Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #42152 üzenetére

    "Például a fa vagy faközeli anyagok rezonanciáit-rezgéseit általában olyan módszerekkel lehet csökkenteni-megszüntetni, aminek hátulütői is vannak a doboztest és a hangszórók együttműködésében." Egy jellemző példa: A fa hangdoboz merevségét elsősorban úgy lehet elérni, hogy jó vastag falai legyenek és/vagy sok merevítő idom legyen bennük. Ezek az eszközök (főleg a nehéz és vastagfalú doboztest) azonban jelentősen feljebb nyomhatják a mélyhangszóró alsó rezonanciafrekvenciáját, miáltal kevésbé lesz képes a mélyhangokat lesugározni. Nyerünk valamit a réven, vesztünk valamit a vámon. Melyik ujjunkat harapjuk meg? Próbálunk relatíve vékonyfalú, minél kevésbé vagy minél optimálisabban rezgő dobozokat tervezni az adott hangszórókhoz optimalizálva. Rétegeléssel, speciális csillapítóanyagokkal..., ez pediig drága, ronthatja az ár-érték arányt... Ellenben optimálisközelien rezonáló hangdoboztesttel lejjeb is vihetjük a mélyhangszóró rezonanciafrekvenciáját, mikozben persze ez nem tesz jót a magashangoknak, a magashangszórót izolálni kell, külön doboztestbe rakni... megintcsak drágul a doboz, romolhat az ár-érték arány... Néha 22-es csapdája az egész. A hifikészülék-tervezők sokszor hályogkovács módjára dolgoznak, próba-szerencse alapon. És a hallgatóság sem csak elvi alapon hallgat, egyiknek ez tetszik, másiknak az.
    Alátámasztván, hogy persze, elvileg az általad hangoztatott állásponton vagyok, többször hangoztattam már, hogy a zenehallgató szobáimban mindig igyekeztem minél inkább süketszobai körülményeket létrehozni.

    [ Szerkesztve ]

  • blattida

    nagyúr

    válasz #71562240 #42152 üzenetére

    Ezt a fajta játékot és használati módot én nem kultiválom. Ha egy hangsugárzó arra szorul, hogy az amúgy elcsatolásra való állványának nem kívánatos rezonanciáival javítsunk a hangján, az már régen rossz. Az állvány rezonanciáit csak minimálisan tudod kontrollálni, ez tényleg csak maszatolást eredményez és a hibák elfedését újabb hibákkal. Ez olyan, minta nyugati orvoslás, nem a megelőzésen alapszik és a valódi problémák megoldásán, hanem ostoba tüneti kezelés, mellyel nincs igazi gyógyulás.
    Tudom, hogy sokszor ennek anyagi okai is vannak, de ez akkor is csak hazugság marad, én éppen ezért kerülöm. Tessék tisztességes hangdobozokat, keresztváltókat tervezni, normális hangszórókészlettel, megfelelő anyaghasználattal, hozzáértő és korrekt módon kivitelezve, így nem kell, hogy aktív szereplője legyen a rendszer hangjának a hangsugárzóállvány.

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

Új hozzászólás Aktív témák