Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz cigam #2428 üzenetére

    Remélem nem nagy baj, ha még 1 picit folytatom a gondolatmenetet.
    1-2 dolog még eszembejutott a 2 gép kapcsán. Sokan fogják felhozni a kettő különbségeként, visszafejlődésként a RAW hiányát. (Szegény Fuji 5700 is megkapta magáét ezért.)
    Miért hátrány? Nem használja ki az átlag fotós (mint Én). Nem nyomdának dolgozok. Nem akarok utólagos trükkökkel a számítógépen jpg-et gyártani a RAW-ból.(Nem kevés tudás/tapasztlat/bíbelődés kell hozzá) A végeredmény pedig akár rosszabb is lehet, mintha a gép tömörítette volna.
    A másik ''vesszőparipa'' a zajosság. Természetesen ez is egy fontos dolog. Pro és kontra lehetne sorolni az érveket.
    Egy fényképet megnézi ''A''. ''A'' sikítva elszalad, hogy ez olyan zajos, hogy hú...
    Ugyanezt a fényképet megnézi ''B''. ''B'' elmereng a kép tartalmán, netán megszületik a gondolat a fejében, hogy jövőre Ő is oda megy nyaralni, stb, Mivel nem vak Ő is látja a kép zajosságát, de ez a kép nem annyira zajos, hogy magát a fotó ''mondanivalóját'' befolyásolja.
    Én meg azthiszem ''C'' vagyok. Az ''A'' véleményétől sikítva elrohanok, noha rengeteget kell tanulnom, hogy olyan klassz fotókat készítsek mint Ő. Lehet, hogy a fotográfia arról szól, hogyan legyek B-ből A?
    Nemtudom mennyire volt érthető mitakarok mondani, de a ''technokratizmus'', a paraméterek hajszolása nem jó dolog. Az rendben van, hogy el kell érni egy minimális szintet a technikai paramétereknek, de gyakran az az érzésem, hogy nüansznyi a különbségek, szavakba öntve drámai kontrsztot festenek.
    Most jutott eszembe a bónusz paripám: Nem egyszer olvasom a tesztekben, hogy belső memórás gépek tesztelésekor háborognak, hogy csak 1-2 kép fér el rajtuk, raw esetén esetleg egyetlen egy sem. Miért fáj ez nekik?Miért kellene, hogy ráférjen? A tesztelőkön kívűl mindenkinek evidens, hogy memóriakártyával fogják használni.

    ui: Van itt lélekbúvár :D

    [Szerkesztve]

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz cigam #2428 üzenetére

    Túlzott jóhiszeműséggel fordulsz a fejlesztők felé.
    Ne hozzunk példákat, nem autót akarsz venni, fényképezőgépet akarsz venni. Méghozzá a kompakt kategóriából, annak is bridge részéről. (Ha a bridget tág értelemben definiáljuk)
    Na nézzük sorva.
    Kisseb zajjal rendelkező CCD - igen itt lehet ugyebár a fogyasztást mérsékelni, a melegedést leszorítani, ha nem tévedek, bár nem vagyok expert az ügyben, de a CCD ilyen téren gátat szab azért a dolgoknak. Lehet az elemi érzékelők méretét növetni, de ott az egész lapka mérete szab gátat. Szóval csodákat nem fognak tudni tenni, egy CCD zajosságát korától függetlenül a megapixelszám/méret hányados jól determinálja. Illetve még beleszól valami:
    fejletteb képkezelő algoritmusok: na ezektől félek én igazán... valahogy a ''fejlett képkezelő algoritmus'' kb = mostanság azzal, hogy mossuk a zajt, ahogy bírjuk... ez igen sok márka igen sok gépén megfigyelhető, gondolom nem kell listát írnunk, megtettük elégszer.
    Finomabb kidolgozású optika: Igazán jó optikát tudtak 30 éve is gyártani és most is tudnak igazán sz@rt... egyáltalán nem függ a gyártási évtől ez, pláne nem két évtől. Amúgy, ha igen sok, a lelkes fotóamatőröknek teljesen haszontalan, ámde jó marketingfogásnak tekinthető, hangzatos dolgot pakolnak egy gépbe, ahogy szokás, akkor kell valamin spórolni. Na ez pl egy jó dolog a spórolásra.

    Így összességében abszolút nem korreál a dolog egymással, vagy ha mégis, akkor a gyártási idő és a minőség között a te általad elvárttal ellentétes inkább a reláció, lsd: Panasonic, Canon, Fuji hasonló kategóriás termékei. Igaz, a Kodak erről nem híres. De ne hidd azt, hogy hihetetlen dolgokat feltaláltak azóta...

    Szóval a 2005-ös dátum igazán ne riasszon vissza.

    Amúgy érdekes gondolatmenet... először nem akarsz 2005-ös gépet venni, mert biztos mennyit fejlődött a technika két év alatt és azt bele is pakolták a gépbe, aztán kifejted, hogy nem jó dolog, ha a fényképezésben a technokratizmus dominál :U
    A raw meg igen jól tud jönni, szerintem te is megszeretnéd, ha lenne alkalmad kipróbálni.


    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák