Aktív témák

  • Pompi

    MODERÁTOR

    Innen jöttünk:

    Melyik a legjobb vírusirtó progi? - Archívum I. [link]

    Ezt a kis összefoglalót azért hoztuk létre, hogy egyrészt a leggyakoribb kérdésekre ne kelljen minduntalan leírni a válaszokat, illetve, hogy néhány nagyon hasznos gyakorlati tanáccsal szolgáljunk Nektek a teljesség igénye nélkül. Konkrét problémák, tanácsok, tapasztalatok továbbra is a topicban. Használjátok egészséggel.

    1.: Van-e legjobb Antivirus program?
    A válasz egyértelműen az, hogy nincs. Ennek oka, hogy egyik ma kapható termék sem tökéletes. Mindegyiknek vannak erősségei és ugyan úgy gyengeségei.

    2.: Létezik 100%-os védelem?
    Nem. A védelem egy összetett folyamat. Ez függ:
    - az operációs rendszered állapotától, tehát telepítve vannak-e az aktuális javítások, illetve service pack-ek.
    - az általad használt programoknak vannak-e aktuális be nem foltozott sebezhetőségei, sérülékenységei, amelyek lehetővé teszik, hogy ezt illetéktelen személyek kihasználják és ezáltal kártékony kódokat tudjanak futtatni a számítógépeden
    - hogyan használod a számítógépedet és az internetet, tehát mennyire vagy tudatos.
    - milyen biztonsági programok vannak-e telepítve és frissítve a számítógépeden

    3.: Mit tehetek én a számítógépem biztonsága érdekében?
    Sok mindent.
    - először is a legfontosabb, hogy az operációs rendszered naprakész legyen, tehát, az aktuális javítások, és service pack-ek telepítve legyenek.
    - ne legyen olyan programod, amelyek durva sebezhetőséget tartalmaznak, amiket könnyen ki lehet használni, vagy pedig ha mégis van ilyen programod, kerüld a használatát addig vagy helyettesítsd másik programmal, amíg a sebezhetőséget nem orvosolják.
    - használj tűzfalat
    - használj naprakészen frissített antivírus és antispyware programot
    - kerüld a húzós oldalakat, de ha mégis ilyenre tévedtél, akkor ne nyiss meg hivatkozásokat ész nélkül, ne kattints ész nélkül a csillivilli bannerekre, ne tölts le ész nélkül állományokat, még ha arra is figyelmeztetnek, hogy elavult az adobe flash player-ed, stb.
    - ha használsz fájlcserélőt, a letöltött állományokat mindig ellenőrizd le, és ész nélkül ne nyisd meg őket függetlenül attól, hogy az akár .mp3 kiterjesztésű vagy akár .exe. magyarul legyél egy kicsit bizalmatlan, mert ma már ügyesen hozzá lehet fűzni kártékony kódot az állományokhoz, amit ha elindítasz, megfertőződhetsz.
    - különösen a keygen-ekkel és a crack-ekkel legyél óvatos, mert ezek szinte 90%-ban tartalmazhatnak vírust.
    - ne nyiss meg ismeretlen címzettől származó e-mai-t, ne kattints a levélben lévő nem ismert linkekre, és ismeretlen csatolmányokra
    - ne kattints msn vagy más csevegő programokban megjelenő hivatkozásokra
    Összefoglalva, a biztonság nagymértékben rajtad múlik. Ha az itt leírta alapvető szabályokat betartod, akkor elkerülheted a fertőzéseket. Az ész nélküli letöltések, fájlkattintások és a next-next-finish ellen nincs védelem.

    4.: Hogyan válasszak Antivirus/Antispyware szoftvert?

    Egyszerűen. Kérdés, milyen operációs rendszert használsz, és mekkora teljesítményű hardver van a gépedben. Nyílván, egy gyengébb erőforrásokkal rendelkező gépre olyan alkalmazás kell, ami nagyon kis mértékben terheli a rendszert. Az erősebb számítógépeken mindegy.

    5.: Milyen antivirus szoftverek léteznek?

    Név szerint a teljesség igénye nélkül csak a híresebbek: Avira, Nod32, Norton, Kaspersky, Bitdefender, F-Secure, VirusBuster, Avast, F-Prot, McAffe, eTrust, AVG, Bullguard, Sophos, GData, Ikarus, Panda, stb.

    6.: Milyen antispyware alkalmazások léteznek?

    Szintén név szerint a teljesség igénye nélkül:
    SuperAntiSpyware, CounterSpy, Webroot SpySweeper, Ad-Aware, Spybot Search & Destroy, Spyware Doctor, Spyware Terminator, A-squared, SpywareBlaster,

    7.: Szerinted melyik a legmegfelelőbb antivirus és antispyware program a számomra?

    Ez teljesen szubjektív. Kinek a pap, kinek a papné. Van, aki erre, van, aki arra esküszik. Ma már mindegyik programot ki lehet próbálni ingyenesen, így el tudod dönteni, hogy mi a legszimpatikusabb és leghatékonyabb a számodra. Ami még iránymutató lehet a számodra a független tesztek eredményei, és a topicban elhangzott vélemények és tapasztalatok.

    8.: Melyek azok az antivirus programok, amik a legkevésbé lassítanak?

    Ilyen programok a Nod32, az Avira, és az új Norton 2009-es termékek.
    A többi egy kicsivel jobban fogja a gépet.

    9.: Mégis, melyiket használjam, mivel nem tudok dönteni a bőség zavarában?

    Ha a kis erőforrásigény a döntő a számodra, akkor Avira, Nod32 és a Norton 2009-es termékek.
    Ha a vírus felismerési arány, és a hatékonyság, akkor Kaspersky, Bitdefender, F-Secure, GData, Avira, Avast, stb. Itt is szubjektívek a vélemények.

    10. Melyik antispyware programot javasolt?

    Jelenleg a CounterSpy, a Webroot SpySweeper, a Spyware Doctor és a SuperAntiSpyware javasolt.

    11.: Létezik-e ingyenes antivirus és antispyware és melyek ezek?

    Igen létezik. Ezek az Avira, Avast, AVG, ClamAV, PCTools Antivirus CAV. Nyílván ezek nem csak abban különböznek a fizetős kiadásoktól, hogy nem kell értük fizetni, hanem mert egyes szolgáltatásokat nem tudják. Az ingyenes és legprofesszionálisabb program az Avast, mivel az összes ingyenes lehetőség közül ez az egyetlen program, ami teljes körű védelmet ad az ingyenesség ellenére.

    12.: Kell-e külön antispyware-t telepíteni?

    Igen. Az oka, hogy az antivírus szoftverek többsége ugyan már rendelkezik ad-spy adatbázissal, de közel sem akkorával, mint egy erre specializálódott program. Így jobban jársz, ha felteszel egyet és hetenként, kéthetenként lefuttatod.

    13.: Ha én komplett biztonsági csomagot szeretnék használni, akkor létezik-e ilyen és melyek azok?

    Igen, létezik. Ezekben a csomagokban a szokásos antivirus védelem mellett találhatsz levélszemét szűrőt, tűzfalat, ad-spy védelmet, adathalászat elleni védelmet, stb.
    Ilyen termékek a Kaspersky Internet Security, Bitdefender IS, F-Secure IS, Avira IS, Comodo IS Norton IS, Eset Smart Security, GData IS, McAffe, Panda, stb.

    14.: Van-e valami plusz kiegészítő védelem, ami komoly problémákat tud orvosolni?

    Amit javasolni szoktunk az a Malwarebyte’s Antimalware program. Ez egy olyan alkalmazás, ami nem konkrét víruskereső, hanem speciális, nehezen eltávolítható kártevőkre lett kifejlesztve. Létezik fizetős, és free kiadásban. A free kiadást szoktuk javasolni, a fizetőshöz képest annyi a hátránya, hogy kézzel kell elindítanod a frissítési szolgáltatást és nincs realtime védelme. Viszont, ugyanúgy minden felismert kártevőt eltávolít maradéktalanul, ami a gépedre rákerült.
    A másik a SuperAntiSpyware, ami szintén egy kiváló alkalmazás. Speciálisan felismeri és eltávolítja az ad/spy programokat, a rootkiteket, a bootvírusokat, stb. Szintén van fizetős és free kiadása. A különbség a free és fizetős között ugyan az, mint a Malwarebyte’s Antimalware esetében.
    Ez a két program nagyon sok embernek oldotta meg a problémáját a nélkül, hogy újratelepíteni kellett volna a gépét, vagy elbúcsúzhatott volna az adataitól.

    15.: Kell-e nekem komplett védelmi csomag?

    Amennyiben átlagos felhasználóként aposztrofálod magad és nem akarsz a programok rejtelmeivel, beállításaival vesződni, valamint egységes dizájnra, kezelhetőségre és támogatásra vágysz, akkor a válasz, igen!

    16.: Ha külön szeretném összerakni a védelmem, milyen tűzfalat, antivirust és más progamot javasoltok?

    Ez az igényeidtől, az internetes szokásaidtól, a pénztárcádtól, a géped teljesítményétől és a szoftveres környezettől függ. Ráadásul gyakran előfordul, hogy az egyébként önmagukban nagyon erős és hatékony biztonsági szoftverek nem szeretik egymás társaságát, válogatósak, lassulásokat, fagyásokat okozhatnak, instabillá esetleg teljesen használhatatlanná tehetik a rendszert!
    Egy mai, átlagos teljesítményű konfiguráción a következő triumvirátusok jól működnek egymással és a felhasználóval, XP és Vista esetén is: Avira Premium AV+Comodo Tűzfal+SAS, Avira Premium AV+Online Armor Tűzfal+SAS, KAV+PCTools Tűzfal+SAS, Webroot AVAS+Comodo Tűzfal, Avast AV+Comodo Tűzfal, Nod AV+Online Armor Tűzfal+SAS, Nod AV+Comodo Tűzfal+SAS.
    Erős gépen(több mag, legalább 4GB RAM): KAV+Comodo Tűzfal+SpySweeper, KAV+Comodo Tűzfal+Spyware Doctor, NAV+Comodo Tűzfal+SpySweeper, KAV+Outpost Tűzfal+SpySweeper, esetleg GDATA AV+Comodo Tűzfal+SpySweeper.
    Természetesen további verziók is lehetségesek,de egyik összeállítás sem biztos, hogy egy adott konfiguráción és szoftverek mellett, fennakadás nélkül fog üzemelni. Ezért, és az egyéni elvárások miatt is, tessenek kipróbálni, ismerkedni, végül kiválasztani a nyertest.

    17.: Példaképpen hogy nézzen ki a védelmem?

    Akkor példaképpen egy variáció:
    Vista operációs rendszer, Avira Premium Antivirus, SuperAntiSpyware free, és Malwarebyte’s Antimalware free. A két plusz program hetente lefuttatva, a víruskeresővel egyetemben.

    18.: Mit tegyek, ha vírusfertőzésem van?

    Először is ne aggódj. Cseréld le a víruskeresődet mondjuk Kaspersky Antivirusra. Ez az egyik legjobb, ami hatékonyan eltávolítja a fertőzéseket és nagyon nagy az adatbázisa. Futtasd le. Ha nem sikerül megoldania a fertőzést, akkor SuperAntiSpyware és Malwarebyte’s Antimalware-t szerezd be, és futtasd le. Ha ezek sem oldják meg a problémád, akkor a topicban lesz segítség.

    19.: Elég a free antivirus?

    Ez az igényeidtől, az internetes szokásaidtól és az adott programtól függ.
    Léteznek nagyon jó ingyenes biztonsági megoldások, amik minimális kompromisszumot jelentenek: Avast AV, Comodo, PCTools és Online Armor Tűzfalak, SAS, MBAM, a-squared Anti Malware alkalmazások.
    Ha mégis többre vágysz, mert nem akarsz manuálisan frissíteni, ha minden védelmi vonalon valós idejű védelemre van szükséged, mert „húzós” oldalakat látogatsz, warezolsz, ráadásul még support-ot is igénybe vennél, akkor válaszd a fizetős verziókat.

    20.: Van lehetőség a fizetős programokat hosszabb ideig használni?

    Igen is meg nem is. A topicban sokszor közzéteszünk olyan linkeket ahol a fizetős programokat hosszabb ideig lehet használni úgy nevezett promóció keretében. Ez az időszak terjedhet 30 naptól akár 1 évig is, amíg a programhoz kaphatsz kulcsot és legálisan használhatod. Érdemes sűrűn nézni a topicot a lehetőségek miatt.

    21.: Mi van, ha én krekkelt biztonsági programokat használok?

    Sz*rügy! A krekkelt programmal nem csak az a baj, hogy lopsz, hanem az is, hogy komoly veszélynek teszed ki magad. A „törés” miatt sokszor előfordul, hogy az adatbázison kívül nem frissülnek a programmodulok, így nem lesz hatékony a programod! De az is elképzelhető, hogy a „kréker” miatt, az adott biztonsági szoftverben okozol komoly biztonsági problémákat. Vagy használsz ingyenes programot, vagy regisztrálj egy promóciós lehetőségre. Jobban jársz! Szóval, a krekkelt antivirus nem biztos, hogy antivirus.

    22.: Ha van egy gyanús állományom, ellenőrizhetem valahol?

    Igen. Először is léteznek az antivírus gyártók oldalán online scannerek, illetve fájlellenőrzők. Érdemes kipróbálni más cég ilyen jellegű szolgáltatását, hátha a te programod téved.
    Illetve létezik még egy megoldás, ez pedig a www.virustotal.com oldalon érhető el.

    23.: Hol találok teszteket a különféle antivírus programokról?
    Van egy pár ilyen. Többek között a www.av-comparatives.org, a www.av-tests.org, a www.virusbulletin.com. Ezeken kívül még van egy pár független teszt, de ezek a legfontosabbak. Annyit érdemes tudni, hogy ezek a tesztek csak iránymutatók, és nem mérvadók. Sokszor a valós életben más eredmények születnek, amiket a felhasználók tapasztalatai is mutatnak.

    A leírást készítette: Plag és blattida

    A témában felmerülő kérdéseket itt a topikban legyetek szívesek feltenni. Ugyan ez az első hozzászólás adminisztrációs okokból mindig valamelyik HÁZIGAZDA vagy MODERÁTOR nevén fog megjelenni, de a szakmai tartalom összállításáért nem ők a felelősek, nem minden esetben ők azok akik a legjobban értenek a témához, ezért nem célszerű hozzájuk intézett privát üzenetben szakmai segítségért folyamodni, erre van a topik.

    [ Szerkesztve ]

    Feel Good Inc.

Aktív témák