Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Amazonas

    senior tag

    válasz M107 #50810 üzenetére

    Alapvetően nem is nagyon akartam reagálni a szösszenetedre, mert szerintem jóindulatúan jeleztem néhány dolgot, ehhez képest a reakciódból az látszik, hogy nagyon magadra vetted és személyeskedésbe is átmentél, de pont a lényeg nem ment át.
    Annak érdekében, hogy a pontatlanságok és félrevezető információk lehetőség szerint korrigálva legyenek, ezért mégis válaszolok.

    SandForce témában wsanyi-val kevertelek, ebben igazad van, elnézést.

    Nem egyszer ki lett hangsúlyozva itt a topikban, hogy meg kell nézni, hol veszi az ember a termékeket (főleg a Samsung-ok esetén) és adott esetben mérlegelni a garanciaévek vs. ár párost. Ehhez képest, te kijelentetted, hogy "felette csak 3 évet adnak." Ezt már rögtön utána megcáfolták ketten is, más weboldalakat belinkelve, ahol megvan az 5 év. A tájékozatlan kérdező számára a te kijelentésed félrevezető lehet, mert nem írtad le neki, hogy egyébként 5 évvel érdemes keresnie.

    Az garanciális TBW-érték túllépése adott esetben csak a garanciaidő végét jelenti. Ettől függetlenül egy drive továbbra is használható marad még nagyon sokáig. Úgy emlékszem, Raymond linkelt a múltkor egy Samsung tesztet, amiben a TBW-érték többszörösén szénné írtak egy 840 Pro-t, de még továbbra is írható volt. Ember nem tud, még hordozható SSD-vel sem, annyi írást összehozni, mint amit ott azon a szintetikus teszten. Ráadásul a T5 pontosan adatok mozgatására szolgáló termék. Azért hordozható SSD. Ezért ajánlott pont olyannak, aki gyakran mozgat adatokat, de kisméretű, gyors és csendes drive-ot akar. Ehhez képest, te eltereled egy jóval lassabb, a fizikai behatásokra érzékenyebb és zajt kibocsátó hordozható HDD-re.

    Nem tudom, milyen lapokkal találkoztál, de ha egy M.2 slot-ban lévő eszköz miatt letilt a lap egy adott portot, akkor azon semmilyen SATA-eszköz nem fog menni, még HDD sem. Továbbra is a SATA0 portot emlegeted általánosan érintettként, annak ellenére, hogy már jeleztem, hogy ez gyártótól függ. Az én lapomon pl. nincs is 0-s port, viszont az 5. és 6. portok osztoznak a sávszélen az M.2 slot-tal.
    Ez általában az adott lap manual-jából ki szokott derülni, nem pedig mindenhol a SATA0 port.

    A PCIe SSD vs. operációs rendszer benefit témában sem jött át a lényeg szemmel láthatóan. Való igaz, hogy kábelt és helyet lehet vele spórolni, de ugyanezt meg lehet oldani egy M.2-es SATA SSD-vel is, ráadásul olcsóbban, és nem is melegedne annyira, mint egy PCIe. Te nem is próbáltad meg ebbe az irányba terelni a kérdezőt, hogy ne költsön feleslegesen többet, a szekvenciális értékek alapján ajánlottad rendszer alá, de a lehetséges melegedésre sem hívtad fel a figyelmét.

    Láthatóan a "wear leveling" kifejezésnek sem néztél utána. Igaz, hogy több szintje lehetséges, de egyik sem csinál olyat, hogy "állandó mozgásban tartja az adatokat a meghajtón". Még a statikus szint is csak időnként, a firmware-ben lévő utasítások alapján mozgat át nagyobb adatblokkokat. Persze, ha van valami infód egy újabb fejlesztésről, akkor linkeld ide, hogy okuljunk belőle.

    A NAND-nál pontosan mi kopik íráskor? A töltéscsapda, a szubsztrátréteg, vagy mi? Gyerekkoromban széthallgattam egy Hofi-kabarét tartalmazó szalagot a Tesla B400-asomon, na az a szalag valóban elkopott, mert a magnófej fizikailag hozzáért a szalaghoz minden egyes lejátszáskor.
    Viccet félretéve: számtalanszor le lett már írva itt a topikban, hogy NAND-fáradástól való félelem a mai SSD-k korában már felesleges.

    A polgári peres ripacskodásra csak ennyit: LOL :) ...és mégegyszer: LOL :) Ember, ez egy szakmai fórum, nem óvoda.

    "A mai világban aki nem járja az adott témát körül és csak az un én vagy a te általad leírt véleményre hallgat, akkor meg is érdemli a felesleges pénz költést."
    Ahogyan eddig tapasztaltam, ebben a topikban (és vélhetően a Prohardver összes ajánló topikjában) pont az a cél, hogy segítsünk embertársainknak használható információkkal és ne úgy tekintsünk rájuk, hogy ha nem néz utána, akkor megérdemli. Úgy láttam eddig, hogy itt mindenki igyekszik nem pusztán véleményt írni (az eltérő vélemények csak még jobban elbizonytalanítják a kérdezőt), hanem tapasztalatokon, vagy internetes- vagy bármilyen kutatómunkán alapuló tényeket, a szaksajtóban leközölt tesztek eredményeit a kérdező elé tálalni. Persze, mindenkinek lehet véleménye, de az a tényeken, a teszteken alapuló eredményeken, a rendszergazdák nagyobb darabszámú mintán meglévő tapasztalatain nem változtat.

    Te magad írod, hogy érdemes körüljárni egy témát, mielőtt hozzászól az ember. Az utóbbi hozzászólásaid alapján ezt pont te magad nem tetted meg az SSD-k kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz M107 #50810 üzenetére

    Ha ennyire aggódsz az írásmennyiség miatt, de mennyit írsz naponta a fő gépednél a meghajtókra? Mert szerintem nem jön át neked, hogy még a 75 TBW is milyen rettenet nagy írási mennyiség, és ez úgy van megállapítva, hogy a wear leveling okozta írásmennyiség még efölött van bekalkulálva. De akinek nagyon alap felhasználása van, annak a 40 TBW+wear leveling is örökélet plusz egy napig elég.

    Egyébként meg a wear levelingtől sem kell tartani, mert nem szokott túl nagy lenni a hasznos íráshoz képest, annak mindössze pár százaléka, plusz a wear levelingnek nem kell olyan sokat dolgoznia, ha sok hely van az SSD. A wear leveling pakolgatása akkor fontos, ha kevés a szabad hely, az írásmennyiség csak kevés szabad cella között tudna megoszlani. Ezért szoktam mondani, hogy az SSD-t nem úgy kell kímélni, hogy nem írsz rá, hanem hogy fölöslegesen nem tartod állandóan teletömve.

Új hozzászólás Aktív témák