Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VaZso

    senior tag

    válasz Traxx #6901 üzenetére

    IM programnak pidgin-t nem próbáltam (ill. régen win alatt, de már nem is emlékszem rá), aMsn-nel viszont el vagyok, amikor szükségem van rá - magamtól nem sűrűn indítom, az nekem teljesen megfelelel.
    + fent van a skype Linuxos változata is, azzal sincs gondom.

    Betűtípus kicsit más valóban, viszont érdemes lehet még egyes programok ill. szövegszerkesztő érdekében feltettni az MS fontokat is (talán msfonts nevű csomag).

    Nálam a képfeltöltés gombbal nincs gond, igaz, itt angolként van beállítva a felület, ezért angolul van ez is, így rövidebb a szöveg... mindenesetre feltehető a rendszer alá akár a Firefox, akár az Opera is, ezekkel szerintem nincs ilyen gond...

    Totemet sohasem használtam, így nem tudom, milyen a program, de akár az (s)mplayer nevű progit is kipróbálhatod, pl. az smplayer fronted felrakásával. Én ezt szeretem leginkább video lejátszására (...de mindegyik jó természetesen, csak alternatíva).

    Az OpenOfficenál érdekes lehet, hogy most jelent meg nemrég a 3.0-ás verziója. Elvileg javítottak a kompatibilitáson, ha nem az új van fent, megnézheted azzal is. (Akár win alá is letölthető.)

    Igen, egyre inkább barátságos rendszer kezd lenni a Linux, különösen az utóbbi időkben.

    Ékezetek: a Linux általában az univerzális UTF-8 karakterkészletet használja, amibe gyakorlatilag belefér az összes különleges jel is.
    Windowson pedig általában az ISO8859-2 használatos (a magyar rendszereken), ami egy korlátozott, középeurópai íráshoz szükséges jeleket tartalmazó készlet. pl. az ISO8859-1 (azt hiszm, ez a nyugat-európai?) majdnem ugyanilyen, csak pl. hosszú ő és ű helyett kalapos van benne.
    Ezt a kódrendszeres kavalkád dolgot valahogy még nem tudta levetkőzni a Win, pedig a mai fejlettségi szint már rég megengedné (nincs korlátozva 127 v. 255 jelre a rendszer, mint pl. DOS idején (ami ~7 ill. 8 bit), pl. 16 biten, vagyis két byteon összesen 65536 variáció, tehát akár character lehet)...
    Ezért is volt mindig ellenjavallt az ékezetek használata filenevekben, csak általában nem tartják be az emberek. Én találkoztam már Win és Win között is kódrendszer probléma miatt megnyithatalan fileokkal (ott ténylegesen megnyithatatlanná válit, bár azt hiszem a saját intézője vagy micsoda "kezelte", így át tudtam nevezni).

    Egyébként Linuxon át tudod állítani a kódrendszert ISO8859-2-re és "megjavul", de talán érdemesebb lenne átkonvertálni a régi neveket UTF8 alakra vagy hanyagolni az ékezeteket.

    Egyébként nem néztem még utána, hogy NTFS felcsatolásakor megadható-e, hogy milyen kódrendszert használjon az adott partícióhoz, akkor eltűnne a probléma.

Új hozzászólás Aktív témák