Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zolee3000

    tag

    Üdv mindenkinek!

    Nagy gondban vagyok és szeretném a hozzáértők segítségét kérni.
    Kb. 3 éves konfigom van, aminek összeállítása óta sajnos nem követtem a technikai fejlődést. Az igényeimet most is kielégíti a gép, ezért még jó ideig nem terveztem fejlesztést, de szükséghelyzetbe kerültem: az alaplapom meghibásodott, ezért szeretném lecserélni. A gond csak az, hogy ilyet (Intel P45-ös lapkakészletű ATX a.lapot) már nem találtam, viszont nem szeretném "kidobni" a jól működő CPU-t, VGA-t és SDRAM-ot is pusztán kompatibilitási okokból, arról nem is szólva, hogy nem győzném anyagilag egy teljesen új gép összerakását.
    Kapható még egyáltalán alaplap LGA775-foglalattal (Intel Core 2 Duo CPU-hoz), ami DDR2-es memóriát kezel? Vagy a P-s architektúra már annyira elavult, hogy nem tudom megúszni a többi hardverelem cseréjét, ha új alaplapot akarok venni?

  • zolee3000

    tag

    válasz reset #28681 üzenetére

    Köszönöm szépen a gyors választ és az útbaigazítást!
    lsc, viperabácsi, Nektek is köszönöm!

  • zolee3000

    tag

    Sziasztok!

    Teljesen új Intel Haswell Ref. CPU-alapú konfighoz keresek alaplapot.Tuning, hardcore gamining nem lesz, elsődleges szempont a megbízhatóság (sok éves használatra szánom), extra igények max. csak az M.2.
    Felszereltség (portok, csatolók száma) tekintetében az Asus H97-Pro meg is felelne. Az, hogy 4-5k-val drágább mint a konkurens modellek (MSI H97 GAMING 3, Gigabyte GA-H97-D3H) gondolom betudható az ASUS névnek (ezt még megérteném), viszont amit furcsállok, hogy nagyon puritán ez a lap, különösen szegényes a VRAM hűtése. Így kicsit túlárazottnak tartom. Na de ami a kérdés:
    Átnézve a specifikációs táblákat, az MSI H97 GAMING 3 kb. mindent tud, amit az ASUS H97-Pro, és még normális hűtőbordák is vannak rajta, mégis olcsóbb. Ez miért van? Az Asus-nál a felhasznált anyagok (kondik, tekercsek) jobb minőségűek lennének?
    Egyébként az Asus H97-Pro Gamer is szimpatikus, bár árban nagyon el van szállva. :Y Nem értek hozzá, létezik, hogy ez anyaghasználat tekintetében is előrelépést jelentene a sima Pro-hoz képest? (Az olyan pluszok, mint a jobb audio chip, meg +1 CPU-hűtő venti vezérelés nem izgatnak.)

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz bluyoo #73766 üzenetére

    Huh, jól elírtam a tápellátó áramkört (közben az SDRAM-okat is böngésztem a QVL-ben, és fejben kicsit összeolvadt). :DDD

    Amúgy, pont jó példát hoztál - a másik, amint még néztem, hogy az MSI Gaming 3 lap H97-es ill. Z97-es modellje között mi a fene indokolja a majd’ 10K különbözetet (csak mert a chipsetet leszámítva tök ugyanaz a kettő).
    Igaz, így direktben nem írtam, de max. 40k van nekem alaplapra előirányozva, ebben az ársávban keresném a leginkább megbízható darabot. A TUF és társai nekem sajnos már drágák.
    Nekem eddig az jött le, hogy az Asus H97-Pro Gamer nemcsak egy átcímkézett sima Pro, hanem feljebb pozicionálták, (ha csak egy fél szinttel is), tehát megéri a felárat (- a Pro-hoz képest; csak a tudását nézve, változatlanul drágának tartom). MSI-ből inkább a Z97-Gaming 5 lehetne az alternatívája, mintsem a H97/Z97-Gaqming 3, viszont az már kívül esik a keretemen
    Szóval akkor maradok az MSI H97 GAMING 3-nál, vagy ha esik egy kicsit az ára, akkor a Asus.Pro Gamer lesz a befutó.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz bluyoo #73776 üzenetére

    Igazából a Skylake fel sem merült bennem - gondoltam az újdonsága miatt biztos sokkal drágább. (Aztán persze később kiderült, hogy az Ivy/Haswell hiába "kifutó", többért mérik, mint amikor 2-3 éve megjelent :W). Lehet, hogy mondjuk a 1150-es lap pont nem, de összességében egy Skylake-alapú konfig biztos többe fájna (pl. már DDR4-es memórai kell). Igazából nem ástam nagyon bele magam. Jövő ilyenkorra terveztem a gépcserét, de az alaplapom hirtelen halálközeli állapotba került, így sürgőssé vált a dolog.

    @Teaway: Akkor jó éreztem én, hogy a nagy testvér kicsit minőségibb (vagy annak akar látszani ;]) Nagyon szimpatizálok vele, csak hát az ára...

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz Teaway #73784 üzenetére

    Hasonló helyzetben vagyok az A betűs lapokkal - csak Abit meg Asus volt eddig :)

    (#73785) JanR: "A memóriák például olcsóbbak" - jah, kár hogy az SDRAM a teljes konfig árának kb. 10%-a. Bocs, ha ezen annyira nem dobódok fel. :DDD
    Amúgy a számítógép piacon, a relatíve gyors fejlődés miatt, mindig is gyorsabban avultak el, értéktelenedtek a cuccok. Alig használt pár hónapos hardvereket már csak áron alul tudtál eladni, hiszen már küszöbön álltak az újdonságok. (Az inkompatibilitási gondok, vagyis hogy minden második CPU család új tokozást hozott, így a proci fejlesztéshez cserélni kellett az alaplapot, illetve volt, hogy kvázi az egész gépet, csak még jobban pörgették a piacot.) Utoljára 7 éve újítottam asztali PC-t, azóta nem nagyon követtem az eseményeket. Így most nem kicsit döbbentem meg azon, h. a korábbi tendenciáknak ellentmondóan - a PC-s viszonylatban réginek, kifutónak számító komponensek nemhogy tartják az árukat, de még drágábbak, mint amikor piacra kerültek! :Y (És most letojom, hogy a dollár így csinál, az euro meg úgy, V. Mihály meg amúgy... ez akkor is abszurdum. :((( )

    (#73787) bluyoo: Nyilván nem a RAM az akadálya, most csak mondtam valamit, amin kapásból változtatom kéne - merthogy DDR3-as 170-es lapot nem vennék (mondjuk pl. emiatt :U ). Annak idején nem egy ismerősöm szopott a hibrid (DDR/DDR3 támogatású) alaplapokkal is.
    Amúgy papíron már szinte összeállt a Haswell-es konfig. Lehet, kíváncsiságból kiszámolom, mennyiből jönne ki egy teljesítményben kb. azonos kategóriájú Skylake-es PC.. de szinte biztos, hogy többe, és nem lenne időtállóbb beruházás. Nem vagyok gémer, így ha csak nem romlik el a gép, semmi sem ösztönöz arra, hogy 4-5-6 éven belül cseréljem. Akkor meg már úgyis miindegy, hogy 4. vagy 6. generációs platformról váltok 12.-re... szerintem.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz bluyoo #73797 üzenetére

    A mostani gépemben még DDR2 modulok vannak. :DDD De persze értem, miről beszélsz, csak ez még egy plusz dolog, amire figyelni kell, holott egyébként a memória az, amin a legkevesebbet szoktam(/szoktunk?) agyalni gépösszerakáskor.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz bluyoo #73812 üzenetére

    Akkor végül is egy véleményen vagyunk - én is úgy vagyok vele, hogy ha már 170-es lap, akkor DDR4 rammal.
    Én egyébként úgy vagyok, mint lentebb ates2 fórumtárs - a mostani PC-met 7 éve használom, és az újat is 5+ évre tervezem. Ebből a szempontból logikus lenne a legújabb technológiát választani, ahogy javasoltad is. Talán más lenne a helyzet, ha a Skylake nem csúszott volna ennyit a megjelenéssel. Ha már több ideje a (hazai) piacon lenne, az az árra és a választékra is pozitív hatással lenne, de most, ahogy így hirtelen néztem, előbbi magas, utóbbi szűkös. Egyébként vidékiként az iPonból terveztem rendelni a garifutár szolgáltatás miatt, ott pl. nincs egyetlen H170-es Asus lap sem - pedig nem egy garázsbolt. A Pro Gaming lap, amit ajánlottál, amúgy tetszetős, de 10k-val feljebb van még a H97-Pro Gamer-nél is. Ehhez jön még a DDR4 felára... szóval nekem már az nagyon necces lenne.
    Röviden van egyébként a H170-es lapnak valami szignifikáns, technológiai előnye az USB 3.1-en kívül? :F Én így kapásból nem találtam (M.2, ami számít, de az ugye már a Pro Gameren is van).
    A másik, hogy a Skylake procik teljesítményszintjével sem vagyok egészen tisztában (még nem nagyon néztem a teszteket), hogy melyik van pariban az általam kinézett i5-4460-al, na de az itt már off.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz bluyoo #73818 üzenetére

    Igen, benéztem a foglalat-szűrőt... :B Fáradt vagyok már estére, na.
    Amúgy, jól megkavartál. Két hét után papíron már lassan összeállt a konfig, erre kezdhetem újra a keresgélést meg a számolgatást Skylake alapon. :O Legalább, a kinézett ház-táp-VGA kombót a módosítás nem befolyásolja...talán ;]
    Mondjuk az ilyen zsír új modellek vásárlásába, amikkel még kevés a felhasználói tapasztalat, sosem szívesen vágtam bele. Igaz eddig nem is találkoztam ilyen faramuci piaci helyzettel, hogy a vadiúj és a kifutó modellek között ennyire kicsi legyen az árkülönbözet.

    @(#73817) Teaway: Az első helyen, amit a gúgli kidobott tényleg 10k a különbség, én meg nem keresgéltem tovább. :) Amúgy a legfrisebb USB verzió engem nem hoz lázba, mivel ez kétszereplős dolog - a lapon hiába van up to date vezőrlő, ha mind a 6 külső merevlemezemen csak 2.0-s interfész van :DDD

  • zolee3000

    tag

    Bocsi, kifutottam a szerk. időből, de hogy ne csak off legyen...
    Érdekes dolgot találtam az MSI H97 GAMING 3 alaplapról. Egy itteni specifikációs leírásban az alábbi olvasható:
    Integrated Graphics Compatibility No
    Onboard Video
    The MSI H97 GAMING 3 does not support CPU-based graphics, meaning an external graphics card (GPU) will be required to use a display. This is generally the most widely-used graphics solution for gaming, regardless, as external cards tend to be more powerful and more suitable for graphics-intensive tasks such as high-end gaming and film CGI production.

    Most ez komoly, hogy hiába a marha drága CPU-ban ketyegő IGP, egy ilyen lap nem ad képet, ha nincs dVGA is beletolva? Ez így über LOL, már ha igaz.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz bluyoo #73852 üzenetére

    Igen, elő körben én is a hivatalos weboldalon közölt specifikációkat szoktam átböngészni, de az gyártó függő, hogy mennyire részletes (pl. az MSI pont elég szűszavú mondjuk az ASUS-hoz képest), meg aztán ott is láttam már érdekes dolgokat/elírásokat. :U Végső esetben persze ott a letölthető manual, csak azt kicsit időigényesebb átböngészni, de a kiszemelt lapokét azért majd meglesem vásárlás előtt.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz Mr. Erikszon #73883 üzenetére

    Szia!

    Itt összevetheted őket. Egyébként a legnagyobb különbség, hogy a GA-B85-HD3-A ATX szabványú, a GA-B85M-D3H-A pedig Micro ATX, tehát kisebb fizikai méretű és úgy látom, hogy nincs rajta PCIe x1 foglalat sem.
    Haswell procihoz egyébként én inkább a H97 vonalon nézelődnék - újabbak, kicsivel jobban felszereltek és nem sok drágábbak a B85 lapokhoz képest. Ha pedig tuningolni is akarsz, akkor a Z97-es alaplapok között nézelődj!

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    Üdv,

    Új PC-t építek általános használatra, (remélhetőleg) hosszú távra (i5-7600 + GTX 1050 Ti + 8 GB SDRAM) és az alábbi 3 alaplap között vacillálok. Papíron nagy különbségek nincsenek közöttük, ezért inkább a használati tapasztalatok érdekelnének, ill. hogy derültek-e ki pl. típushibák, ami miatt valamelyik kerülendő. Nekem a fő szempont a megbízhatóság, a minőségi anyaghasználat (VRM hűtés, kondik), illetve a kezelhető (laikusok számára is érthető felépítésű) bios (UEFI).

    ASUS RoG STRIX B250F GAMING – gondolom ez a legstabilabb konstrukció a felhozatalból (a jelenleg használt sokéves konfigom mondjuk pont ASUS deszka halódása miatt csereérett :U ), viszont ezzel együtt is túlárazottnak tartom (+4-5k a másik kettőhöz képest)
    ASRock Fatal1ty B250 Gaming K4 – a legolcsóbb versenyző. A design-ja nagyon tetszik (bár ez mondjuk totál mellékes), de kicsit idegenkedek a márkától (nincs konkrét alapja, csak előítélet).
    MSI H270 GAMING M3 (ami most olcsóbb, mint a B250-es párja :Y) – árban meg úgy általában az én szememben valahol a fenti kettő között van: az MSI megbízhatóságáról olvastam hideget is meleget is. Nem tudom, hogy erre a szériájára éppen mi jellemző. Bár BIOS (frissítés) problémákra mintha már többen panaszkodtak volna – igaz inkább AMD-s lapoknál.

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz Milka 78 #83495 üzenetére

    Sajnos az i7 már kiesik a keretemből, meg nincs is értelme az én felhasználási körömhöz szerintem. Mivel nem játszom, a c2d-val is elvoltam 9 évig, és csak azért kezdett kevés lenni, mert egyre többet dolgozok HD anyagokkal. Az említett alaplap-haldoklás miatt meg amúgy is kénytelen lennék váltani, illetőleg emiatt kicsit sürgős is a dolog. De mindenképp maradnék az Intel vonalon, az AMD nem az én világom.

    Árérzékenység ide vagy oda, a legolcsóbb belépő modellt sosem szerettem megvenni semmiből, ezért nem számoltam pl. a PC Mate-tel (Asusn-ál a Plus/Pro-val etc.) sem. Érdekes amúgy, hogy az azonos lapkakészletes modellek között mi indokolja az 5-7k-s árkülönbözetet. A specifikációs leírásokat nézve a szokásos paraméterekben, felszereltségben (csatlakozók, bővítőhelyek száma, típusa etc.) nincs nagy difi. Így csak a picivel jobb anyaghasználatra, fejlettebb chip-ek, jobb minőségű kondenzátorok, több hűtőborda alkalmazására tudok gondolni a felsőbb szegmensben. Persze, az igénybevétel sem lesz olyan nagy, mint hardcore játék/OC esetén, de megnyugtató a tudat, hogy nem a legfapadosabbat vettem (még ha ez részben placebo is).

  • zolee3000

    tag

    Elnézést, hogy ide írok, de nem találtam külön topikot az ASUS 2xx lapoknak.

    Azt szeretném kérdezni, hogy az ASUS RoG STRIX B250F GAMING alaplap ventilátor aljzatainak lábkiosztása tekintetében pontos-e a Manual-ban közölt leírás (ld. alább). Nem is olyan régen elég sokszor felmerült, hogy a dokumentáció pontatlan volt, nem felelt meg a valóságnak.
    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    Sziasztok,
    Mivel új gépet építek, nyitva hagynám a Win 11 esetleges jövőbeni telepítésének lehetőségét is. Ezzel kapcsolatban érdeklődnék, mert tudtommal olyan alaplapra lenne hozzá szükség, amelyiken discrete TPM chip vagy legalábbis egy konnektor előkészítés van, amihez külön lehet TPM modult rákötni. B660/H670 ill. B550 lapok közül választanék (még nem döntöttem el, hogy Intel vagy AMD platform lesz-e). Az ASUS TUF Gaming H670-Pro WiFi D4 lenne az egyik kiszemelt, de ezen a fentiekből egyik sincs. (Ami am. érdekes, mert pl. az "egyszerűbb" ASUS Prime H670-Plus D4-on meg van.) Ennek ellenére az ASUS oldalán Win 11 ready-ként tüntetik fel. Valaki fel tudna világosítani, hogy mi a helyzet TPM ügyben, milyen alaplapok között érdemes keresgélnem, hogy ezzel ne legyen gond?

    [ Szerkesztve ]

  • zolee3000

    tag

    válasz --ka #103163 üzenetére

    Köszi az infót. Nem értek hozzá, és eléggé megkavarodtam, hogy az alaplapnak is támogatnia kell, vagy a CPU-ba is be vannak már építve valahogy ezek a feature-ök... Arról olvastam, hogy frmware frissíítéssel számolnom kell, meg a BIOS-ban kell aktiválni.

  • zolee3000

    tag

    válasz --ka #103168 üzenetére

    Nagyon köszönöm a részletes választ. :R 12th gen. intel vagy Zen 3 AMD CPU lesz mindenképpen, ezeket meg is találtam az MS támogatott processzorok listáján, csak abban nem voltam biztos, hogy alaplapi oldalról elegendő a firmware-es (software-es) támogatottság, vagy mindenképpen szükséges a fizikai TPM egység megléte. Még az se biztos, hogy op rendszer váltanék, de nem szzeretném, hogy még a lehetősége se legyen meg, mivel pont nem kompatibilis alaplapot választottam. :B

Új hozzászólás Aktív témák