Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attilav

    tag

    válasz hdanesz #31 üzenetére

    ''Halihó emberek!

    Megtaláltam itthon faterom régi Zenith gépét. Helios 44M obi van hozzá. Tud valaki infot írni erről az obiról?Szép képet ad digitgépen?
    Íme a link:
    [link]
    ''
    Nekem is pont ilyen kérdésem lenne, az objektív tökugyanaz, szóval ha ezt sikerülne vhogy ráoperálni egy digitális vázra, azzal jelentős költségmegtakarítást érnék el, ami a dslr irányába dönthetné a mérleg nyelvét.
    Mondjuk egy nagy hátránya ennek az obinak hogy nem zoomos.
    Milyen vázat ajánlotok ehhez az obihoz?

    Sajnos a hozzátarozó gép (12XP) kicsit tönkrement, a filmérzékenység állító tárcsa lejött, és vele együtt egy kis fémygolyó is kiesett, meg a vázban valamelyik tükörre került egy kis szennyeződés, amit csak szétszedéssel érnék el. Egy szervízben biztos meg lehet tisztíttatni, de én nagyobb gondnak érzem az érzékenységállító tárcsát, mert már nincs alkatrész ehhez a géphez, maximum egy másikból lehetne kukázni, aminek más súlyosabb hibája van, és ezért olcsón meg lehetne kapni, és az említett alkatrész hibátlan benne.
    Ötletek, honnan lehetne alkatrészt kukázni, és hol tudnám megreparáltatni, ahol értenek is hozzá?

  • attilav

    tag

    válasz Hydra SR #144 üzenetére

    Nézegettem a vázakat és 100 alatt vagy 100 körül nincsenek. Igazából ha 100 körül lenne egy váz már elgondolkodnék, ha 100 alatt akkor pedig erősen megfontolnám. De így nem éri meg. Akkor már inkább egy kit, ami 140-150-ből kijön.
    Mondjuk
    Pentax K110D kit (+18-55mm)
    Nikon D40 +18-55mm DX II
    Úgy néz ki jelentősen nem csökkentené egy dslr árát ha obi nélkül veszem, akkor meg felesleges vállalni a kockázatot. Esetleg ha a nikon vagy a pentax mellett döntök, akkor azon esetleg fogom probálgatni, és ha nem jön be akkor sincs baj mert ott a kitobi. Egyébként tönkremehet a gép ha, természetesen a megfelelő konverterrel, ráteszek egy filmes obit? Ilyenekre gondolok hogy túl sok fényt kap és meghülyül.

  • attilav

    tag

    Akkor az M42-k, ahogy ti nevezitek a zenties Heliost, gond nélkül mennek a pentaxokkal ?
    Élesség visszajelzés és fénymérés is lesz?
    Hama, hát ez általában nagyobb eséllyel kapni mint a többi márkát, mondjuk ha egy lencse nélküli átalakítójukat veszem akkor azzal nem lehet gond elvileg. Egyébként milyen márkájú átalakítót használtok? Hol szerzitek be?
    Ha nem menne a fénymérés, akkor elvileg lehet külső fénymérőt használni, ami ajánl záridő és blende beállításokat. De a fénymérő készülékekről nem tudok semmit, használtok ilyesmit? Hol lehet beszerezni?

    Ismerősi körben találkoztam egy nyugdíjjassal aki vett dslr kitet, nemnagyon ért hozzá, de azt mondta neki ez jobb, kényelmesebb mint a komapktok, mert azt látja a keresőben amit kell. Egy D50-e van, csak autómatán használja. Lehet benne valami, mert az evf-en nem igazán lehet érzékelni hogy pl éles e a kép, ráfókuszált e arra amire akartam.
    Úgyhogy lehet megéri kidobni 150-et pentaxra, végülis egyfajta lázadás ha tükörreflexesem van, mindenhol ahol turistákat látok 100%-ban komakttal kattogtatnak, nagyon kevés slr-t látni. Pedig ez volt a fényképezők atyja, leglábbis úgy tudom.

  • attilav

    tag

    válasz BEE #150 üzenetére

    Azthiszem pentaxra ez a megfelelő, és olcsóbb is:
    [link]
    Hmm, most nézem a K110D obi nélkül csak 130 rugó.
    [link]
    Lehet erre kellene beruházni, átalakítóval is csak 136 lenne.

  • attilav

    tag

    Ugyan nem pont a témába vág, de ledöbbentett hogy lehet még kapni, újonnan analóg slr gépeket, nem is akármilyeneket!
    [link]
    És az áruk is kedvező, objektívvel együtt!
    Én a 3000V-re gondoltam, mert ez igencsak kedvező ára van.
    Paraméterek:
    [link]

    Vagy a drágáb 300X + EF 28-90 mm DC-t, de csak akkor ha nagyon muszáj, szeretném ha még maradna pénzem utazásra, hogy legyen hol használni.
    Paraméterek:
    [link]

    EF M42 konverter
    [link]
    Gondolom ez anaglógra is jó.

    Ma voltunk egy fotósnál, és tud szerezni 350D-kitet 150-ért, de a konverterrel együtt ez már 160 lenne, pont ennyi pénzem van. Egyértelműen a tükörreflexes gépeket ajánlotta, azt mondta hogy a kompakttal ne is foglalkozzak. A zenit is úgy tünik jó, mert az érzékenységállító tárcsa csak a belső fénymérőhöz kell, ami nem a legjobb, akkor már egy külön mérő. Szóval olcsóbban is Slr-re tudok állni. Nehezen tudok dönteni, de akkor anyagi megfontolásból egy 3000V-t vennék inkább, és ehhez használnék M42 obikat. tapasztalat ezzel a felállással ?
    A zenithez kéne egy fénymérő, de azok elég drágák, akkor már inkább egy jó anaglóg gép, ami autómatát is tud ha kezdetben nagyon nem menne a fotózás. Nem fotózok annyit hogy egy 150K-s gép behozza az árát.

    Nem tudok sűrűn utazni, pedig szeretnék, (és akkor lenne értelme egy dslr-nek) nem tudok pesten sem tájékozódni, és ez kizáró ok, ezért nem utazhattam az index-es heartbreaker féle társulattal sem csernobilba-ba, pedig ott lenne mit lekapni. Egyszerűen azért zártak ki, mert tegeztem Pázmándit a KFKI-ban, és túl sokat kérdeztem, meg az is zavarta őket, hogy pesten nem tudom mi merre. :W Ezért nem mentem fel a fotóbörzére sem, nem tudtam volna odatalálni. Ezért meg nem akartam valakit magammal rángatni. :W A vonatokkal sem vagyok tisztába, pl a nyugatiba melyikre szálljak fel, ha vissza akarok jutni szegedre, csomó vágány van. Pedig a moszkva térre a hősök terére az oktogonra eltalálnék. Csak ha visszafele rossz vonatra szállok fel :O Már nem is mondom milyen mentális betegségem van, mert elzavartok a fenébe. Mint ahogy mindenki eddig. Angolul meg gyengén tudok csak, így nem tudok egyedül utazni oda ahova érdekel, főleg ha pesten se igazodok ki. Így pedig a fotózásnak sincs értelme, pláne egy drága gépnek.
    Ki szeretnék menni, pripyatba a halott városba, ami a csernobili erőmű mellett van, csak nem találok embert aki hajlandó lenne kiutazni velem, és leszervezni a csernobilinterinformnál az engedélyeket, a progamot stb. Ha valaki benne van egy ottani fotózásba, akkor kifizetném az utiköltségét egy 1 napos zónalátogatásra, ez nem sok mindenre elég, de ennyit bírok anyagilag. Ezt a 160 rongyot ami most, van meg amennyi pár hónappal később lesz, inkább erre költeném, és a zenittel +próbálnék akkor alkotni, csak legyen vmi rendhagyó téma.
    Nézzétek meg a www.pripjat.com-ot, rengeteg ott a téma, ha érdekel valakit akkor beszéljünk meg egy találkozót(a nyugatiban az oktogonon vagy a moszkva téren), én nagyon ki szeretnék jutni csernobilba.

  • attilav

    tag

    válasz Stitch #187 üzenetére

    Hát műanyagnak műanyag, de slr, canon, és cserélhető objektíves, és full manuál is ha kell.
    3000V
    Kompatibilis objektívek: Canon EF objektívek, kivéve az EF-S objektíveket
    Érzékenység: ISO 25-5000
    Kereső: szemmagasságú tükör pentaprizma
    Fényképezési módok:
    zöld mód (teljesen automata mód)
    programozott témaautomatika (portré, tájkép, makró, sport, éjszaka kikapcsolt vaku)
    intelligens-programozott AE (P)
    záridő-előválasztás mód (Tv)
    blende-előválasztás mód (Av)
    manuális mód (M)
    automata mélységélesség m
    (Kit)Objektív: EF 28-90 mm f/4-5.6 II objektív

    És fénymérő is van, úgyhogy annyira nem lehet elrontani manuálban sem. A zenittel meg vakon kellene lövöldözni, isten tudja hol kapok fénymérőt. A használt géptől tartok, mert az eladó azt mond amit akar, aztán ott állok egy valamilyen rejtett hibás géppel. Ez egy jó gép, magyar papírokkal garanciával. De előtte bepróbálkozok a zenittel, és ezzel kapcsolatban szeretnék pár tanácsot kérni. Milyen érzékenységű filmet vegyek?
    Délután, kora este, ekkor érek rá fényképezni, mekkora belendét állítsak?
    Az obin ezek vannak: 16 11 8 5,6 4 2,8 2
    Mekkora záridőt? 60 125 250 500 B 30-X
    A frontlencse össze lett fogdosva, mivel tisztítsam meg? Sebbenzin + papírzsepi megfelel?
    Olvastam fotós könyveket, és abból az jött le hogy alapvetően a blendével érdemes variálni, mert az látszik a legjobban (mélységélesség). A záridő meg legyen akkora hogy mozgó téma se mozduljon be. Ha kevés a fény akkor lehet egy ésszerű határig növelni.
    A zeniten nincs túl sok záridő, tehát inkább röviden tartanám és csak a blendével variálnék. Néhány tippet kérnék arra hogyan csinálhatom meg, hogy egy közeli téma tök éles legyen, a háttér pedig homályos. Vagy holnap vagy a hétvégén elkezdek kattogtatni, aztán meglátjuk mire megyek, jó e a gép.
    Szvsz ha jók a fényviszonyok akkor tapasztalati belende és záridő értékekkel is lehet tűrhető képeket készíteni, csak segítsetek és mondjatok ilyen értékeket. Nem rohanok fénymérőért mert szegeden nem valószínű hogy kapnék.

  • attilav

    tag

    Megvettem a fimet 2db-t, egy 100-ast meg egy 200-ast. Farbbildert. Jó ez a sunny 16. Már ellőttem pár képet. Megy ez mint az ágybaszarás.

  • attilav

    tag

    válasz attilav #198 üzenetére

    Rosszul fűztem be a filmet, egy lépést nem vettem figyelembe itt:
    http://szegecs.de/foto/12xp7.jpg Az 1. sz. orsóba nem akasztottam be a filmvéget, csak a fogaskerékbe, csodálkoztam is hogy 24 kockán túl is fel lehetett húzni, leszakadt a filmről a perforáció amivel a fogaskerék hajtja, az egész szar lett ezek szerint. Nem is hivatom elő, holnap újra próbálkozok.
    A másik filmet is hibásan fűztem be, és láttam ahogy leszakad a perforáció. A kukában landolnak. Egy kis anyagi bukta.
    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    Hajlok egy egyszerűbb dslr felé, igaz hogy drága de ahhoz képest olcsó hogy nem kell kisérleteznem filmekkel. A pentax használatiját megnéztem és nem olyan bonyolult hogy ne boldogulnék vele. Nem olyan nagy vasziszdasz, és rá lehet érzeni a dolgok ízére, főleg ha utána látom a végeredményt. Persze lehet nem most hanem évvégén veszem majd meg. Ugyan a fotós ismerős köti az ebet a karóhoz a 150K-s 350D-vel, de ha az szürkeimport(máshol ahol a hivatalos garit nyomják kb egy huszassal drágább) akkor inkább veszek ugyannyiért kicsit kevesebbet tudó de magyar garis pentaxot, ráadásul az m42 konverter is csak 6000 hozzá, a canonhoz meg 10. A fotópincébe vannak használt objektívek, lehet válogatni. Már fűt a kiváncsiság úgyhogy lehet belevágok a dologba.

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    http://www.digitcam.hu/kozepso/pentax/pentax.htm
    A K100 váz 145 bruttó, a K110D váz 129 bruttó. Mindegyik 6mpixel, mégis akkor mi lehet a különbség köztük? Obi nélkül gondolom megvenni, a 110D-re gondoltam, és majd ráteszem a zenit obiját. Kezdetnek az is jó lesz. És akkor 135-ért van egy dslr-m. A dslr-nél úgyis a manualitás a lényeg, a francnak kell autófókusz. De vajon van e végtelen [link] ezzel a konverterrel?

  • attilav

    tag

    válasz perempe #203 üzenetére

    De attól még lehet a vázból blendét állítani, nem ?
    Tehát ha beugróblende nincsen, akkor valahogy a vázból oldják meg, gondolom. A 350-es alapobiján fókusz és zoom van csak. Viszont, azt észrevettem ha a Helios-on a blende gombját nyomva tartom és úgy tekergetem, akkor folyamatosan tudja állítgatni, tehát ha a konverter olyan hogy nyomva tartja a gombot, akkor szvsz nem gond a beugró hiánya (folyamatosan benn van a blende), viszont zavarhatja a fénymérést(kevesebb fény), gondolom én. Ha jól gondolom akkor ilyen obiknál az eljárás az hogyha a saját blendéjét akarom használni, h a vázon csutkára nyitom a blendét(h ne zavarjon be), és az obin állítom be a megfelelő értéket. Jól gondolom?

  • attilav

    tag

    válasz Hydra SR #210 üzenetére


    Laptopot kellett volna vinni, mondjuk nem mindekinek van, nekem sincs. De melóhelyről kis rábeszélés után azért el lehet kunyerálni szvsz.


    2.8/29 - 28 -as obik mennyire nagylátók ? A soósnál ilyenek vannak M42-esben, milyen márkát érdemes -ha egyáltalán érdemes 28-29-est, lehet hogy 2.8 / 20 v 24 jobb lenne? - venni hogy digitre is jó legyen ?
    A zenit alapobinál egy 2.8/28 29 jelentősen nagyobb látószöget biztosít? Megérik azt a 10K-t amibe ezek kerülnek? [link]

  • attilav

    tag

    http://xs.to/ elég gyors. Én ide szoktam rakosgatni.
    K110D lesz valszeg, egy zenitar halszemet már beszereztem. Még szerválok egy 28-ast ''alapobinak'' az 42-nek felel meg ezen a vázon, ha minden igaz. Lehet csak vázat veszek, és akkor csak manuális obikkal fogom használni. Így kissebb a hibalehetőség, ezek a mai elektronikus sz*r*k sok fókuszponttal, el el romlanak és gyakran nem tudják javítani, aztán kezdődik a kanosszajárás hogy cseréljék már ki. Na ettől megkimélem magam ha csak manuális obikat használok.

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    válasz lugosi #283 üzenetére

    Egy ilyen Carl Zeiss engem is érdekelne, de többnyire 28-asokkal találkoztam, az alatt nemnagyon van. Legalábbis a sóósnál és a fotópincébe. Hol vannak jó lelőhelyek?

  • attilav

    tag

    válasz Mercutio_ #285 üzenetére

    Hát el, de viszonylag könnyen javítható! A motoros meg lutri. Pont a fókusz miatt, ami ha egyszer elállítódott akkor nehéz visszaállítani. Legalábbis a camera kft-s topikok alapján, most tekintsünk el attól hogy lehet rosszul szerelik ott, de a tény az tény hogy a sokfókuszpontos motoros obik nagyobb eséllyel romlanak el mint egy manuális régi vas. És ráadásul pont a fókusz romlik el egy a sok közül vagy mind, a manuálison max a blende annyira érzékeny h könnyen kipurcanhat. Canon és Sigma obikat fikáztak fókuszhiba miatt legtöbbet, persze lehet h a camera kft miatt van, de az is lehet h ez egy olyan hiba ami nehezen javítható, és más márkák esetén sem tudná a saját szervízük sem tökéletesen megcsinálni. Csak azért nem hallunk ezekről mert lehet h pl pentax obikból jóval kevesebb hibásodik meg. Csak ugye ha murphy szerint pont kifogom azt az egyet... Kóros önbizalomhiányban szenvedek, és nem merném egy garis cseréért verni az asztalt. Így hát marad a manuális.

  • attilav

    tag

    válasz Hydra SR #271 üzenetére

    Egyébként a dslr-ek milyen módon jeleznek rossz vagy jó expó esetén ? Zenitnél egyértelmű, alsó led alulexponált, felső led felülexponált. De gondolom dslr-nél ennél vmi bonyolultabb lehet :F

  • attilav

    tag

    A pentaxon egy a státussor jobb szélén levő szám jelzi, a helyes expót, ha ez 0 akkor jó. Ezt vettem le a használatiból. És nincs expozíciós skála, ha kompenzációt kell állítani akkor ezt a számot lehet fölfelé vagy lefelé görgetni. Legalábbis az angol használati szerint így van, bár nagyon gyengén tudom a nyelvet, azért ezt remélem helyesen kisilabizáltam.
    A fuji bridgeknél meg szintén a canonhoz hasonló, csak nincsenek rovátkák a skálán, hanem csak a vízszintes vonal, feltételezem ha középen áll a jelző akkor jó, meg kell becsülni a közepét. Tehát akkor ezesetben a fénymérés kb annyit ér mint a zenit ledes megoldása :F
    A dslr-ek ebben is jobbak. Egyébként gondolkodok egy Sony A100-on, mert magyar menüje van, ez minolta bajonettes. Itt is szívás van a végtelennel?

  • attilav

    tag

    K110D manualjában jelölnek egy számot vmelyik státussor jobbszélén, hogyha az a nullától eltér akkor lesz alul/felül exponált, vagy vmi ilyesmit ír, ha jól értem. Angol kézikönyv 140-141 oldal.

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    Most már többé kevésbé szilárd az elhatározásom hogy venni fogok egy K110D-t. Nézegettem FZ50/FZ8/S6500 képeit és mindegyik mosott :( , és legalább annyiba kerülnek mint a K110D. Hát azthiszem ezek után nem is lehet kérdés, főleg ha hosszabb távra veszem, hogy a pentax lesz a nyerő.

    Viszont a manuális obikkal fénymérés nem tiszta vmi: Volt egy ilyen üzenetváltás h Mulder vett egy makrólencsét, és nem mért fényt a gép, és exponálni sem engedte.

    sabeur válasza MUŁĐER (#217) üzenetére
    Pentax-okat nem ismerem, A Canonnál ez autómatikusan manuális objektív ként kezeli azt aminél nem ''találja'' a csatlakozó lábakat.

    Ez azt jelenti ha felismeri manuálisként, akkor EF emulátor nélkül is mér fényt ? Ez csak canon obiknál van ugye ? Mert eddig arról volt szó hogy M42-vel emulátor nélkül nincs mérés, sem fókuszvisszajelzés.

    as_Rock válasza MUŁĐER (#219) üzenetére
    Épp írni akartam, hogy menüben engedélyezed és láss csodát van fénymérés és záridőállítás, hiába na, ez Pentax az obihoz meg sok szerencsét

    Pontosan melyik menüben, hol ?

    Pentaxot vagy canont akarok, inkább pentax, de csak vázat vennék, és M42-kkel használnám. Pentaxra ugye a régi K bajonettes obik is jók, amiken nincs elektronika :F Esetleg vennék ilyeneket is hozzá, ha kapok olcsón. Ha nincs elektronika akkor itt is megmakacsolhatja magát a fénymérés, vagy a manuális K-val 100% h menni fog ?
    Pl [link] ezekkel.

    Nikon az elvileg kiesik az M42 (un)kompatibilitás miatt, de kiváncsiságképp megkérdezem mit tapasztaltatok, mér fényt a régi(filmes) manuális nikon bajonettes obikkal?
    [link] ezekre gondoltam, már ha rá lehet tenni nikon dslr-re átalakitó nélkül.
    Bocs ha sokat kérdezek, de nem akarok 100K-t beleölni egy bridge-ba, ha tudom hogy úgyse lesz az elvárásaimnak megfelelő. Inkább belevágnék egy dslr-be, ha a zenittel megy, akkor azokkal is menni fog.

  • attilav

    tag

    A zenit is gyárt K bajonettes gépeket, sőt objektíveket is !!
    http://en.wikipedia.org/wiki/Zenit_(camera)
    http://www.zenit-foto.ru/english/index.htm
    Akkor a pentax lehet hogy nem egy rossz befektetés, csak kérdés hogy ezek a K zenit obik oroszországon kívül is beszerezhetők e. Legmesszebb kijevig még ki lehetne menni, egy K-zenit váz sem lenne rossz, másodgépnek, akkor lehet cserélgetni az obikat.

  • attilav

    tag

    Mostmár érik a döntés, nagyon gondolkozok hogy a héten beruházok egy pentax vázra. Ebben az is sarkal hogy lehet kifut a K100-110, mert a digifényképnél már nem rendelhető a 110, a 100-at meg akciózzák. Úgyhogy lehet rohanni kell. Remélem jó döntés lesz, végülis a zenittel fénymérés nélkül is jókat tudtam lőni, a dslr-ben meg annyi a különbség hogy nagyon sok funkciót zsúfolnak bele, mondjuk ez a komolyabb analóg vázaknál is biztos így van. A kis DOF nem zavar, az nagyon bejön ha mosott a háttér, mondjuk ez a zenit alapobinál is így van, úgyhogy nem lesz újdonság. Itt sem lesz másként mint a zenitnél, gondolom, figyelni kell a fénymérőt, és ha az közelít az ideálishoz akkor ellehet lőni.
    Egyébként K bajonettes optikákat csak a pentax gyártott régebben? (olyan 10-15-20 évvel ezelőttre gondolok) szóval van e akkora használt választék mint m42-esekből?
    Pl ebayen felhajtani, mennyire kockázatos ott vásárolni? Mert nem tudom előtte megnézni.
    Inkább szivesebben rendelnék oroszból K zenitarokat újonnan, valami bolton keresztül, vagy nemtom, aki behozza.
    http://www.rugift.com/ ez egy orosz fotócuccokkal foglalkozó webshop, bár itt is kérdés mennyire megbízható. Hihetetlen de vannak ott Canon Nikon Pentax Olympus meg minden egyéb bajonettel obik, újonnan. El lehet felejteni az átalakítóval szórakozást. És az áraik sem rosszak szvsz, 8mm-es halszem 70-80Khuf körül. Ez a hely egy aranybánya :R

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    http://www.rugift.com/photocameras/pentax-adapter.htm Itt azt írja hogy Focus range: Limited
    Ez azt jelenti hogy nincs végtelen? Igaz ez nem a hama adapter.
    Használtok hama adaptert, van vele végtelen? Most elbizonytalanodtam, ha a ruszki cuccal nincs, akkor lehet hogy a hamával sincs.

  • attilav

    tag

    válasz Jinxx #316 üzenetére

    Amit írtál canonhoz erre gondolsz nem?
    http://www.soosfoto.hu/webshop.php?kat=73
    T2 adapter Canon EOS -hoz
    A digifényképnél van T2 pentaxhoz is. Soligorok, az japán.
    De van olyan is hogy sima AF M42 Pentax /Nikon/Canon stb adapter, ez a hama. Akkor a T2 is jó? Mi a különbség a T2 és a sima között?

  • attilav

    tag

    válasz lugosi #319 üzenetére

    Hát igen, az ebay tényleg jobb, bár mindig tart egy kicsit a használttól az ember ha előtte nem nézheti meg. Utána néztem az indexen enneka pentax m42 dolognak de nem olyan rózsás a helyzet:
    http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=64072320&t=9033172
    Idézem:
    A tapasztalataim szerint az eredeti Pentax gyártmányú (zöld tasakos) K/M42 adapter úgy került kialakításra, hogy segédeszköz nélkül ki lehet venni, nem is adnak hozzá kulcsot. Ugyanis az adaptert a vázban rögzítő rugós fület kívülről el lehet érni, és így körömmel simán meg lehet nyomni. Utángyártottból volt már szerencsém többfélét látni, de mindegyik bénábban volt megcsinálva, volt amelyiket csak speciális kulccsal lehetett kivenni, volt amelyik úgy szorult, hogy egy pirinyó csavarhúzó is kellett a rugós fül eltolásához. Szóval ha lehet, akkor célszerűbb csak az eredetit használni, mintha láttam is volna azt az Optiformnál.

    Na de ha eredeti adaptert elég nehéz, ha egyáltalán lehet, szerezni, akkor jobban megéri az én szempontjaim szerint a 350D, ott a végtelenre sokkal nagyobb esély van, és ezt egy ismerős is megerősítette, ő használt régebben M42/EOS átalakítót és könnyen, az obival együtt kijött a vázból, nem kellett trükközni. És mivel az EOS bajonett átmérője nagyobb az M42-nél, ezért szinte elsüllyed benne egy ilyen optika, ergo kisebb az esély az elcseszett adapterekre, mert még ki is kell emelni egy picit az optikát hogy meglegyen az optimális obi-filmsík távolság(míg a pentaxnál süllyeszteni kell, ami neccesebb), summa summarum az esély a végtelenre mindenképp nagyobb a pentaxhoz képest.

  • attilav

    tag

    válasz as_Rock #325 üzenetére

    Ha pentaxon nem tudok saját szememmel bizonyosságot szerezni a végtlenre, akkor Canon lesz, arra 100%-kapni olyat adaptert amin van végtelen. Majd bekukkantok a soóshoz, hátha van végtelenes pentax is. Pentaxnál tetszik h van fókuszvisszajelzés, és nem kell hozzá chip.

  • attilav

    tag

    Na mégicsak érdemes volt több helyre írni, vki írta az indexen h a hamával volt végtelenje filmesen, meg adnak hozzá kulcsot amivel kiszedhető :R Egyébként azt vettem észre hogy a pentax keresője világosabb, a 350D-é meg sötét. Szal az is egy újabb érv a pentax mellett. Valahol kipróbáltatom az adaptert ahol van adapter is meg pentax is, ez lesz a legegyszerűbb :R

  • attilav

    tag

    válasz Dtomi #328 üzenetére

    40-50ezres 100in1 es szupermakró, ultranagylátó-szupertelével.
    Ilyen nincs, nézegettem az obikat, de minden ami az alapobi látószögén(zoomtartományán) túllép az írtó drága. Mind az extra nagylátó mind az extra tele.
    Szóval van értelme manuális obikkal szenvedni. R1: Egy evf nem hasonlítható egy slr keresőjéhez, hiszen evf-en ha megfeszülsz sem tudsz -vagy csak nagyon nehezen- élességet állítani, az af pedig van mikor sokszor mellélő.

  • attilav

    tag

    Miközben keresgéltem hogy az M42 zenitarra lehet e nikon vagy pentax bajonettes hátlapot szerezni, (nem találtam), belebotlottam ebbe az oldalba:
    http://cpicture.net/zenitar/index.html
    Itt egy nikonos zenitart rendelt az ürge, de egy kissebb gyártási hibával kapta ezért alapállapotban nem volt végtelen. Szerencsére könnyen orvosolható a hiba. Bár egy elég kicsi csavarhúzókészletre azért szükség van hozzá.
    Nézegettem a német ebayen zsír új zenitar 16-osokat és azoknál (legalábbis a berakott képeken) ugyanez a hiba volt, hogy a fókuszgyűrű nem forog el a végtelenig.
    Nem drágák, a K és N bajonettes változat 30K körül van. Még egy vállszíjas tok is jár hozzá!+Színszűrők. Persze mire az oroszoktól ideér, addigra rakódik rá némi költség, de lehet h akkor is megéri, főleg ha megválok az m42 változattól.

  • attilav

    tag

    válasz Hydra SR #379 üzenetére

    Csak akkor adnám el ha már a kezemben van a bajonettes változat, az meg pár hét v hónap biztosan, ha egyáltalán megjön. De még nem dönöttem el emelett a megoldás mellett voksolok e. Kellene egy bankszámla, vagy vkit a környezetembe rá kell vegyek bonyolítsa le a tranzakciót, segítsen az ebayes vásárlásban. Macerás.Német ebayen láttam eos bajontettest is, persze elektronika nélküli, mint ahogy minden orosz cucc :DDD Beugróblende azthiszem ezesetben sem lesz.

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    Nézegettem a bajonetteket és a nikon meg a pentax ami igazán támogatja a manuális optikákat. A rekeszelés a nikonnál és pentaxnál beugrasztós, míg a canonnál ez is elektronikus úton megy, canonra nem lehet adapter nélkül manuális lencsét tenni, illetve lehet -ruszki lencsék- de beguróblende nuku. Úgyhogy leszűkítettem a kört és maradt a K10D(a garantált 100000 expó+időj álló váz miatt, ez hosszútávon jó) vagy az ennek megfelelő samsung, ami ugyanezt tudja, és a D80 a beépített fókuszmotor miatt. Ha m42-t(is) akarok használni akkor egyértelmű a pentax, ha csak nikon végűeket akkor nikon. Végülis mindkettőre akad manuális használtan, + ruszkik újonnan, és van beugróblende.
    Ja a nikon jelenlegi bajonettje visszamenőleg hány évre kompatibilis? A pentaxét mindeki fújja, de a nikonról nem találtam semmit.
    Mostmár egyre jobban körvonalazódik hogy nem szórakozok adapterekkel(csak ha nagyon muszáj), mert meghosszabbítja az obicserét, és az érzékelő koszolódik. Megveszek egy váz+alapobi, + a zenitar megfelelő változatát, később meg egy telét használtan. De melyikfajta bajonettesből találok nagy eséllyel jót? Nikkor, K, M42? Az m42 jobban elterjedt mint az előbbi 2?

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    Közben belefutottam a nikonnál egy(remélem csak elvi) problémába, az F60 kitobiján van egy rekeszállító gyűrű, és van autó manuál kapcsoló. Ha autómatán van akkor a váz szabályozza a blendét. Ha manuálison akkor pedig én a rekeszgyűrűvel, mivel elvileg beugróblendés, az általam beállított rekeszt expozíciókor be kellene ugrasztania. De ehelyett hibát ír ki, és nem exponál, ha visszateszem autó módba, ami egyet jelent a 22 rekesszel (narancssárga színnel van jelölve), akkor a váz szépen beugrasztja a vázon beállított a blendét és exponálni is hajlandó.
    Mi van azokkal a lencsékkel amik ugyan beugrasztósak, de nincs rajtuk autómata állás?
    Márpedig gondolom a régi lencsék ilyenek.

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    válasz lugosi #403 üzenetére

    Nézegettem a netet és bár nem tudok jól angolul, annyi azért lejött h sajnos nem egészen kompatibilisek a régi lencsék :( És itt nemcsak a fénymérésről van szó.
    http://www.aiconversions.com/compatibilitytable.htm
    http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_F_Mount

  • attilav

    tag

    Minek van az AF nikkor 35-80-on a rekeszgyűrű, ha a hozzáadott vázzal használhatatlan ?
    Talán azért tették rá hogy a régi, szinte elektronika nélküli vázakkal is működjön? A nikon marketing stratégiáit nézve ez nem tűnik túl hihetőnek, ha valóban ezért tették rá, akkor a fénymérésnek is illene mennie a chiptelen obikkal.

  • attilav

    tag

    Bármilyen módban van a tárcsa, a gép nem exponál ha az obin állítok rekeszt, helyette fEE üzenetet küld. De ha leveszem az obit akkor exponál és a rekeszbeugrasztó kar is működik, ebből gondolom ha manuális(chiptelen) obit tennék rá akkor elméletileg be kell hogy ugrassza a rekeszt. A 35-80nál chip kavarhat be, talán az lehet a gond hogy az obi, nem küld vagy a váz nem tud fogadni visszajelzést a rekeszgyűrű állásáról, és ezért nem exponál gyűrűs rekeszállításkor. Azt csak remélni tudom hogy manuális obival működni fog és nem küld megint fEE-t. Mert akarok venni egyet.

  • attilav

    tag

    válasz lugosi #412 üzenetére

    Ez a váz csak kölcsön van, egy barátom odadta h próbálgassam, mert el akarja adni, erről legalább tudom hogy milyen állapotban van/volt, és működőképes. Amit használtan lehet kapni elektronikus vázakat, ott lehetnek rejtett hibák. Öcsém évfolyamtársa vett egy EOS-t, szudáni fényképeszkedésre, és fény érte a filmet ott ahol nem kellett volna, az összes tekercs kuka lett. Ha használt akkor inkább a manuálisra voksolok. Persze ha ki lehet fogni jó állapotú F90x-et akkor belevágnék talán. F70-et láttam szinte új állapotban. A legkritikusabb dolog a zár, amit azért egy manuálisnál könnyebb ellenőrizni, nomeg ott az élettartama jóval hosszabb.

  • attilav

    tag

    Vettem egy nikonos Vivitar multicoated 17-28/f4-t. Megláttam és nem bírtam otthagyni. :))
    Nagyon kiváncsi vagyok mit produkál, egyelőre csak filmes vázam van, de egy D70-en ki tudom majd próbálni.
    A bevezetőben az van hogy a zenitar 16-osán kívül semmit nem érdemes 50mm alatt digitálisra tenni, de azért a zenitarnak sem annyira jó a képe digitálison, amit korábban linkeltem oldalt h a srácnak hackelnie kellett a végtelenhez, mert szarul rakták össze a lencsét, ott van egy pár tesztfotó, és ugyanaz az üstököshiba van az egyik képen, amit filmen is tapasztaltam. Korábban azthittem hogy hívási hiba, de utánaolvastam, és hogy láttam a digitálissal készült képen is, mostmár biztos vagyok benne h nem az.

    Az egyik rokonnak van vmilyen filmes gépe, éreztem h pentax lesz, most akalmam nyílt egy látogatásra, és kiderült h beletrafáltam! Azonnal rápróbáltam a zenites lencséket, csak rászorítottam, és műkdödött a végtelen! Olvastam vhol hogy a filmsík obi távolság a K bajonettnél és az M42-nél megegyezik, de hogy ennyire :Y

  • attilav

    tag

    Teszteltem a vivitart, F16-on peremsötétedés elég keményen, gondolom F22-n még jobban, de azt nem próbáltam. F11-től nem vagy alig látszik, és ettől lefelé eltűnik a jelenség. Ja és 17mm-en produkálta filmes gépen.

  • attilav

    tag

    válasz rauschie #432 üzenetére

    Csökkenti a fényerőt, rontja a rajzolatot. Szerintem nincs értelme kisérletezni vele, nikonra mindent megkapsz manuálisban. Én pl kifogtam egy nagylátót, ez sajnos ritka, de telék és portré obik dögivel vannak. Viszont újonnan lehet kapni 16mm zenitart nikonra(opticam drágábban vagy német ebay olcsóbban), ami kb 24mm lesz digitális vázon.

    [Szerkesztve]

  • attilav

    tag

    Sziasztok
    Ma vettem egy K100D-t, és egyből a heliossal álltam neki tesztelni. A fókuszvisszajelzés megy, bár az elején rá kellett jönni hogy mit kell hozzá beállítani, és ez is a custom menüben van(Mint a Use aperture ring), a neve vmi S objektívekkel kapcsolatos fókuszos dolog. Fényt csak Av módban mér, tekerem a rekeszt és megjelenik a hozzá tartozó idő.
    Egyébként hirtelen felindulásból vettem a gépet, mert először szereztem egy KM42 adaptert, azt lepróbáltam egy boltban, de ott azt mondták szorul, na akkor csiszolópapírral legyalultam az oldalát, de pentaxom nem volt hogy ellenőrizzem milyen lett, hát pár hónap tépelődés után vettem egy MZ50-t, amin az adapter jól szuperált, csak az egyik alkalommal kiszedéskor sikerült a kiszedővel lerágni a műanyag bajonettből egy darabot, és így az adapter jobbra-balra mozog, nagyon idegesített mert nem volt olcsó a gép,(Szerencsére ez a K obikat nem érinti, azok máshogy rögzülnek) aztán másnap (azaz ma) fogtam magam és elugrottam egy K100D-ért, mondván annak fém bajonettje van, abban nem tesz kárt, és csakugyan, bejött. Az MZ50-hez kaptam egy Tamron 28-80/3.5.6-t, így már csak vázat és kártyát kellett vennem.
    Végre én is beléptem a digitális táborba! :DD

  • attilav

    tag

    A helios tényleg jó!
    A Chinon 50/1.8 PK vki próbálta már ?
    A 16mm zenit halszemnek is elég jó rajzolata van, a rekeszre már nem emlékszem, beltéri vakus kép volt.
    Amin gondolkodom hogy a mostani meneteseket felváltom hasonló -vagy ha van, azonos- PK üvegekre. Elég macerás kiszedni az adaptert, azaz cserélgetni az AF meg a menetes obikat. A halszemnek van PK változata akár újonnan is, a heliosnak is van PK-s változata, de olyan ritka mint a fehér holló. Újonnan zenittel együtt adják kb 20-40 rugóért+áfa+vám, és ez már egy új 50mm változat, ami lehet akár rosszabb mint a régi. Tudtok vmi jó helios alternatívát ?

Új hozzászólás Aktív témák