Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BB9000

    senior tag

    válasz devil-k #90390 üzenetére

    A 2GB-os Telekomos internet elérés csak a nevében 2 GB-os! A kisbetűs részben van a lényeg: 300/50 MBps a garantált sávszél, tehát a valós forgalom esetén nem a Gigabites switch jelenti a szűk keresztmetszetet. A Digi 1000 csomagnál pl. 300/75 MBps a garantált sávszél. A torrent le/feltöltés során soha nem fog a garantált sávszél értékek fölé menni a mért érték! Ez biztos! Saját tapasztalat szerint a garantáltat általában ki lehet hozni belőle.

    A Telekom saját oldaláról:
    Letöltés:
    Maximális 2000 Mbit/s, Rendes körülmények között elérhető letöltési sebesség: 1100 Mbit/s, Minimális letöltési sebesség: 300 Mbit/s;
    Feltöltés:
    Maximális 1000 Mbit/s, Rendes körülmények között elérhető feltöltési sebesség: 550 Mbit/s, Minimális feltöltési sebesség: 50 Mbit/s.

  • dkess

    őstag

    válasz devil-k #90390 üzenetére

    Ugye legutóbb olyan forgatókönyv volt felvázolva, ahol - takarékossági okokból - 10 Gbe csak a router és a switch közötti uplink lett volna. Mivel az ilyen switch -eken általában egynél több (pl. 2 vagy 4) 10 Gbe port is van - ezért a fennmaradóakat klinsekre is fel lehet használni (a PC szerverrel példálóztam a legtöbbet e tekintetben). Nem mellesleg ezzel a felállással - igaz több kliens együtt - már ténylegesen szaturálni tudná a 2/1 Gbps internetedet. Mosta az ilyen jövőállósággal meg nagyon jó WiFi -vel egyebekkel nem is jövök.

    Viszont, amennyiben valahol legmélyen az körvonalazódik benned, hogy a 2/1 -et nem tudnád a gyakorlatban felhasználni, akkor javaslom most mégis inkább maradj a gigabit -es internet kapcsolatnál hiába csak 500 Ft/hónap -al olcsóbb (ugyanakkor ez is megtakarítás). Nincs ebben semmi - ahogy írtam nálam is gigabit van, még annak ellenére is, hogy LAN oldalon túlléptem ezen szintnél. Akkor például vehetnéd a legolcsóbb gigabit -es routert ami megfelel és switch -ből is elegendő lenne most csak gigabit -es portokkal rendelkező. Persze a kábelezés most lehet az ajánlott (akár a javasolt optikai link is), hogy később ezzel kapcsolatban ne legyen kérdőjel.

    Aztán az itt megtakarított pénzt félrerakva illetve pár év múlva az igényeket jól átgondolva lehet beleugrani majd a nagyobb internetbe, komolyabb routerbe és switch -be illetve akár a WiFi -n tupírozni.

    A WiFi -vel kapcsolatban is merült fel kérdésed: "Akkor inkább már megemelem a tétet és akkor 3 jobb Mesht vennék. ".

    A "jobb Mesh" -el érdemes vigyázni. Ugyanis most ugye a AX89X plussz 1 vagy 2 db XD4 egység alternatívájaként keresnénk a jobb (vagy legalább kvázi egyenértékű) wifi mesh megoldást. Nos ez valahol 2 vagy 3 db XT8 környékén kezdődne. Nézz majd esetleg rá az árára. Úgy gondolom, hogy e (az ár) tekintetében nem lennénk sokkal beljebb és akkor e mellett még a router kérdés is nyitott maradna (azaz annak árával - legyen az bármi - nem is számoltunk).

    Az "ezt a "pókot" valahova tenni kell" - igen ez felmerül. Kezdhetném a klasszikus "valamit-valamiért" elv ecsetelésével, de inkább nem teszem. Ugyanakkor számos jó és diszkrét megoldás lehetséges - akár a fantáziát is szabadon lehet ereszteni. Tudod: nincs lehetetlen - csak tehetetlen.

    "Az én lányom (aki 4 éves), mire tinédzser lesz, körbe fog röhögni, hogy kábelen használnék valamit. ..."

    Számoljunk nagyságrendileg 10 évvel. Inkább akkor fog "körberöhögni", ha akadni fog a stream -je vagy éppen a játékkonzolon egy napig fog tartani a kedvenc játékának aktuális frissítésének a letöltése. Ugyanis az van, hogy a jó WiFi alapja az átgondoltan megtervezett és kivitelezett kábeles hálózat. Ez mindig is így volt - és egyre inkább így lesz. Nem véletlenül terjednek már most a mesh WiFi -k ennyire - de még az amúgy az esetek elsöprő többségében "semmirenemvaló" repeaterek is. Ez a jövőben méginkább így lesz. Például a használd frekvenciatartományok sajátosságai miatt (WiFi 6E már most 6 GHz -en - vagy éppen a 2016 -os WiGig 60 GHz -e vagy a hamarosan terjedő WiGig 2 szintén ennyin) és sokminden egyéb okok miatt is. Könnyen lehet 10 év múlva, hogy amennyiben az akkori szinten normális sebességeket meg lefedettséget akarunk, akkor bizony "egyszobás" WiFi -kkel kell majd bíbelődni ...

    Úgy egyébként érdemes azt az alapelvet követni, hogy a rögzített illetve fix helyű klinsek - kábelen; a mobileszközök meg WiFi. Ezzel is jobb WiFi -t érhetünk el már önmagában.

    Javaslom a hivatkozott hozzászólásom utolsó mondata ("Avagy csinálhatjuk úgy is, hogy leírod az elképzelésedet - akár konkrét router és switch típusokkal - és a topik lakóival közösen "megköpködjük" (azaz véleményezzük) ...") alapján induljunk el. Azaz írd le, hogy az eddigiek alapján konkrétan milyen eszközök körvonalazódnak tervként Nálad ...

    @devil-k, #90392

    Hűha - a két switch (amit írtál) ára között van egy 2,5 -szörös szorzó. Esetleg írsz egy-egy mondatot, hogy miért pont ezek a típusok? A Netgear -ben van pl. SFP+ meg PoE is ...

    A TP-Link helyett kicsivel drágábbért inkább ennek a 4 db SFP+ (10 Gbe) rendelkező változatát nézném: TP-Link TL-SG3428X ( [link] ). Van ennek PoE -s változata (az a TL-SG3428XMP) is, ha az kellene ... Vegyük észre, hogy a 4 db SFP+ (10 Gbe) felhasználható (gyors) kliensekre, ha mégis igény lenne - meg persze uplink -re is a router felé.

    Így pl. gigabit -es internet esetén a Mikrotik RB4011iGS+RM SFP+ portjával összekötött DAC kábellel. Ennek alapból túl sok értelme nem lenne - csak amennyiben a Mikrotik gigabit -es RJ45 portjain is lennének kliensek (ekkor esetleg elég lehetne kevesebb portos fő switch).

    Értelemszerűen a 2/1 internet kihasználása problémás. Pl. mindjárt kellene a korábban emlegetett transceiver (ez plussz majd 60 EUR - ezzel számoltál?). Aztán a másik oldalon mondjuk az AP -kat közvetlenül erre dugod rá. Meg a kicsit is fontosabb vezetékes klienseket. Aztán gigabit -es switch -(ek)en pedig leginkább csak a lassú eszközök. Így van valamennyi esély, hogy szaturáljuk az internet sebességet. Mondjuk akkor elég kisebb/olcsóbb gigabit -es switch is ... E mellé mondjuk WiFi -re egy XD4 Trio. Nem lesz olyan jó, mint az általam emlegetett, de e mellé ez illik.

    Azt mondjuk nem tudom, hogy a "Mikrotik űrhajós" vizsgád megvan? Készen állsz a holtig való aktív tanulásra? Mármint úgy értem, hogy jó a szoftvere, de nem az a tipikus "első alkalommal bekapcsolom - oszt megy" típusú dolog ... :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák