Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #2180 üzenetére

    Ez a lemez elég rossz állapotban van, gyakorlatilag csoda, hogy még működik.
    A merevlemezen található hibás szektorokat, melyeket a program jelez, nem lehet eltűntetni, emiatt nem lehetséges ''jobbá'' tenni a lemez állapotát. A jó hír, hogy ezeket a szektorokat a merevlemez már nem használja, azokat kikerülve dolgozik. De ilyen mértékű meghibásodásnál további problémák várhatóak, azaz nem kizárt, hogy a hibás terület folyamatosan növekedni fog.

    Semmiképp sem érdemes fontos adattárolásra (és rendszermeghajtóként sem) használni, esetleg második meghajtónak de csakis pótolható adatok tárolására.
    Sajnos a gyártó/forgalmazó csak akkor köteles cserélni garanciálisan, ha a program 0% kondíciót jelez (ekkor éri el a hibák száma az általuk meghatározott kritikus értéket) de novemberig erre még van esély.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #2183 üzenetére

    Amiket írtál, teljesen természetes jelenségek ilyen esetben (sajnos). A lemez folyamatosan futott rá újabb és újabb hibás területre, melyekről az adatokat elkezdte átmenteni a tartalék területére. Ez nem minden esetben sikerül (ilyenkor van az, hogy bizonyos fájlok megsérülnek, melynek következtében nem indul a rendszer, újra kell telepíteni, nem stabil, stb...)
    A gyártó meghatároz egy hiba küszöbszintet, aminek elérésekor a lemezt cserélik. A Sentinel jelzi, hogy milyen hibákat talált, melyek mennyisége nem elegendő még ahhoz, hogy ezt a küszöböt elérje a lemez. Így a gyártó még visszaadná, mondván, hogy nincs miért cserélni. (az ilyen irreálisan magas hiba-küszöbökről a program honlapján található cikk foglalkozik).
    Ha szerencséd van és a forgalmazó nagyon kedves, akkor elképzelhető, hogy cserélik korábban (most) is (volt már rá példa, hogy a Sentinel által jelzett hibák mennyisége elegendő volt a cseréhez, de ez nem általános, nem is kötelezhető erre sem a gyártó, sem a forgalmazó).

    A ''formázás'' általában semmilyen adatot nem töröl a lemezről, ha emiatt szeretnéd formázni, akkor más program kell hozzá. Elég sok adat-megsemmisítő szoftver található a neten, melyek a teljes lemezt felülírják (akár többször is) különböző mintákkal, majd ''szeméttel'', hogy lehetetlenné tegyék a korábbi adatok helyreállítását (megjegyzem, tesztnek sem rossz, mivel a teljes lemezfelület felülírásra, ezáltal öntesztre kerül ilyen módon).

    Ha ugyanaz a gép és több lemezzel is gond van, akkor ott lehet pl. hibás vagy gyenge tápegység. De magának a hálózati feszültségnek az ingadozása is okozhat ilyesmit. A belső magas hőmérséklet is okozhat problémákat bár ahogy láttam, itt még nem volt igazán forró a lemez.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #2185 üzenetére

    Pontosan erről van szó.
    A gyártó akkor ismeri el, hogy hiba van, ha az ''érték'' a ''küszöb'' alá esik valamely kritikus attribútumnál. Mivel ez még nem következett be, ezért OK látható minden attribútumnál.
    Amikor valamelyik eléri, akkor cserélik ki a lemezt garanciálisan (ekkor jelenik meg 0% kondíció a programban).
    (A SMART oldalon az Adat mezőben található számok vannak vastagon kiemelve, mert a program a hibák valódi mennyisége alapján értékeli a merevlemezt, nem pedig az érték/küszöb számok alapján).

    ''Sima'' felületellenőrzést több szoftver is képes végezni (többek között a Windows lemezellenőrzője is, ha a ''szektorhibák keresése és kísérlet javításukra'' opciót engedélyezed.
    Mivel ezek szoftveres módon ellenőrzik a lemezt, a jelenlegi hibás területek nem kerülnek kijelzésre és ellenőrzésre.

    Az igazi hardveres ellenőrzést például a legújabb Sentinel (2.06) képes végezni. Ez még csak béta változatban létezik, pár hozzászólással korábban lett belinkelve, ahonnan letölthető.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #2190 üzenetére

    A 2.06-ban meg kell nyitni a főablakot (dupla kattintás a merevlemez hőmérséklet ikonján az óra mellett), majd az ''Információk'' fül kiválasztása után ha lejjebb görgeted a listát, megjelenik a S.M.A.R.T. teszt rész. Itt található, hogy ''Rövid ön-teszt'' és ''Részletes ön-teszt'', mellettük pedig ''Támogatva, Indítás'' (már ha a lemez támogatja ezeket a funkciókat).
    Az ''Indítás''-ra kattintva indítható a megfelelő teszt.

    A rövid ön-teszt néhány perc alatt lefut, mivel az általánosságban teszteli az egyes komponenseket (fejek, motor, elektronika, stb...), de a részletes ön-teszt órákig is futhat. A listában ott található a gyártó által megadott becsült időtartam is az egyes tesztekre, de ez általában jóval kevesebb, mint a valós időtartam, mivel közben más programok (és az op. rendszer) is használja a merevlemezt.
    Hibás terület ellenőrzése során ez még tovább tarthat.

    De, a teszt során ha hibát észlel és elkezdi azt kivizsgálni (pl. újabb hibás területre fut rá és az adatokat elkezdi onnan átmenteni) akkor tovább romolhat az egészségi állapot. Nem tökéletes lemezen a teszt indítása előtt érdemes elmenteni az adatokat !

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #2222 üzenetére

    A két riport között nem látok lényeges különbséget.
    Tartok tőle, hogy a gyártó nem ismer el problémát, dacára a rengeteg hibás szektornak.
    A hibákat számláló attribútumoknál az ''érték'' már lecsökkent 1-re, de mivel itt 0 a küszöb, ezért a lemez magát sosem mutatná hibásnak. Erről a problémáról is írtam korábban.

    Érdemes megkérdezni azért a forgalmazótól, hivatkozva a jelzett kondícióra és a szöveges értékelésben szereplő jelzett hibákra. Nem kizárt, hogy a gyártó garanciálisan cseréli ilyen esetben, de legalábbis megvizsgálja az ügyet.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #6260 üzenetére

    Neked kell tudni, hogy mennyire fontosak az adataid.

    Ha úgy érzed, hogy megbízol egy merevlemezben, amelyik ilyen állapotban van és nem gond, hogy több ezer hibát talált már, akkor nyugodtan használhatod.

    Percre pontosan nem lehet megmondani, hogy mikor fog véglegesen tönkremenni.
    Lehet néhány nap - de ha az állapot stabil, akkor akár hónapokig is mehet még.

    Ez sok mindentől függ (olyantól is, amit nem írtál, hogy pl. mennyire volt melege a HDD-nek az elmúlt évek alatt, milyen tápegység, kábelek voltak használatban, volt-e mozgatva, mennyire jelentős mechanikai behatásnak lett kitéve, stb...) melyek mind behatnak a hosszú távú működésre.

    Persze minél több a hiba, minél alacsonyabb a kondíció, annál inkább az első (a néhány nap) a valószínűbb, ezért jelzi ezt a Hard Disk Sentinel az alacsony becsült hátralévő időtartammal. De ha figyeled, láthatod, hogy ez nem változik gyökeresen, azaz lehet, hogy 9 nap múlva is még 9 napot ad neki, az állapottól, további romlástól (vagy éppen nem romlástól) függően.

    Ilyenkor, ha az állapot nem tökéletes, érdemes (azért mentés után) alaposan letesztelni, megnézni, hogy valójában mennyire stabil ( Nem tökéletes a merevlemezem, mit lehet tenni? ) és annak függvényében dönteni: ha a hiba-számlálók nem változnak és megfelelő módon működik a merevlemez (nincsenek a felületi térképen sárga/vörös blokkok, nem lassul be nagyon, azaz nincsenek nagyobb kiterjedésű sötétebb zöld blokkok), akkor akár még használható, fokozott felügyelet mellett.

    De személy szerint én nem bíznék fontos, nélkülözhetetlen adatokat egy ilyen állapotú merevlemezre, maximum másodlagos tárolásra használnám.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz repvez #6271 üzenetére

    Akkor befolyásolja, ha a teszt idejére nem tudja kizárólagos módon birtokba venni a merevlemezt.
    Pl. ha a rendszer erről fut, akkor maga a Windows (ill. az egyéb programok) háttér-aktivitása miatt a sebesség-mérés ingadozhat, ilyenkor jelenhetnek meg teljesen véletlen módon sötétebb zöld blokkok, amire a program figyelmeztet is a teszt indításakor.

    Máskülönben a partíció, annak tartalma (mennyire van tele, kicsi vagy nagy fájlok vannak rajta, mennyire töredezett, stb...) teljesen mindegy, a teszt ezektől függetlenül a merevlemez valós állapotával (azaz nem a partíciókkal) foglalkozik.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

Új hozzászólás Aktív témák