Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyulaipal

    tag

    válasz Ijk #403 üzenetére

    > ha egyszer lesz rá keretem lehet hogy szerzek egy 1.16-os fix lencsét és egy WQHD Barco-t.

    Nekem volt ilyen gépem "Graphics" színkerékkel. Az kegyetlen. Abban csak kb. 20% plusz fényerőt ad a pici fehér szegmens, így a színek fényerejének az összege közel van a fehérszinthez. Élegem legjobb projektora volt az a gép. Csak azért adtam el, mert KÉT darab F32 még ennél is jobb lesz (számításaim szerint) ... de szerintem ezt már említettem. Vagy nem?

    A terv most az, hogy két darab 1920*1200 pixel felbontású F32-vel egymás mellé vetítek, azaz optikailag összeillesztem a képüket. Így effektíve egy 2880*1200 pixel felbontású (most jön a "durva" rész) és 1,4" (körüli) chip-méretű DLP képi paramétereit kell kapni. Feltéve, hogy a dolog működni fog ...

    Tudtomal nincs olyan házimozis DLP, amiben 0,95"-nél nagyobb chip lenne. A két géppel együtt viszont egy jóval nagyobb chip-nek megfelelő, azaz "durva" képet kell kapnunk ... ami számításaim szerint azonos fényerő mellett több, mint dupla kontrasztot jelent a 0,95"-es chip-hez képest (azonos képszélesség és felületi fényesség mellett).

    Meg persze nagyobb felbontást is jelent ez a dolog, hiszen 2880 pixel dolgozik majd. És a kép is nagyon éles lesz, hiszen egy (ja, bocs, KETTŐ) 10 mikronos billenőtükrökkel működő chip képét látjuk majd a vásznon. Ha ez a dolog működik, akkor UHD forrásból abszolút példátlan képminőség lesz az eredmény ... ha meg nem, akkor legalább megpróbáltam. De szerintem működni fog ... hiszen a profik is használnak ilyen többprojektoros rendszereket.

    > LED-es projektor még nem volt kezed alatt? Esetleg onnan még ellesni pár dolgot.

    A gyárilag LED-es gépekben Luminus Devices LED-ek szoktak lenni. Ezek már akkor léteztek, amikor a "komoly LED-es projektor" egy valós lehetőség volt, így kb. minden gyártó ezeket használta akkoriban. Ezek világító felületének a képe "egyenesen" a DMD felületére leképezhető, így működtek az általam "belülről" látott gépek, azaz nem volt bennük sem színkerék, sem tüköralagút. Ezeket azonban nem lenne egyszerű "kihagyni" az utólagos "LED-esítéskor".

    Azóta sajnos lecsökkent a DLP chip-ek mérete, így később már csak pici chip-ekből épültek (általában gagyi) LED projektorok, ezekből sok dolgot nem hiszem, hogy tanulni lehetne. Pedig a LED-ek sokat fejlődtek közben, így ha ma fejlesztene pl. a Runco egy LED-es projektort, az kb. mindent agyonverne ... de hát ez már csak álom marad. Ahogy maga a Runco is csak egy emlék már. Sajnos.

    Ma már az Osram sokkal jobb LED-eket gyárt mint a Luminus (több, mint 2x nagyobb felületi fényesség) de ezeknek is van egy hátránya: több (2-4db) "pici" chip van egymás mellé téve rajtuk és a világító felületen látszanak az illesztési vonalak (azaz itt nem világít a felülete a LED-nek). Ezek csak tüköralagúttal (vagy más, hasonló hatású fényhomogenizáló eszközzel) használhatóak projektorban (enélkül fekete csíkok lennének a képben). Ez nyilván drágít valamennyit a projektor elkészítésén ... és bizony ha egy, a boltban 1milliós gépnek (mondjuk) 25eFt-ból kell megépülni, akkor egyetlen kis optikai alkatrész is számít. Ha lenne valakinél Osram LED-es gyári gép, azt érdemes lenne megnézni belülről ... de igazából nekünk úgyis van tüköralagút a LED-esítendő gépekben, így a fekete vonalak nekünk nem számítanak.

    Fura, de azt érzem, hogy a LED-ekkel kapcsolatban NINCS már (jelentős) tisztázatlan műszaki kérdés. Ha építenénk nekik "kapcsolgató" elektronikát, akkor a mi fényforrásunk is ugyanannyi fént termelne, mint egy profik által épített gépben (hiszen a 16A megengedett áramerősség nekik is ugyanannyi ... bár lehet, hogy ők megvehetik a jobban sikerült LED példányokat).

    Ők persze meg tudják szüntetni a szivárványt a LED-ekkel, otthon ez reménytelen, ezen gondolkozni sem érdemes.

    Nekünk a tüköralagút egy kis plusz fényveszteséget okoz, ezt kiválthatnánk üvegtesttel, de nem hiszem, hogy a különbség nagy lenne (akkor a gyári, UHP-s gépekben sem lenne tüköralagút, hiszen egyik gyár sem szeretné pazarolni a fényt). Meg amúgy is, az Osram LED-ek fényét muszáj homogenizálni, cserébe többszörös fényerőt termelnek, tehát a használatukkal még így is sokkal több fényerőt nyerünk, mint amennyit a tüköralagúttal veszítünk.

    10% veszteséget okoz a színkerék is, de CSAK ezért én nem szedném ki a gépből, mert a kiváltására épített elektronika is elromolhat, tehát nem nőne az üzembiztonság. 10% fényerő-különbség úgysem lényeges.

    A TIR prizma fényvesztesége a profik gépeit is terheli (a lens-shift viszont hasznos, NEM hagynám ki) ... szóval hülyén hangzik, de szerintem ezek a "komoly" gépek alapvetően jól meg vannak építve ... és ez LED fényforrással sem változik meg. Más szóval fényesebb LED-es gépet lehetne építeni (pl. egy F12-re alapozva, abban nincs TIR prizma, ezért kevesebb a fényveszteség, fényesebb a kép) de akkor meg a gép elhelyezése lenne nehéz, azért nem használná senki.

    Ja, "megoldottam" a Barco fényközösítő rendszerének a veszteségét. Pontosabban: a rendszer által "elpazarolt" fény "helyére" be lehet juttatni plusz fényt, ami kompenzálja a veszteséget. Így végül ugyanakkora fényerőt kapunk, mint amit akkor kapnánk, ha a rendszer az "elméleti" felületre érkező összes fényt hasznosítaná. OK, ez bonyolult, jöjjön egy gyakorlatil példa:

    Van 2db négyzet alakú LED-ünk és egy 16:10 projektorunk. A kollimátorokkal a világító felület képét a tüköralagút magasságához illesztjük. Így mondjuk 20% fényt MINDENKÉPPEN elpazarlunk LED-enként (mivel 0,8:1 az oldalaránya a tüköralagút "fél bejáratának"). A hasznosítható fénymennyiség tehát "normál esetben" a LED-ek fényerejének a 80%-a (azaz összesen 1,6x-os fényerő) MÍNUSZ a fényközösítő rendszer vesztesége. A veszteség UHP lámpa esetén kb. 17%, mindkét lámpára egyformán, de LED esetén több lesz, mert több fény megy át a fényfolt szélén és az átlagos szöge is nagyobb a sugaraknak. De még a 17%-kal számova is 1,6*0,83 az kb. 1,33. Magyarul csupán 33% plusz fényerőt nyernénk a második LED használatával ... vagy talán még valamivel kevesebbet, hiszen már ez is felülbecslés.

    A "találmány" lényege az, hogy a(z amúgy is elpazarolt) 20% "lelógó" fényfoltból "pótoljuk" a fényközösítő rendszer okozta veszteséget. Ehhez módosítani kell a belépő felületeknél a hőpajzsokat, de LED-del úgysem lesz nagy a hőterhelés, így ez nem gond. Egyszerű geometrikai szimmetria miatt a "lelógó fény" hasznosítása pont kompenzálja az amúgy elveszített fényt, tehát "visszakapjuk" a 80% fényerőt (LED-enként). Magyarul a "dupla" LED használatával mégis 1,6x-os fényerőnk lesz. 60% plusz fényerő kedvéért már nagyon is okos dolog a második LED használata ...

    Számításaim szerint a 16:10-es F32-ben ez a módszer két "kicsi" (kb. 2800 lumen-es) Osram (fehér) LED használatával kb. 400 lumen fényerőt eredményezhet ... ha működik. Ez kb. az RGB LED-ekkel elérhető fényerő ... csak fehér LED használatával. Éppen van otthon két ilyen LED, úgyhogy amint időm engedi, kipróbálom a dolgot. Mivel ezek fehér LED-ek, a megoldást nagyon könnyű megépíteni, nem kellenek sem dikroikus tükrök, sem elektronika, csak pár lencse meg egy tápegység (ami áramot ad a LED-eknek). Ez a fényerő már teljesen használható lenne, kb. 250cm képszélességig megkapnák a nagymoziban szabványos (minimálisan ajánlott) felületi fényességet ... és mivel egy ilyen LED kb. 40W áramot eszik, az áramfogyasztás sem lenne nagy. Ráadásul nekem csak kb. 220cm széles képet vetít majd a dupla projektoros rendszer "bal oldali" gépe ... úgyhogy ezzel a megoldással azonnal és egyszerűen "LED-esíthető" lenne a kétgépes rendszer is (és még a felületi-fényesség sem lenne rossz, 13,75 footlambert, ami kb. az ideális fényesség a nagymozis ajánlás szerint). Főleg mivel ez a fényesség csak soktízezer óra után csökken pár százalékot...

    Elvben holnap érkezik egy kis "halott" Casio, amiben viszont vannak lézerek ... de a lézer-foszfor fényforrást megépíteni sokkal bonyolultabb, úgyhogy első körben a dupla-LED-es megoldást próbálom ki ... és ha működik, akkor a 17 éves kölyök szobájában végre sem lesz 40 fok "árnyékban" ... úgy értem pár óra projektorozás után... :-)

Új hozzászólás Aktív témák