Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz hódmaci #584 üzenetére

    Ha eleve grafikus megoldást akarsz a fájlok végleges törléséhez, akkor az előzőleg említett lemezek (Disks) alkalmazással végzett lassú formázás felülírással jó ilyen célra pendrive-hoz, HDD-hez és SSD-hez egyaránt. Utána azokról nem fognak adatot visszaállítani, legalábbis otthoni környezetben és módszerekkel biztosan nem. Nyugodtan ki lehet próbálni! Viszont ha SSD-ről van szó, azoknál elsődlegesen inkább a Secure Erase (így / így) javasolt, ami egyrészt jóval hamarabb lefut, másrészt nem generál rá felesleges írásmennyiséget, mint a lassú formázás, ami végigír minden szektort. Valamint az SE-t elsődlegesen helyileg, azaz pl. SATA-n csatlakoztatva az SSD-t javasolt elvégezni, nem USB-n. Bár itt eredetileg sem volt említve, hogy pontosan milyen külső adattárolókról lenne szó, ahogyan most sem derült ki... Max. nagy általánosan a főbb típusok lettek felsorolva, ahol lehet éppen némelyik nem is külső, hanem belső adattárként értendő, vagy ki tudja.

    Aztán ha esetleg elkerülte a figyelmedet, akkor az előzőleg említett TestDisks weboldalán látható, hogy milyen fájlrendszereket támogat, vagyis többek között NTFS-t is. Tehát lehet vele ilyen fájlrendszerű partíciót visszaállítani, vagy akár adatot menteni róla a program lehetőségeihez mérten. A sima undelete használatánál az Exundelete meg nyilvánvaló, hogy milyen fájlrendszerekre vonatozik. De elvileg létezik egyébként Ntfsundelete lehetőség is Linuxra, ahol a leírásban a TestDisk használata is szemléltetve van.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz hódmaci #584 üzenetére

    HDD-re, pendrive-ra írtak már alternatívát, shred, Gnome Disks. Ezeknél csak az a módszer működik, hogy lényegében az adatot felül kell írni, és csak utána törölni, vagy csak felülírni az egész meghajtót.

    SSD-nél viszont vagy secure erase-t kell futtatni, vagy teljes lemezes TRIM-et. Igazából a secure erase is egy teljes lemezes TRIM, a kettő abban különbözik, hogy a secure erase a cache-t és a overprovisioning tárterületet is végig TRIM-ezi, meg lenullázza az esetleges titkosítást.

    Secure erase futtatása:
    sudo hdparm -security-erase /dev/sd[akármi]

    Ha így nem menne, akkor így:
    sudo hdparm --user-master u -security-erase <password> /dev/sd[akármi]
    Ha nincs titkosítva az SSD, akkor passwordnek üres jelszót kell megadni, két idézőjel: "" azaz semmi ne legyen közötte.

    Ha az SSD nem támogatná a secure erase-t, akkor teljes SSD-s TRIM:
    sudo blkdiscard /dev/sd[akármi]

    Figyelem, a /dev/sd[akármilyenbetű] megadásánál háromszor is ellenőrizd, hogy milyen SSD-t adsz meg neki, ha véletlenül kettő is van a gépben, és rosszat adsz meg, arról minden adat törlődni fog. Ez igaz a hdparm-ra is. Nem vállalok érte felelősséget, ha véletlenül rossz meghajtót adsz meg, mondjuk a /dev/sdb-t akarod törölni, de véletlenül /dev/sda-t írsz.

    Egyébként SSD-nél nem kell még ezzel sem szenvedni, csak ha egész SSD-t akarsz egy lépésben törölni. Ha ugyanis be van kapcsolva az SSD-n a TRIM (vagy fstrim systemd service, vagy discard mount opció az fstab-ban), akkor nem kell semmit felülírnod, mert normál fájl, mappatörléskor az érintett szektor mögötti NAND lapok automatikusan alapállapotba állnak, ezt végzi el a TRIM parancs. Ahogy lefut az adott NAND lapra/cellákra, onnan adat nem nyerhető vissza belőlük.

    Vagy csak kiadod ezt a parancsot:
    sudo fstrim -a -v
    Ez az összes felcsatolt SSD partíción az üres szektorokat végig TRIM-ezi. A nem üres szektorokon megmarad az adat, csak a már törölt fájlokat, mappákat érinti.

    SSD-n is lehet használni egyébként a shred, Gnome Disks progikat, mert végül is az adatokat azok is felülírják, így azok nem lesznek visszanyerhetők. Egy alkalomra ez is megfelel, de ha gyakran csinálsz ilyet, akkor az SSD-nek egészségesebb a TRIM.

Új hozzászólás Aktív témák