Új hozzászólás Aktív témák

  • Bogyó bá'

    nagyúr

    válasz ozzy711 #2038 üzenetére

    Én "játszani", gondolkodni, építeni szeretek - talán még sokkal jobban is, mint zenét hallgatni. :B

    A mostani, mindössze 2 x 2 Wattos (EL84SE) végfokom isteni lett a két kis öreg, de igen érzékeny KEF Coda7 dobozkámhoz (abban a 6 nm-es pici szobácskámban). Ahhoz lett összehangolva minden, fülre - és betyár jól sikerült, napi 10-14 órányit megy tunerról, Spotify-ról, saját hanganyagról!

    Aztán rájöttem, hogy a mélyek nem mennek elég mélyre (a doboz és az EL84SE parányi kimenőtrafói jóvoltából), így amikor megengedhettem magamnak, akkor a dobozokat - igen akciós húsvéti ünnepi áron - leváltottam a mostani Monitor Audio Bronze 100-asokra. Kapásból megjöttek az igazi mélyek, de ez bő 4 dB-lel érzéketlenebb amazoknál, így elfogyott a power. :O Egyszerűen nem elég a 2x2W: jazz-ra még (majdnem) OK, de pl. szimfonikus zenénél nem fér ki a fortisszimó. Betorzít, betortyan....

    Szóval így jöttem rá (amúgyis újra építeni akartam valamit.... ;] ) hogy kell egy nagyobb - csöves, mi más - végfok. Ugyan egy kb. huszönöt éves, 8 végcsöves, szintén saját tervezésű és építésű dupla EL84PP rohad a szekrényem tetején, de abban a hosszú állás alatt (???) megdöglött az egyik kimenőtrafó (bekapcsolás után fél órával menetzárlatos lett) :W

    Megjavítani nem akarom, a csöveket és a jobb kondikat időközben el is kezdtem kibelezni belőle - kellett a mostani cuccaimhoz.

    Az SE hangját nagyon megszerettem, így a következő "játékszer" is csak az lehet. Körülnéztem az olcsó kínai cuccok között, és találtam egy jó kis (nettó 350 $-os) végfokot, ami ugyan alapból elég xarul szól (hibás kapcsolástechnika és f*/s csövek), de kitűnő kimenő trafókkal rendelkezik. Egy amerikai villamosmérnöknő (aki saját csöves erősítőket tervez és gyárt) kezelésbe vette ezt a kis gépet, és csinált hozzá egy pofonegyszerű (mindösszesen 50 dollárba kerülő) MOD-ot, amivel fel lehet húzni a hangminőségét az 1000 $-os kategóriába - ráadásul aki látott már forrasztópákát, az maga is meg tudja csinálni. Sok, egymást követő YT videóban a végletekig leírta az átalakítás menetét: olyan MOD-ot akart csinálni, ami nagyon kis pénzből, kevés hozzáértéssel, de hiba nélkül reprodukálható. Tőle tudom, hogy a trafók igen jók a cuccban. Ő írta, hogy ennél még sokkal többet is ki lehetne hozni belőle, de az már komoly konstruktőri munka, magas anyagköltséggel: kb. a dobozt és a trafóit, foglalatokat tartanád meg, minden más megy a lecsóba. Erről, a komolyabb MOD-ról nem ad semmiféle részletet. Nem baj, van saját ötletem rá! :D

    Viszont a 3 db trafója külön, Mo.-ra szállítással együtt annyiba kerül, mintha megvennéd az egész komplett erősítőt - és úgy még kapsz hozzá egy gyönyörű kasznit, porcelán csőfoglalatokat is. Én pont ezt tettem: megrendeltem a cuccost, és majd augusztus közepén fog ide érni. Ha megjön, akkor - egy rövid meghallgatás után - teljesen elbontom, és mehet bele a saját konstrukció. :)) Úgy gondolom, hogy mindenestől ki fogok jönni 650-700 dollárnyi cuccosból, jó (J.J. 6L6GC csövekkel, gyors diódás, félvezetős stabilizált tápegységgel).

    Ezt az egy videót nézd meg (bekapcsolt felirattal, automatikus magyarra fordítással) a hölgy munkájáról, ez adta meg nekem a végső lökést hogy bele vágjak. Mondjuk én ennél alapból sokkal "messzebbre" készülök menni.

    [ Szerkesztve ]

    Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

Új hozzászólás Aktív témák