Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    no, ez a szó szoros értelmében nem off, mert a bringa épp a lakásban volt. csak gondoltam megosztom az első tapasztalatokat.

    a dolog ott kezdődött, hogy az én bringámon eleve nem volt dinamó, ahogy az rendes kondénbájkon lenni szokott. egy romantikusabb pillanatomban ugyan majdnem nekifogtam a camping első lámpa + dinamó kombónak, aztán inkább hagytam. vettem helyette AAA elemes első, meg gombelemes hátsó led lámpeszokat, de az elemeket tervszerűen töltögetni elég macerás és nyilvánvalóan nem hosszútávú megoldás.

    a dinamóról azért is mondtam le, mert bár gazdasszonynak volt rendes nyugati világítása, a dinamó ott se működött valami fényesen. elég volt egy nagyobb pocsolya vagy eső, és a rajta lévő gumi gördülőfelület ellenére elkezdett csúszni. tette mindezt megfelelően installálva. fail.

    itt kezdtem el agydinamót nézegetni, aztán az árak egyből könnyet is csaltak a szemembe. hát még mikor megtudtam, hogy a 7000 huf körüli alapmodell csak 36 lukasban van, és gyakorlatilag nem létezik olcsó 32 lukas verzió az EU-ban. ehelyett Alfine vagy Deore LX van, 15 ezerért. köszi shimano. miután ifjúkorom szinte összes keresetét ebbe a cégbe nyomtam, még nekiáll szivatni.

    nagy nehezen találtam végül 2,4w Nexust (HB-NX20) az ebayen az usából, 8 ezer forintért. mivel kettő kellett, relatíve olcsón megúsztam a postát is. sajnos ez gyorszáras, jobban örültem volna a csavaros kivitelnek. erősebben tartaná a kultuszteleszkópot is, meg nem szaladna el vele a színesfémgyűjtő oly könnyen.

    a molyolás itt kezdődött. azt tudtam, hogy az agy nagyobb pereme miatt más küllőhossz kell, pontosat számolgatni viszont lusta voltam. a terv az volt, hogy bátor csavart fűzést csinálok, életemben végülis először. a kerékfűzés - centrírozás még oké, de csavarást sose csináltam még.

    nagyon izgultam, mert nem tudtam mennyivel kellene rövidebb küllő, azaz hogy a csavarás elég küllőhosszt fog-e felvenni. no hát ezzel elpiszmogtam egy fél napot. először simán (3 kereszttel) bekötve nyilvánvalóvá vált, hogy jóval rövidebb küllő kéne. aztán én hülye megcsináltam egy csavarással (azaz fél csavarással), mert nem gondoltam végig, hogy pont ugyanolyan hosszú így is. aztán megcsináltam a szokásos csavarással, vagyis hogy az eredeti helyre érkezik be a küllő, és nem megcserélve.

    no, így már épphogycsak elmegy, bár szerintem ráfért volna még egy-két fél fordulat feszítés a küllőkre. nem mertem tovább húzni, mert szerintem nagyon a végén vagyok a menetnek, és félek nem tudnám egyenesre húzni a végén. ez így (ráadásul alu anyákkal pfff) kicsit bátor lett, nem is tökéletesen egyforma helyen vannak a csavarások. majd kiderül kiszakadnak-e, miközben hozom haza a 20 litér kannás bort a bótból.

    majd gazdasszonyén kicsit több helyem lesz (700-as kerék), meg neki persze réz anyák vannak. szerencsére gyűrűs felni az is. ott lehet bevállalom a 3 fél fordulatot. az igazi talán a jóval vékonyabb küllővel (mondjuk 1,8-1,5-1,8) lenne, de annyira kocka nem vagyok, hogy egy vagon pénzt elköltsek még arra is.

    végül a lényeg: a teszt során rákötöttem ezt meg ezt. hát brutál fénye van. gyakorlatilag már egy normál gyalogtempóban erősen villog, magasabb sebességnél többé-kevésbé folyamatos lesz a fény. itt egy vidi, bár kicsit furcsának tűnik mert a felvillanások nincsenek szinkronban a géppel. a lényeg látható szerintem.

    nem próbáltam még tekerés közben, csak kézzel pörgettem. mindenesetre nyilvánvalóan szépen kihajt majd egy-egy ilyet előre-hátra. majd kitalálok valami elvhűen primitív tokozást nekik, és akkor megnézem hogy sorba vagy párhuzamosan lenne jobb kötni őket. az egyetlen kicsi fájdalom, hogy a dinamónak terhelés nélkül is van egy kis ellenállása, amivel persze nem lehet mit kezdeni.

    a 2,4w szerintem bőven elégséges lesz, esetleg lehet valami kondiban meg dupla első ledben gondolkodni ha valaki fényorgiában akar hemperegni. majd írok még hogyan viselkedik több led. ja, csavaros 3w verziót 36 lukasban lehet kapni 6+1 ezer szállításért az e kerékpár bótban. az is sok, de annyira talán nem. nekem pl az első agy torka már véres volt, mindenképpen csereérett volt.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák