Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • geomin

    csendes tag

    Sziasztok!
    Régóta read only követem a fórumot, sok kérdésre kaptam választ anélkül, hogy feltettem volna, ezért :R mindenkinek.
    Számolgattam egy kicsit. A jelenlegi, 30$-os árfolyammal számolva, a LTC ~280$/Mh/s/30nap teljesítménnyel hozott a konyhára december 7. és január 5. között. Az érték nem kalkulátorral lett kiszámolva, hanem tapasztalati alapon jött ki, és az áram ára nincs levonva belőle.
    Az lenne a kérdésem, hogy akik altokat (WDC, kutya, moon, stb) bányásztak ugyanebben az időintervallumban, az áramköltség levonása nélkül pontosan mennyi $/Mh/s/30nap teljesítményt értek el?

  • geomin

    csendes tag

    Már nagyon meguntam a write only userek bugyuta kérdéseit, így összeállítottam egy kis link gyűjteményt, hogy aki lusta és türelmetlen nem akarja/tudja a fórumból kibogozni a bányászás, és egyáltalán a kriptopénzek mibenlétét, az olvasgathassa.
    Mindenek előtt le kell szögezni, hogy ez nem az a műfaj, ahol az ember nekiugrik a dolognak, mint gyöngytyúk a takonynak, aztán dől a lé. Sok mindent meg kell érteni, ahhoz, hogy összeálljon a kép, és aki arra sem veszi a fáradtságot, hogy néhány alap dolgot elolvasson, az ne várja el, hogy a régi, hozzáértő fórumozók fölöslegesen koptassák a billentyűiket és fecséreljék idejüket a többedszerre feltett kérdésekre könnyen kigúglizható válaszok kigúglizásával és szájbarágásával.
    Véleményem szerint a kriptopénzek megértéséhez a bitcoin-on keresztül vezet a legrövidebb út. Oké, tudom, hogy ez nem illik ebbe a topicba, de ha az ember megérti a BTC-t akkor megérti az összes többit is.

    I. Általános tudnivalók
    1. Mielőtt kérdezel, olvasd el legalább a II. részben levő linkeket és semmiképpen se félj a gúglit használni!
    2. Igen, lehet pénzt keresni vele de nem könnyű és kockázatos, ezt nem lehet elég sokszor hangsúlyozni. Csak akkor fektess bele, ha van játszópénzed, mert lehet, hogy egyik napról a másikra bukod az egészet és még egy jó nagy áramszámlát is kapsz a nyakadba.
    3. Ha pénzt akarsz keresni a bányászattal, akkor csak az AMD újabb kártyái jöhetnek szóba, részletek alább (IV./1.)
    4. A kalkulátoroknak azért nem szabad hinni, mert van két megjósolhatatlan váltózó: a difficulty (a számítások nehézsége) és az árfolyam. Mivel végső soron ezektől függ a mindenkori bányász profitja, és csak sejtheted, hogy hogyan alakulnak ezek az értékek, ezért nem lehet pontos megtérülési és jövőbeli bevételi tervet készíteni.
    5. Ha elkezdted a bányászatot, de valami nem működik rendesen, akkor a kérdésedet tartalmazó hozzászólásodba írd be:
    a. printscreen a cgminerről
    b. konfig
    c. oprendszer, catalyst, app sdk, cgminer verzió
    d. VGA tulajdonságai

    II. Leírások magyarul
    1. Nagyon röviden a Bitcoinról, tartalomjegyzék gyanánt; GYIK
    2. Wikipédia oldal a Bitcoinról
    3. A Bitcoin matematikai alapjai (ez már egy komolyabb leírás, de érdemes belenézni)
    4. A bitcoin egy közgazdász szemszögéből (két cikk nem a bitcoinról szól)
    5. A Litecoin elindításáról

    III. Leírások angolul
    1. White Paper
    2. How bitcoin works
    3. Comparison between Litecoin and Bitcoin
    4.

    IV. Hasznos oldalak angolul, de minimális nyelvtudással is használhatóak.
    1. VGA konfigok összehasonlítása és gyűjteménye
    2. Legfrissebb cgminer ami még támogatja a scrypt algoritmust (3.7.2)
    3. A különböző coinok profitabilitását mutató oldalak: CoinWarz, CoinChoose, Dustcoin
    4. Árfolyamok, diagramok, stb: BitcoinWisdom, Cryptocoin - Bitcoin - Altcoin Charts, Crypto-Currency Market Capitalizations
    5. Coin váltók: Kraken, Cryptsy, BTC-e, Vircurex
    6. VGA bányagép építő tanfolyam az alapoktól és egyéb, főleg litecoin témájú cikkek

    Apróbetűs rész:
    - a gyűjtemény a teljesség igénye nélkül készült
    - a különböző cikkek között néha nagy átfedés lehet
    - néhány cikk kissé régi, ezért nem feltétlenül aktuálisak a benne található értékek (diff, árfolyam, stb)
    - aki nem akarja végigolvasni a fentieket, akkor tudom ajánlani ezt, gyakorlatilag a scrypt bányászattal kapcsolatos összes magyarul megjelent információt tartalmazza a leírás, a végigolvasása után garantáltan nem lesz kérdésed.

    Jó szerencsét!
    :R

  • geomin

    csendes tag

    válasz Carline #8188 üzenetére

    Kedves Carline, kikérem magamnak, ez nem egy másodnick, és azért ez a harmadik hozzászólásom ebben a fórumban, mert én ilyen read only típus vagyok. Ezzel együtt és ennek ellenére "itteni tagnak" érzem magam, mivel még a Nagy Őszi Altcoinláz kezdete előtt kezdtem el olvasni a topicot, és azóta is napi rendszerességgel követem.
    Mindenek előtt köszönöm az építő jellegű kritikát! Gondolom feltűnt, hogy amellett, hogy egyetlen egy angol fórumot sem linkeltem, a leírásokat tartalmazó hivatkozások zöme magyarul van, pontosan azért, mert gondoltam azokra az érdeklődőkre, akik nem tudnak angolul. A bitcoin matematikai alapjainak magyar leírásáról meg annyit, hogy - nem bántásból mondom - ha elolvastad volna, akkor tudnád, hogy nem csak a fejlesztőknek szól, hanem egy átlag PH olvasó is meg tudja érteni a lényegét.

    Tudod, mikor egy érdeklődő valaki azt kéri, hogy egy hozzáértő írja már meg a "Hogyan bányásszunk kriptopénzeket - útmutató az alapoktól a profizmusig" című rövidke irományt, akkor a következő gondolatok suhannak át a szóban forgó hozzáértő agyán, idézem: f@szom fog az írással tölteni órákat, napokat, főleg hogy nekem is több heti munkámba került utánajárni a dolgoknak, összeolvastam egy raklapnyi marhaságot, a korábban linkelt magyar leírások mellett sok kusza angol IT-szlenges fórumot is végignyálaztam, ahova nemcsak anyanyelvi szinten beszélő jenkik írnak, hanem kici kínaiak vagy éppen nagyszakállú arabusok, gyakran zseniálisba hajlóan rossz angol nyelvérzékkel. Sok sok olvasás árán végül sikerül kiszűrni azt a vonalat az információgombolyagból, ami elvezet a megértéshez. És hogy ezek után még szedjem össze, rendszerezzem (mondjuk ez már megvan részben), fordítsam le, rágjam is meg és még írjam is le... hát kösz, de inkább kihagyom. Legalább az az egy érdeklődő valaki nem vesz részt a diff növelésében. Meg aztán rohadt idegesítő, hogy az emberek képtelenek visszaolvasni egy kicsit, többször csattant el itt a fórumban olyan kérdés, amire 5 hozzászólással feljebb volt a válasz. És ezek után még írjam is le, mi? Na még mit nem!
    Azt hiszem, ezzel sokunk egyetért, és nem is először lett leírva. Hmm, bár lehet ilyen szájbarágósan először :DDD

    Ja és ezt a hozzászólást nem sértésnek szántam!

  • geomin

    csendes tag

    válasz Carline #8202 üzenetére

    Ha nem tetszik az összefoglaló, akkor keress/készíts/készíttess másikat. Azzal, hogy elutasítod a segítséget, és ahogy ezt teszed, csak magadat minősíted. Részemről a vita lezárva.

  • geomin

    csendes tag

    Már többször felvetődött a kérdés, hogy az árfolyam hat a diff-re, vagy fordítva. Az eddigiek alapján, az LTC esetében az elmúlt 3 hónap adatai azt mutatják, hogy az árfolyam mozdítja a diff-et, mégpedig kb. 2-3 napos csúszás van a kettő között.
    Korábban készítettem egy kis ábrát, de csak most jutottam el odáig, hogy megírjam ezt a hsz-t, emiatt a diagram nem tartalmazza az elmúlt hét eseményeit, amelyről az utolsó bekezdésben fejtem ki a véleményemet.


    Forrás

    A diagramon a szaggatott vékony görbe (jobb függőleges tengely, LTC/$) az árfolyamot, a folytonos (bal függőleges tengely, GH/s) a hálózat számítókapacitását mutatja, ami gyakorlatilag egyenlő a diff-el, csak 3.5 napnál jóval gyakrabban változik az értéke, így rövidebb időtartamú változások is kimutathatók benne. A kisebb fluktuációk kiszűrésére 3 napos átlagolással vannak kisimítva a görbék, így jobban láthatók a fontos trendváltozások. A görbéket idő szerint 5 szakaszra lehet osztani, ahol a szakaszok közti határok a fontosabb trendváltásokhoz kötődnek. A görbékhez tartozó vastag, nyílban végződő vonalakat is hasonlóan jelöltem, a színük értelemszerűen a növekedést/csökkenést jelzik. A kék szín a késést mutatja.

    Lehet azt mondani, hogy szubjektív a szakaszok határainak elhelyezése, és első ránézésre így is tűnik, főleg a második szakaszt nézve. Itt az ugrásszerűen megnövő, majd enyhe csökkenést mutató árfolyamot két okból kifolyólag soroltam kettő helyett egy szakaszba:
    - az árfolyamot a piac diktálja, ami a hírek, események hatására iszonyat gyorsan és gyakran ugrásszerűen reagál
    - a hashrate lomha egy jószág, viszonylag lassan reagáló érték*, mert hardverhez kötött, ha nincs elég GPU a boltokban (plusz az összeszerelés, telepítés, bekonfigurálás, stb.), akkor csak lassan tudott nőni.
    Tehát a második szakaszban a hashrate képtelen volt tartani a lépést az árfolyammal, és csak két nappal az után kezdett el csökkenni, miután az árfolyam december 16. körül gyenge csökkenésről az erős csökkenés trendjére váltott.
    A többi szakasz azt hiszem nem szorul magyarázatra, elég egyértelműen láthatók az összefüggések, még a kisebbek is.

    * ez most már nem feltétlenül igaz, mivel jelenleg a népszerű scrypt altcoinok akkora pufferkapacitást jelentenek, hogy a hashrate könnyebben tudja követni az árfolyamot, de ez kb. az elmúlt pár hét során alakult ki. Nem kell boltba szaladgálni új GPU után, csak egy másik .bat fájlt kell elindítani. Ehhez kapcsolódik az is, hogy annak ellenére, hogy az árfolyam nem változik jelentősen, jelenleg több mint 20% diff esés (!!!) várható az LTC háza táján, ami szerintem a DOGE (és egyéb altok) szárnyalásához köthető, a sok sok GH/s szépen átszivárgott a jobb profit érdekében.

  • geomin

    csendes tag

    @(#9395) Geller_1972
    Nem tudom, hogy ez milyen algo, de annak jó, aki LTC-t bányászik :))
    @(#9396) HSM
    Bizony, most (is) jobban megéri DOGE-t csákányolni mint LTC-t, csak kérdés, hogy melyik fog tovább élni. Ha a market cap-ot nézzük, akkor az LTC még egyértelműen vezet az altok között, de amellett hogy a DOGE kétséget kizáróan jól teljesít, még mindig kisdobos az LTC mellett.
    @(#9397) AAntii
    Olvasd el még egyszer a bejegyzésem, mert szerintem félreértettél valamit :DDD
    Az igaz, hogy az LTC diff retarget ~3.5 nap, de nem értem hogy ennek most mi köze a dologhoz, mivel pont azért a hashrate-t és nem a diff-et tüntettem fel a diagramon, hogy ne ~3.5 napos ugrásokban lássuk a változásokat, hanem kisebbekben. Másrészt meg az adatok többnyire ~2 és nem 3 vagy 3.5 nap késést mutatnak, ez azt hiszem elég egyértelműen látszik a diagramon (na jó van egy darab 3 napos is a végén, de még az sem egyenlő a diff retarget idejével!). Azt is leírtam, hogy ez a jelenség csak és kizárólag az LTC-re vonatkozik, ezért semmi értelme más altra ráhúzni. Amikor novemberben 45 fölött volt az LTC és a diff csak 2000 volt, az azért volt, mert senki nem számított arra, hogy ekkorát fog ugrani az árfolyam és a hashrate nem tudott elég gyorsan felzárkózni, mivel akkor még nem volt ez a rengeteg alt, ahonnan át lehetett volna csoportosítani az erőforrásokat, hanem új bányagépeket kellett építeni, ami azért lássuk be nem megy 10 perc alatt. Most viszont, ahogy a hsz végén írtam, más a helyzet az altok népszerűsége miatt, mikor 10 GH/s monstrumok ugrabugrálnak coinról coinra, akkor tényleg 10 percekben mérhető a változás
    Annak viszont örvendek, hogy egyetértünk abban, hogy az árfolyamváltozást követi a diff, tulajdonképpen az egész hsz-om erről szól :DD

    Más:
    Rohadt életbe mennyivel egyszerűbb lenne ezt egy sör mellett megbeszélni, nem gyűlünk össze valamikor?

  • geomin

    csendes tag

    válasz doku77 #9479 üzenetére

    Semmi esetre se add el! Szvsz lesz még az LTC 50$ fölött, még nyár előtt.
    A mostani diff esés meg nem fogja lerántani az árfolyamot... Már nem tudom és nem akarom megszámolni, hogy hányan és hányszor írtuk le itt, hogy a diff követi az árfolyamot és nem fordítva :W

  • geomin

    csendes tag

    Sziasztok!
    Gondoltam, ha már Geller_1972 jóvoltából született egy profi téma összefoglaló, akkor frissítem a korábban összedobott linkgyűjteményt, hogy be lehessen tenni az összefoglaló végére. Kérlek nézzétek át, és ha valamit kihagytam/hülyeséget írtam vagy bármilyen észrevételetek van akkor jelezzétek!

    -Hasznos linkek:

    Hivatalos honlapok
    Bitcoin
    Litecoin
    Dogecoin

    Általános leírások
    Bitcoinról röviden + GYIK
    A Bitcoin matematikai alapjai + White Paper (A kriptopénzek "bibliája")
    Litecoin elindításáról
    A Bitcoin egy közgazdász szemszögéből

    Kriptopénz hírek
    CoinDesk
    Reddit
    Cryptocoins news
    Crypto News

    Fórumok
    BitcoinTalk
    LitecoinTalk
    Prohardver Bitcoin topic
    Litecoin a Reddit-en

    Bányászattal kapcsolatos linkek
    cgminer
    sgminer
    GUIminer
    cgminer konfigok gyűjteménye
    CryptoBadger's Guide

    Néhány népszerű bányásztársaság (Mining Pool)
    LTC: GiveMeCoins, Cointron, LTCRabbit
    DOGE: Dogehouse, Nut2Pools, HashFaster's DogeCoin Pool
    Multi: Middlecoin, Multipool, Hashcows

    Kalkulátorok (A kijött eredményeket fenntartással kell kezelni!)
    CoinWarz
    CoinChoose
    BitcoinWisdom Litecoin Calculator
    Dustcoin

    Árfolyamok, diagramok
    BitcoinWisdom
    Cryptocoin - Bitcoin - Altcoin Charts
    Crypto-Currency Market Capitalizations

    Blokklánc infó
    Bitcoin
    Litecoin
    Dogecoin

    Váltók:
    Cryptsy (A topicban kriszpi néven is ismeretes)
    CoinedUp
    CoinEX
    Vircurex
    mcxNOW
    Kraken
    BTC-e
    Bitstamp
    MtGox (Jelenleg nem ajánlott!)
    LocalBitcoins

    Online walletek (Ezekkel óvatosan!)
    Blockchain
    Coinbase
    Coinkite

    [ Szerkesztve ]

  • geomin

    csendes tag

    válasz Mesterlovesz #12310 üzenetére

    Okés, köszönöm az észrevételt, igazad van. 1-2 napig gyűjtöm majd a javításokat, javaslatokat, hogy majd csak egyszer kelljen módosítani az összefoglalót.

    @Mindenki (akinek nem inge ne vegye magára)

    Szvsz nem szabad online helyeken tartani a coinokat, számtalanszor hallottuk már hogy feltörték a legbiztonságosabbnak tartott oldalakat (pl. GiveMeCoins, MtGox, stb), arról nem is beszélve, hogy rendszeresen törnek fel egyedi accountokat a különböző helyeken (BTC-e, Bitstamp, Bter, Cryptsy, stb). Mondjuk speciel annak nem találtam nyomát a neten hogy a Krakent feltörték volna, de ugye semmi sem tart örökké...
    Ha szóba kerül a téma, az embernek persze az az első gondolata, hogy "ááh, olyan kicsi az esélye hogy pont az én érméimet lopják el", egészen addig, amíg megtörténik a baj... Én is pontosan így gondoltam, amíg fel nem törték a GiveMeCoins-t. Szerencsére később visszakerültek a coinok, de azóta okosabb lettem és nem kockáztatok. Érdemes elgondolkodni azon, hogy mi van, ha mégis megtörténik a baj, oda a pénz és senki nem fogja visszaadni!
    Lehet írok egy kis szösszenetet a biztonságos tárolásról. Majd kiposztolom, aztán mindenki hozzáteszi az ötleteit, tapasztalatait, és akkor bekerülhet az is az összefoglalóba.

  • geomin

    csendes tag

    Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz ebből az Auroracoinból... Fog-e működni a szétosztás? Az oké, hogy Izland az kb. világelső az internethasználat terén, tehát sok emberhez el lehet juttatni az infót meg a tárcát, de kriptopénzek terén hol tart? Ja, hogy a Bitcoin illegális Izlandon. Nem hiszem, hogy pont az Aurorát fogják megengedni/bevezetni állami szinten. Amúgy meg ki fogja garantálni, hogy az Aurora Izlandon marad? Szét fog folyni a világban, pontosan úgy, mint a többi kriptopénz.
    De tegyük fel, hogy sikerül valahogy kikerülni a fent említett akadályokat, és Izland népességének egy részéhez eljuttatják azt a fejenkénti 31,8 Auroracoint. Azért csak egy részéhez, mert hiába nyitott szellemiségű népről van szó, sokan nem tudják, hogy mi a kriptopénz, sokan nem fogják komolyan venni ezt az "informatikai hókuszpókuszt". Vajon mi lesz az első dolga Eyvindur Agnarssonnak miután ingyért a markába hull cirka 1500 USD-nyi "játékpénz"? Eladja, amivel a béka segge alá fogja nyomni az árát.
    Az 50% premine meg elég veszélyes dolog, még akkor is, ha ilyen szép körítés is van mögötte.

    Érti valaki a koncepciót? Mert én nem nagyon. Az igyekezetet, a jóakaratot értem, de a kivitelezhetőséget nem. Nem fektetnék nagyobb összeget hosszú távon Auroracoinba.
    (még mielőtt valaki kiakad az "informatikai hókuszpókusz"-on és a "játékpénz"-en, egy random Pistikének/Eyvindurnak/bárkinek egyelőre még ezt jelentik a kriptopénzek)

    (#14455) R3n3g4T
    Gox Call Center. Bullshit az egész, telefonon fogják elmondani, hogy hogyan nem kapják vissza a pénzüket az emberek... Persze ez egy kicsit megnövelte a Bitcoinba vetett bizalmat, vagyis az emberek elkezdtek bevásárolni, ahogy ignorant kolléga is említette fentebb.

    (#14460) TooCool
    Szvsz nem fogja elérni az 500-at a Gox Call Center miatt, már meg is állt a növekedés. Sajnos :O

    [ Szerkesztve ]

  • geomin

    csendes tag

    Tipp: március 19-én vezetik be a legnagyobb kínai váltóra a LTC/CNY kereskedést.
    Ki fog lőni az árfolyam, most kell bevásárolni!

  • geomin

    csendes tag

    Szerintem se kell temetni a kriptopénzeket, inkább örüljünk, hogy időben beszálltunk (szerintem még mindig nem késő, csak most nem bányát érdemes nyitni, hanem bevásárolni, hosszú távra). Tavaly kb ilyenkor "soha nem látott magasságokba" ugrott az árfolyam (260$), aztán vissza is esett 100$ alá, és láss csodát, egy fél évre rá majd ötszöröződött a korábbi csúcs. Lehet most nem fél évnek kell eltelnie, hanem két hónapnak, vagy éppen két évnek, ki tudja ezt most megjósolni? Azt mindenképpen be kell látni (főleg nekünk, akik foglalkozunk a témával), hogy a bitcoin és társai egy teljesen új alapokon nyugvó, modern fizetési lehetőséget nyújtanak (a maguk előnyeivel és hátrányaival), aminek szerintem van jövője (kivéve, ha egy napkitörés lefújja az elektronikát a Földről pár évre :)) )
    Mi, bányászok, úgy tűnik, hogy időnként hajlamosak vagyunk elfeletkezni arról, hogy még mindig nagyon kevesen tudnak a kriptopénzekről, és mindig lesznek olyanok, akik újonnan hallanak a coinokról, és fantáziát látnak a dologban, hiába a sok árfolyam lötyögés. A másik dolog, amiről néha megfeledkezünk, hogy nem a coinok vannak a bányászokért, hanem fordítva, szóval amíg van keresleti oldal, addig élni fognak a kriptopénzek. Meg persze az is számít, hogy mihez hasonlítjuk a jelenlegi árat, mert ha nem a novemberihez, hanem az egy évvel ezelőttihez (~150$), akkor még elég jól állunk, nem?
    Szerintem fel a fejjel, és türelem ;)

  • geomin

    csendes tag

    válasz Mesterlovesz #17873 üzenetére

    Félre ne érts, tisztelem a munkádat, az (amúgy jó) ötletedet és a kriptopénzek területén szerzett tapasztalatodat, de amíg az aranytartalékot (ami a pénz fedezete, ezálal gyakorlatilag az értéke) egy szűk csoport kezeli, addig sajnos nem beszélhetünk decentralizáltságról. Ez nem bullshit félmondat, hanem tény.
    Számomra a decentralizáltság nem az anarhiát jelenti, hanem azt, hogy a pénz (és az értéke!!) mögött minden tekintetben a közösség áll, és nem egy egyén/kisebb csoport/hatalom (nevezzük akárhogy).
    Ezektől függetlenül jó az ötlet, de sajnos szükség van az aranytartalékot kezelő csoport iránti bizalomra. A mai világban ezt nehéz elnyerni, főleg az internet világában.
    Remélem a jövőre vonatkozó jóslataid valóra válnak!

  • geomin

    csendes tag

    válasz BRIKLY #18448 üzenetére

    Használd inkább a Krakent, az összefoglalóban van egy howto (utolsó link).

Új hozzászólás Aktív témák