Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    nem olyan rég írta valaki, hogy a plafonra vagy falra világítás estén a visszaverődés miatti veszteség 30% körüli.

    wattbuziságból egyébként is jól állok, gyorsan kiszámoltam, hogy az 40w esetén 12w veszteség. mivel a számítógépnél is fél watt megtakarításokért küzdök, ez elég sok ahhoz, hogy komolyan keresgélni kezdjek.

    első körben megnéztem a házimozi-vászon festékeket. ezek elég drágák, mert nemcsak hogy visszaverik a fényt, de minden hullámhosszt hasonlóan. az árak is a vászon méretekhez igazodnak, többszáz dollár egy plafon. egyértelműen nem alternatíva.

    eközben viszont ráakadtam erre. elsőre jó fogásnak tűnik. a preziben azt írják, hogy a normál dulux 20%-ot nyel el, ez meg csak 10-et. a 20% egybecseng végülis a fent említett 30%-kal, hiszen bútorok, nem friss festés, esetleg nem fehér oldalfalak simán felelősek a maradék 10%-ért.

    mindegy, a lényeg a fele veszteség. ugyanez pénzre fordítva is reálisan hangzik, mert a 12w fele 6w, nagyjából 3-400 lumen. nagy nehézségek árán találtam egy irányárat, 3600 huf-ot írtak 20-25nm-re. a nagy szoba 20 nm, azaz nagyjából 10 huf / lumen. ez nálam kábé egálban van a ledek árával. persze nálam a nem fehér oldalfalak szó szerint árnyalják a képet.

    még annyit sikerült kiderítenem, hogy elvileg létezik belőle "absolute white" szin is, pedig az nincs jelölve a honlapon.

    felhajtom valahol aztán majd beszámolok. ha tényleg látványos, akkor megy belőle mindenhova.

    a bútorok világos színére eddig is igyekeztem figyelmet fordítani, de most már attól is gyöngyözik kissé a homlokom, hogy a redőny belseje nem fényvisszaverő-fehér. biztos hozna 1-2 százalékot az is.

Új hozzászólás Aktív témák