amíg egyesek nem állnak ki a jogaikért, nem is változik (én kiállok, és eddig, amennyiben igazam volt, minden esetben sűrű elnézés kérés mellett teljesítették a kötelességüket velem szemben). Szerencsére egyelőre nem a vállalkozók gyakorlata alakítja ki a jogszabályi környezetet, hanem a jogszabályi környezetnek kell megfelelnie a vállalkozóknak.

    Válaszoltam is. Nem azért kell betartani vagy be nem tartani egy jogszabályt, mert a gyakorlat mutat valamit, hanem mert a jogszabály mindenkire kötelező, függetlenül attól, hogy hány éve-évtizede van a szakmában. Kíváncsian várom, hogy azon kívül a rossz gyakorlaton kívül, amit tapasztaltál, milyen érvet tudsz felhozni az álláspontodra (ahogy én is tettem, és persze semmi személyeskedést nem viszek bele - ahogy azt tőled is elvárom -, mert nem célom bántani téged, és meggyőzhető vagyok megfelelő érvek esetén, ha tudsz ilyet, akkor sűrű bocsánatkérés mellett elfogadom az álláspontod :R )

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Ice&Lime #20000 üzenetére

    Igen, pontosan. A jogszabályi szöveg, még konzervatívabb értelmezés alapján is arra utal, hogy ha kicserélnek egy alkatrészt (pl. telefon kijelzője), akkor arra újból él a vállalt jótállás/garancia. nyilvánvalóan, ha cserélik az egész terméket, akkor az egész termékre újból él a szerződésben vállalt vagy jogszabály által biztosított jótállási idő (jelen esetben akkor 3 év). Mint már írtam többször is, a gyakorlatban ezt rendszerint nem tartják be a forgalmazók/értékesítők, és az általuk kitalált feltételeket érvényesítik. Persze az ember 10-20e ft-ért nem fogad ügyvédet, aki ezt elmagyarázza neki, nyilván ha veszel egy 120e-res ssd-t, akkor már érdemes elgondolkodni rajta, hogy talán elmegyek a fogyasztóvédelemhez, vagy csak felhívom, hogy mizújs is van. Általában az is elég, ha az ember felhívja a figyelmet arra, hogy tudja, mi illeti meg, és akkor rájönnek, hogy nem a szokásos etetős szöveggel kell traktálni, hanem igenis teljesíteni azt, ami a kötelezettsége. Érdemes firtatni, és akkor hipp-hopp könnyebben érvényesülnek a jogaid. Mindenki próbál itt-ott kicsit áthágni egy-kettő szabályt, hogy nyerjen vele, kérdés, ezt hagyja-e a másik fél.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Ice&Lime #20003 üzenetére

    A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény "6:163. § (5) A dolognak a kicseréléssel vagy a kijavítással érintett részére a kellékszavatossági igény elévülése újból kezdődik. Ezt a szabályt kell alkalmazni arra az esetre is, ha a kijavítás következményeként új hiba keletkezik."

    A korábbi Ptk is hasonlóan fogalmazott, lényegében nem sokat változott. Mivel a régi Ptk is alkalmazandó azokra az esetekre, amelyek esetében a vásárlás az új Ptk hatálybalépését megelőzően került sor, akkor A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény "308. § (3) Nem számít bele az elévülési időbe a kijavítási időnek az a része, amely alatt a jogosult a dolgot nem tudja rendeltetésszerűen használni. A szavatossági jog érvényesíthetőségének határideje a dolognak vagy jelentősebb részének kicserélése (kijavítása) esetén a kicserélt (kijavított) dologra (dologrészre), valamint a kijavítás következményeként jelentkező hiba tekintetében újból kezdődik."

    Önmagában a hivatkozás nem biztos, hogy elég, érdemes további probléma esetén a fogyasztóvédelemmel felvenni a kapcsolatot.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz oba #20081 üzenetére

    Jobban jársz, ha nem kit-eset veszel. DeLock beépítő keretet lehet uszkve 600 ft környékén kapni, de ha szeretsz barkácsolni, egy lemezből te magad is le tudod gond nélkül gyártani, vagy floppy meghajtó külső burkolatából :) Sok a felár a kit-es kiszerelésért, és mind sata kábelt, mind beépítő keretet tudsz fillérekért venni (1000 ft-ból kihozható, apróról még olcsóbban akár).

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok!

    Az lenne a kérdésem, hogy mi a véleményetek az OCZ ARC 100 240-es modellről? Egy jo barátom szeretne ilyet venni, átlag felhasználásra, és inkább ezt venné, mint a Samu 850 Evo hasonló kapacitású darabját. Indoka, hogy ez MLC nem úgy, mint a Samu.

    Előre is köszönöm a segítséget!

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok!

    Tájékozódnék a nagyobb tárhelyű ssd-k világában, mi ajánlott, mit érdemes vásárolni, ha már kezdenek nem aranyárba lenni ezek a méretek.

    1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
    500-as esetén max 60, 1tb-os esetén max. 120
    2. Mekkora SSD-re van szükség?
    480-500gb vagy 960gb -1tb
    3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
    Asztali gép, sata3
    4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
    MSI B150M Mortar
    5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
    Bármelyik opció járható, lényeges szempont a minőség és megbízhatóság, nem szeretnék csak azért kizárni egyes típusokat, mert 3 év garanciát adtak hozzá.
    6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
    Átlagos

    Előre is köszönöm a segítséget!

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz chester91 #33475 üzenetére

    Sziasztok!

    Erre van valakinek tanácsa?

    Ami változott, csak 500gb-ig érdekelne, amiket néztem:
    - Toshiba 480GB Q300 RG4 HDTS748EZSTA
    - ADATA 480GB (ASP550SS3-480GM-C)
    - Ocz 480GB ARC 100 ARC100-25SAT3-480G
    - Crucial 500GB MX200 CT500MX200SSD1
    - Intel 480GB S535 SSDSC2BW480H601
    - Transcend 512GB TS512GSSD370S
    - Kingston HyperX Savage 480GB SHSS3B7A/480G

    Ezeken kívül persze más is jöhet, ami ajánlott ebben a méretben. A felsorolás ár szerinti növekvő, nyilván nem lehet maradéktalanul elvárni ugyanazt a minőséget a 42e-res és a 64e-restől, de ha ajánlott az olcsóbb kategóriából valamelyik, az azért nem lenne rossz.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Emperor_ #33518 üzenetére

    Köszönöm a választ! Nem is értem, hogy hullott ki a Samsung, talán lehet a TLC miatt, bár a 3D V-Nand miatt ez nem is akkora probléma talán.

    Ami kérdés még lenne:
    - Crucial esetén MX-et érdemes csak, vagy BX-es széria is játszik?
    - Savage esetén is van két típus:
    1. Kingston 480GB HyperX Savage SHSS37A/480G
    2. Kingston HyperX Savage 480GB SHSS3B7A/480G

    Ezekből mindkettő ajánlott, vagy csak a második az, amit érdemes venni?

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Fire/SOUL/CD #33520 üzenetére

    Valóban, köszönöm a segítséget! :)

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz #95590400 #34420 üzenetére

    Ami az érdekes, hogy pl. 850 EVO 8e-rel drágább. Bár a Kingston MLC, de csíkszélessége alacsony, ellenben a Samsung 3D V-Nand megoldásával. Nekem is V300-am van, de ilyen kicsi árrésnél nem gondolkodnék a V300-on, gondolkodás nélkül a Samu lenne a befutó, ha megnézzük, néhány héttel ezelőtt még 50+ volt a Samu 500-as SSD-je, most 46, és elnézve az árakat, tovább fog csökkenni.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Viktor81 #34483 üzenetére

    Sziasztok!

    Kissé úgy látom, elbeszéltetek egymás mellett. Alapvetően a megkötött fogyasztói szerződés alapján az értékesítő az, aki a szavatossági és garanciális kötelezettségeket vállalja. Az már egy más kérdés, hogy ettől a fogyasztó javára el lehet térni, ergó ha a gyártó azt mondja, hogy lényegtelen, mennyi garanciát ad rá a forgalmazó, és kitolom azt x idővel, akkor ehhez van joga. Ahhoz is van joga, hogy azt mondja, hozd be hozzám közvetlenül, mert az gyorsabb, mintsem a forgalmazón keresztül. Nyilván, az esetek jelentős részében erre van lehetőség, de ahogy fentebb is írta, az alapvető szerződés és abból fakadó kötelezettségek a fogyasztó és az értékesítő között állnak be. Itt jönnek még be az olyan dolgok, mint kellékszavatosság, termékszavatosság.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Viktor81 #34486 üzenetére

    Magyarországon a hatályos Ptk. szerint 1 év a kötelező jótállás, minden ezen felüli garancia vállalás az értékesítőre van bízva. Lényegtelen, hogy a Samsung mennyit vállal ebből a szempontból. Alapvető tézis, hogy te a forgalmazóval kötsz szerződést, amely alapján ő az, aki előre meghatározott jótállási időn belül köteles is helyt állni a termék rendeltetésszerű használata mellett bekövetkezett meghibásodásokért. Mint írtam, ennek ellenére mondhatja azt a gyártó, hogy őt nem érdekli, mennyi garanciát adott a forgalmazó, biztosítja neked az 5 évet, mondjuk akár egy regisztrációt követően (ld. EVGA tápok példája). Mivel nem titkolt előtted, hogy a forgalmazó adott esetben csak 1-2-3 évet ad 5 helyett, így mivel szerződési szabadság van, a gyártó mondhatja azt, hogy nem áll helyt a forgalmazónál feltüntetett garanciaidőn kívül. Ilyen eset nem jellemző, de előfordulhat, jogilag 1 évet kötelező adnia a forgalmazónak. Nyilván az, hogy milyen forrásból szerzik be adott esetben, az majd a Samsungot fogja érinteni, főleg, hogy az általuk hirdetett helyett miért adnak kevesebbet. Pontosan erre jó egy gyártói garancialevél, ami a Samsung esetében hologrammos, mert azzal lehet hozzájuk menni gond nélkül, vagy EVGA esetében megkerülheted a forgalmazót, és közvetlenül az EVGA irányába küldöd a tápot/vga-t. Ha adott esetben meg magától a Samsung-tól vásárolnád a terméket, akkor meg a gyártó országa szerinti jog az irányadó, amitől szintén el lehet térni bilaterális vagy multilaterális egyezményekkel.

    P.S.: a téma érdekes, viszont nem akarom tovább ezzel szemetelni a fórumot, ha akarsz erről még beszélgetni, privátban folytathatjuk.

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Viktor81 #34537 üzenetére

    Akkor ehhez annyit fűznék hozzá, hogy jó magam is ezt a típust használom, meglátásom szerint már a cserélt, rosszabb minőségűt. Jól szolgál, HDD-hez képest tényleg nagyon üt, de nem ajánlom. Lassabb, mint ebben az árban kaphatóak, és ahogy le is van írva cikkben, nem a legjobb minőségű vezérlőt és nand cellákat kapta. Ha már veszünk, nem ezen az 1-2e forinton múljon, hogy mennyire megbízható az az alkatrész, ami tartalmaz minden adatunkat. Ez egy személyes vélemény persze, bajom nincs vele most sem.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz jeni #34725 üzenetére

    Valamint még az, hogy míg az EVO TLC chippekből épül fel, addig a PRO MLC.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok!

    Felmerült bennem, hogy az új konfigba majd inkább egy M.2 ssd-t rakok. Három típus merült fel, kettő kvázi ugyanaz (AHCI), a harmadik meg NVMe. A sebességen kívül valami egyéb pro/kontra érvet lehet-e felhozni a kettő között? Alaplapot, amibe kerülne, megnéztem, támogatja ezt a típust.

    Samsung 256GB SM951 MZVPV256HDGM-00000
    Samsung 256GB SM951 MZHPV256HDGL-00000
    és
    Samsung 512GB SM951 NVMe MZVPV512HDGL-00000

    Előre is köszönöm a segítséget.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok!

    Egy M.2-es SSD-ről érdeklődnék, hogy mi a véleményetek róla.

    Samsung PM951 MZ-VLV256

    1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
    60e
    2. Mekkora SSD-re van szükség?
    256-512
    3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
    32-es M.2 slotba, vagy PCIe-es egységbe (A hyperX-es dologba)
    4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
    Asus Maximus VIII Gene-be majd, előtte egy Ga-H61M-S2PV PCIe slotjába.
    5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
    3
    6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
    Általános

    Ezek a kritériumok alapvetően, előfordulhat, hogy 512-es ugyanebből a típusból.

    Válaszokat előre is köszönöm!

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz chester91 #38373 üzenetére

    Sziasztok!

    Nem láttam, hogy esetleg érkezett-e válasz, de továbbra is a kérdés az lenne, ami az előzőben volt.

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy egy HP Pavilion 15 (15-au100nh) típusú laptopnak M.2 Sata vagy mSata SSD csatlakozója van? Mert annyit sikerült kideríteni, hogy van csatolo felület, de hogy melyik az nem derült ki. Előre is köszönöm!

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz tibor2010 #48520 üzenetére

    Köszönöm a gyors választ! Már csak egy kérdés maradt, hogy M.2 Sata SSD-ből melyiket ajánlanátok? 120Gb körüli vagy 240-es lenne a cél bele.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz tibor2010 #48522 üzenetére

    Köszönöm! 120-asba mit tudsz esetleg ajánlani?

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz tibor2010 #48524 üzenetére

    Rendben, köszönöm! ☺️

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    Sziasztok!

    Egy pici segítségre lenne szükségem. A WD RED NAS SSD-vel van e bármi gond, hogy nem ajánlott, mint a green és a blue?

    1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
    50.000 Ft alatt jó lenne megúszni.
    2. Mekkora SSD-re van szükség?
    1TB
    3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
    Egy HP T620 This Client lenne az alany, ezen fut majd egy synology nas szoftver. Legjobb tudomásom szerint M2 foglalat van az alaplapján 2 darab.
    4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
    Nem találom sajnos a pontos típust, ebbe az eszközbe kerülne, egy vagy kettő darab.
    5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
    Jó lenne minimum 5 év.
    6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
    Átlag, de NAS-ként fog funkcionálni.

    Előre is köszönöm a segítséget!

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Pyttawrx #66404 üzenetére

    Szuper, köszönöm! Azért gondoltam a WD-re, mert a legolcsóbb megbízható helyen is van most 7-8e különbség, és kettő ajánlott között akkor már az ár fog dönteni, nem ragaszkodom márkához :)

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz Lewwwa #66876 üzenetére

    Szia!

    A kettő SSD ajánlott kategória. Amit még ajánlanak 2,5” kategóriában az a WD Green és Blue. Ha van más is, majd az okosabbak kiegészítik.

    A merevlemez kérdésben pedig, ahogy írták is a másik helyen a Milyen merevlemezt vegyek? topikban tudnak segíteni.

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz abridabri #66893 üzenetére

    A nagyszámú meghibásodás mellett az ajánlás alapja az is itt a topikban, hogy hozza-e valóban a gyári specifikációban megadott értéket. Tapasztalatok szerint egyre több gyártó teszi azt, hogy a piacra kerülésekor még a leírást teljesítő vezérlővel és nand chippel szerelik, majd később minden csinadratta nélkül ezeket változtatják olcsóbbra, ami már nem hozza a gyári értékeket, van éppen tartósságot.

    Az SSD-knek is van fw-je, bár ez már a Flash SSD Topik! kérdésköre, amelyet célszerű frissíteni, ugyanis rendszeresen előfordulhat olyan hiba a vezérlő szoftverben, ami miatt nem működik megfelelően és nem hozza a gyári értékeket.

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

  • chester91

    senior tag

    válasz valakky #67105 üzenetére

    Nem igazán sikerült a lényeget kivenned akkor a válaszból :) attól, hogy régi infó - bár nem 7-10 éves -, attól még megállja a helyét. Nem gondolom, hogy elfogadható ebben a szakmai topikban sem, mint ahogy egyikben sem a kötözködés :)

    Szerk.: még a V300 esetén sem beszélhetünk 7-10 éves infóról, nem hogy az A400 esetén ;)

    [ Szerkesztve ]

    „Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

Új hozzászólás Aktív témák